TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Интервјуто на премиерот Заев за БГНЕС ќе се емитува во „Само вистина“

Канал5 - 25.11.2020

Интервјуто на премиерот Заев, кое предизвика големо внимание во јавноста, ќе го емитуваме ексклузивно во рамките на „Само вистина“ веднаш по вестите во 6. Македонија и Бугарија немаат споделена туку заедничка историја – вели во интервју за БГНЕС ...

Заев: Тргнати се таблите, Бугарија не е фашистичка – „Разединетоста ја имаме наследено од претходните генерации“

ТВ21 - 25.11.2020

Со самиот факт што Бугарија прва не призна, таа фактички го признава и нашиот јазик и идентитет. Ова во интервју за бугарската агенција БГНЕС го изјави премиерот Зоран Заев. Тој сепак не говореше за она што излезе во јавност дека Македонија и ...

Заев: Бугарија не е фашизам, Бугарија е наш пријател

Телма - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев вели дека Македонија и Бугарија имаат заедничка историја, заедничко минато кое ги поврзува двата народа. Тој ова го кажа во интервју за бугарската агенција Бгнес. „Ние немаме споделена историја, ние немаме вкрстена историја, ние ...

За Мицкоски интервјуто на Заев за БГНЕС е скандалозно

Независен - 25.11.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на вонредна прес-конференција искажа загриженост од наводите во последното интервју на премиерот Зоран Заев за еден бугарски медиум, потенцирајќи дека тоа што тој го кажал може да го начне ...

Мицкоски: Го повикувам народот будно да следиме што преговара Заев

ТВ21 - 25.11.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната вонредна прес конференција, по повод ставовите на премиерот Зоран Заев во врска со Бугарија, истакна дека тоа претставува и подготовка на македонската јавност кон следните чекори, односно ...

Мицкоски за тезите на Заев искажани за БГНЕС: Ако владата го начне идентитетот ќе се соочи со народот (ВИДЕО)

+инфо - 25.11.2020

Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев во интервјуто за бугарската новинска агенција несмасно и грубо изнесува тези кои можат да претставуваат сериозно нарушување на преговарачките позиции, а со тоа и нарушување на европската иднина на Македонија ...

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател

Deutsche Welle - 25.11.2020

Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, кој се борел за слободата на Македонија и за сите. И ова е апсолутна реалност“, вели премиерот во интервјуто за бугарска новинска агенција.

Богојески: Со вакво скандалозно интервју Заев не го решава туку го одлага проблемот со Бугарија

Канал5 - 25.11.2020

Сведоци сме на скандалозно интервју на премиерот Зоран Заев за бугарската БГнес, во кое пласираше тези со кои тој не го решава, туку го одлага проблемот, со што ја отежнува позицијата на Македонија во евроинтеграциските преговори.

(ВИДЕО) Премиерот за ставовите на претседателот кон Бугарија: „Пендаровски не е политички искусен како Заев“

360 степени - 25.11.2020

Од претседателскиот кабинет велат дека Пендаровски нема да ја коментира изјавата на Заев, кој, пак, во интервјуто за БГНЕС објаснува дека шефот на државата е пријател на Бугарија, коментирајќи ја неговата изјава за „живковистичката матрица“ ...

(Видео) Мицкоски: Ќе го предводам народот во борбата против погазување на македонскиот идентитет

Макфакс - 25.11.2020

Интервјуто кое Зоран Заев го даде за бугарски медиум, очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност, бидејќи тој несмасно и грубо изнесува тези кои можат да претставуваат сериозно нарушување на ...

Заев открива што и понудил на Бугарија, тврди дека не биле фашисти, а Југославија не раздвојува

Сител - 25.11.2020

Македонската Влада испратила допис до официјална Софија во кој потврдува дека Македонија нема територијални претензии кон Бугарија и нема да се меша во нејзините внатрешни работи. Потврда за испратениот документ, како последен потег од македонска ...

Мицкоски: Ако Заев го начне македонскиот идентитет, одам во прв борбен ред

МКД - 25.11.2020

На вонредна прес-конференција одрќана поради изјавите на премиерот Заев за бугарски медиуми, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Хритијан Мицкоски изјави дека внимателно ќе ги следи неговите преговори со Софија и дека „ако на било каков начин го навреди ...

