TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петровска: Поглаварот на ИВЗ да го преиспита својот став, во спротивно МВР нема да се двоуми да постапи согласно своите ...

Слободен Печат - 09.04.2020

Дополнителната заменик министерка за внатрешни работи, Славјанка Петрвоска во денешното гостување на ТВ24 ја коментираше изјавата на поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) , која истакна дека предизвикала вознемиреност и кај јавноста и кај ...

Владата за Реџепи: Ќе помогнеме на сите, но секој најригорозно мора да ги почитува мерките

360 степени - 09.04.2020

Ќе им помогнеме на сите, но секој чинител во општеството мора најригорозно да ги почитува мерките за заштита од ковид-19. Вака во една реченица може да се сумира пораката од Владата каде прашавме каков е ставот по најавата на реисот Сулејман Реџепи ...

Петровска за Реисот: Изразување на револт на мерките кои Владата ги дава во интерес на граѓаните е несоодветно

Локално - 09.04.2020

Дополнителната министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска во денешното гостување на ТВ 24 ја коментираше изјавата на поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), кој се закани дека доколку Владата не ги исполни неговите услови и барања ...

Владата со одговор до Реџепи: Мерките треба најригорозно да се почитуваат, помош ќе има за сите

CivilMedia - 09.04.2020

„Владата на Република Северна Македонија секојдневно носи мерки, препораки, заклучоци и уредби се со цел да се спречи ширењето на корона вирусот, да се санираат економските штети и државата побрзо да излезе од оваа кризна состојба.

Филипче до Реџепи: Верувам дека сите се свесни за ситуацијата

Р.С.Европа - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче очекува сите да бидат свесни за ситуацијата со пандемијата и да се заложат максимално да ги поттикнуваат граѓаните дека треба да ги почитуваат мерките на Владата за спречување на ширењето на коронавирусот.

Реисот Реџепи фрли бомба

Независен - 09.04.2020

ЕРОЛ РИЗАОВ Реџепи како верник и поглавар на ИВЗ наместо да повика на мир и воздржаност постапи како екстремен и милитантен политички радикал со што направи голем грев Реисот Сулејман Реџепи фрли бомба газејќи го учењето на исламот, непочитувајќи ја ...

Поглаварот на ИВЗ се закани?! – „Ако не не финансирате ќе ги суспендирам одлуките, ќе станеме Бангладеш“

ТВ21 - 09.04.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи побара од Владата да издвои средства и за нивните вработени, бидејќи во спротивно, како што вели, ќе ги суспендира одлуките на ИВЗ и ќе дозволи молитви во џамиите.

Филипче за уцената од Реџепи: Мора да бидеме свесни за сериозноста на ситуацијата

А1 On - 09.04.2020

Министерот Венко Филипче запрашан дали го загрижува пораката од поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи кој во телевизиско интервју рече дека ќе ја повлече забраната за собири во џамиите ако не добие помош од државата, одговори дека се пратат реакциите ...

ИВЗ се заканува: Ако не добиеме помош од Владата, ќе го повлече повикот за почитување на владините мерки

Канал5 - 09.04.2020

Од ИВЗ негираат, велат дека не се работи за закана и обвинуваат дека изјавата на реисот Реџепи е извадена од контекст. Реисот Сулејман Реџепи со предупредување до Владата – бара финансиска помош за вработените во Исламската верска заедница преку ...

Филипче по изјавата на Реџепи: Верувам дека сите се свесни за сериозноста на ситуацијата

360 степени - 09.04.2020

По изјавата на поглаварот на Исламската верска заедно (ИЈЗ) Сулејман Реџепи дека ако не добие помош од државата, ќе ги суспендира мерките од Владата за забрана за движења и собири, министерот Венко Филипче порача дека мерките мора да се почитуваат и ...

Зекири до реисот Реџепи: Криминалецот криминалец останува друго не може да биде! Мрш…

Канал5 - 09.04.2020

По заканите упатени од реисот Сулејман Реџепи кон владата дека ќе ги повлече повиците за заштита од пандемијата ако на ИВЗ не и дадат помош, со свој коментар на Фејсбук излезе и пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири.

Сулејман Реџепи може да одговара и кривично ако повика да не се почитуваат мерките

360 степени - 09.04.2020

Реисот Сулејман Реџепи може да одговара кривично ако ги прекрши забраните за движење и ги повика верниците да одат во џамиите во екот на епидемијата од ковид-19, откако тој предупреди дека ќе ги суспендира мерките од Владата ако не добие помош.

