TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Факти на денот - Над 20.000 граѓани од маршот на ВМРО ДПМНЕ побараа правда и обнова

MakPress - 26.02.2020

Факти на денот: 1. Над 20.000 граѓани од протестниот марш на ВМРО-ДПМНЕ побараа правда, промени и обнова. 2. ЈО молчи и не покренува постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување. 3.

Маричиќ: И после изборите би разговарале со ВМРО околу законот за ЈО

Алсат-М - 25.02.2020

Бојан Маричиќ од СДСМ во вечерашното гостување во емисијата „200“ на Алсат остава простор и после изборите да разговараат со ВМРО-ДПМНЕ околу Законот за јавно обвинителство. Запрашан дали има подготвеност, во интерес на донесување закон за кој никој ...

Чудно и лицемерно е што ВМРО-ДПМНЕ не го гласаше Законот за ЈО, кој содржи одредби за судење со докази, а наводно бара ...

24Инфо - 25.02.2020

Чудно и лицемерно од ВМРО-ДПМНЕ е што не го гласаа законот за ЈО каде се имплеметнирани правила за правда, одредби за судење со докази, гаранција дека сите се еднакви пред законот, и бара правда, а не сака закон со кој судството е ослободено од ...

Маричиќ на Алсат: Маршот на ВМРО ДПМНЕ е за амнестија на криминалот

Centar - 25.02.2020

„Денешниот протест на ВМРО ДПМНЕ е протест на мафијата и е протест за амнестија. Кога мафијата на ВМРО ДПМНЕ сфати дека нема да им успее да го спречи носењето на Законот за Јавно обвинителство, бара начин како да го компромитира процесот и да се ...

Маричиќ: Имаме ситуација во која што мафијата на ВМРО – ДПМНЕ се обидува да зададе удар на судствто, на обвинителството ...

Centar - 25.02.2020

„Имаме ситуација во која што мафијата на ВМРО – ДПМНЕ се обидува да зададе удар на судствто, на обвинителството и на владата кои што се обидоа и се обидуваат и работат секојдневно на тоа да конечно се доведе до правда и до одговорност во оваа ...

ВМРО-ДПМНЕ вечерва на протест

Сител - 25.02.2020

Правдата е нападната од неправдата со оваа порака лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицковски го почна обраќањето пред присутните на протестот. Според него со овој протес почнал крајот на неславното владеење на СДСМ.

СДСМ и ВМРО на „200“ дебатираат за новите „бомби“

Алсат-М - 25.02.2020

Жестока дебата во емисијата 200 на Алсат меѓу претставниците на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Маричиќ и Панче Тошковски. Во центарот – „бомбите“ што до јавното обвинителство ги достави Антонио Милошоски.

Кој одговараше овие три години, праша Мицкоски на протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред обвинителството и судот

Сакам да кажам - 25.02.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски праша кој одговараше овие три години додека Зоран Заев е на власт, на денешниот протест од Јавното обвинителство до судскиот комплекс во Скопје. „Кој одговараше овие три години, по годините кампања што ја ...

Тошковски до Маричиќ: Против кого Вие марширавте за правда? Против таткото Ваш?

Курир - 25.02.2020

Во емисијата “200” на Алсат М телевизија Панче Тошковски од ВМРО-ДПМНЕ го праша соговорникот Бојан Маричиќ од СДСМ против кого протестираа членовите и симпатизерите на СДСМ кога маршираа за правда.

Над 20.000 граѓани од маршот на ВМРО ДПМНЕ побараа правда, промени и обнова

Опсервер - 25.02.2020

Факти на денот: Со почит, Центар за комуникации на ...

Протест на ВМРО-ДПМНЕ Пред обвинителството и Врховниот суд

24 Вести - 25.02.2020

Пред зградата на Јавното обвинителство вечерва во 18:15 часот почна протест во организација на ВМРО-ДПМНЕ. Поддржувачите на оваа партија и присутните граѓани се движеа по кејот на реката Вардар, се до Врховниот суд.

ФОТО+ВИДЕО На митингот на ВМРО-ДПМНЕ над 19.000 луѓе, тврди организаторот

+инфо - 25.02.2020

Над 19.000 граѓани присуствуваа на денешниот протест за правда што го предводеше партијата ВМРО-ДПМНЕ, тврдат организаторите. Протестот започна пред зградата на Основното јавно обвинителство, а заврши пред Врховниот ...

