TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Интернетот на „Starlink“ достапен во 32 земји, наскоро и во Македонија

Канал5 - 13.05.2022

Сателитската интернет услуга „Starlink“ од компанијата „SpaceX“ сега е достапна во 32 земји во светот. Вселенската компанија на Илон Маск на Твитер профилот ја објави оваа информација а посочуваат и дека услугата ќе биде испорачана веднаш, што ...

"Starlink" интернетот достапен во 32 држави, наскоро и во Македонија

Точка - 13.05.2022

Сателитската интернет услуга на "SpaceX", "Starlink", сега е достапна во 32 светски земји, објавила компанијата. Вселенската компанија на Илон Маск на "Twitter" профилот ја објавила оваа информација, а навеле дека услугата ќе биде испорачана веднаш, ...

Сателитскиот интернет Starlink достапен во 32 земји, Македонија ќе почека

Кајгана - 13.05.2022

Сателитскиот интернет Starlink на SpaceX сега е достапен во 32 земји низ светот. Основачот и извршен директор на SpaceX, Илон Маск, преку Twitter соопшти дека интернетот Starlink сега е достапен во 32 земји, вклучувајќи делови од Австралија, Бразил, ...

Идната година Маск ќе го oднесе во вселената првиот хрватски сателит

Иновативност - 12.05.2022

Идната година со ракетата Falcon 9 на компанијата SpaceX, во сопственост на иноваторот Илон Маск, ќе биде испратен и првиот хрватски сателит. Сателитот е изработен во соработка на словачката компанија Spacemanic и хрватското здружение A3.

Маск: Луѓето ќе стигнат до површината на Марс до крајот на деценијата

USB - 12.05.2022

Американскиот визионер, милијардер, основач и извршен директор на SpaceX, Илон Маск, верува дека луѓето ќе стапнат на површината на Марс до крајот на оваа деценија. Маск изнесе ново амбициозно тврдење во интервју за CNBC кога рече дека луѓето ќе ја ...