TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Светска банка како и Владата очекува раст од 3,2 отсто, аналитичарите сомничави

Телма - 12.01.2018

Светска банка има исти очекувања за економијата како и македонските власти, во јануарскиот извештај за глобалните економски перспективи прогнозираат раст за земјава од 3,2 отсто за 2018. Овие предвидувања се само малку пониски од јуни лани, кога ...

Економијата во еврозоната растеше побрзо отколку што се очекуваше

Денар - 12.01.2018

Во третиот квартал од 2017-та година, економијата во еврозоната забележа посилен раст од досега забележаното. Европскиот завод за статистика „Еуростат“ го ревидираше растот на бруто-домашниот производ (БДП) на 0,7 проценти на квартална основа во ...

Германија забележа рекорден вишок

Денар - 12.01.2018

Минатата година Германија собрала 38,4 милијарди евра повеќе отколку што потрошила, објави федералното Биро за статистика. На овој начин, големата коалиција успеа да генерира највисок буџетски вишок во историјата на федералната република.

Светската банка прогнозира посилен раст на македонската економија

Глас на Америка - 11.01.2018

Се предвидува во 2018-та година економскиот раст да изнесува 3.2 проценти, наспроти 1.5 колку што бил во претходната година Политичката криза во Македонија негативно се одразила врз економијата во 2017-та година.

Што се случи со германската економија во 2017 година?

Фактор - 11.01.2018

Германија важи за економскиот мотор на Европската унија. БДП на земјата лани порасна за 2,2% во спредба со 1,9% претходната година. Ова е најголем раст од 2011 година. Ниските каматни стапки, релативно евтиното евро и зголемената домашна приватна ...

Германската економија го забрза растот во 2017 година

Стандард - 11.01.2018

Германија останува економскиот мотор на Европската унија. Минатата година, БДП на земјата порасна за 2,2% во спредба со 1,9% претходната година. Ова е најголем раст од 2011 година за државата.

Со зголемена доверба во институциите до повисок економски раст

Р.С.Европа - 11.01.2018

Економскиот раст од 3,2 отсто годинава и 3,9 отсто догодина е остварлив, ако политичката состојба се стабилизира, а бизнисот ја зголеми довербата во институциите. Меѓународната ситуација е поволна и ако Македонија си ја заврши домашната задача ...

По десет години глобалната економија повторно на нозе...

Н.Македонија - 11.01.2018

Според Светската банка, има добри шанси 2018 година да стане првата година, по финансиската криза од 2008 година, во која светската економија ќе работи речиси со целосната моќ со која располага Светската банка проценува дека глобалната економија ...

3,1% раст во глобалната економија

Бизнис Вести - 11.01.2018

Светска банка предвидува раст на глобалната економија за 3,1 отсто оваа година, што е најдобриот резултат за 7 години, според јануарскиот извештај на Банката, пренесува Фајненшал тајмс. Банката порасна за 0,3 % во својата прогноза за растот на ...