TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денеска во 15 часот македонското знаме ќе се развее во НАТО

360 степени - 30.03.2020

Во седиштето на НАТО во Брисел денеска ќе се одржи свечената церемонија на кревање на македонското знаме покрај знамињата на останатите земји членки. На овој настан најавени се присуствата на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, првиот ...

Борел: ЕУ не е комплетна без Западен Балкан, честитки за С. Македонија за НАТО членството

Р.С.Европа - 30.03.2020

ЕУ не е комплетна без Западен Балкан, напиша денеска на Твитер, високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел.

Ексклузивно: генерална проба за поставување на македонското знаме Пред седиштето на НАТО (видео/фото)

Локално - 30.03.2020

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Македонија како 30. членка на Алијансата. Во седиштето на НАТО во Брисел од 15 часот, ќе биде организирана церемонија на подигање на македонското знаме, на која се ...

Македонија во НАТО: Што добиваме, што даваме и како понатаму?

Мета - 29.03.2020

Со истовремено подигање на три македонски знамиња, две во Белгија и едно во САД, НАТО утре (понеделник) во своите редови свечено ќе го вброи својот триесетти сојузник. На свечената церемонија во седиштето на НАТО во Брисел во 15 часот по ...

Членството во НАТО, ќе помогне во надминување на пандемиската криза

Алсат-М - 28.03.2020

Најновата членка на НАТО, Северна Македонија, реагира на пандемиската криза, СОВИД 19 преку заедничкиот систем на НАТО, познат како Команден систем на инцидентен на идни генерации (НИЦС), во соработка со Одделот на американската држава за национална ...

Албанските медуми: Нашиот сосед и пријател Северна Македонија и официјално членка на НАТО

Сител - 28.03.2020

Албанските медиуми, без исклучок, ја преноса веста за официјалното полнопрвно членство на Северна Македонија во НАТО Алијансата. Една од најгледаните телевизии Топ чанел, со наслов „Северна Македонја и официјално стана членка на НАТО“ наведува дека ...

ДУИ: Ние сме НАТО и гарант за Охридскиот, Преспанскиот и Договорот за добрососедство

А1 On - 28.03.2020

„Демократската Унија за интеграција им честита на сите наши граѓани за полноправното членство на нашата земја во НАТО по завршувањето на сите формални постапки на процесот за членство. Големите достигнувања оваа недела се круна на нашето национално ...

Борисов ѝ честиташе на Македонија за пристапувањето во НАТО

Press24 - 28.03.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ѝ честиташе на Македонија за пристапувањето во НАТО и изрази очекување дека ќе продолжат внатрешните реформи во земјата, објави БГНЕС. „Денес, Република Северна Македонија е триесетта земја членка на НАТО.

Грчките медиуми за нашето членство во НАТО

24 Вести - 28.03.2020

„Северна Македонија и официјално стана член на НАТО“, е насловот, но и коментарот што преовладува во онлајн изданијата на грчките медиуми во однос на нашето членство во северно – атлантската алијанса.

Бидете горди, од денес сме НАТО!

Канал5 - 28.03.2020

Македонија од вчера и официјално е членка на Северноатлантската алијанса. Како што е веќе информирано, депониран беше во Вашингтон инструментот за пристапување во НАТО. По тој повод со видео порака на припадниците на македонската армија и ...

Грција со честитка за приемот во НАТО

Макфакс - 28.03.2020

Министерството за надворешни работи на Грција упати честитки за нашето членство во НАТО. „Ѝ честитаме на Република Северна Македонија за нејзиното членство во НАТО како 30-ти член на Алијансата“, се наведува во честитката упатена преку профилот на ...

Македонската Алијанса го честита членството во НАТО

Опсервер - 28.03.2020

Скопје, 28 март 2020 Почитувани, Македонската Алијанса на сите Македонски граѓани кои живеат во и надвор од границите на Татковината, им го честита полноправното членство во НАТО Алијансата.