Од протестот за правда на ВМРО-ДПМНЕ: „Ако се смени власта, ќе дојде и правдата“

Фокус - 25.02.2020

Промена на актуелната власт за да дојде правдата во Македонија. Тоа е заедничката желба на демонстрантите на ВМРО-ДПМНЕ кои вечерва протестираат за правда. Други пак не можат, како што велат, да се помират со промената на името на државата.

Како изгледаше собирот на ВМРО ДПМНЕ, а како на СДСМ

Нетпрес - 25.02.2020

Еве како изгледаше вечерашниов протест на македонските граѓани кои во огромен број се одзваа на повикот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на собирот под мотото „Протест против неправдите“. Според првичните процени имало над 20.000 граѓани.

(ФОТО) Се собраа демонстрантите на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 25.02.2020

Попладнево пред зградата на Основното јавно обвинителство полека се собираат верните поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ. Како што порачаа, ова е марш за правдата, нешто слично како што организираше и владејачката СДСМ пред неколку дена.

(ВИДЕО) Почна маршот на ВМРО-ДПМНЕ за правда: „Никогаш Северна, само Македонија“

А1 On - 25.02.2020

Со пароли „Никогаш Северна, само Македонија“, почна маршот на ВМРО-ДПМНЕ пред Обвинителството. Насобраната толпа на чело носи транспарент на платно на кој пишува „Заев е виновен“, а има и транспарент на кој стои сликата не експремиерот на кој пишува ...

(Видео) Почна маршот на ВМРО-ДПМНЕ за правда

Макфакс - 25.02.2020

Со развиорени знамиња и скандирања „Никогаш Северна, само Македонија“, поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ, го почнаа маршот за правда пред зградата на Основното јавно обвинителство. На протестот присуствува и лидерот на партијата Христијан Мицкоски, кој ќе ...

Реакции за денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ: Супер идеја, таман да се потсетиме како изгледаше правдата во нивно време

Локално - 25.02.2020

Започна протестот за правда на ВМРО-ДПМНЕ, кој започна пред Основното јавно обвинителство, а треба да заврши пред Врховниот суд. По повод денешниот протест, на социјалните мрежи излегоа многу реакции. „Супер идеја протестов на ВМРО за правда.

Во живо следете го протестот за правда на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 25.02.2020

Протестот за правда што го организира опозициската ВМРО-ДПМНЕ започна пред Основното јавно обвинителство, а како што е најавено, треба да заврши пред Врховниот суд. Фото: ...

Протест на ВМРО-ДПМНЕ за правда: Учесниците скандираат „Никогаш Северна, само Македонија“ (ФОТО+ВИДЕО)

360 степени - 25.02.2020

Со македонски знамиња, знамето од Вергина, свирчиња, членови и поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ доцна попладнево го почнаа протестниот марш најавен како протест за правда, копј започна од пред зградата на Основното јавно обвинителство на кејот на Вардар во ...

Почна протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 25.02.2020

Пред зградата на Основното јавно обвинителство почнаа да се собираат поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ. Крајна дестинација на протестот, кој го нарекуваат Марш на правда, ќе биде Врховниот суд. Покрај поддржувачи од Скопје, на протестот се присутни и ...

(ФОТО) Повеќе од 20.000 луѓе протестираат против неправдите

Нетпрес - 25.02.2020

Македонските граѓани во огромен број се одзваа вечерва на повикот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на собирот под мотото „Протест против неправдите“. Според првичните процените Огромен број на македонски граѓани вечерва излегоа на протестот против ...

(ФОТО) Раководството на ВМРО-ДПМНЕ маршира против неправдата

24Инфо - 25.02.2020

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ и приврзаниц на партијата денеска во 18 часот почнаа протест Од за правда. Од партијата истакнуваат дека ќе се маршира против неправдата, за да се упати порака за почитување на правдата и да се спротистави на кршењето на ...

ВО ЖИВО: Граѓански протест против неправдата

Нетпрес - 25.02.2020

Над 20.000 луѓе протестираат вечерва против неправдите, а кој е организиран од ...

