TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Во најскоро време се очекуваат првите вакцини од „Фајзер“, подготвени сме, имаме услови и изграден систем за ...

ТВ21 - 22.01.2021

Премиерот Заев во емисијата „Трилинг“ најави дека идната недела се очекуваат првите информации за првите количини преку КОВАКС системот, како и дека во февруари се очекуваат вакцините кои се договорени директно со компанијата „Фајзер“.

Заев за тв 24: Србија ќе ни даде 8000 вакцини

24 Вести

Заев: Верувам дека овие денови ќе стигнат првите количини од српските вакцини од „Фајзер“

Локално

Заев: Во најскоро време се очекуваат првите вакцини од „Фајзер“, подготвени сме, имаме услови и изграден систем за имунизација

Frontline

Заев за „Трилинг“: Во најскоро време се очекуваат првите вакцини од „Фајзер“, подготвени сме, имаме услови и изграден систем за имунизација

24Инфо

Заев: Во најскоро време се очекуваат првите вакцини од „Фајзер“

Независен

Заев: Подготвени сме - имаме услови и изграден систем за имунизација

Press24

Фајзер наметна законски измени во Законот за лекови во земјава

Алсат-М - 22.01.2021

Потребата за измени на Законот за лекови се појави по конкретно барање на компанијата „Фајзер“, која според глобалните политики за нивните вакцини против ковид, мора да бидат дадени во држави каде што имаат свои претставништва.

Филипче: Не постојат препреки ковид вакцините од Србија да пристигнат во Македонија

24 Вести

Македонија е подготвена за имунизација, само уште да стигнат вакцините!

Вечер Прес

Подготвени сме за вакцинација, но никој не кажува кога

Алфа

Филипче за измените во Законот за лекови: „Фајзер“ бара без посредници да аплицира за регистрација на вакцината

360 степени

Филипче: „Фајзер“ бара без посредници да аплицира за регистрација на вакцината во земјава

Мета

Првите вакцини никако да пристигнат во Македонија

Алсат-М

Нетпрес 24 Вести 360 степени Канал5 Алфа Скопје24 МКД Либертас

Албанија ќе издава ковид-пасоши за граѓаните што ќе примат вакцина

360 степени - 22.01.2021

Албанските граѓаните кои ќе се вакцинираат против ковид-19 ќе добијат документ за патување што ќе се издава преку владиниот сајт е-Албанија. Овој документ ќе биде еден вид на ковид-пасош и ќе им служи на граѓаните за полесно патување во странство.

Граѓаните во Албанија ќе добијат „ковид пасош“ откако ќе ја примат првата доза од вакцината

А1 On

Албанските граѓани ќе добијат „ковид пасош” по примената прва доза на анти-ковид вакцината

24Инфо

Албанските граѓани ќе добијат „ковид пасош“ по примената прва доза на анти-ковид вакцината

Опсервер

Албанските граѓани ќе добијат „ковид пасош“ по примената прва доза на анти-ковид вакцината

Независен

Жителите на Албанија ќе добијат „ковид пасош“ по примената прва доза на анти-ковид вакцината

ТВ21

Албанците кои ја примиле првата доза од вакцината ќе добијат „ковид-пасош“

Слободен Печат

Либертас

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Макфакс - 22.01.2021

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“, за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против коронавирусот, изјави денеска портпаролот на ЕК.

Европската комисија бара објаснување од Фајзер поради доцнење на испораката на вакцини

А1 On

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА БЕСНА НА ФАЈЗЕР: Нема вакцини ниту за лек! Брисел во паника

Во Центар

Европска комисија бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

еМагазин

ЕУ лута на Фајзер, испораката на вакцини повторно одложена

Фактор

ЕК бара објаснување од Фајзер поради доцнење на испораката на вакцини

MakPress

ЕК бара објаснување од Фајзер поради доцнење на испораката на вакцини

Опсервер

24Инфо Либертас Нова ТВ Фокус +инфо Слободен Печат Вечер Нетпрес

Филипче одби македонските лекари да се вакцинираат во Србија

Сител - 22.01.2021

Здравствените работници од ковид центрите нема да одат да примат вакцина во Србија по вчерашната јавна покана од срспката премиерка. Венко Филипче и се заблагодари на Брнабиќ и кажа дека можат да спроведат успешен процес на имунизација во земјата.