На 30 март македонското знаме пред седиштето на Алијансата

CivilMedia - 28.03.2020

Северна Македонија од вчера и официјално е 30. земја-членка на Северноатлантската алијаса, откако во вонредни околности, во услови кога светот се соочува со пандемија на Ковид-19, во Вашингтон вршителот на должност амбасадор на земјава во САД, Вилма ...

Груевски: Честитки за ЕУ и НАТО, одамна заслужувавме – ќе помогне многу во иднина

ТВ21 - 28.03.2020

Поранешниот премиер Никола Груевски кој сега е азилант во Будимпешта се јави на Фејсбук со порака и честитки за влегувањето на Македонија во НАТО, како и постигнатиот успех во преговорите со Европската унија.

Светот ни честита за НАТО членството

Независен - 28.03.2020

Министерството за надворешни работи на Македонија синоќа се обои во темно сино за да го одбележи првиот ден од членството на нашата држава во НАТО. Предавањето на нашиот пристапен документ и церемонијата вчера во Вашингтон покрена море од честитки ...

Грчко МНР: Добредојде за нашите соседи во НАТО семејството

24 Вести - 28.03.2020

Министерството за надворешни работи на Грција преку официјалниот „Твитер“ профил упати честитки за нашето членство во НАТО, додавајќи дека очекува конструктивна соработка, јави дописничката на МИА од Атина.

Баша и го честиташе на Северна Македонија членството во НАТО: Задоцнет процес, но заслужено достигнување

iPortal - 28.03.2020

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша и честита на Северна Македонија за членството во НАТО. Во објава на Фесјбук, Баша пишува дека ова е задоцнет процес, но целосно заслужено достигнување.

Шекеринска: Зачленувањето во НАТО е наш подарок кон граѓаните, кон татковината

iPortal - 28.03.2020

Вработените во одбраната и Армијата на Република Северна Македонија се дел од генерацијата која го удри печатот на НАТО. Од денес сме сојузници со армиите на САД, Велика Британија, Франција, Германија и Италија, сојузници со армиите на нашите ...

Борисов: Членството во НАТО ќе придонесе за развој на нашите братски односи

Фактор - 28.03.2020

Бојко Борисов, премиерот на Бугарија, го честиташе вчерашното официјално зачленување на Македонија во НАТО со порака да продолжат реформите во земјата и да се зацврстат односите помеѓу двата соседи.

Шеќеринска: Бидете горди, од денес сме НАТО

24Инфо - 28.03.2020

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска по повод депонирањето на Инструментот за пристапување во НАТО во Вашингтон, САД со што и официјално нашата земја станува 30. полноправна членка на Алијансата, sо видео – порака им се обрати на сите ...

Бојко Борисов ни го честита пристапувањето во НАТО

Слободен Печат - 28.03.2020

Од денеска Република Северна Македонија е триесеттата земја членка на НАТО. Им честитам на нашите соседи за пристапувањето во Северноатлантскиот договор и очекувам внатрешните реформи во државата да продолжат, напиша на Фејсбук бугарскиот премиер ...

Шекеринска: Зачленувањето во НАТО е наш подарок кон граѓаните, кон татковината

ММС - 28.03.2020

Вработените во одбраната и Армијата на Република Северна Македонија се дел од генерацијата која го удри печатот на НАТО. Од денес сме сојузници со армиите на САД, Велика Британија, Франција, Германија и Италија, сојузници со армиите на нашите ...

Грција со честитка за приемот во НАТО

Н.Македонија - 28.03.2020

Министерството за надворешни работи на Грција упати честитки за нашето членство во НАТО. – Ѝ честитаме на Република Северна Македонија за нејзиното членство во НАТО како 30-ти член на Алијансата – се наведува во честитката упатена преку профилот на ...

Шекеринска: Зачленувањето во НАТО е наш подарок кон граѓаните, кон татковината

24 Вести - 28.03.2020

Вработените во одбраната и Армијата на Република Северна Македонија се дел од генерацијата која го удри печатот на НАТО. Од денес сме сојузници со армиите на САД, Велика Британија, Франција, Германија и Италија, сојузници со армиите на нашите ...

