TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Против Федерер и Ѓоковиќ е тешко да се игра, со Надал е полесно“

Gol.mk - 14.02.2020

Еден од најхаризматичните тенисери на денешницата е Италијанецот Фабио Фоњини. Неговиот карактер понекогаш му носи проблеми на терените, а со тоа и во постигнувањето големи резултати во кариерата.

Федерер се премисли, нема да настапи во Мадрид и Рим

Gol.mk - 14.02.2020

Швајцарскиот ас Роџер Федерер направи промена во календарот за тековната сезона во 2020 година. Се најавуваше дека ветеранот во белиот спорт ќе настапи на два турнири пред да се појави на Ролан Гарос.

Федерер донесе одлука: Ќе игра само на Ролан Гарос од земјените турнири!

СуперСпорт - 14.02.2020

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер донесе одлука кога станува збор за сезоната на турнири на земја, па тој реши да ги прескокне сите турнири освен вториот гренслем во сезоната Ролан Гарос.

Не би се изненадил „големата тројка“ пак да ги освои сите трофеи

Вечер - 14.02.2020

Рускиот тенисер Данил Медведев неочекувано доживеа пораз уште на стартот на турнирот во Ротердам од страна на Канаѓанецот Васил Поспишил. Медведев минатата сезона играше одлично од Вимблдон до крајот на годината, а оствари пласман и во финалето на ...

Федерер ќе ги „скокне“ сите турнири на земјен терен освен Ролан Гарос

Sport 1 - 14.02.2020

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер ќе игра на Ролан Гарос, но претходно ќе ги пропушти сите турнири на земјен терен, како што се Мастерсите во Монте Карло, Мадрид и Рим. Федерер беше елиминиран во полуфиналето на Австралијан опен од Новак Ѓоковиќ, а ...

Федерер ќе одмора до Ролан Гарос

Слободен Печат - 14.02.2020

Швајцарецот одлучи да ги прескокне сите турнири на земјен терен и ќе игра само на вториот годинешен грен слем турнир. Рожер Федерер одлучи да ги прескокне сите турнири на земјет терен, вклучувајќи ги и мастерс турнирите во Мадрид, Монте Карло и Рим ...

Федерер се штеди – На земја ќе игра само на Ролан Гарос

Спортманија - 14.02.2020

Доаѓа дел од сезоната за игра на најспората тениска подлога, а Швајцарецот одлучи да игра само на еден турнир, на најважниот во сезоната на земјена подлога Роџер Федерер штеди сили и сезонава ќе игра само на еден турнир на земјена подлога, на ...

Една слика милион емоции – Како изгледаше Вимблдон пред 40 години (ФОТО)

Екипа - 14.02.2020

Неофицијалното светско првенство во тенис, Вимблдон со секое свое ново издание испишува нови неверојатни животни приказни. Организаторите на најпознатиот тениски турнир во светот се потсетија на тоа како изгледаше тревнатата подлога далечната 1979 ...

Федерер ја прескокнува сезоната на земја, освен гренд слемот во мај

Курир - 14.02.2020

Роџер Федерер го скрои календарот за настапи во 2020 година, а она што е забележливо во него е определбата да ја прескокне сезоната на земја, освен гренд слемот во мај. Швајцарецот моментно е трет на АТП ранг листата, по Ѓоковиќ и Надал, а пред ...

Федерер одлучи: Ќе игра само на Ролан Гарос

Спортски - 14.02.2020

Швајцарскиот тенисер Роџер Федер донесе одлука со овогодинешната сезона на земја. Федерер одлучи да ги прескокне сите турнири на оваа подлога освен вториот Грен Слем во сезоната Ролан Гарос.

Ролан Гарос го покрива главниот терен за еднаков третман на тенисерите

OhridNews - 14.02.2020

Од годинава сите четири тениски гранслем-турнири ќе имаат покрив на барем еден од терените на кои се играат мечевите. Откако претходно покриви беа поставени на по два терена во Њујорк за САД опен и во Лондон за Вимблдон, како и три во Мелбурн за ...

Федерер ќе игра во Париз

TopSport - 14.02.2020

Роџер Федерер решил да ги прескокне сите турнири на земјана подлога што му претходна на вториот грен-слем во сезоната Ролан Гарос. Слична одлука Швајцарецот донесе и во 2018 година, разликата е само што тогаш не настапи ниту на Отоврено првенство на ...