Филипче одби македонските лекари да се вакцинираат во Србија

Курир

Филипче одби македонските лекари да се вакцинираат во Србија

Нетпрес

Филипче одби македонските лекари да се вакцинираат во Србија

Скопје24

Ковид-19: Јапонскиот премиер загрижен поради големиот број новозаразени во Јапонија

Слободен Печат

ЕК го прашува „Фајзер“ зошто има помалку вакцини – Хрватска ќе ја запре вакцинацијата, Полска и Италија ќе тужат

360 степени - 22.01.2021

Најголем број од земјите од ЕУ добиле за половина помалку од договорените количини Некои се снаоѓаат со итно одобрување на оксфордската и руската вакцина Хрватска ќе ја прекине вакцинацијата против ковид-19 поради недостаток на вакцини, најави ...

Филипче: Првите вакцини од Фајзер и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз

Канал5

Филипче: Првите вакцини од Фајзер и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз, планот за вакцинација е подготвен

Бизнис Вести

Филипче: Првите вакцини од Фајзер и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз – планот за вакцинација подготвен

ТВ21

Филипче вели дека не постои законска пречка за влез на вакцините од Србија

MakPress

Филипче: „Првите вакцини од Фајзер и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз, планот за вакцинација е подготвен!“

Екран

Филипче: Од целиот регион само во Србија има претставништво на „Фајзер“, тоа им ги забрза работите

+инфо

Press24 Вечер Скопје1 Скопје инфо А1 On Н.Македонија Опсервер еМагазин

Хрватска ја прекина вакцинацијата: Најлошото сценарио се оствари, лекарите веќе немаат решение

Во Центар - 22.01.2021

Хрватска ќе мора да ја прекине имунизацијата на населението од коронавирус, бидејќи немаат вакцини Фајзер, изјави денеска директорот на ХЗЈЗ, Крунослав Чапак, кој на тој начин го демантираше вчерашното соопштение на министерот Вили Берош дека ...

Хрватска ќе ја прекине масовната вакцинација

Република

Хрватска ја прекина вакцинацијата поради недостиг на вакцини

Курир

Хрватска ја прекина вакцинацијата против Covid-19 поради недостиг од вакцини

Нетпрес

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Макфакс - 22.01.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините со Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат во Македонија. „Сметам дека ние тука сосем добро може да го спроведеме процесот на имунизација и ...

Филипче се заблагодари на Брнабиќ за поканата, но вели вакцинацијата ќе ја спроведеме сами

А1 On

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Н.Македонија

Филипче: Измената во Законот за лекови доаѓа по барањето на „Фајзер“

Република

Филипче: Вакцините од Србија ќе пристигнат преку интервентна набавка

Телма

Филипче: Измената во Законот за лекови доаѓа по барањето на „Фајзер" кое е на глобално ниво

Канал5 - 22.01.2021

Измената во Законот за лекови доаѓа после специфичното барање на компанијата „Фајзер" кое го донесоа на глобално ниво, а тоа е за конкретниот продукт, односно вакцината против Ковид-19. Немаат обврска да прават никакви договори со локални компании, ...

Филипче: Измената во Законот за лекови е по барањето на „Фајзер“ кое е на глобално ниво

Либертас

Филипче: Измената во Законот за лекови доаѓа по барањето на „Фајзер“ кое е на глобално ниво

Сител

Филипче: Измената во Законот за лекови доаѓа по барањето на „Фајзер” кое е на глобално ниво

24Инфо

Филипче: Измената во Законот за лекови доаѓа по барањето на „Фајзер“ кое е на глобално ниво

Опсервер

Измената во Законот за лекови доаѓа по барањето на „Фајзер“ кое е на глобално ниво, вели Филипче

+инфо

Филипче: Измената во Законот за лекови доаѓа по барање на „Фајзер” кое е на глобално ниво

Слободен Печат

Frontline Бриф MakPress Независен Нетпрес PressingTV

Филипче: Не постојат законски пречки за увоз на вакцини против Ковид-19, интервентен увоз на лекови не е новина во ...