Македонија на 30 март ќе стане 30. членка на НАТО

MakPress - 28.03.2020

Македонија од вчера и официјално е 30. земја-членка на Северноатлантската алијаса, откако во вонредни околности, во услови кога светот се соочува со пандемија на Ковид-19, во Вашингтон вршителот на должност амбасадор на земјава во САД, Вилма ...

Грција со честитка за приемот во НАТО

Centar - 28.03.2020

Министерството за надворешни работи на Грција упати честитки за нашето членство во НАТО. „Ѝ честитаме на Република Северна Македонија за нејзиното членство во НАТО како 30-ти член на Алијансата“, се наведува во честитката упатена преку профилот на ...

Баша и го честиташе на Македонија членството во НАТО: Задоцнет процес, но заслужено достигнување

MakPress - 28.03.2020

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша и честита на Македонија за членството во НАТО. Во објава на Фесјбук, Баша пишува дека ова е задоцнет процес, но целосно заслужено достигнување.

Грчко МНР: Добредојде за нашите соседи во НАТО семејството

MakPress - 28.03.2020

Министерството за надворешни работи на Грција преку официјалниот „Твитер“ профил упати честитки за нашето членство во НАТО, додавајќи дека очекува конструктивна соработка, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчко МНР: Добредојде за нашите соседи во НАТО семејството

Скопје1 - 28.03.2020

Министерството за надворешни работи на Грција упати честитки за нашето членство во НАТО. „Ѝ честитаме на Република Северна Македонија за нејзиното членство во НАТО како 30-ти член на Алијансата“, се наведува во честитката упатена преку профилот на ...

Северна Македонија и официјално стана член на НАТО, пишуваат грчките медиуми

Слободен Печат - 28.03.2020

Грчката новинска агенција АНА-МПА на крајот од текстот потсетува дека завчера „земјите членки на ЕУ се согласија за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, процес што се очекува да трае повеќе години, додека да се заврши”.

Грчките медиуми за нашето членство во НАТО

ММС - 28.03.2020

„Северна Македонија и официјално стана член на НАТО”, е насловот, но и коментарот што преовладува во онлајн изданијата на грчките медиуми во однос на нашето членство во северно – атлантската алијанса.

Грчките медиуми за нашето членство во НАТО

Press24 - 28.03.2020

„Северна Македонија и официјално стана член на НАТО“, е насловот, но и коментарот што преовладува во онлајн изданијата на грчките медиуми во однос на нашето членство во северно – атлантската алијанса.

Грчките медиуми за нашето членство во НАТО

Алсат-М - 28.03.2020

„Северна Македонија и официјално стана член на НАТО“, е насловот, но и коментарот што преовладува во онлајн изданијата на грчките медиуми во однос на нашето членство во северно – атлантската алијанса.

Грчките медиуми за нашето членство во НАТО

Локално - 28.03.2020

„Северна Македонија и официјално стана член на НАТО“, е насловот, но и коментарот што преовладува во онлајн изданијата на грчките медиуми во однос на нашето членство во северно – атлантската алијанса.

Грчките медиуми за нашето членство во НАТО

Бриф - 28.03.2020

„Северна Македонија и официјално стана член на НАТО“, е насловот, но и коментарот што преовладува во онлајн изданијата на грчките медиуми во однос на нашето членство во северно – атлантската алијанса.

Грчките медиуми за нашето членство во НАТО

24Инфо - 28.03.2020

„Северна Македонија и официјално стана член на НАТО”, е насловот, но и коментарот што преовладува во онлајн изданијата на грчките медиуми во однос на нашето членство во северно – атлантската алијанса.

Груевски: Честитки за членството во НАТО и одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Н.Македонија - 28.03.2020

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на Фејсбук објави порака со честитки за влегувањето на Македонија во НАТО, како и постигнатиот успех за почеток на преговори за членство во Европската унија.

Грчките медиуми за членството на земјава во НАТО

А1 On - 28.03.2020

„Северна Македонија и официјално стана член на НАТО“, е насловот, но и коментарот што преовладува во онлајн изданијата на грчките медиуми во однос на нашето членство во северно – атлантската алијанса.

