TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вакви палачинки не сте јаделе: Се прават од тиквички, супер за со тартар или јогурт

Gotvi.mk - 14.06.2018

Кога сме кај појадокот сите сакаме нешто убаво и вкусно, ново и различно кое сите ќе ги воодушеви. Ви нудиме супер појадок, палачинки од тиквички какви што не сте јаделе. Состојки. 400 гр. рендани тиквички 1 лажица магдонос сечен 1 јајце 100 мл.

Погача со пченично интегрално брашно

Мои рецепти - 14.06.2018

Во топлото млеко ставаме квасец, шеќер и малку брашно. Промешуваме и оставаме да се активира. Потоа во вангличка ги спојуваме солтта, киселатаа вода, маслото, втасаниот квасец и пченичното интегрално брашно.

Колач со многу шлаг и јагоди: Се прави брзо, а веднаш ќе се изеде

Gotvi.mk - 13.06.2018

Направете вкусен и овошен, брз и кремав десерт за цело семејство. Состојки: 8 белки 8 лажици шеќер 8 лажици брашно 2 дл. врело млеко Крем: 8 жолчки 8 лажици шеќер 5 лажици брашно 5 дл. млеко 2 ванилин шеќер 250 гр. маргарин 500 гр.

Крцкави домашни ѓевречиња

Репортер - 13.06.2018

Состојки: 25 гр свеж квасец 50 гр стопен маргарин 1 јајце 2 лажици шеќер 1 лажичка сол 1 жолчка 2 лажици млеко 250 мл. млако млеко 500 гр брашно и плус по потреба Подготовка: Брашното го просејуваме.

Поголем деликатес од мусака: Печен компир со сос

Gotvi.mk - 13.06.2018

Направете вкусна и сочна тава со компири и јајца. Нешто ново и вкусно: Состојки: 500 гр. компир 0,5 дл. масло сол бибер вегета 2 дл. млеко 2-3 јајца 1 лажица брашно 1 лажиче црвен пипер Подготовка: Се лупи и сече на кругови компирот.

Торта Египќанка: Десерт преполн со фил и со неодолив вкус

Убавина и Здравје - 13.06.2018

Совршена е за свечени прилики! За кората За жолтиот фил За филот од карамела: Прво направете го филот од жолчки. Изматете ги со миксер жолчките и шеќерот, додајте ванилин шеќер и разредете со малку млеко.

Домаќински кифлички – ќе јадете два дена од една смеса, мирис на пециво кое мами

Gotvi.mk - 13.06.2018

Направете вкусни домаќински кифлички во вашиот дом. Ова е рецептот: Состојки: ½ кг. брашно 1 лажиче шеќер 1 квасец 100 мл. топла вода 100 мл. топло млеко 50 гр. растопен маргарин 1 лажичка оцет 1 јајце сусам Подготовка: Квасецот се става со шеќер и ...

Ќофтиња од компири: Брз и евтин ручек за секој ден

Убавина и Здравје - 12.06.2018

Доволни ви се само компири за да подготвите вкусен ручек Излупете го компирот, исечете го и сварете го. Исцедете го и ставете го во посебен сад. На варениот компир додајте му кашкавал, рендан кромид, едно јајце, прстофат мирудија и пипер, сето тоа ...

Ќофтиња од компири: Брз и евтин ручек за секој ден

Gotvi.mk - 12.06.2018

Превкусни топчиња кои едноставно мора да се пробаат! Состојки: 1 кг компири 200 гр сирење 2 главици кромид 4 јајца прстофат мелен црвен пипер брашно масло Начин на подготовка: Компирите излупете ги, исечкајте ги и згответе ги.

Босанска пита од тиквици: Брзо и вкусно јадење

Gotvi.mk - 12.06.2018

Растопениот кајмак од горе ќе направи уште повеќе да уживате во секој залак… Состојки: 2 јајца 3 лажици брашно 3 лажици пченкарно брашно 1 кесичка прашок за печиво 500 мл кисело млеко 2 лажици масло 1 тиквица малку сол кајмак за премачкување Начин ...

Пита со зеље без кори (Видео)

Gotvi.mk - 12.06.2018

Здрав и брз оброк за целото семејство! Состојки: 4 јајца 150 гр блитва, спанаќ, зеље (што и да имате) 200 мл јогурт 150 гр сирење 1 прашок за печиво 7 лажици брашно 7 лажици гриз 50 мл масло Начин на подготовка: Разматете јајца додајте брашно и гриз ...

Тиквички со кашкавал сирење и јајца – брз ручек по работниот ден

Gotvi.mk - 12.06.2018

Вкусен и брз ручек по работниот ден. Ова е рецептот: Состојки: 4 тиквички 4 јајца 250 гр сирење 2 чешни лук 3 лажици масло 100 гр кашкавал вегета Подготовка: Се сечат по должина на пола тиквичките и се длабат, се загрева масло и се пржи лукот.