„Со Рафа може да се игра, додека со Новак и Роџер…“

Екипа - 13.02.2020

Италијанскиот тенисер Фабио Фоњини оцени дека Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер се практично непобедливи кога се на највисоко ниво, додека со Рафаел Надал може да се игра. Србинот, Швајцарецот и Шпанецот доминираат со тенисот скоро две децении и малку ...

Официјално: Федерер ги пропушта „Мастерс“ турнирите во Мадрид и Рим

+инфо - 13.02.2020

Роџер Федерер не планира да учествува на „Мастерс“ турнирите на земја во Мадрид и Рим во првите недели од мај. Ова го објави агентот на швајцарскиот тенисер – Тони Годишик. Притоа, тој ги негираше претходно објавените информации дека Федерер изјавил ...

Федерер му подари рекет на Надал, Шпанецот го смести во неговиот музеј (фото)

Спортманија - 13.02.2020

Најтрофејните тенисери во историјата пред неколку дена играа пред рекордна публика во Кејп Таун Во музејот на Рафаел Надал ќе има рекет со кој играл неговиот најголем ривал Роџер Федерер. Иако се ривали на тениските терени, Рафа и Роџер се блиски ...

Федерер: Еве што ме тера да продолжам да играм на оваа возраст

Sport M - 13.02.2020

Роџер Федерер за прв пат излезе на теренот како професионалец во 1998 година. Оттогаш поминаа 22 години, а сепак швајцарскиот тенисер се уште игра на високо ниво. Во својата кариера има победено на над 1200 натпревари, освои 103 турнири и 20 гренд ...

Надал доби специјален подарок од Федерер, истиот ќе заврши во музејот на Шпанецот (Фото)

Дерби - 13.02.2020

Рожер Федерер и Рафаел Надал изминатата недела поставија апсолутен тениски рекорд по посетеност на еден меч, а спектаклот кој го приредија во Кејптаун придонесе да видиме и каков подарок му подготвил Швајцарецот на Шпанецот.

Полесно е да се победи Надал отколку Ѓоковиќ и Федерер

Вечер - 13.02.2020

Италијанскиот тенисер Вафио Фоњини, смета дека Шпанецот Рафаел Надал за нијанса е полесен противник од Швајцарецот Роже Федерер и Србинот новак Ѓоковиќ. Интересно е тоа што оваа констатација на италијанскиот тенисер се однесува за дуелите на земјена ...

Фоњини: Полесно е да се игра против Надал отколку против Ѓоковиќ или Федерер

СуперСпорт - 13.02.2020

Италијанскиот тенисер Фабио Фоњини смета дека е полесно да се игра против Рафаел Надал отколку против Новак Ѓоковиќ или Роџер Федерер. Фоњини веќе долго време е на АТП листата и многупати се сретнал со многу тенисери.

Медведев: Нема да се изненадам „големата тројка“ повторно да освои се

Екипа - 13.02.2020

Младиот руски тенисер Данил Медведев се надева дека некој од новата генерација ќе може да освои грен-слем во 2020 година, но додаде дека нема да се изненади доколку повторно Федерер, Надал и Ѓоковиќ повторно освојат се.

Со Надал може да се игра, додека со Рожер и со Новак…

Слободен Печат - 13.02.2020

Италијанскиот тенисер Фабио Фоњини смета дека Ѓоковиќ и Рожер Федерер речиси се непобедливи кога се на највисоко ниво. Федерер, Ѓоковиќ и Надал доминираат во машкиот тенис повеќе од 15 години и ретко кој успеал да биде подобар од нив тројца кога го ...

Фоњини: Против Рафа може да се игра, против Новак и Роџер не

TopSport - 13.02.2020

Италијанскиот тенисер Фабо Фоњини оценил дека Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер се непобедливи кога се во топ-форма, додека со Рафаел Надал и кога е во најдобра форма можело да се игра. Србинот, Швајцарецот и Шпанецот деценија се во светскиот врв и ...

Фоњини: Против Рафа може да се игра, против Новак и Роџер не

Макфакс - 13.02.2020

Италијанскиот тенисер Фабо Фоњини оценил дека Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер се непобедливи кога се во топ-форма, додека со Рафаел Надал и кога е во најдобра форма можело да се игра. Србинот, Швајцарецот и Шпанецот деценија се во светскиот врв и ...

