TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДИОМИДИС НИКОЛЕТОПУЛОС: НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТНИТЕ СТАПКИ ЌЕ ПОТТИКНЕ НОВИ ИНВЕСТИЦИИ, еве какви се очекувањaтa на ...

Фактор - 27.02.2024

Намалување на побарувачката на нови кредити и раст на предвремената отплата на кредитите се трендови кои се наметнаа по зголемувањето на референтните каматни стапки. Сепак, нема проблеми во исплатата и редовното сервисирање на обврските на клиентите ...

Падна вредноста на доларот

Кајгана - 27.02.2024

Азиските берзи денеска се тргуваат претпазливо бидејќи инвеститорите не сакаат да преземаат ризици пред објавувањето на новите податоци за инфлацијата во САД и Европа, што може да влијае на насоката на пазарот.

ТТК Банка АД скопје ги зголеми каматните стапки на депозитите на физички лица

Банкарство.мк - 26.02.2024

Со важност од 21.2.2024 година, ТТК Банка АД Скопје ги зголеми фиксните каматни стапки на денарските и девизните депозити во евра за физички лица. Каматните стапки на денарските депозити за физичките лица се зголемени од 0,50 до 1,00 процентни поени ...

ЕЦБ објави рекордна загуба за 2023-та година

Денар - 26.02.2024

Европската централна банка (ЕЦБ) објави рекордна годишна загуба за 2023-та година и рече дека се веројатни дополнителни загуби бидејќи нејзините агресивни зголемувања на каматните стапки ја принудија да плаќа милијарди на банките.

Паднаа цените на нафтата

А1 On - 26.02.2024

На глобалните пазари цените на нафтата паднаа минатата недела, по две недели раст, бидејќи централните банки најверојатно нема да ги намалат каматните стапки толку брзо, па не се очекува забрзување на економскиот раст и побарувачката на „црното ...

Азиските инвеститори се претпазливи на почетокот на неделата

BiznisPRO - 26.02.2024

На азиските берзи во понеделникот се тргува внимателно бидејќи оваа недела ќе бидат објавени нови податоци за инфлацијата во САД, Европа и Јапонија, што може да влијае на очекувањата во однос на монетарната политика.

Доларот благо зајакна

BiznisPRO - 26.02.2024

НА ДЕВИЗНИТЕ пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути благо порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утрово зајакна за ...

Цените на нафтата паднаа

BiznisPRO - 26.02.2024

Цените на нафтата, од друга страна, дополнително паднаа, откако минатата недела се лизнаа за повеќе од 2 отсто. Цената на барелот на лондонскиот пазар утринава се намали за 0,48 отсто, на 81,25 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот ...

Доларот ослабе по пет недели раст. „Сè уште не е време за продажба…

Денар - 25.02.2024

На валутните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна минатата недела за прв пат по пет недели раст, бидејќи станува се поочигледно дека американската ФЕД нема да брза да ги намали каматните стапки, а се чини ниту Европската ...

Доларот ослабе по пет недели раст

4NEWS - 25.02.2024

Вредноста на доларот во однос на кошницата валути минатата недела падна за прв пат по пет недели раст, бидејќи стана сè појасно дека американската ФЕД нема да брза да ги намали каматните стапки, а исто така и Европската централна банка ( ЕЦБ).

Доларот ослабе во однос на кошничката валути по петте седмици раст

Нетпрес - 25.02.2024

На валутните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна минатата седмица првпат по петте седмици континуиран раст, бидејќи станува сѐ појасно дека американската централна банка Федералните резерво (Federal Reserve – Fed) нема да ...

Паднаа цените на нафтата

Кајгана - 26.02.2024

На глобалните пазари цените на нафтата паднаа минатата недела, по две недели раст, бидејќи централните банки најверојатно нема да ги намалат каматните стапки толку брзо, па не се очекува забрзување на економскиот раст и побарувачката на „црното ...

Паднаа цените на нафтата

Курир - 26.02.2024

На глобалните пазари цените на нафтата паднаа минатата недела, по две недели раст, бидејќи централните банки најверојатно нема да ги намалат каматните стапки толку брзо, па не се очекува забрзување на економскиот раст и побарувачката на „црното ...

Паднаа цените на нафтата

Lider - 26.02.2024

На глобалните пазари цените на нафтата паднаа минатата недела, по две недели раст, бидејќи централните банки најверојатно нема да ги намалат каматните стапки толку брзо, па не се очекува забрзување на економскиот раст и побарувачката на „црното ...

Од полноќ нови цени на горивата - нафтата значително поевтина

Press24 - 26.02.2024

Регулаторната комисија за енергетика денеска околу пладне треба да ја направи редовната корекција на малопродажните цени на нафтените деривати. Регулаторот последната промена ја направи во петокот кога поевтине дизелот за 2 денари додека цената на ...

Паднаа цените на нафтата на глобалните пазари

Нетпрес - 26.02.2024

На глобалните пазари цените на нафтата паднаа минатата недела, по две недели раст, бидејќи централните банки најверојатно нема да ги намалат каматните стапки толку брзо, па не се очекува забрзување на економскиот раст и побарувачката на „црното ...

Се очекува растот на САД да забави

Вечер Прес - 26.02.2024

ФЕД ги задржа клучните каматни стапки непроменети во опсег од 5,25 до 5,5 отсто од јули минатата година, а записниците од состанокот во јануари покажуваат дека повеќето функционери се претпазливи од ненадејно олабавување на монетарната политика.

Доларот зајакна, инвеститорите претпазливи

Кајгана - 26.02.2024

На пазарите на валути вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава зајакна ...