TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД станаа прва држава со повеќе од 1.000 починати од КОВИД-19 во еден ден

Сакам да кажам - 03.04.2020

САД станаа прва земја во која што во еден ден биле регистрирани повеќе од 1.000 смртни случаи од КОВИД-19, додека бројката заразени на светско ниво ја надмина границата од еден милион. Според универзитетот Џонс Хопкинс, во САД во последните 24 часа ...

Уште двајца бугарски пратеници со коронавирус

Р.С.Европа - 03.04.2020

Уште двајца бугарски парламентарци имаат позитивен тест на КОВИД-19, болест предизвикана од коронавирусот. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централно-десничарска партија ГЕРБ, Даниела Дариткова и друга членка ...

Најново сознание за коронавирусот – докторите ‘збунети’ поради новиот симптом на болеста...

Точка - 03.04.2020

Најновите сознанија на докторите кои што секојдневно се борат со коронавирусот внесуваат страв од новите начини и симптоми на епидемијата коронавирус. Ова би можело да претставува проблем за членовите на медицинскиот тим кои што ги лечат пациентите, ...

Можно ли е вакво сценарио – сите мечеви од Премиер лигата да се доиграат во Кина!?

Спортманија - 03.04.2020

Поради пандемијата од Коронавирусот во Европа нема фудбал, а опција е „преселба“ во земјата од каде што започна ширењето на вирусот Во немање на вистински фудбалски возбудувњата, најважно во Европа е кога ќе започнат повторно да се играат мечевите ...

УТРИНСКА ПОШТА: Над милион заразени во светот, државна помош за работниците, мигрантите во ризик, Дуа Липа со нов ...

CivilMedia - 03.04.2020

Бројот на заразени од КОВИД-19 премина еден милион, а починати се над 52.000 до крајот на изминатото деноноќие. Половина од човештвото, 3,9 милијарди луѓе се под вонредни мерки и наредба да останат во своите домови, според италијанските медиуми.

Кинеските власти објавија 31 нов случај на коронавирус

Макфакс - 03.04.2020

Кинеските власти соопштија дека има пријавено 31 нов случај на коронавирус, при што 29 се поврзани со лица од странство, а болеста одзела и четири животи. На лекување се 1.727 лица, се следат 12 сомнителни случаи, додека 1.027 лица се во изолација ...

20 лица од новозаболените со коронавирусот имале контакт со потврден случај, 1 неодамна патувало

еМагазин - 03.04.2020

Според последните податоци објавени вчера, во Македонија се регистрирани 384 лица заболени со коронавирусот. Вчера беа регистрирани 30 нови случаи. “Најголем дел од регистрираните случаи се на возраст од 40-49 години (8), а во однос на ...

Најцрн ден во САД, починаа 1.169 лица од ковид-19, најмногу во еден ден во една земја од кога изби епидемијата

Република - 03.04.2020

Во САД во последните 24 часа од коронавирус починаа 1.169 лица, соопшти американскиот универзитет „Џонс Хопкинс“ и додаде дека ова е најголем број мртви досега во една во земја, во еден ден, откако изби епидемијата.

Бројката на заразени со коронавирус во Светот надмина 1 милион, починаа 53 илјади луѓе, излечени повеќе од 213 илјади

ТВ21 - 03.04.2020

Бројот на заразени со коронавирусот надмина 1 милион, или нешто повеќе од 1.000.016 лица. Починаа вкупно 53.236 лица, а се излечиле 213.126 луѓе. Најголем број смртни случаи има во Италија – 12.000, додека во Шпанија досега починаа 10.000.

Во светот над 52.000 луѓе починаа од коронавирусот

Р.С.Европа - 03.04.2020

Над 52.000 луѓе, повеќето од нив во Европа, починале од коронавирусот ширум светот, укажуваат податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс. Новинската агенција Франс прес пак јави дека во светот починаа вкупно 51.364 лица, од кои 37.709 во Европа.

Најгугланите прашања за корона вирус: Се пренесува ли преку храна? Може ли да заболам двапати?

Црнобело - 03.04.2020

Како што корона вирусот се ширеше низ светот, така и љубопитноста и желбата на луѓето да се заштитат од него се зголемуваше. Па, што гуглаа оние кои решија да се информираат онлајн за овој вирус? Какви се симптомите и кои се разликите помеѓу корона ...

Ужасно злосторство во Италија: Ја задавил девојка му затоа што мислел дека го заразила со коронавирус (ВИДЕО)

Локално - 03.04.2020

Ужасен случај на убиство ја потресе Италија, европската земја која е најтешко погодена од епидемијата на коронавирусот. Докторката Лорена Куаранта (27) била пронајдена задавена, а во полиција пријавил нејзиното момче Антонио Де Паце, кој наводно ...