Груевски: Честитки за ЕУ и НАТО, одамна заслужувавме – ќе помогне многу во иднина

24Инфо - 28.03.2020

Поранешниот премиер Никола Груевски кој сега е азилант во Будимпешта се јави на Фејсбук со порака и честитки за влегувањето на Македонија во НАТО, како и постигнатиот успех во преговорите со Европската унија.

Груевски од „азил“ го честиташе членството во НАТО, како и успехот во ЕУ

Бриф - 28.03.2020

Поранешниот премиер Никола Груевски кој сега е азилант во Будимпешта се јави на Фејсбук со порака и честитки за влегувањето на Македонија во НАТО, како и постигнатиот успех во преговорите со Европската унија.

Грчките медиуми за нашето членство во НАТО

MakPress - 28.03.2020

„Македонија и официјално стана член на НАТО“, е насловот, но и коментарот што преовладува во онлајн изданијата на грчките медиуми во однос на нашето членство во северно – атлантската алијанса.

Груевски: Честитки за одлуката за ЕУ и влезот во НАТО, одамна заслуживме

Алфа - 28.03.2020

Поранешниот премиер Никола Груевски честиташе за позитивната одлука за почеток на преговорите со ЕУ и зачленувањето во НАТО. „Одамна заслуживме“ вели Груевски на својот Фејсбук профил. -Честитки за граѓаните на Македонија за членството во НАТО и ...

Македонската Алијанса го честита членството во НАТО

24Инфо - 28.03.2020

Македонската Алијанса на сите Македонски граѓани кои живеат во и надвор од границите на Татковината, им го честита полноправното членство во НАТО Алијансата. Во понеделник пред седиштето на НАТО во Брисел и во две други команди и церемонијално ќе ...

ДУИ: Ние сме НАТО, благодарост до САД и 28-те сојузници

Опсервер - 28.03.2020

28 март 2020 Демократската Унија за интеграција им честита на сите наши граѓани за полноправното членство на нашата земја во НАТО по завршувањето на сите формални постапки на процесот за членство.

ДУИ: Ние сме НАТО, благодарост до САД и 28-те сојузници

24Инфо - 28.03.2020

Демократската Унија за интеграција им честита на сите наши граѓани за полноправното членство на нашата земја во НАТО по завршувањето на сите формални постапки на процесот за членство. Големите достигнувања оваа недела се круна на нашето национално и ...

ДУИ: Ние сме НАТО и гарант на Охридскиот и Преспанскиот договор

Фокус - 28.03.2020

ДУИ денеска им честиташе на сите граѓани за полноправното членство на нашата земја во НАТО по завршувањето на сите формални постапки на процесот за членство и порача „Ние сме НАТО“. Големите достигнувања оваа недела се круна на нашето национално и ...

ДУИ: Големите достигнувања оваа недела се круна на нашето национално и политичко дејствување

Локално - 28.03.2020

Демократската Унија за интеграција им честита на сите наши граѓани за полноправното членство на нашата земја во НАТО по завршувањето на сите формални постапки на процесот за членство.Големите достигнувања оваа недела се круна на нашето национално и ...

(ВИДЕО) Свечена церемонија на подигнување на македонското знаме во НАТО, 30. членка на Алијансата

Frontline - 29.03.2020

На свечената церемонија во седиштето на НАТО во Брисел во 15 часот по средноевропско време ќе присуствуваат генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, претседавачот на Воениот комитет на Алијансата маршал Стјуарт Пич, и в.д.

Македонија во НАТО: Што добиваме, што даваме и како понатаму?

CivilMedia - 29.03.2020

Со истовремено подигање на три македонски знамиња, две во Белгија и едно во САД, НАТО утре (понеделник) во своите редови свечено ќе го вброи својот триесетти сојузник. На свечената церемонија во седиштето на НАТО во Брисел во 15 часот по ...

Македонија во НАТО: Што добиваме, што даваме и како понатаму?

Либертас - 29.03.2020

Со истовремено подигање на три македонски знамиња, две во Белгија и едно во САД, НАТО утре (понеделник) во своите редови свечено ќе го вброи својот триесетти сојузник. На свечената церемонија во седиштето на НАТО во Брисел во 15 часот по ...