TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пожар во рудник за јаглен во Сибир, најмалку 11 загинати

Р.С.Европа - 25.11.2021

Најмалку 11 луѓе загинаа, а 43 се повредени во експлозија предизвикана од пожар во рудник за јаглен во регионот Кемерово во Сибир, додека 49 рудари се уште се заробени под земја, соопштија денеска руските власти.

Експлозија во рудник во Сибир – 11 загинаа, 49 се заробени во внатрешноста

Независен - 25.11.2021

Најмалку 11 рудари загинаа, а 49 останаа заробени во внатрешноста на рудникот во областа Кермерово во Сибир, објавина надлежните. Руските служби за спасување добиле повик околу 8.35 часот по локално време или 2,35 по средноевропско, кога било ...

Најмалку девет загинати и 49 исчезнати во несреќата во рудник за јаглен во Русија

Слободен Печат - 25.11.2021

Руските власти соопштија дека добиле повик околу 8.35 часот по локално време (2.35 часот по средноевропско време), кога било соопштено дека е забележан чад во рудникот Листвјанжаја во сибирскиот регион Кемерово, каде што се наоѓаат бројни рудници за ...

Пожар во рудник за јаглен на Сибир, најмалку шест загинати и над 50 лица блокирани под земја

Во Центар - 25.11.2021

Бројот на загинатите во пожарот што се случи во рудникот за јаглен во Сибир, Русија се искачи на шест, пренесува руската новинска агенција. Агенцијата се повикува на изјавите на регионалниот гувернер на Кемеровската област, кој изјави дека околу 50 ...

Трагедија во руски рудник: Најмалку 11 загинати и над 40 хоспитализирани рудари (ВИДЕО)

Канал5 - 25.11.2021

Најмалку 11 рудари загинале, а повеќе од 40 се хоспитализирани во фатална несреќа во рудник за јаглен во руската област Кузбас. Спасувачките екипи биле испратени во рудникот по дојавата дека се појавил чад на длабочина од 250 метри.

Рударска несреќа во Сибир – 48 рудари се заробени под земја

360 степени - 25.11.2021

Прес-службата на гувернерот на Кемеровската област преку Телеграма соопшти дека во болница се префрлени 43 лица, меѓу кои две лица во тешка состојба, како и дека еден починал Четириесет и осум рудари останаа заробени во рудник за јаглен во областа ...

Загинаа 11 рудари во Сибир

Нетпрес - 25.11.2021

Единаесет рудари загинаа а уште 45 други се повредени откако беа заробени по пожар кој избувна во четвртокот утрото во рудник за јаглен во регионот Кемерово, во руски Сибир, соопштија локалните власти.

Пожар во руски рудник: 48 рудари се заробени под земја

Нова ТВ - 25.11.2021

Четириесет и осум рудари се останати заробени под земја по пожар во рудникот за јаглен во руската област Кемерово во Сибир, соопшти денеска регионалниот истражен комитет. – Според прелиминарните податоци, голем број работници се затруени од чад, а ...

Пожар во руски рудник: 70 рудари спасени, десетици исчезнати

Кајгана - 25.11.2021

Четириесет и пет рудари останаа заробени по пожар во рудник за јаглен во областа Кемерово во рускиот Сибир, соопшти регионалниот истражен комитет. Во тек е операција за евакуација во рудникот Листвијажнаја и на површината се извадени 70 рудари, ...

Босанското комунално претпријатие предупредува на прекини на струја поради протестот на рударите за јаглен

Опсервер - 25.11.2021

ript> Производството на енергија во босанската електрана на јаглен во Тузла е под закана откако седум рудници за јаглен кои се дел од комуналното претпријатие ЕПБиХ ја прекинаа работата во знак на протест поради новите правила за платите, изјави ...

Најмалку девет загинати и 49 исчезнати во несреќата во рудник за јаглен во Русија

Вечер Прес - 25.11.2021

Најмалку девет лица загинаа, а 49 се заробени и се водат за исчезнати во несреќата во рудник за јаглен во регионот Кемерово, во Сибир, соопштија руски официјални лица. Руските власти соопштија дека добиле повик околу 8.35 часот по локално време ...

