TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почнува шампионската трка, а Хасани вели: Не Милан, туку мечот со Вардар е најважен за нас

Екипа - 12.08.2017

Почнуваат македонските фудбалски возбудувања, и веднаш на стартот – шлагер…Дуел меѓу Шкендија и Вардар на Градскиот стадион во Тетово. Јасно е, почнува шампионската трка во новата сезона, и исто така ќе биде – без пардон.

Треневски: Респект за Ренова…Костов: Работнички е секогаш силен…

Екипа - 12.08.2017

Работнички и Ренова денеска во 17 часот на стадионот во Ѓорче Петров ќе го отворат новиот шампионат во Првата лига со меѓусебен дуел, кој се чини дека ќе трае и низ текот на целата сезона, во трка за излез на европска сцена.

ЛЕТЕН ТРАНСФЕР ПЕРИОД: Поскромно не можеше!

Екипа - 12.08.2017

Македонската прволигашка сцена се чини немала поскромен летен трансфер период во последните пет години, откако Вардар и Шкендија по финансиската стабилизација се одлучија да градат „европски“ тимови.

Домашна премиера за мерак, Шкендија против Вардар

SportMedia - 12.08.2017

Големото дерби во македонскиот фудбал меѓу вицешампионот Шкендија и првакот, денеска од 17 часот ќе ја крене завесата на новиот шампионат на Македонија во фудбал. Премиера за мерак, во Тетово, а истовремено во Скопје Работнички и е домаќин на Ренова.

Вардар и Шкендија без конкуренција во „војната“ за круната!

Sport 1 - 12.08.2017

Новата битка за македонската фудбалска круна стартува денеска (17 часот) со првиот чин од „шампионската војна“ на двата најдобри и најмоќни фудбалски колективи во моментов, Вардар и Шкендија.

Треневски: Секој старт е тежок, а Ренова како противник е уште потежок

24Фудбал - 12.08.2017

Денес стартува новата сезона од прволигашкиот фудбал во Македонија, на програмата се две средби. Два натпревари кои се на програмата денеска ќе го одбележат стартот на новата сезона во Првата македонска фудбалска лига, во големото дерби Шкендија го ...

Продадени над 10.000 билети за мечот Шкендија - Милан во првите 24 часа

Gol.mk - 12.08.2017

Реваншот од плеј-офот за Лигата на Европа помеѓу Шкендија и Милан, кој ќе се одигра на „Телеком арена“ на 24 август, предизвика голем интерес кај македонските фанови. Во првите 24 часа, откако билетите беа пуштени во продажба, статистиката покажа ...

Влезниците за двомечот помеѓу Шкендија и Милан одат како алва, позната е моменталната бројка на обете страни

24Фудбал - 12.08.2017

Новиот и амбициозен Милан полека но сигурно се враќа на старите патеки, италијанскиот калчолигаш ги продава влезниците за дуелот со нашиот вицепрвак како алва, ентузијазам и кај навивачите на нашиот тим.

Шкендија за 24 часа продаде 10.000 билети за дуелот со Милан

МКД - 12.08.2017

Клубот од Тетово се пофали дека за еден ден се продадени 10.000 билети за пресметката со Милан во плеј-офот од Лига Европа Шкендија го пречекува гигантот од Италија на 24. август на „Телеком Арена“ и за оваа средба владее голем интерес кај ...

Почнува 26. издание на ПМФЛ, Вардар и Шкендија никогаш поизедначени

Gol.mk - 12.08.2017

Денес почнува новата сезона на ПМФЛ со Вардар и Шкендија како единствени кандидати за освојување на титулата. Повторно се предвидува битка на големите ривали, сега посилни од успешно европско лето.

Вардар на дербито со Шкендија ја почнува одбраната на титулата...

Н.Македонија - 12.08.2017

Вардар на дербито со Шкендија ја почнува одбраната на титулата Новиот 26-ти шампионат на Македонија во фудбал почнува со денешниот дерби-дуелот во Тетово, каде што вицепрвакот Шкендија го пречекува бранителот на титулата и најтрофеен македонски клуб ...

Конечно фудбал под комплетно домашна стручна „палка“!

Екипа - 12.08.2017

Со натпреварите меѓу Шкендија – Вардар во Тетово и Работнички – Ренова во Ѓорче Петров денеска од 17 часот и официјално се означува почеток на новата прволигашка сезона во домашниот фудбал.

Одреден терминот на градското дерби помеѓу Вардар и Металург во СЕХА лигата

Gol.mk - 12.08.2017

Ждрепката посака во првото коло од регионалната СЕХА лига да се сретнат двата македонски претставници, Вардар и Металург. На 2 август со почеток од 17.45 часот, ракометарите предводени од Лино Червар ќе го пречекаат минатогодишниот шампион во СЦ ...

