TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вработените во ОпенАИ бараат оставки од управниот одбор по отказот на директорот Сем Алтман

Радио МОФ - 21.11.2023

Вработените во ОпенАИ повикаа управниот одбор на компанијата за вештачка интелигенција да поднесат оставки по ненадејниот отказ кој му беше врачен на поранешниот директор Сем Алтман . Во писмо до одборот, вработените пишуваат дека се сомневаат во ...

„ОпенАИ“ го ангажираше поранешниот извршен директор на „Твич“, Емет Шир, да ја води компанијата

Независен

ЧАТ ГПТ ВО РАЦЕТЕ НА 34-ГОДИШНАТА МИРА МУРАТИ? Алтман беше „шутнат“, компанијата ОпенАИ се колеба околу водството

+инфо

Што се случува во „ОпенАИ“: Одборот му даде отказ на Алтман, а сега вработените бараат оставки од раководството

Независен

Како падна моќниот татко на вештачката интелигенција?

Слободен Печат

Сем Алтман ќе ја развива вештачката интелигенција во „Мајкрософт“ откако беше избркан од „опенаи“

Сакам да кажам

ОпенАИ ќе го именува поранешниот шеф на Твич за нов извршен директор

Слободен Печат

MakPress Иновативност

ПО ОТПУШТАЊЕТО НА АЛТМАН, 505 вработени во OpenAI се заканија со откази, бараат да си оди управниот одбор

Пари - 21.11.2023

Стотици вработени во OpenAI бараат оставка од управниот одбор на компанијата ChatGPT и се закануваат дека ќе се откажат, по бурниот викенд кој започна со ненадејното сменување на извршниот директор Сем Алтман и заврши со ангажирање на Алтман во ...

Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција во OpenAI

365

Вработените во OpenAI се закануваат со откази откако Сем Алтман се приклучи на Мајкрософт

24Инфо

Ко-основачот на OpenAI, Сем Алтман, се префрли во Мајкрософт

Канал5

Албанката која моментално владее со светот од сенка - не ни сфаќате колку е моќна

Фактор

Која е Мира Мурати, жената што го менува Сем Алтман како главен директор на OpenAI

Емитер

OpenAI го отпушти Сем Алтман, Мајкрософт го дочека со раширени раце

Пари

Денар IT.mk Денар Пари USB USB

Кој е Емет Шир, новиот привремен директор на OpenAI

IT.mk - 20.11.2023

Овој викенд главна вест во светските медиуми, пред сѐ оние кои пренесуваат новости од техниката и технологијата е смената на Сем Алтман на врвот на OpenAI . Како негова привремена замена, бордот на OpenAI ја назначи Мира Мурати, која до тој момент ...

Потрес во компанијата што го лансира ChatGPT, Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција

Макфакс

Потрес во компанијата што го лансира ChatGPT, Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција

Опсервер

Потрес во компанијата што го лансира ChatGPT, Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција

Скопје1

Потрес во компанијата што го лансира ChatGPT, Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција

Centar

Потрес во компанијата што го лансира ChatGPT, Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција

Точка

Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција во OpenAI

USB

Press24 365