TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што содржи предлог Законот на ДУИ за ветинг?

Канал5 - 11.07.2019

По прелиминарните ставови од сите пратенички групи, текстот на предлог Законот ќе одел на доизработка по што ќе бил пуштен во Собраниска процедура. Актуелните и идните носители на јавни функции од претседател на држава до член на управен одбор, како ...

Сите партии се за ветинг, но сите со различни предлози за спроведување

Сител - 11.07.2019

Сите функцинери, безбедносни служби, јавни обвинители и судии треба да поминат низ нов филтер за прочистување од корупција согласни се политичките партии, но имаат различни ставови како тоа да се направи.

СДСМ резервирани за законот за ветинг на ДУИ

Телма - 11.07.2019

СДСМ се резервирани за предлогот на ДУИ, имотот на идните функционери да се проверува пред да стапат на функција, а не потоа, како што е сегашната пракса. Сметаат дека Антикорупциската комисија, што сега ја врши контролата, е сосема добро решение.

Најголемите партии во земјава резервирани околу нацрт-предлогот на ДУИ за ветинг

Алсат-М - 11.07.2019

Најголемите партии во земјава се резервирани околу нацрт-предлогот на ДУИ за ветинг. Од СДСМ велат дека сè уште не го разгледале и не формирале став, но потсетуваат дека Антикорупциската комисија е институција која е веќе задолжена да ги проверува ...

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи предлог законот на дуи за ветинг на јавните функционери

24 Вести - 11.07.2019

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи предлог законот на дуи за проверка на јавните функционери а пратеничката група на СДСМ го добила и ќе го разгледа. Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ велат дека се за ветинг но засега без конкретен ...

СДСМ со резерва за иницијатива на ДУИ? Опозицијата: Владата нема капацитет да спроведе ветинг

ТВ21 - 11.07.2019

Иницијативата на ДУИ за ветинг на државните функционери, СДСМ сега за сега ја поддржува со “пола уста“. На прашањето за предлог законот, пратеникот и портпарол на социјалдемократите Костадин Костадинов рече дека не го прочитал, а потсети дека ...

Пратеничките групи го разгледуваат предлогот на ДУИ за ветинг, ставовите следната недела

Независен - 11.07.2019

Формирање агенција задолжена за ветинг на сите функционери од претседателот на држава до член во совет на општина, предвидува првата верзија на законот за ветинг, што ДУИ вчера им ја достави на пратеничките групи на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и независната ...

Опозицијата е скептична дека власта може да спроведе ветинг на судиите и обвинителите

Мета - 11.07.2019

Партиите од опозицијата се скептични дека со сегашната Влада може да се спроведе ветинг или проверка на работата на судиите и обвинителите, објави „Порталб.мк“. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, смета дека е неопходно да се спроведе контрола на судиите и ...

Предлогот на ДУИ за Законот за ветинг доставен до пратеничките групи

CivilMedia - 11.07.2019

Првата верзија на Законот за ветинг што ДУИ вчера им ја достави на пратеничките групи на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ предвидува формирање агенција задолжена за ветинг на сите функционери од претседателот на држава ...

Александрова:Треба од негде да се почне, спремни сме да поднесеме амандмани

PressingTV - 11.07.2019

Независната пратеничка група во Собранието го нема разгледано законот, но го поздравува предлогот на ДУИ за донесување закон за ветинг, односно поставувањето дополнителни услови и проверки за јавните функционери.

Власта разгледува модалитети како да спроведе ветинг за судиите и обвинителите

Мета - 11.07.2019

ДУИ бара од коалициониот партнер СДСМ да поддржи ветинг (проверка) за сегашните и идните функционери, со што ќе се опфати судството, судии и обвинители, додека СДСМ сé уште чека да види што ќе се случи со реформите што се спроведуваат во судството.

ДУИ бара поддршка од пратеничките групи за законот за проверка на идните функционери

Телма - 10.07.2019

Идните функционери ќе се проверуваат пред да стапат на функција, а не после, како досега, доколку биде прифатен предлог- законот на ДУИ, кој денеска го доставија до сите пратенички групи. Самите велат дека се работи за амбициозен проект, при што ќе ...

Законот за ветинг пред пратениците, имотот ќе се скенира пред стапување на функција

Фокус - 10.07.2019

Законот за ветинг е многу амбициозен, рече Артан Груби, пратеник од ДУИ, која го предложи законот во парламентот. Според него, овој закон ќе овозможи проверка на кандидатите за носители на јавни функции пред да бидат именувани.