Федерер ги пропушта „Мастерс“ турнирите во Мадрид и Рим

24 Вести - 13.02.2020

Роџер Федерер не планира да учествува на „Мастерс“ турнирите на земја во Мадрид и Рим во првите недели од мај. Ова го објави агентот на швајцарскиот тенисер – Тони Годишик. Притоа, тој ги негираше претходно објавените информации дека Федерер изјавил ...

Официјално: Федерер ги пропушта „Мастерс“ турнирите во Мадрид и Рим

Локално - 13.02.2020

Роџер Федерер не планира да учествува на „Мастерс“ турнирите на земја во Мадрид и Рим во првите недели од мај. Ова го објави агентот на швајцарскиот тенисер – Тони Годишик. Притоа, тој ги негираше претходно објавените информации дека Федерер изјавил ...

Официјално: Федерер ги пропушта „Мастерс“ турнирите во Мадрид и Рим

А1 On - 13.02.2020

Роџер Федерер не планира да учествува на „Мастерс“ турнирите на земја во Мадрид и Рим во првите недели од мај. Ова го објави агентот на швајцарскиот тенисер – Тони Годишик. Притоа, тој ги негираше претходно објавените информации дека Федерер изјавил ...

Федерер нема да игра во Мадрид и Рим

Вечер - 13.02.2020

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер не планира да учествува на Мастерс турнирите на земја во Мадрид и Рим во првите недели од мај. Ова го објави агентот на швајцарскиот тенисер – Тони Годишик.

Официјално: Федерер ги пропушта „Мастерс“ турнирите во Мадрид и Рим

MakPress - 13.02.2020

Роџер Федерер не планира да учествува на „Мастерс“ турнирите на земја во Мадрид и Рим во првите недели од мај. Ова го објави агентот на швајцарскиот тенисер – Тони Годишик. Притоа, тој ги негираше претходно објавените информации дека Федерер изјавил ...

Официјално: Федерер ги пропушта „Мастерс“ турнирите во Мадрид и Рим

Опсервер - 14.02.2020

– Роџер Федерер не планира да учествува на „Мастерс“ турнирите на земја во Мадрид и Рим во првите недели од мај. Ова го објави агентот на швајцарскиот тенисер – Тони Годишик. Притоа, тој ги негираше претходно објавените информации дека Федерер ...

Федерер ќе игра во Париз

Макфакс - 14.02.2020

Роџер Федерер решил да ги прескокне сите турнири на земјана подлога што му претходна на вториот грен-слем во сезоната Ролан Гарос. Слична одлука Швајцарецот донесе и во 2018 година, разликата е само што тогаш не настапи ниту на Отоврено првенство на ...

Федерер ќе игра на Ролан Гарос

MTM - 14.02.2020

Роџер Федерер решил да ги прескокне сите турнири на земјана подлога што му претходна на вториот грен-слем во сезоната Ролан Гарос. Слична одлука Швајцарецот донесе и во 2018 година, разликата е само што тогаш не настапи ниту на Отоврено првенство на ...

Федерер ја прескокнува сезоната на земја, освен гренд слемот во мај

Опсервер - 14.02.2020

Роџер Федерер го скрои календарот за настапи во 2020 година, а она што е забележливо во него е определбата да ја прескокне сезоната на земја, освен гренд слемот во мај. Швајцарецот моментно е трет на АТП ранг листата, по Ѓоковиќ и Надал, а пред ...

Федерер ја прескокнува сезоната на земја, освен “гренд слемот” во мај

А1 On - 14.02.2020

Роџер Федерер го скрои календарот за настапи во 2020 година, а она што е забележливо во него е определбата да ја прескокне сезоната на земја, освен “гренд слемот” во мај. Швајцарецот моментно е трет на “АТП” ранг листата, по Ѓоковиќ и Надал, а пред ...

Федерер ја прескокнува сезоната на земја, освен гренд слемот во мај

MakPress - 15.02.2020

Роџер Федерер го скрои календарот за настапи во 2020 година, а она што е забележливо во него е определбата да ја прескокне сезоната на земја, освен гренд слемот во мај. Швајцарецот моментно е трет на АТП ранг листата, по Ѓоковиќ и Надал, а пред ...