TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Google ги следи сите ваши онлајн купувања

IT.mk - 20.05.2019

Google знае за секое купување кое сте го направиле онлајн , ако потврдата за ова купување пристигнала на вашата Gmail пошта. Ако често купувате онлајн, тогаш на линкот Google ви презентира тон податоци за секоја онлајн трансакција која сте ја ...

Xiaomi Redmi Note 7S официјализиран со 48MP камера и Snapdragon 660 (ВИДЕО)

USB - 20.05.2019

Откако беа претставени Redmi Note 7 и Redmi Note 7 Pro, Redmi линијата смартфони на Huawei продолжува во знакот на бројот седум, а сега пристигнува и Redmi Note 7S. Паролата на уредот е “48MP за секого”, што укажува на најзначајната карактеристика ...

Официјална Реакција на Huawei за најавите од Google

Црнобело - 20.05.2019

Официјална изјава на Huawei: Huawei направи значителен придонес во развојот на Андроид низ целиот свет. Како еден од клучните глобални партнери на Андроид, ние тесно соработуваме со платформата со отворен код, развивајќи го екосистемот во корист на ...

Google потврди дека ја прекинува соработката со Huawei, го следат и други добавувачи

Нетпрес - 20.05.2019

Американската технолошка корпорација „Google“ чиј мобилен оперативен систем Android е вргаден во најголемиот дел од паметните телефони кои се произведуваат во светот, објави дека почнува со откажувањето на соработката со кинески „Huawei“, кој се ...

Huawei ќе го изгуби пристапот до Play Store и апликациите од Google поради најновата одлука на американските власти

Smartportal - 20.05.2019

Политичката, а како резултат на неа и трговската „војна“ помеѓу САД и Кина изгледа се заострува. По неколкуте обиди за правење на проблеми на кинески компании, меѓу кои најпозната и најголема е Huawei, последната одлука на Трамп изгледа ќе ...

Android му раскина на Huawei по наредбата на Трамп

Телефони.мк - 20.05.2019

Android повеќе нема да биде достапен на смартфоните на Huawei со лиценцираните апликации на Android како Gmail, Google Play, Calendar и останатите. Оваа одлука Google ја донесе откако администрацијата на претседателот на САД Доналд Трамп ја стави ...

Google прекинува дел од соработката со Huawei

Бизнис Инфо - 20.05.2019

Фото: Pixabay Технолошкиот гигант Google ја прекинува соработката со Huawei во врска со пренос на хардвер и софтвер, освен на оние производи што се опфатени со посебни лиценци за софтвер, пренесува Reuters .

Крај на соработката помеѓу „Google“ и „Huawei“

Слободен Печат - 20.05.2019

Одлуката на администрацијата на САД ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите. Мерките кои ги воведе САД против Кина, компанијата „Google“ одлучи да ја прекине соработката со кинескиот производител ...

Samsung Galaxy Note 10 доаѓа со измени во дизајнот

Телефони.мк - 20.05.2019

Новиот супер фаблет Samsung Galaxy Note 10 оваа година ќе пристигне со неколку измени во дизајнот за подобро искористување на предната површина на дисплејот, како и поставеноста на главната камера.

Redmi K20 официјално ќе пристигне на 28 мај

Телефони.мк - 20.05.2019

Новиот премиум смартфон на Xiaomi кој се очекува да има сличен сетап со цена и перформанси како Poco F2, според офијалниот канал на компанијата на Weibo ќе пристигне на 28 мај. Токму затоа сите досегашни шпекулации и протечени информации за Redmi ...

Google завршува значителен дел од својот Huawei бизнис

Локално - 20.05.2019

Интернет гигантот Google пги стопира бизнисите со кинеската компанија Huawei во сегментите кои бараат трансфер на хардверски и софтверски производи , со исклучок на оние кои се со отворен код, пренесе агенцијата “Ројтерс”.

„Google“ ја прекинува соработката со „Huawei“

OhridNews - 20.05.2019

Компанијата „Google“ ја прекинува соработката со кинескиот производител на мобилни телефони „Huawei“, јавува „Ројтерс“ повикувајќи се на извори од компанијата, пренесува порталот „index.hr“.

Поради црната листа на САД, кинески Huawei ќе го загуби системот Android

Нетпрес - 20.05.2019

Американската технолошка корпорација „Google“ ја прекинува деловната соработка со кинеската компанија „Huawei“, откако оваа беше ставена на „црната листа“ на владата на САД, пишува во неделата агенцијата Reuters повикувајќи се на извор запознаен со ...