ДУИ го достави законот за ветинг до пратениците

24 Вести - 10.07.2019

ДУИ го достави законот за ветинг до пратениците и очекува поддршка од сите. Освен проверка на функционери, бараат комплетен ветинг на судиите, јавните обвинители и сите избрани и именувани ...

Сеедно дали ќе се вика ветинг или реизбор – Македонија мора да ги реоцени судиите

Мета - 10.07.2019

По усвојувањето на реформските закони, Македонија треба да спроведе проценка или ветинг за работата на судиите и обвинителите, со цел да ги исчисти судовите на оние кои работат со политички влијанија и да ја вратат довербата на граѓаните во ...

Пратеничките групи го разгледуваат предлогот на ДУИ за ветинг, ставовите следната недела

Локално - 11.07.2019

Формирање агенција задолжена за ветинг на сите функционери од претседателот на држава до член во совет на општина, предвидува првата верзија на законот за ветинг, што ДУИ вчера им ја достави на пратеничките групи на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и независната ...

Власта разгледува модалитети како да спроведе ветинг за судиите и обвинителите

Либертас - 11.07.2019

ДУИ бара од коалициониот партнер СДСМ да поддржи ветинг (проверка) за сегашните и идните функционери, со што ќе се опфати судството, судии и обвинители, додека СДСМ сé уште чека да види што ќе се случи со реформите што се спроведуваат во судството.

Пратеничките групи го разгледуваат предлогот на ДУИ за ветинг

24Инфо - 11.07.2019

Формирање агенција задолжена за ветинг на сите функционери од претседателот на држава до член во совет на општина, предвидува првата верзија на законот за ветинг, што ДУИ вчера им ја достави на пратеничките групи на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и независната ...

Пратениците наредна недела ќе кажат што мислат за ветингот за функционери

+инфо - 11.07.2019

Формирање агенција задолжена за ветинг на сите функционери од претседателот на држава до член во совет на општина, предвидува првата верзија на законот за ветинг, што ДУИ вчера им ја достави на пратеничките групи на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и независната ...

Пратеничките групи го разгледуваат предлогот на ДУИ за ветинг, ставовите следната недела

ММС - 11.07.2019

Формирање агенција задолжена за ветинг на сите функционери од претседателот на држава до член во совет на општина, предвидува првата верзија на законот за ветинг, што ДУИ вчера им ја достави на пратеничките групи на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и независната ...

Пратеничките групи го разгледуваат предлогот на ДУИ за ветинг, ставовите следната недела

Канал5 - 11.07.2019

Партиите го поддржуваат ветингот но сепак, прво сакаат детално да го разгледаат предложеното и потоа да излезат со став за целокупниот процес и за тоа дали е потребно формирање на посебно тело за ветинг.

Пратеничките групи го разгледуваат предлогот на ДУИ за ветинг

1tv - 11.07.2019

Формирање агенција задолжена за ветинг на сите функционери од претседателот на држава до член во совет на општина, предвидува првата верзија на законот за ветинг, што ДУИ вчера им ја достави на пратеничките групи на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и независната ...

Пратеничките групи го разгледуваат предлогот на ДУИ за ветинг

Либертас - 11.07.2019

Формирање агенција задолжена за ветинг на сите функционери од претседателот на држава до член во совет на општина, предвидува првата верзија на законот за ветинг, што ДУИ вчера им ја достави на пратеничките групи на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и независната ...

Пратеничките групи го разгледуваат предлогот на ДУИ за ветинг, ставовите следната недела

Опсервер - 11.07.2019

Формирање агенција задолжена за ветинг на сите функционери од претседателот на држава до член во совет на општина, предвидува првата верзија на законот за ветинг, што ДУИ вчера им ја достави на пратеничките групи на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и независната ...

ДУИ предлага формирање на агенција која ќе врши ветинг на сите функционери

MakPress - 12.07.2019

Формирање агенција задолжена за ветинг на сите функционери од претседателот на држава до член во совет на општина, предвидува првата верзија на законот за ветинг, што ДУИ вчера им ја достави на пратеничките групи на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и независната ...

Ќе се формира ли Агенција за ветинг на сите функционери?

Вечер - 12.07.2019

Партиите го поддржуваат ветингот но сепак, прво сакаат детално да го разгледаат предложеното и потоа да излезат со став за целокупниот процес и за тоа дали е потребно формирање на посебно тело за ветинг.