(Видео) Пожар во руски рудник: Најмалку 11 загинати, десетици се затрупани под земја

24Инфо - 25.11.2021

Четириесет и пет рудари останаа заробени по пожар во рудник за јаглен во областа Кемерово во рускиот Сибир, соопшти регионалниот истражен одбор. Според најновите податоци, најмалку за 11 лица досега е познато дека загинале.

Најмалку девет загинати и 49 исчезнати во несреќата во рудник за јаглен во Русија

MakPress - 25.11.2021

Најмалку девет лица загинаа, а 49 се заробени и се водат за исчезнати во несреќата во рудник за јаглен во регионот Кемерово, во Сибир, соопштија руски официјални лица. Руските власти соопштија дека добиле повик околу 8.35 часот по локално време ...

Пожар во руски рудник: Најмалку 11 загинати, десетици се затрупани под земја

Centar - 25.11.2021

Четириесет и пет рудари останаа заробени по пожар во рудник за јаглен во областа Кемерово во рускиот Сибир, соопшти регионалниот истражен одбор. Според најновите податоци, најмалку за 11 лица досега е познато дека загинале.

(Видео) Пожар во руски рудник: Најмалку 11 загинати, десетици се затрупани под земја

MTM - 25.11.2021

Четириесет и пет рудари останаа заробени по пожар во рудник за јаглен во областа Кемерово во рускиот Сибир, соопшти регионалниот истражен одбор. Според најновите податоци, најмалку за 11 лица досега е познато дека загинале.

(Видео) Пожар во руски рудник: Најмалку 11 загинати, десетици се затрупани под земја

Точка - 25.11.2021

Четириесет и пет рудари останаа заробени по пожар во рудник за јаглен во областа Кемерово во рускиот Сибир, соопшти регионалниот истражен одбор. Според најновите податоци, најмалку за 11 лица досега е познато дека загинале.

Неколку десетици рудари заробени во руски рудник по пожар

Бизнис Вести - 25.11.2021

Четириесет и пет рудари се останати заробени под земја по пожар во рудникот за јаглен во руската област Кемерово во Сибир, соопшти денеска регионалниот истражен комитет. „Во тек е операцијата на евакуација на рударите од рудникот ‘Листвијажнаја’ и ...

Неколку десетици рудари заробени во руски рудник по пожар

ТВ21 - 25.11.2021

Четириесет и пет рудари се останати заробени под земја по пожар во рудникот за јаглен во руската област Кемерово во Сибир, соопшти денеска регионалниот истражен комитет. „Во тек е операцијата на евакуација на рударите од рудникот ’Листвијажнаја’ и ...

Неколку десетици рудари заробени во руски рудник по пожар

MakPress - 25.11.2021

Четириесет и пет рудари се останати заробени под земја по пожар во рудникот за јаглен во руската област Кемерово во Сибир, соопшти денеска регионалниот истражен комитет. „Во тек е операцијата на евакуација на рударите од рудникот ’Листвијажнаја’ и ...

Четириесет и пет рудари заробени под земја во Русија (ВИДЕО)

Локално - 25.11.2021

Четириесет и пет рудари се останати заробени под земја по пожар во рудникот за јаглен во руската област Кемерово во Сибир, соопшти денеска регионалниот истражен комитет. „Во тек е операцијата на евакуација на рударите од рудникот ’Листвијажнаја’ и ...

(ВИДЕО) Над 40 рудари заробени под земја во Русија

Lider - 25.11.2021

Четириесет и пет рудари се останати заробени под земја по пожар во рудникот за јаглен во руската област Кемерово во Сибир, соопшти денеска регионалниот истражен комитет. -Во тек е операцијата на евакуација на рударите од рудникот ’Листвијажнаја’ и ...

Рудари цела ноќ кампуваа пред Владата на БиХ, бараат подобри услови – денеска доаѓаат и Дубиоза колектив

Радио МОФ - 24.11.2021

Работници од седум рудници во Федерацијата Босна и Херцеговина кои работат во рамките на Јавното претпријатие Електропривреда БиХ продолжуваат да протестираат пред зградата на Владата изразувајќи незадоволство од нивната позиција, пренесува „ Ал ...

Рударите од БиХ втор ден штрајкуваат за поголеми плати и подобар статус

Вечер Прес - 24.11.2021

Рударите од рудниците за јаглен од Федерацијата БиХ денеска го продолжија протестот пред седиштето на ентитетската влада во Сараево, пред која изминатото деноноќие го поминаа барајќи подобар материјален и работнички статус.