TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Туристички престој на Меѓународната вселенска станица ќе чини 52 милиони долари

Бизнис Инфо - 12.06.2019

Компанијата Bigelow Space Operations, зад којашто стои милијардерот Роберт Биглоу, планира да испрати 16 туристи – астронаути на едномесечен престој на Меѓународната вселенска станица. Картата за патот во вселената ќе чини 52 милиони долари, односно ...

Човекот „заборавен“ во вселената е последниот граѓанин на СССР/видео

Вечер - 11.06.2019

За време на престојот во Вселената, космодромот од кој полетал престанал да постои и да биде во границите на неговата држава, а градот во кој живеел повеќе не се викал Ленинград, туку Санкт Петербург.

NASA во 2020 година ќе испраќа туристи во вселената (ВИДЕО)

USB - 11.06.2019

Американската вселенска агенција NASA најави дека од 2020 година ќе почне да организира туристички летови во вселената. Планирани се да се одржат два лета годишно до Меѓународната вселенска станица, со максимален престој во траење од 30 дена.

Марс Хеликоптер Скаут – првиот хеликоптер подготвен за лет на друга планета

Емитер - 11.06.2019

Во JPL привршуваат со изведбата на хеликоптерот што треба да биде првиот воздухоплов направен од човечка рака што ќе лета и ќе лебди над површината на Марс. Истражувачите и инженерите се подготвени за последните тестови на ова летало именувано ...

НАСА ќе испрати хеликоптер на Марс

Иновативност - 11.06.2019

НАСА за следното лето планира нова мисија на Марс. Полетувањето се чекува во текот на јули, додека слетувањето на Марс во кратерот Езеро се очекува кон средината на февруари 2021 година. Роверот кој ќе слета на површината би требало фа бара доказ за ...

Човекот кој буквално заглави во вселената поради распадот на СССР

Таратур - 11.06.2019

Советскиот космонаут Сергеј Крикалев беше во вселената кога се распадна Советскиот Сојуз во 1991 г. Тоа го спречило да се врати дома и останал во вселената до наредната прилика за враќање. Космонаутот конечно се вратил на Земјата на 25 март 1992 г.

НАСА ќе дозволи туристички посети на Меѓународната вселенска станица, но колку ќе чини тоа?

Иновативност - 10.06.2019

НАСА планира да им дозволи на туристите да ја посетат Меѓународната вселенска станица почнувајќи од 2020 година. Проценетата цена за едно патување ќе биде повеќе од 50 милиони долари. Досега лебдечката вселенска лабораторија беше пристапна само за ...

НАСА ќе испрати хеликоптер на Марс

Студенти - 11.06.2019

НАСА за следното лето планира нова мисија на Марс. Полетувањето се чекува во текот на јули, додека слетувањето на Марс во кратерот Езеро се очекува кон средината на февруари 2021 година. Роверот кој ќе слета на површината би требало фа бара доказ за ...