ВО ЖИВО: Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдата

ТВ21 - 25.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ денеска излезе на протест кој, според нив, е против неправдата нанесена од сегашната ...

Лицемерие на максимум: Обвинетата ВМРО ДПМНЕ за нелегално финансирање, ќе протестира за правда

Centar - 25.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ која официјално како правно лице е обвинета во случајот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство за недозволиво финансирање, по одобрувањето од Советот за оценка на обвинителен акт при Одделението за гонење организиран криминал и ...

(ВИДЕО) Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ бил во право: Пристигна првиот африканец во државата

iPortal - 25.02.2020

Како што најави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, така и бидна. Пристигна првиот африканец во државата. Најсреќни се ...

Со емитување на аудио-бомбите за Заев, започна протестниот марш на ВМРО-ДПМНЕ (Видео)

MakPress - 25.02.2020

Граѓани и партиски симпатизери вечерва излегоа на протестниот марш во организација на опозициската ВМРО-ДПМНЕ против неправдата која владее во Република Македонија, откако СДСМ ја превзема власта.

Каде води маршот за правда?

CivilMedia - 25.02.2020

Кампањата за претстојните парламентарни избори во април официјално сè уште не е започната, но, „главните“ две политички партии неофицијално ја водат таа битка, кој ќе успее да го убеди народот дека е во право и кој се бори за „вистинската правда“.

Почна протестот против неправдата

4NEWS - 25.02.2020

На чело со раководството на ВМРО-ДПМНЕ граѓаните излегоа на протест пред Основното јавно обвинителство и ќе маршираат се до Врховниот суд. Тие бараат од институциите да работат без притисок на власта на СДСМ.

Три барања на протестот на ВМРО-ДПМНЕ против неправдата (ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА)

Expres - 25.02.2020

Три барања испрати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниов протест против неправдата: Истрага за доскорешниот премиер, лидерот на СДСМ, Зоран Заев за злоупотреба на службена положба, Итна реформа на Советот за реформи во ...

(ВИДЕО) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ моли да не добиеме датум за преговори со ЕУ, тоа е антидржавната матрица на Мицкоски

А1 On - 25.02.2020

„По кој знае кој пат ВМРО-ДПМНЕ покажа дека е криминална и антидржавна партија. Нивната агенда е непроменлива – да ги загрозат европските аспирации на државата. Тоа е единствената шанса за извршителот Христијан Мицковски повторно да го инсталира ...

Што поддржа народот: Протестот на ВМРО-ДПМНЕ VS Маршот на СДСМ (ФОТО)

Курир - 25.02.2020

Вечерва во организација на ВМРО-ДПМНЕ се одржа протест против неправдите кои Зоран Заев ги нанесе на Македонија. Над 20.000 луѓе протестираат против неправдите на Заев. Сплотени му покажаа црвен картон на екс-премиерот.

Кој ја кочи правдата?

Deutsche Welle - 25.02.2020

Меѓу наративите на двата политички опоненти, реалноста е следна: застаруваат судски предмети, судски процеси се враќаат на почеток и постојано се одложуваат рочишта. , вечерва ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира против неправдата.

ПРОТЕСТОТ ЗА ПРАВДА ЗАПОЧНА: Врие народ по улиците(следете во живо)

Магазин - 25.02.2020

Протестот за правда што го организира ВМРО-ДПМНЕ започна пред малку пред Основното јавно обвинителство, а треба да заврши пред Врховниот суд. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вчера ги повика граѓаните на протест од Јавното обвинителство до ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ моли ЕУ да не ни даде датум

МКД - 25.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ е криминална и антидржавна партија која ги загрозува европските аспирации на државата за да си отвори шанса повторно да го инсталира режимот и да го амнестира партискиот криминал.

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Протест против неправдите

Курир - 25.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ организира протест против неправдите кои власта на Заев ги нанесе на Македонија. Протестот од 18 часот можете да го следите во живо на следниов ...

Датум за партиска агонија

Слободен Печат - 25.02.2020

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ја обвини ВМРО-ДПМНЕ дека лобира кај меѓународни претставници Македонија во март да не добие датум за почеток на преговорите. Во пресрет на извештајот за напредокот на Македонија кој Европската комисијата ...

