TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бектеши: Половина од училиштата не знаеле да пополнат формулари за евтина струја

МКД - 24.11.2022

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска луто забележа дека половина од училиштата не побарале да користат струја по повластена цена и се запраша дали нивните одговорни лица не знаат во рок од две недели да пополнат обични формулари.

Половина од училиштата не сакаат субвенционирана струја од ЕСМ

А1 On

Општините ги пријавувале општинските згради, наместо да ги пријават училиштата за субвенционирана струја

А1 On

КОВАЧЕВСКИ РЕВОЛТИРАН ОД ОПШТИНИТЕ Субвенционираната струја не се дава за седење во канцеларија и за пиење кафе

+инфо

Само половина училишта се пријавиле за поевтина субвенционирана струја?!

Слободен Печат

Од 1 декември двојно поевтина струја ќе добијат 235 прехранбени компании

Фактор

Бектеши: За субвенционирана струја се пријавиле само 233 основни и средни училишта

Макфакс

MTM Либертас Точка

Од декември поевтина струја за 518 компании од прехранбена индустрија, училишта и институции

Deutsche Welle - 24.11.2022

Овие мерки не се раскош, за некој да седи по канцеларии да си вари кафиња, да си држи состаноци и да си чита весници. Овие мерки се за граѓаните, вели премиерот Димитар Ковачевски. Вкупно 518 компании од прехранбена индустрија, училишта и институции ...

Ковачевски: Вкупно 518 компании од прехранбена индустрија, училишта и институции од витално значење, од први декември ќе имаат поевтина струја

ТВ21

Ковачевски ги моли општините и градоначалниците место да уживаат во удопство и да варат кафе, да се пријават за струја со попуст за училиштата и водостопанствата

Сакам да кажам

Ковачевски: Вкупно 518 компании од прехранбена индустрија, училишта и институции од витално значење, од први декември ќе имаат поевтина струја

24Инфо

Ковачевски: Вкупно 518 компании од прехранбена индустрија, училишта и институции од витално значење, од први декември ќе имаат поевтина струја

Centar

Ковачевски: 233 улилишта и 235 фирми од прехранбениот сектор се пријавиле за субвенционирано снабудавање со струја

Centar

Ковачевски: Вкупно 518 компании од прехранбена индустрија, училишта и институции од витално значење, од први декември ќе имаат поевтина струја

4NEWS

Локално Република Кумановски м. Frontline Бриф

Од 1 декември ќе мора да се намалат цените на основните прехранбени производи

Курир - 24.11.2022

Се знае какви одлуки ќе се носат на Влада ако од 1 декември нема намалување на цените на основните прехранбени производи согласно компонентата или, пак, инпутот на електрична енергија, порачуваат одговорните во власта.

Од 1 декември ќе мора да се намалат цените на основните прехранбени производи

Бизнис Вести

Од 1 декември ќе мора да се намалат цените на основните прехранбени производи

Опсервер

Од 1 декември ќе мора да се намалат цените на основните прехранбени производи

Нетпрес

Од 1 декември ќе мора да се намалат цените на основните прехранбени производи

Факултети

Од 1 декември ќе мора да се намалат цените на основните прехранбени производи

24Инфо

Прехранбените производи ќе треба да ги поевтинат и оние кои не се пријавиле за бенефицирана струја

Независен

Канал5 Скопје24

Од 1 декември субвенционирана струја ќе добиваат и 233 основни и средни училишта, 50 јавни претпријатија и 235 субјекти ...

Сител - 24.11.2022

– Заклучно со вчера, кога истече рокот, за субвенционирано снабдување со електрична енергија по повластена цена од 1 декември се пријавиле 233 јавни основни и средни училишта од сите градови од вкупно 474-те на територијата на државата, 50 јавни ...

Kовачевски: Вкупно 518 компании од први декември ќе користат поевтина струја

Во Центар

Од 1 декември субвенционирана струја ќе добиваат и 233 основни и средни училишта, 50 јавни претпријатија и 235 субјекти од прехранбениот сектор

MakPress

Од 1 декември субвенционирана струја ќе добиваат и 233 основни и средни училита, 50 јавни претпријатија и 235 субјекти од прехранбениот сектор

Либертас

Од 1 декември субвенционирана струја ќе добиваат и 233 основни и средни училишта, 50 јавни претријатија и 235 субјекти од прехранбениот сектор

ТВ21

Од 1 декември субвенционирана струја ќе добиваат и 233 основни и средни училита, 50 јавни претријатија и 235 субјекти од прехранбениот сектор

Бизнис Вести

Од 1 декември субвенционирана струја за 233 училишта, 50 јавни претпријатија и 235 прехранбени фирми

Независен

4NEWS Опсервер Скопје инфо 24Инфо Бриф еМагазин Курир Press24

Утре истекува рокот за аплицирање за снабдување со струја по повластена цена

Lider - 22.11.2022

Да се искористи можноста и да се поднесе документација за снабдување со електрична енергија по повластени цена преку „ЕСМ продажба“ од 1 декември со оглед дека рокот истекува утре, апелираше денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

ЕСМ: Најдоцна до утре до 14:00 часот правните субјекти да аплицираат за повластено користење струја

MakPress

ЕСМ: Најдоцна до утре до 14:00 часот правните субјекти да аплицираат за повластено користење струја

Frontline

ЕСМ: Најдоцна до утре до 14:00 часот правните субјекти да аплицираат за повластено користење струја

Опсервер

ЕСМ: Правните субјекти до утре да аплицираат за повластено користење струја

Макфакс

ЕСМ: Правните субјекти до утре да аплицираат за повластено користење струја

А1 On

ЕСМ: Најдоцна до утре до 14 часот правните субјекти да аплицираат за повластено користење струја

Независен

Либертас Вечер Прес Бриф