ОВА Е ЗЕДНИЧКАТА ИСТОРИЈА НА ЗАЕВ: Бугарија денеска го слави Св. Климент Охридски, „првиот епископ на бугарскиот јазик“

Денешен - 25.11.2020

Бугарски Монитор и не само тој, го одбележува денот на Св. Климент Охридски според бугарскиот црковен календар. Како што можете да видите, тој за Бугарија е „првиот епископ на бугарскиот јазик“.

Мицкоски: Во скандалозното интервју Заев прифаќа дека имало бугарска администрација и прави чекор кон откажување од ...

360 степени - 25.11.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ констатираше дека се покажале како точни неговите тврдења дека бугарските власти бараат нов договор или анекс на Договорот за добрососедство Интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС е додворување до ...

Ја предупредувам владата да не си игра со македонскиот идентитет, оти ќе се соочи со сиот гнев на македонскиот народ

Република - 25.11.2020

Со внимание го ислушав интервјуто за бугарски медиум, кое очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност, каде што Заев несмасно и грубо изнесува тези кои можат да претставуваат сериозно нарушување на ...

(ВИДЕО) Интервју на Заев за БГНЕС: Испративме документ дека немаме територијални претензии, нема да се мешаме во ...

360 степени - 25.11.2020

Овој меморандум мора да биде одобрен од двете меѓувладини комисии. Владата на Северна Македонија ќе го објави во „Службен весник“, со цел да има законски обврски за негово спроведување, вели премиерот Заев Југославија не подели, Бугарија не е ...

Мицкоски на вонредна прес конференција: Загрижен сум дека Заев може да го начне македонскиот идентитет!

Фокус - 25.11.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предмалку оддржа вонредна прес конференција, потикнат како што рече, од интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС. Тој посочи дека Заев несмасно и грубо изнесувал тези кои можат да ...

Трајкоска: Има ли крај ова ништење на македонската историја, наследство, култура и меморија?

Expres - 25.11.2020

Директорката на Институтот за комуникациски студии, Жанета Трајкоска, со жестока реакција за тезите изнесени од премиерот Зоран Заев во интервјуто за бугарската агенција БГНЕС. „Еве не знам, може сум неинформирана, ама КОЈ ги сменил таблите и врз ...

Мицкоски со реакција по скандалозното интервју на Заев: Ако владата го начне македонскиот идентитет ќе се соочи со ...

Курир - 25.11.2020

Со внимание го ислушав интервјуто за бугарски медиум, кое очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност, каде што Заев несмасно и грубо изнесува тези кои можат да претставуваат сериозно нарушување на ...

Твитер заедницата експлодираше после контроверзната изјава на Заев: Смрт на фашизмот, слобода на народот!

Точка - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев денеска со својата контроверзна изјава го навлече гневот на македонската јавност, а социјалната мрежа „Твитер“ експлодираше со негативни критики. Заев во интервјуто за бугарски „БГНЕС“ порача дека Бугарија за време на Втората ...

Мицкоски: Македонскиот народ будно да следи што преговара Заев

Локално - 25.11.2020

„Загрижени сме поради позициите на Заев искажани во денешното интервју за БГНЕС“, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вонредна прес-конференција. Тој посочи дека Заев несмасно и грубо изнесувал тези кои можат да предизвикаат ...

Мицкоски : Загрижен сум дека Заев може да го начне македонскиот идентитет!

Либертас - 25.11.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предмалку оддржа вонредна прес конференција, потикнат како што рече, од интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција ...

Интервјуто на Заев ги запали социјалните мрежи

Expres - 25.11.2020

Бројни реакции на социјалните мрежи по денешното интервју за бугарската агенција БГНЕ во кое изнесе низа тврдења: Дека Бугарија за време на Втората светска војна не била фашистичка земја и окупатор, туку дел од „антифашистичкиот фронт“ кој ...

Заев: Историјата и ЕУ перспективата треба да ги зближува, а не да ги дели Македонија и Бугарија

24 Вести - 25.11.2020

Во интерес и на Скопје и на Софија е целосно да се спроведе Договорот за пријателство и да се надминат недоразбирањата, а Северна Македонија и целиот регион да бидат дел од ЕУ. Наследивме ситуација која не беше во прилог на пријателството меѓу ...

Заев: Македонија и Бугарија имаат заедничка историја, Делчев е заеднички револуционер

Канал5 - 25.11.2020

Македонија и Бугарија немаат споделена туку заедничка историја – вели во интервју за БГНЕС премиерот Зоран Заев. Наследивме време кое не беше во прилог на пријателството меѓу нас, а Југославија не подели.