Реисот пак се заканува, ќе ја повлечел забраната за собири ако ИВЗ не добие помош

Алфа - 09.04.2020

Поглаварот на ИВЗ, бара пари од државата во спротивно ќе ја повлечел забраната и ќе ги повикал верниците на молитва, објавија дел од медиумите. Сулејман Реџепи вчера беше гостин на една телевизија, според написите, поглаварот на ИВЗ го повикал ...

Поглаварот на ИВЗ бара државата да им помогне на верските заедници – се заканува со враќање на верниците во џамиите

Сител - 09.04.2020

Ако владата не ни помогне, ќе ја укинеме забрана за посета на џамиите, вака се закани првиот човек на ИВЗ Реџепи Сулејмани. Како одговорен го посочи вицепремиерот Бујар Османи, на кој претходно му се обратил за помош.

Филипче за заканата на Реџепи: Време е сите да се стрпиме и да инвестираме во здравјето

+инфо - 09.04.2020

Ги следиме реакциите на граѓаните на социјалните мрежи, ова е период кој мора да се издржи, крајната цел е да се заштити здравјето на граѓаните. Сите се свесни за сериозноста на ситуацијата, секој со својот професионаен или личен капацитет треба да ...

Османи: Реџепи не се закани туку побара помош, не треба да правиме драма бидејќи секој е оштетен

А1 On - 09.04.2020

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи смета дека поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи не упатил закана кон Владата, туку легитимно барање кое треба да се разгледа.

Османи ги брани заканите од Реисот: ИВЗ се финансира од донации за Рамазан

Expres - 09.04.2020

Мислам дека изјавата е извадена од контекст, Не треба да правиме драма од тоа што тиер (ИВЗ-н.з.) бараат помош, бидејќи секој е оштетен, реагираше денеска вицепремиерот Бујар Османи на упатената закана од лидеорот на Исламската верска заедница, ...

Ако не ни помогне владата, може да ја повлечеме одлуката да се откажат молитвите во џамии, вели Поглаварот на ИВЗ ...

Сакам да кажам - 09.04.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) Сулејман Реџепи го предупреди вицепремиерот Бујар Османи дека ако ИВЗ не добие помош од државата, тие ќе го повлечат повикот за заштита од пандемијата на коронавирус, објави „ Журнал “.

Реисот Реџепи: Ако Владата не ни даде помош, ќе ги повлечеме забраните и ќе станеме Бангладеш

360 степени - 09.04.2020

Реисот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи, им се закани на вицепремиерот Бујар Османи и на Владата дека ако не ѝ помогнат на ИВЗ, тие ќе ја повлечат забраната за собири и тогаш нема да има сила која ќе може да се бори против ...

Зекири удри и по Османи: За ИВЗ и ДУИ пред сѐ и над сѐ се парите и ништо друго

Локално - 09.04.2020

Пратеникот од редовите на СДСМ, Мухамед Зекири повторно даде свој коменар, но овој пат тој беше наменет за изјавата на Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи кој смета дека поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи не упатил ...

Реисот Реџепи: Ако Владата не ни даде помош, ќе ги повлечеме забраните и ќе станеме Бангладеш

Бриф - 09.04.2020

Реисот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи, им се закани на вицепремиерот Бујар Османи и на Владата дека ако не ѝ помогнат на ИВЗ, таа ќе ја повлече забраната за собири и тогаш нема да има сила што ќе може да се бори против ...

Поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи се закани: Ако Владата не ни даде помош, ќе ги повлечам сите забрани за посета на ...

МКД - 09.04.2020

Реисот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи побара од Владата „на ИВЗ да ѝ го даде делот од помошта што ѝ следува“. Во спротивно, изјавил Реџепи, тој предупреди за можноста за повлекување на апелите на ИВЗ да не се посетуваат верските ...

Зекири за реисот Реџепи: Криминалецот криминалец останува друго не може да биде! Мрш…

Мак. Весник - 09.04.2020

По заканите упатени од реисот Сулејман Реџепи кон владата дека ќе ги повлече повиците за заштита од пандемијата ако на ИВЗ не и дадат помош, со свој коментар на Фејсбук излезе и пратеникот од редовите на СДСМ, Мухамед ...

Мухамед Зекири по заканата од реисот Сулејман Реџепи: Криминалецот, криминалец останува

Фактор - 09.04.2020

Мухамед Зекири, потпретседателот на СДСМ, му порача на реисот Сулејман Реџепи дека, како што вели тој, си останува и понатаму криминалец, откако поглаварот на Исламската верска заедница и се закани на Владата дека ќе ги повика верниците масовно да ...