САД може привремено да ги олеснат трговските санкции против Huawei

Локално - 19.05.2019

САД може да ублажат наскоро некои трговски санкции против Huawei откако вклучувањето на кинескиот телекомуникациски гигант во американската „црна листа“ оваа недела направи речиси невозможно компанијата да купува стока од американско производство, ...

Откриени сите детали за „рециклираниот“ Redmi 7A

Телефони.мк - 19.05.2019

Redmi суб-брендот на Xiaomi наскоро ќе лансира уште еден смартфон од 7 серија, но како што и асоцира неговото име со додавање на буквата а, станува збор за „рециклиран“ смартфон кој нема да понуди нешто екстремно ново или подобрено во однос на ...

Huawei со реакција: Направивме значителен придонес во развојот на Android низ целиот свет

Локално - 20.05.2019

„Huawei направи значителен придонес во развојот на Android низ целиот свет. Како еден од клучните глобални партнери на Android, ние тесно соработуваме со платформата со отворен код, развивајќи го екосистемот во корист на потрошувачите и на целата ...

Google го забрани Huawei, нема да има пристап до одредени апликации на Android, меѓу кои е и Youtube

Денар - 20.05.2019

„Google“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Huawei“, по мерките на САД против Кина. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во ...

Google следи скоро сè што купуваме на Интернет

Локално - 18.05.2019

Google ги следи и чува информациите за речиси сè што купуваме на интернет – без оглед на продавницата или услугата што ја плаќаме. Гигантот користи алатка за складирање вредни информации што се достапни дури и за корисниците.

Pixel 4 смартфоните на Google нема да имаат физички копчиња

USB - 18.05.2019

Google продолжува да работи напорно на своите следни смартфони од висока класа, кој најверојатно ќе бидат претставени наесен. Новите модели ќе бидат првите уреди со Android Q и се очекува значително да ја заострат конкуренцијата во премиум сегментот.

„Хуавеи“: Ќе продолжиме да градиме сигурен и одржлив софтверски екосистем

Фактор - 20.05.2019

Huawei направи значителен придонес во развојот на Андроид низ целиот свет. Од таа компанија велат дека како еден од клучните глобални партнери на Андроид, ќе продолжат да го развиваат екосистемот во корист на потрошувачите и на целата индустрија.

Google следи речиси се што купуваме на интернет

USB - 16.06.2019

Google ги следи и чува информациите за речиси сè што купуваме на интернет – без оглед на продавницата или услугата што ја плаќаме. Гигантот користи алатка за складирање вредни информации што се достапни дури и за ...

Изјава од Huawei за случувањата со Google и Android

Smartportal - 20.05.2019

Huawei направи значителен придонес во развојот на Андроид низ целиот свет. Како еден од клучните глобални партнери на Андроид, ние тесно соработуваме со платформата со отворен код, развивајќи го екосистемот во корист на потрошувачите и на целата ...

Официјална реакција на Huawei по најавите на Google

USB - 20.05.2019

По повод најавите на Google дека ќе ја прекине соработката со Huawei, ви ја пренесуваме во целост рекацијата на кинеската компанија: Huawei направи значителен придонес во развојот на Андроид низ целиот свет.

Официјална Реакција на Huawei за најавите од Google

Денар - 20.05.2019

Официјална изјава на Huawei Huawei направи значителен придонес во развојот на Андроид низ целиот свет. Како еден од клучните глобални партнери на Андроид, ние тесно соработуваме со платформата со отворен код, развивајќи го екосистемот во корист на ...

Huawei: Ќе продолжиме да градиме сигурен и одржлив софтверски екосистем

Телефони.мк - 20.05.2019

Huawei направи значителен придонес во развојот на Android низ целиот свет. Од таа компанија велат дека како еден од клучните глобални партнери на Android, ќе продолжат да го развиваат екосистемот во корист на потрошувачите и на целата индустрија.

Официјална изјава на Huawe за најавите од Google

Локално - 20.05.2019

Huawei направи значителен придонес во развојот на Андроид низ целиот свет. Како еден од клучните глобални партнери на Андроид, ние тесно соработуваме со платформата со отворен код, развивајќи го екосистемот во корист на потрошувачите и на целата ...