Скопје1 - 22.01.2021

Интервентниот увоз на лекови не е никаква новина и години наназад постапката се користела за увоз на вакцини и други препарати појасни денеска министерот за здравство д-р Венко Филипче одговарајќи на новинарски прашања во врска со увозот на ...

Филипче: Не постојат законски пречки за увоз на вакцини против Ковид-19

Сител

Филипче: Не постојат законски пречки за увоз на вакцини против Ковид-19

Press24

Измената во Законот за лекови доаѓа после специфичното барање на компанијата „Фајзер“, вели Филипче

еМагазин

Филипче: Не постојат законски пречки за увоз на вакцини против Ковид-19

Канал5

Филипче: Не постојат законски пречки за увоз на вакцини против Ковид-19, интервентен увоз на лекови не е новина во нашата земја

Frontline

ВИДЕО | Илијевски: Да се активира „мини шенген“ за полесно доаѓање до вакцините

Слободен Печат - 22.01.2021

Процедурата е објаснета. Техничките проблеми мора да се решат и нас многу ни значи оваа помош од Србија. Системот со електронско пријавување функционира и ние можеме таков сличен систем да вовдеде во Македонија.

Илијевски: Вакцините од Србија ќе пристигнат за брзо време, српското искуство многу ќе ни значи

Локално

ФИЛИПЧЕ: Благодарам на Брнабиќ, но и ние тука сосем добро можеме да го спроведеме процесот на имунизација

Фактор - 22.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска по донирањето на две амбулантни возила од Општина Чаир на Здравствен дом-Скопје, одговарајќи на новинарско прашање рече декатокму вчера разговарале со претставници на компанијата Фајзер во Белград.

Филипче: Благодарам на Брнабиќ, но и ние тука сосем добро можеме да го спроведеме процесот на имунизација

24Инфо

ФИЛИПЧЕ: Благодарам на Брнабиќ, но и ние тука сосем добро можеме да го спроведеме процесот на имунизација

Женски магазин

Полска најави правни активности против Фајзер за недоставување на сите вакцини

Опсервер - 22.01.2021

– Полска би можела да преземе правни активности против американската фармацевтска компанија „Фајзер“, бидејќи не се доставени сите договорени количини вакцини против коронавирусот, изјави денеска портпаролот на полската Влада, Пјотр Милер.

Полска: Тужби против Фајзер за недоставување на сите вакцини во договорениот рок

Денешен

Полска размислува да го тужи „Фајзер“

Република

Полска најави правни активности против Фајзер за недоставување на сите вакцини

ТВ21

Полска најавува тужба против „Фајзер“ поради доцнењето на испораката

+инфо

Полска најави правни активности против Фајзер за недоставување на сите вакцини

Фокус

Полска најави правни активности против Фајзер за недоставување на сите вакцини

Слободен Печат

24Инфо Нетпрес Либертас MakPress А1 On

Стабилизација на епидемијата со Ковид-19 во земјата, преполовен бројот на хоспитализирани

Бизнис Вести - 22.01.2021

Речиси сите епидемиолошки параметри според кои се евалуира состојбата со епидемијата бележат тренд на намалување, односно зголемување во однос на бројката на оздравени случаи, соопшти вчера Министерството за здравство.