Шкендија и Вардар ја отвораат новата сезона во ПМФЛ

Канал5 - 12.08.2017

Со дерби натпреварот меѓу Шкендија и Вардар кој ќе се игра попладнево во Тетово ќе биде означен стартот на новата сезона во Првата македонска фудбалска лига. Првото дерби на двата најголеми претенденти за шампионскиот трофеј и во новата сезона, ќе ...

Македонското СЕХА дерби Металург – Вардар на 2 септември од 17,45 ч.

24 Ракомет - 12.08.2017

Новата сезона за македонските клубови во СЕХА Газпром лигата почнува на 2 септември со дербито Металург – Вардар. Средбата е закажана за 17,45 часот во СЦ „Борис Трајковски“. Годинава новина во СЕХА лигата е што секое коло ќе се игра истовремено, и ...

Шкендија: За 24 часа се продадени 10.000 влезници за мечот со Милан

ТВ21 - 12.08.2017

Атрактивноста на противникот на Шкендија, Милан си ги донесе своите очекувања. Тимот од Тетово, за 24 часа продаде над 10.000 влезници за овој меч од квалификациското коло за ЛЕ. Миланскиот гигант за првпат ќе гостува во Македонија, и тоа секако ...

Емини нема сертификат, ќе почека на враќањето во Шкендија

Екипа - 12.08.2017

И покрај посакувањата на стручниот штаб на Шкендија, Изаир Емини сепак ќе почека на враќањето во дресот на тетовскиот прволигаш. Ќатип Османи нема да може да смета на неговите услуги за денешниот прв натпревар во новата сезона, дербито против Вардар ...

Шкендија продаде 10.000 билети за Милан за 24 часа

Екипа - 12.08.2017

Шкендија очекува „Телеком арена“ да биде исполнета до последно место за реваншот против Милан, откако македонскиот вицепрвак за само 24 часа продаде над 10.000 влезници за овој дуел од последното квалификациско коло за Лигата на Европа.

Шкендија продаде 10.000 билети за еден ден, се чека гигантот Милан

Фактор - 12.08.2017

Фудбалскиот клуб Шкендија откри дека за 24 часа колку што трае продажбата на билети веќе е стигната бројката од 10.000 карти кои фановите ги купиле за да го проследат натпреварот против италијанскиот гигант Милан кој се игра за пласман во групната ...

Шкендија за еден ден продала 10.000 билети за дуелот со Милан

Sport 1 - 12.08.2017

Македонскиот вицешампион Шкендија продала 10 илјади билети за еден ден за пресметката со седумкратниот европски првак Милан, се пофалија тетовци на својата интернет-страница Неверојатен интерес има за дуелот со „росонерите“, а доказ за тоа беше и ...

Со Шкендија – Вардар денеска започнува 26. издание на ПМФЛ

Sport M - 12.08.2017

Со натпреварот помеѓу двата најголеми ривали Шкендија – Вардар денеска започнува 26. издание на Првата Македонска Фудбалска Лига. Шкендија и Вардар се единстевните кандидати освојувачи на титулата.

Боби Божиновски ја засили Македонија ЃП

Gol.mk - 12.08.2017

Еден од фаворитите за промоција во ПМФЛ, екипата на Македонија Ѓорче Петров го доведе искусниот 36-годишен Боби Божиновски, кој минатата сезона го носеше дресот на Пелистер. Овој фудбалер е дете на Вардар, но во нашиот шампионат го носеше дресот на ...

ПРЕМНОГУ НАЦИОНАЛИЗАМ ВО ДВЕ МИНУТИ: Скандалозна најава на Шкендија за дербито со Вардар (ВИДЕО)

Курир - 14.08.2017

Уште започнува државното првенствно, македонските фудбалски тимови повторно стапуваат на сцена, главните фаворити за титулата актуелниот шампион Вардар и од лани второпласираната Шкендија, својата битка кон тронот ја почнуваат со меѓусебен дуел уште ...

Биља се повреди и го прескокнува двомечот со Шкендија

СуперСпорт - 11.08.2017

Милан го изгуби своето летно засилување Лукас Биља откако Аргентинецот заработи повреда и ќе отсуствува од терените во следниот еден месец. 31 годишниот играч од средниот ред кој на „Сан Сиро“ пристигна од Лацио заработи повреда на бутниот мускул.

Лукас Билја се повреди: Нема да биде во комбинација против Шкендија

Sport 1 - 11.08.2017

Едно од најголемите летни засилувања на Милан, Лукас Билја нема да игра на двомечот против Шкендија во рамки на плеј-офот во Лигата на Европа поради повреда. Аргентинецот ќе биде надвор од терените еден месец откако го повредил бутниот мускул на ...