Реџепи yцeнувa: Ако владата не ѝ даде помoш на ИВЗ, ќе ги повлечеме повиците за зaштитa од пaндемиjaта

365 - 09.04.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница – реисот Сулејман Реџепи, е незадоволен што ИВЗ сѐ уште не добила одговор од владата и покрај тоа што испратила порака до вицепремиерот Бујар Османи – кој е координатор на кризните штабови, во која побарале ...

Реисот со закана до Османи и владата: Ако не помогнете на ИВЗ ќе ги повлечам повиците за заштита од пандемијата

+инфо - 08.04.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница, реисот Сулејман Реџепи упати закана до вицепремиерот Бујар Османи и до владат дека ќе ги повлечат повиците за заштита од пандемијата ако на ИВЗ не и дадат помош.

Реисот со закана до Османи и владата: Ако не помогнете на ИВЗ ќе ги повлечам повиците за заштита од пандемијата

Либертас - 08.04.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница, реисот Сулејман Реџепи упати закана до вицепремиерот Бујар Османи и до владат дека ќе ги повлечат повиците за заштита од пандемијата ако на ИВЗ не и дадат помош.

Реисот Реџепи: Или помош за ИВЗ или ќе ги повлечеме повиците за заштита од пандемијата

Expres - 09.04.2020

Реисот Сулејман Реџепи упати закана до вицепремиерот Бујар Османи и до владат дека ќе ги повлечат повиците за заштита од пандемијата ако на ИВЗ не и дадат помош. Реџепи вели дека пратиле порака до Османи како координатор на кризните штабови да им го ...

Реџепи до Владата: Ако не помогнете на ИВЗ ќе ги повлечам повиците за заштита од пандемијата

Нетпрес - 09.04.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница, реисот Сулејман Реџепи упати закана до вицепремиерот Бујар Османи и до владат дека ќе ги повлечат повиците за заштита од пандемијата ако на ИВЗ не и дадат помош.

Реџепи се закани: Ако Владата не ни даде помош, ќе ги повлечам сите забрани за посета на џамиите

Press24 - 09.04.2020

Реисот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи побара од Владата „на ИВЗ да ѝ го даде делот од помошта што ѝ следува“. Во спротивно, изјавил Реџепи, тој предупреди за можноста за повлекување на апелите на ИВЗ да не се посетуваат верските ...

Реисот Реџепи се закани: Ако не ни дадат помош,ќе ги отворам џамиите

Независен - 09.04.2020

Реисот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи побара од Владата „на ИВЗ да ѝ го даде делот од помошта што ѝ следува“. Во спротивно, изјавил Реџепи, постои можност за повлекување на апелите на ИВЗ да не се посетуваат верските објекти во врска ...

Реисот се закани: Ако Владата не ни даде помош, ќе ги повлечам сите забрани за посета на џамиите

Локално - 09.04.2020

Ќе ги повлечеме повиците за заштита од пандемијата ако на ИВЗ не и дадат помош, вакви закани упати поглаварот на Исламската верска заедница, реисот Сулејман Реџепи, во гостување на емисија на верска организација.

Реисот Сулејман Реџепи: Ако не помогнете на ИВЗ, ќе ги повлечам повиците за заштита од пандемијата

Мак. Весник - 09.04.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница, реисот Сулејман Реџепи упати закана до вицепремиерот Бујар Османи и до Владата дека ќе ги повлечат повиците за заштита од пандемијата ако на ИВЗ не и дадат помош.

Сулејман Реџепи се закани: Не дај Боже ако ги повлечеме нашите повици за пандемијата

Скопје1 - 09.04.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница, реисот Сулејман Реџепи упати закана до вицепремиерот Бујар Османи и до Владата дека ќе ги повлечат повиците за заштита од пандемијата ако на ИВЗ не и дадат помош, објави ФОКУС.мк.

Реисот Сулејман Реџепи: Ако не помогнете на ИВЗ, ќе ги повлечам повиците за заштита од пандемијата

Република - 09.04.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница, реисот Сулејман Реџепи упати закана до вицепремиерот Бујар Османи и до Владата дека ќе ги повлечат повиците за заштита од пандемијата ако на ИВЗ не и дадат помош.

Реисот Реџепи се закани: Ако не помогнете на ИВЗ ќе ги повлечам повиците за заштита од пандемијата

Точка - 09.04.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница, реисот Сулејман Реџепи упати закана до вицепремиерот Бујар Османи и до владата дека ќе ги повлечат повиците за заштита од пандемијата ако на ИВЗ не и дадат помош.

Поглаварот на ИВЗ може кривично да одговара ако ги повика верниците да се молат во џамии во овие времиња, велат од ...

Скопје24 - 09.04.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи може кривично да одговара како повикувач за кршење на владините мерки за забрана на движење, ако ја оствари заканата дека ќе ја повлече одлуката верниците да се молат дома место во џамија, ...