Претседателот Пендаровски нема да го коментира премиерот Заев за изјавата дека не бил внимателен со бугарите

Сакам да кажам - 25.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски во изјава за САКАМДАКАЖАМ.МК вели дека нема да ја коментира изјавата на премиерот Зоран Заев дека „Пендаровски не е толку искусен политичар, како што е Зоран Заев“, дадена во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“.

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Макфакс - 25.11.2020

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев во интервју за бугарската новинска агенција БГНЕС. „Одредивме заедничка прослава за историските личности од средниот век, од Цар Самоил назад – од Кирил и ...

ВИДЕО | Заев: Бугарија не е фашистички окупатор и Гоце Делчев е од двете страни

Слободен Печат - 25.11.2020

Нашата историја е заедничка. Нека го почувствуваат тоа граѓаните на двете земји. Да го немаше Гоце Делчев, ќе мораше да го измислиме за да не обедини. Ова го рече премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев во интервју за БГНЕС.

Премиерот го правда Претседателот по изјавата дека Бугарија е „живковистичка“ држава - „Не е толку искусен“

Press24 - 25.11.2020

По изјавата на претседателот Стево Пендаровски дека Бугарија е „живковистичка“ држава, и забелешката дека тој веројатно знае оти Тодор Живков повеќе од 30 не е на власт, Заев во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“ го правда Пендаровски дека е ...

Заев: Бугарија не била фашистички окупатор – тие го ослободиле Скопје и Куманово од фашистите

Press24 - 25.11.2020

Бугарија не била фашистички окупатор туку некоја администрација имало. Премиерот Заев во интервју за БГ Нес вели дека Бугарите биле тие кои го ослободиле Куманово, Крива Паланка и Скопје од фашистите.

ПЕНДАРОВСКИ НЕ Е ТОЛКУ ИСКУСЕН ПОЛИТИЧАР КАКО ШТО Е ЗОРАН ЗАЕВ, ВЕЛИ ЗАЕВ ЗА ИЗЈАВАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЗА ЖИВКОВИЗМОТ ...

Сакам да кажам - 25.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот, а во душата и паметот има желба за големо пријателство со Бугарија, смета премиерот Зоран Заев.

Заев смета дека Бугарите не биле фашисти, а Југославија нè држела разделени

Точка - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев, со последното интервју за „БГНЕС“ ја разбрани македонската јавност, посебно со тврдењето дека Бугарите не биле фашисти и газејќи преку историската вистина за бугарските монструозни злосторства како депортацијата на македонските ...

Заев смета дека Југославија нè држела разделени со Бугарија

Фокус - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев во интервју за БГНЕС рече дека Бугарите не се фашисти, туку наши пријатели, додавајќи дека политичарите од поранешна Југославија ги држеле Бугарија и Македонија разделени.

Заев: Политичарите од бивша Југославија ги држеа разделени Македонците и Бугарите

МКД - 25.11.2020

Во Меморандумот што треба да биде одобрен од двете меѓувладини комисии стои дека немаме територијални претензии кон Бугарија и дека нема да се мешаме во внатрешните работи на земјата, вели премиерот Зоран Заев во интервју за бугарската агенција ...

Бугарија не е фашизам, туку наш пријател, Југославија нѐ држеше разделени, вели Заев во интервју за „БГНЕС“

Сакам да кажам - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев кажа дека веќе се сменети повеќе од 20 табли во Македонија, на кои што пишувало „бугарски фашистички окупатор“ и вели дека Бугарите не се фашисти, туку наши пријатели, во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“.

Заев: Бугарија не била фашистички окупатор, заедно го ослободивме Скопје и Куманово од фашистите

Акцент - 25.11.2020

Во интервју за БГНЕС премиерот Зоран Заев тврди дека Бугарија не била фашистички окупатор односно дека со помош на бугарските сили се ослободени Скопје, Куманово и Крива Паланка. -Ова не е точно. Во тоа време, на почетокот, имаше администрација.

Заев за БГНЕС: Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците (ВИДЕО)

Press24 - 25.11.2020

„Гоце Делчев е револуционер, и за Бугарите, и за Македонците, кој што се борел и за слободата на Македонија“, и за одринско, и за се.. И тоа е апсолутна реалност, вели премиерот Зоран Заев во интервју за бугарски Бгнес.