Лукас Биља ќе паузира месец дена

SportMedia - 11.08.2017

Милан во петокот објави кратко соопштение потврдувајќи ја повредата на левиот бутен мускул и додаде дека времето за опоравување е „околу четири недели“. Аргентинскиот играч од средниот ред дојде од Лацио минатиот месец за 17 милиони евра за договор ...

За 24 часа продадени над 10.000 билети за Шкендија – Милан

Sport M - 11.08.2017

За помалку од 24 часа се продадени над 10.000 билети, информираат од Шкендија. Од таму велат дека има голем интерес за следење на овој натпревар. И Милан денеска објави дека голема е заинтересираноста и за првиот натпревар и дека веќе се продадени ...

Еден месец во „аут“: Засилувањето на Милан, Лукас Билја се повреди

Република - 11.08.2017

Едно од најзвучните летни засилувања на Милан, Лукас Билја нема да игра на двомечот против Шкендија во рамки на плеј-офот во Лигата на Европа поради повреда. Аргентинецот кој последниве неколку години беше еден од најдобите поединци на Лацио ќе биде ...

Хасани: Да ги оставиме емоциите на страна, за да не грешиме против Вардар!

Gol.mk - 11.08.2017

Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) ќе биде отворена со супердерби меѓу екипите на Вардар и Шкендија, нашите два најбогати клуба кои се ривали за тронот. И двете екипи се уморни од настапите во Европа, но сепак, нема место за калкуклации.

Милан потврди: Новото засилување во „аут“ 4 недели

Спортски - 11.08.2017

Италијанскиот гигант Милан денес потврди дека во следните четири недели нема да може да смета на новото засливање, Лукас Биглиа. Биглиа пред два дена се повреди на тренинг, а лекарските прегледи покажаа дека има повреда на бутниот мускул и ќе треба ...

Реакција на Шкендија: Видеото не е наше, туку од неофицијална навивачка страница

Sport 1 - 11.08.2017

Фудбалскиот вицешампион Шкендија демантира било каква поврзаност со видео снимката што како најава за мечот со Вардар излезе пред утрешниот меч со скопските црвено-црни. „Видеото е направено од неофицијална страница на ФБ, што знали дека немате ...

Треневски: Стартот на сезоната е секогаш најтежок, Ренова е противник за почит

Gol.mk - 12.08.2017

Екипата на Работнички со почеток од 17.00 часот ќе ја пречека Ренова на домашен терен со што ќе означи старт на новата сезона во ПМФЛ. „Романтичарите“ се надеваат дека ќе имаат можност да се борат за титулата со изразитите фаворити, Шкендија и ...

Шкендија и Вардар ја отвораат новата сезона во ПМФЛ

А1 On - 12.08.2017

Со дерби натпреварот меѓу Шкендија и Вардар кој ќе се игра попладнево во Тетово ќе биде означен стартот на новата сезона во Првата македонска фудбалска лига. Првото дерби на двата најголеми претенденти за шампионскиот трофеј и во новата сезона, ќе ...

Вардар-Шкендија го отвараат новото фудбалско првенство

Алсат-М - 11.08.2017

Новото фудбалско првенство официјално ќе започне во сабота. Елитните тимови ги завршија подготовките и сега се подготвени за нови предизвици. Челниците на Фудбалската федерација заедно со претставниците на клубовите ветуваат подобро првенството.

Червар: Сите играчи вредно и максимално ги извршуваат поставените задачи ...

Н.Македонија - 11.08.2017

Металурзите во Маврово ќе останат до утре, од каде што ќе заминат за Струга, каде што ќе бидат дел од 45-от традиционален ракометен турнир „Струга 2017“ Ракометарите на Металург во спортско-рекреативниот комплекс „Бистра“ во Маврово привршуваат со ...

Скандалозна најава на Шкендија за дербито со Вардар (ВИДЕО)

Скопје инфо - 12.08.2017

Уште започнува државното првенствно, македонските фудбалски тимови повторно стапуваат на сцена, главните фаворити за титулата актуелниот шампион Вардар и од лани второпласираната Шкендија, својата битка кон тронот ја почнуваат со меѓусебен дуел уште ...

Продадени повеќе од 15.000 влезници за мечот Милан - Шкендија уште во првиот ден

Gol.mk - 11.08.2017

Ждрепката одлучи тетовска Шкендија да одигра двомеч во плеј-офот за Лигата на Европа против еден од најголемите светски клубови, Милан. Италијанскиот клуб не е на посакуваното ниво во последните неколку години, но ова лето направи драстични измени ...