(ВИДЕО) Анализа: Каде цели и каде ќе стигне ВМРО-ДПМНЕ со ставот против Договорот од Преспа

360 степени - 25.02.2020

„Никогаш северна, само Македонија“, до неодамна се слушаше само од грлата на публиката на спортски, навивачки или политички собири. Но, деновиве паролата влезе и во партиската понуда. Еден ден по распуштањето на Собранието, потпретседателот на ...

Комисијата за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ: Пред фактите и советниците на СДСМ се збунети, СДСМ во паника поради проектите ...

Курир - 25.02.2020

Комисијата за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ на својот Фејсбук профил сподели статус во кој пишува дека пред фактите и советниците на СДСМ се збунети. -ПРЕД ФАКТИТЕ И СОВЕТНИЦИТЕ ВО СДСМ СЕ ЗБУНЕТИ, СДСМ ВО ПАНИКА ПОРАДИ ПРОЕКТИТЕ ОД ВМРО-ДПМНЕ После ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира, Милошоски повикан во Обвинителството

Фактор - 25.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ денеска организира протестен марш од Обвинителството до Врховниот суд во 18 часот за, како што велат од партијата, да се упати порака за почитување на правдата и ќе се спротистави на кршењето на Уставот и законите.

Ристески: Гасификацијата започна како проект на ВМРО-ДПМНЕ и ќе заврши како реализиран проект од страна на новата влада ...

Курир - 25.02.2020

Поранешниот градоначалник на Прилеп и актуелен претседател на комисијата за локална самоуправа Марјан Ристески на својот Фејсбук профил сподели статус во кој пишува дека гасификацијата започна како проект на ВМРО-ДПМНЕ и ќе заврши како реализиран ...

ВМРО-ДПМНЕ со граѓански протест против неправдата, Заев е виновен

PressingTV - 25.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ со народот излегува на улица. Денеска со почеток во 18 часот протестот ќе започне од пред обвинителство на кејот на Вардар па се до Врховниот суд. Опозициската партија ги повикува сите граѓани од сите националности и убедувања, бидејќи, ...

ВМРО ДПМНЕ денеска ќе протестира против неправдата

OhridNews - 25.02.2020

Најголемата опозициска партија, ВМРО ДПМНЕ, денеска во Скопје, организира протест против неправдата „Заев е виновен“. Протестот ќе почне во 18 часот од пред Јавното обвинителство на кејот на Вардар па се до Врховниот суд.

Голем граѓански протест за правда денеска од 18 часот

Република - 25.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ со народот излегува на улица. Од партијата истакнуваат дека ќе се маршира против неправдата, за да се упати порака за почитување на правдата и да се спротистави на кршењето на Уставот и законите.

ВМРО-ДПМНЕ ќе донесе на секое домаќинство бесплатен приклучок до гас

Курир - 25.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ е партија која се грижи за доброто на граѓаните, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ. -ВМРО-ДПМНЕ по 12-ти април кога ќе ја формира Владата ќе донесе мерки кои ќе го подобрат животот на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ денеска излегува на масовен протест против неправдата

Курир - 25.02.2020

Граѓански протест ќе се одржи денеска со почеток во 18 часот во организација на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата истакнуваат дека протестот е „против неправдата, Заев е виновен“. Истиот ќе започне пред Јавното обвинителство лоцирано на кејот, а ќе заврши ...

Костадинов го обвини ВМРО-ДПМНЕ дека лобира против датум за преговори со ЕУ

Телма - 24.02.2020

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ од меѓународни претставници барало Македонија да не добие датум за преговори, обвини Портпаролот на СДСМ, Костадинов во вечерашната Топ тема на Телма. Ваквите информации, тврди ги добил вечерва, пред почетокот на ...

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ од меѓународни претставници бара да не добиеме датум за преговори

Фокус - 24.02.2020

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека раководството на ВМРО-ДПМНЕ барало од меѓународни претставници Македонија да не добие датум за преговори.

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ лобира против датум за преговори со ЕУ

360 степени - 24.02.2020

Опозицијата лобира кај меѓународни претставници за Северна Македонија и во март да не добие датум за почеток на преговорите со ЕУ, обвини вечерва портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов. Гостувајќи во „Топ-тема“ на Телма, заедно со пратеникот Илија ...