Реџепи се закани: Ако Владата не ни даде помош, ќе ги повлечам сите забрани за посета на џамиите

Скопје инфо - 09.04.2020

Реисот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи побара од Владата „на ИВЗ да ѝ го даде делот од помошта што ѝ следува“. Во спротивно, изјавил Реџепи, тој предупреди за можноста за повлекување на апелите на ИВЗ да не се посетуваат верските ...

Реисот со закана: Ако не ѝ помогнете на ИВЗ ќе ги повлечам повиците за заштита од пандемијата

Слободен Печат - 09.04.2020

Во дебатна емисија, Реџепи кажа дека му испратил порака на Османи, како координатор на кризниот штаб, да и додели помош на ИВЗ, но досега, како што кажа тој, нема одговор. Поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) Сулејман Реџепи ги предупреди ...

Реџепи: Ако не помогнете на ИВЗ, ќе ги повлечам повиците за заштита од пандемијата

Скопје инфо - 09.04.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница, реисот Сулејман Реџепи упати закана до вицепремиерот Бујар Османи и до Владата дека ќе ги повлечат повиците за заштита од пандемијата ако на ИВЗ не и дадат помош.

(ВИДЕО) Реџепи со закана до Владата: Помош за ИВЗ или ќе ја шириме заразата со собири

А1 On - 09.04.2020

Реисот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи, им се закани на вицепремиерот Бујар Османи и на Владата дека ако не ѝ помогнат на ИВЗ, таа ќе ја повлече забраната за собири и тогаш нема да има сила што ќе може да се бори против ...

РЕЏЕПИ: Ако Владата и Бујар Османи не и помогнат на ИВЗ, ќе го повлечеме нашиот повик верниците да не доаѓаат на ...

Денешен - 09.04.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) Сулејман Реџепи ги предупреди вицепремиерот Бујар Османи и Владата ако ИВЗ не добие помош од државата, тие ќе го повлечат повикот за заштита од вирусот.

Реџепи: Ако не добиеме помош од Владата, може биде повлечена одлуката да се откажат молитвите во џамиите

ТВ21 - 09.04.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи продолжува со своите скандалозни изјави и во времето на пандемијата со коронавирусот. Тој вчера на дебатна емисија ги предупредил вицепремиерот Бујар Османи и Владата дека ако ИВЗ не добие ...

Мухамед Зекири му одговори на реисот Реџепи: Место да помагаш, бараш помош

Бриф - 09.04.2020

Мухамед Зекири, потпретседателот на СДСМ, му порача на реисот Сулејман Реџепи дека, како што вели тој, си останува и понатаму криминалец, откако поглаварот на Исламската верска заедница ѝ се закани на Владата дека ќе ги повика верниците масовно да ...

Зекири по заканата од реисот Сулејман Реџепи: Криминалецот, криминалец останува

Press24 - 09.04.2020

Мухамед Зекири, потпретседателот на СДСМ, му порача на реисот Сулејман Реџепи дека треба да помогне на граѓаните за време на оваа криза откако поглаварот на Исламската верска заедница и се закани на Владата дека ќе ги повика верниците масовно да се ...

Зекири за резилот на Реисот: „Криминалецот криминалец останува“

Expres - 09.04.2020

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири, му порача на Реисот Сулејман Реџепи дека си останува и понатаму криминалец, откако поглаварот на Исламската верска заедница се закани дека ќе ги повика верниците масовно да се молат во верските објекти и со ...

Османи за Реџепи: Не е закана туку барање за помош, не треба да правиме драма бидејќи секој е оштетен

Press24 - 09.04.2020

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи смета дека поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи не упатил закана кон Владата, туку легитимно барање кое треба да се разгледа.

Османи: Реџепи не се закани, туку побара помош

24Инфо - 09.04.2020

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи смета дека поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи не упатил закана кон Владата, туку легитимно барање кое треба да се разгледа, објави „А1он“ .

Поглаварот на ИВЗ Реџепи може кривично да одговара ако ги повика верниците да се молат во џамии за време на пандемија, ...

Сакам да кажам - 09.04.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи може кривично да одговара како повикувач за кршење на владините мерки за забрана на движење во екот на пандемијата со коронавирус, ако ја оствари заканата дека ќе ја повлече одлуката верниците ...

Поглаварот на ИВЗ може кривично да одговара ако ги повика верниците да се молат во џамии за време на пандемија, велат ...

Фокус - 09.04.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи може кривично да одговара како повикувач за кршење на владините мерки за забрана на движење во екот на пандемијата со коронавирус, ако ја оствари заканата дека ќе ја повлече одлуката верниците ...