ЕХФ им даде рок на Висла и Металург да се договорат за Обрадовиќ

Вечер - 11.08.2017

Европската ракометна федерација (ЕХФ) реагираше на дописите на Металург и Висла Плок и го стави на дневен ред спорниот трансфер на српскиот ракометар Немања Обрадовиќ во полскиот клуб. ЕХФ им даде рок на Висла и Металург до 16 август да најдат ...

Утре стартува домашниот фудбалски шампионат

Сител - 11.08.2017

Викендов стартува 26. фудбалско првенство на Македонија. Премиерата е во Тетово каде се игра големото дерби Шкендија - Вардар (17ч) Останатите средби се играат в недела во истиот термин. 1.

Новото првенство почнува со дербито во Тетово

Слободен Печат - 11.08.2017

Мечот меѓу Шкендија и Вардар е во сенка на нивните меѓународни настапи, поточно во плејофот на Лигата на Европа. Со големото дерби меѓу најголемите конкуренти за титулата Шкендија и Вардар, денеска, во Тетово, од 17 часот, почнува новото фудбалско ...

Милан веќе продаде 20.000 билети за дуелот против Шкендија

SportMedia - 11.08.2017

Помалку неверојатно, но вистинито. Иако има уште шест дена до мечот меѓу Милан и Шкендија, во рамките од плеј-офот за пласман во Лигата на Европа, картите за дуелот на „Сан Сиро“ едноставно ги снемува.

За еден ден продадени над 15.000 влезници за Милан – Шкендија

Sport M - 11.08.2017

Над 15.000 илјади влезници се продадени за само еден ден за фудбалскиот спектакл Милан – Шкендија. #MilanShkendija 🔴⚫ 15.000 Rossoneri hanno già acquistato il loro biglietto! 🏟 Fai sentire la tua voce! 👉🏻 https://t.co/8BCNTW57jq 🎟 ...

Билја не игра против Шкендија

Вечер - 12.08.2017

Аргентинецот кој последниве неколку години беше еден од најдобите поединци на Лацио ќе биде надвор од терените околу еден месец Едно од најзвучните летни засилувања на Милан, Лукас Билја нема да игра на двомечот против Шкендија во рамки на плеј-офот ...

Милан ќе се гледа во Скопје и за 400 денари!

Маркукуле - 11.08.2017

Додека цените за дуелот Вардар – Фенербахче на 17. август ќе се движат од 2000 до 3000 денари, Шкендија направи популарен потег за македонската фудбалска јавност. Милан на Арената “Филип Втори” ќе може да се гледа и за само 400 денари .

„Металурзите“ едногласни: Резултатот од Алжир да го пренесеме и на клупски план

Sport 1 - 10.08.2017

Ракометарите на Металург засилено се подготвуваат за новата натпреварувачка сезона. Под команда на Лино Червар, „металурзите“ се наоѓаат во Маврово каде ја билдаат формата и играта за она што ги очекува во СЕХА-лигата, Лигата на шампони и секако ...

За два дена продадени 15.000 билети за мечот Милан – Шкендија на „Сан Сиро“

Екипа - 10.08.2017

Шкендија дефинитивно ќе ја чека преполн „Сан Сиро“, со исклучок на оние места од 5% од вкупниот капацитет загарантирани за гостите, на првиот натпревар од плеј-оф рундата за групите од Лигата на Европа против Милан на 17. август.

Милан ќе се гледа за 400 до 1000 денари, Шкендија ги одреди цените

24Фудбал - 10.08.2017

Љубителите на фубалот ќе можат да го гледаат италијанскиот гигант Милан во Скопје за 400 до 1000 денари, Шкендија попладнево ги соопшти цените Вицешампионот на Македонија започнуав со продажба на билетите за средбата со Милан на „Телеком Арена“ на 2.

Пешевски: Металург треба добро да загази месецов, а потоа одиме повторно по победа над Вардар

Sport 1 - 10.08.2017

Металург веќе втор ден е во Маврово, каде што почна да ја гради физичката форма, но и да работи на кохезија во тимот, со оглед дека дојдоа четири нови играчи, двајца повратници и четворица младинци.

Шкендија со популарен потег: Милан ќе се гледа и за 400 денари

Екипа - 10.08.2017

Шкендија од денеска ги пушти во продажба билетите за квалификацискиот натпревар против Милан кој на 24. август треба да се одигра на „Телеком арената“ во Скопје. Раководството на Шкендија се одлучи да им понуди на своите навивачи и љубителите на ...

Шкендија-Милан, како до билет?!

Спортски - 10.08.2017

Македонскиот вицепрвак, Шкендија на 24. овој месец ќе го одигра реванш мечот против италијанскиот гигант Милан, со кој ќе се соочи во рамки на плеј-офот од Лига Европа. Она што е познато е дека картите се пуштени во продажба, а еве и каде можете да ...