Стабилизација на епидемијата со Ковид-19 во земјата, преполовен бројот на хоспитализирани

Независен

Стабилизација на епидемијата со Ковид-19 во земјата, преполовен бројот на хоспитализирани

24Инфо

Стабилизација на епидемијата со Ковид-19 во земјата - преполовен бројот на хоспитализирани

Press24

Се стабилизира епидемијата со ковид-19 во земјата: Преполовен бројот на хоспитализирани, вакцините од Србија ќе дојдат со интервентен увоз

Слободен Печат

Стабилизација на епидемијата со Ковид-19 во земјата, преполовен бројот на хоспитализирани

Канал5

Стабилизација на епидемијата со Ковид-19 во земјата - преполовен бројот на хоспитализирани

Скопје инфо

Сител 24 Вести +инфо Нова ТВ МКД Денешен MakPress

СДСМ: Пандемијата се стабилизира, следува вакцинацијата како последната фаза од борбата против коронавирусот

Макфакс - 21.01.2021

Пандемијата се стабилизира, следува вакцинацијата како последната фаза од борбата против коронавирусот, велат од СДСМ. „Состојбата со пандемијата со коронавирусот во државата се стабилизира, бројот на новорегистрирани случаи и на починати е намален, ...

СДСМ: Пандемијата се стабилизира, следува вакцинацијата

А1 On

СДСМ: Многу брзо ги очекуваме вакцините од Фајзер, обезбедени од соседна Србија

Локално

СДСМ: Пандемијата се стабилизира, следува вакцинацијата како последната фаза од борбата против коронавирусот

Точка

СДСМ: Пандемијата се стабилизира, следува вакцинацијата како последната фаза од борбата против коронавирусот

Сител

СДСМ: Пандемијата се стабилизира, следува вакцинацијата како последната фаза од борбата

Канал5

СДСМ: Следува вакцинацијата како последната фаза од борбата против коронавирусот

МКД

Press24 Слободен Печат 24Инфо

Кај нас нема руски и кинески вакцини против ковид-19, а тие на „Фајзер“ од Србија ќе дојдат во Македонија со ...

Република - 21.01.2021

Вакцините кои ќе ни ги даде соседна Србија во Македонија ќе стигнат со интервентен увоз, изјави за „Сител“ министерот за здравство Венко Филипче. Србија минатата недела се согласи да и даде на Македонија 8.000 вакцини на производителот „Фајзер“.

Филипче: Вакцините од Србија ќе ги донесеме со интервентен увоз

PressingTV

Филипче: Вакцините од Фајзер и Србија ќе ги добиеме преку интервентен увоз

Нова ТВ

Филипче: Првите вакцини од „Фајзер“ и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз

Алсат-М

ЧЕКАМЕ „ФАЈЗЕР“ ДА НИ ДАДЕ ДОЗВОЛА за увоз на вакцините од Србија

Вечер

Како вакцините од Србија ќе дојдат во Македонија без регистрација?

Сител

Филипче: Вакцините од Србија ќе ги донесеме со интервентен увоз

Сител

Локално

Филипче: Нема пречка за увозот на вакцините од Србија

Кајгана - 21.01.2021

Не постои законска пречка за прием на вакцините против COVID-19 во нашата земја. Првите дози на вакцината Pfizer која е договорена во директни преговори со производителот, како и 8.000 дози вакцини кои од Република Србија треба да пристигнат во ...

Филипче демантира проблеми во испораката на вакцините од Србија

Во Центар

Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Кајгана

Стабилизација на епидемијата со COVID-19 во земјата, преполовен бројот на хоспитализирани

Кајгана

Израелци излегле позитивни и по примање на Pfizer вакцината

Кајгана

Колку е ефикасна само една доза од вакцината и зошто е строго препорачливо да се земат две

Република - 22.01.2021

Кога 85-годишниот Колин Хорсмен на крајот на декември минатата година бил хоспитализиран, тогаш постоел сомнеж дека станува збор за воспаление на бубрегот. Меѓутоа, за кратко време во болницата тој се заразил со Kовид-19 и развил тешки симптоми.

Колку е ефикасна само една доза од вакцината и зошто е строго препорачливо да се земат две?

Скопје инфо

Колку е ефикасна само една доза од вакцината против ковид-19?

+инфо