Пендаровски нема да го коментира ставот на Заев

PressingTV - 25.11.2020

Претседателот нема да го коментира ставот на премиерот. Ова е краткиот одговор од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, што Пресинг Тв го доби по денешната изјава на премиерот Зоран Заев во интревјуто за агенцијата БГНЕС.

(видео) ЗАЕВ: Бугарија не била фашистички окупатор на Македонија туку администратор, таа е наш пријател и затоа ...

Денешен - 25.11.2020

Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, кои се бореа за слободата на Македонија и за Одринско, вели премиерот Зоран Заев во изјава за бугарската агенција БГНЕС. – Наследивме време кое не беше во прилог на пријателството меѓу нас, ...

Заев: Ако не ги признаеме слабостите на историјата, не можеме да ја градиме иднината

Канал5 - 25.11.2020

Премиерот Заев во изјава за бугарската агенција БГНЕС вели дека Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, кои се бореа за слободата на Македонија и регионот на Одрин. Вели наследивме време кое не беше во прилог на пријателството ...

Ковачев: Македонија не покажа дека се дистанцира од омразата кон Бугарија

Expres - 25.11.2020

На бугарскиот европратеник Андреј Ковачев смешна му е тезата за „живковизмот“ и фактот дека за време на режимот на Тодор Живков е укинато македонското малцинство во Бугарија. Тој вели дека Македонија долго време веруваше дека Бугарија е врзана во ...

ВИДЕО | Георгиев: Договорот со Бугарија ми беше повод да пишувам за семејната драма во моето семејство

Слободен Печат - 25.11.2020

Колумната е мое лично сведоштво на историско-семејни драми кои се случувале по мајчинска страна. 1942 година дедо ми е убиен од бугарската администрација, бугарскиот фашистички окупатор. Таа тема постоеше и понираше во текот на овие години.

Заев: Бугарија не е фашизам, туку наш пријател, Југославија нѐ држеше разделени

Мак. Весник - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев кажа дека веќе се сменети повеќе од 20 табли во Македонија, на кои што пишувало „бугарски фашистички окупатор“ и вели дека Бугарите не се фашисти, туку нашите пријатели, во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“.

Заев: Ние немаме споделена, туку заедничка историја, Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците

Поглед - 25.11.2020

Ние немаме споделена историја. Ние имаме заедничка историја. Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците кој што се борел за слободата и на Македонија и на Одринско. Наследивме време што не беше во корист на нашето пријателство.

Лажгото Заев втор ден бега од одговор што точно понуда пратил до Бугарија

24Инфо - 25.11.2020

Интегрален текст од прес конференција на Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ „Лажгото и лопов Зоран Заев сеуште не и одговори на јавноста што понуда е пратена до соседна Бугарија. Коалициониот партнер на Зоран Заев јавно посочи дека е пратена ...

Не може да се зборува бугарски до пладне, а македонски попладне, вели Ковачев

Локално - 25.11.2020

Станува сè појасно зошто е таков нашиот став кон Северна Македонија – станува збор за надминување на омразата, една од основните вредности на ЕУ, рече европратеникот Андреј Ковачев за БТВ.

Заев го попари претседателот: Пендаровски не е толку искусен политичар како Заев

Expres - 25.11.2020

За изјавата на претседателот Стево Пендаровски дека бугарската политика нема излезено од матрицата на „живковизмот’, премиерот Зоран Заев во денешното интервју за БГНЕС вели дека не бил внимателен со зборовите, но и дека – не е искусен.

Драгаш: Бугарија преку Македонија турка своја агенда во ЕУ, Германија нема сила да интервенира

Expres - 25.11.2020

Висејќи го своето вето, Бугарија ја користи својата позиција на членка на ЕУ само за да постигне некои нејзини надворешно-политички интереси, на ист начин како што тоа го правеа многу други претходно.

Заев за БГНЕС: „Длабоката држава“ остана во ВМРО-ДПМНЕ, имплементацијата на Договорот со Бугарија ќе биде закон

Локално - 25.11.2020

Немаме споделена историја. Имаме заедничка историја. Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците.. Наследивме време кое не беше во прилог на пријателството меѓу нас. Југославија не подели.

Интервју на Заев за БГНЕС: Бугарија не е фашизам, Југославија не делеше (ВИДЕО)

PressingTV - 25.11.2020

Ние немаме споделена историја. Имаме заедничка историја. Ова во интервју за агенцијата БГНЕС го изјави премиерот на Република С.Македонија, Зоран Заев, пренесуваат бугарските медиуми. -Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, кој ...