TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Битиќи: Секоја година ќе се зголемува минималната плата

Во Центар - 21.03.2023

Ова е прва година кога не се преговара за мерката минимална плата, нема преговори и уцени, но тоа беше утврдено според закон и методологија минатата година и отсега според законот минималната плата ќе се зголемува секоја година.

Битиќи: Законскиот раст на минималната плата е најголемата победа на работникот во последните години

Бриф

Битиќи: Следната година може да се потребни помалку од две минимални плати за потрошувачката кошничка

Бриф

Битиќи:Владата предводена од СДСМ го подобрува стандардот на граѓаните со растот на минималната плата

Во Центар

Битиќи: Согласно закон минималната плата ќе расте секоја година и тоа е најголема победа на македонскиот работник

Локално

Битиќи: Законскиот раст на минималната плата е најголемата победа на работникот во последните години

Press24

Битиќи: Минималната плата ќе расте секоја година и тоа е најголема победа на македонскиот работник

Слободен Печат

Опсервер Либертас Денешен Centar Вести плус

ЕВЕ ШТО ЗНАЧИ ДОБРА ПЛАТА ВО ГЕРМАНИЈА: Колкава е просечната?

Фактор - 21.03.2023

Погледот на просечните плати во Германија ни помага да разбереме што навистина значи да се има добра плата во оваа земја. Сепак, треба да се имаат на ум и други фактори. Дали некогаш сте се запрашале дали вашата плата е добра или дали е време да ...

Бектеши: Ќе ја завршиме годината со 7,1 отсто инфлација, стигнати сме на 2,1 плата за покривање на миминалната синдикална кошничка

Бизнис Вести

Бектеши убеден дека годината ќе ја завршиме со 7,1 отсто инфлација

MakPress

Бектеши: Ќе ја завршиме годината со 7,1 отсто инфлација, стигнати сме на 2,1 плата за покривање на миминалната синдикална кошничка

Опсервер

За синдикалната кошничка се потребни 2,1 минимални плати, пред 10 години беа потребни речиси четири, вели Бектеши

Независен

Што навистина значи добра заработка: Колкава е просечната плата во Германија?

Lider

Владата  и ССМ со различни пресметки на потрошувачката кошничка

Телма - 20.03.2023

Две или две и пол минмални плати? Колку тежи минималната синдикална потрошувачка. Владата и Синдикатот со различни пресметки и суми. За едните е 43 илјади денари за другите над 50 илјади денари.

Бектеши ја избриша ставката за трошоци за живот за да поевтини минималната синдикална кошница

А1 On

Бектеши со табели и споредби објасни како инфлацијата погрешно е двапати пресметана во минималната синдикална кошничка

360 степени

Бектеши: Носиме мерки за намалување на цените на основните прехранбени производи и на мининималната потрошувачка кошница, утре ќе се замрзне цената на јајцата и оризот

Бриф

Наскоро со две минимални плати ќе може да се покрие синдикална кошничка

Вечер Прес

Бектеши: Во март ќе ни требаат помалку од две минимални плати за покривање на потрошувачката кошничка

Centar

Бектеши: ССМ два пати пресметува инфлација во потрошувачката кошничка, да не се земаат предвид овие бројки

Вести плус

Frontline Република Либертас Бриф Глас на Америка

Битиќи: Новата методологија за минималната плата е најголемата победа на работникот

Бриф - 20.03.2023

Ова е прва година наназад гледано во којашто ја дефинираме висината на минималната пата без да преговараме, бидејќи таа е утврдена според методологијата со новиот закон, рече вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во гостувањето во ТВ Стар.

Битиќи: Новата методологија за минималната плата е најголемата победа на работникот

Frontline

Битиќи: Новата методологија за минималната плата е најголемата победа на работникот

Centar

Битиќи: Новата методологија за минималната плата е најголемата победа на работникот

Вести плус

СДСМ: Неколкупати ги зголемивме пензиите и платите од времето на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 20.03.2023

За СДСМ, напредокот на државата, граѓаните и нивниот животен стандард секогаш се на прво место. СДСМ и во време на кризи, покажа што значи вистинска грижа за сите граѓани и обезбеди неколкупати поголеми плати и пензии од времето на ВМРО -ДПМНЕ, ...

СДСМ: Неколку пати ги зголемивме пензиите и платите од времето на ВМРО-ДПМНЕ

Сител

СДСМ неколку пати ги зголеми пензиите и платите од времето на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5

Работите тргнаа на подобро: Повисоки пензии за 8,4%, минималната плата достигна рекордни 20.170 денари

Centar - 20.03.2023

Усвоено е усогласување на мартовските пензии, односно покачување за 8,4%. Историски високо зголемување, нешто што за време на 11 годишниот режим на Груевски беше мисловна именка. Ако за време на режимот на ВМРО ДПМНЕ зголемувањето на пензиите од ...

Прогресот е видлив, разликата потврдува

Frontline

Прогресот е видлив, разликата потврдува

Centar

Прогресот е видлив, разликата потврдува

Вести плус