Бројот на заболени здравствени работници со коронавирусот во Македонија порасна на 41

еМагазин - 03.04.2020

Вкупниот број на заболени лица со коронавирусот во Македонија продолжува да расте , а во секојдневен пораст е и бројот на заболени здравствени работници. “Регистрирани се 41 случај на заболување меѓу здравствени работници.

Претседателот на иранскиот парламент позитивен на вирусот

Независен - 03.04.2020

Претседателот на иранскиот парламент Али Ларијани е позитивен на корона вирусот, соопшти иранскиот парламент. Според АП, Ларијани е највисок функционер во иранската влада кој е позитивен за вирусот.

Коронавирус: 384 заболени во Македонија, повеќе од половината во Скопје

Курир - 03.04.2020

Во земјава вчера се регистрирани нови 30 случаи со што бројката на заболени е 384 лица. Надлежните го очекуваат пикот кон крајот на април, а покрај веќе преземените мерки, од следната недела во целосна функција ќе биде ставена и мобилната болница со ...

110 лица од заболените со коронавирусот во Македонија биле без изразени симптоми

еМагазин - 03.04.2020

Според последните податоци, објавени вчера бројот на заболени со коронавирусот во Македонија изнесува 384 лица. “Во однос на симптомите кои се пријавени кај заболените лица, најчесто се регистрирани кашлица (65,3%), температура (64,6%), слабост ...

Трамп по вторпат со негативен наод на тестот за коронавирус

Курир - 03.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно бил тестиран на коронавирус и резултатите му биле негативни, јавија американските медиуми. Лекарот на Белата куќа соопшти дека претседателот по вторпат бил тестиран на Ковид-19 и дека наодот бил ...

Ќе ги однесе ли коронавирусот Куманово и Скопје во карантин како во Дебар?

еМагазин - 03.04.2020

Од општината Куманово последниве денови континуирано се бара и во овој град, како во Дебар да се прогласи карантин. Освен во Куманово и во Скопје периодов константно се зголемува бројот на заболени со коронавирусот.

Кај 97 лица од заболените со коронавирусот во Македонија се присутни хронична и здравствени состојби

еМагазин - 03.04.2020

Според последните податоци, бројот на заболени со коронавирусот во Македонија изнесува 384 лица. “Во однос на коморбидитети, кај 97 лица се присутни хронична/и здравствени состојби, од кои 73 лица имаат кардиоваскуларна болест, 23 лица се со ...

Kоронавирус: Вчера бројот на заболените во светот надмина еден милион, а на починатите – 50.000

ММС - 03.04.2020

Вчера бројот на инфицирани со Ковид-19 во светот ја надмина бројката од еден милион, од кои околу половината се во Европа. На чело на листата на земјите со најмногу заболени се наоѓаат Соединетите Американски Држави со околу 240.000.

Раст на бројот на заболени со коронавирусот по скопските општини, како изгледа мапата

еМагазин - 03.04.2020

Според последните податоци, објавени вчера, бројот на заболени со коронавирусот во Македонија изнесува 384 лица. Во Скопје бројот на заболени од вирусот порасна на 195, а еве како изгледа мапата по општини: Фото: Град Скопје/Графика: Институт за ...

Ќе стане ли Турција новата Италија?

МКД - 03.04.2020

Во Турција официјално сѐ уште има релативно мал број заразени и умрени од коронавирусот. Во последните денови, меѓутоа, тој број нагло расте, речиси исто толку брзо како во САД. А властите очигледно за тоа не ги информираат луѓето како што би ...

Коронавирус: Дали Турција ќе стане нова Италија?

Deutsche Welle - 02.04.2020

Иако досега релативно малку лица се тестираа, бројот на инфицирани во Турција расте толку брзо како што инаку расте само во САД. Јавниот живот во најголем дел замре, но меѓу граѓаните владее недоверба кон власта.

Над милион заболени од Ковид-19 во светот

Телма - 02.04.2020

Денеска бројот на заболени од новиот коронавирус, познат како Ковид-19 надмина еден милион лица. Над 60 проценти од заболените припаѓаат на петте најпогодени држави од кои три се европски.

Во САД допрва доаѓа најлошото поради неколку милиони вработени, кои се во карантин

Канал5 - 02.04.2020

Бројот на Американци кои аплицираа за бенефиции за невработеност ја надмина бројката од шест милиони минатата недела, со воспоставени повеќе мерки за спречување на пандемијата на коронавирус.

Во Франција над 5.300 починати од коронавирусот, речиси 900 во пензионерските домови

Нетпрес - 02.04.2020

Со 471 починати во последните 24 часа бројот на жртвите од коронавирусот во Франција достигна 4.503 лица, а со најмалку 884 починати во пензионерските домови бројката се искачува на најмалку 5.387 луѓе, пренесуваат медиумите.

Се повеќе докази дека и здрави луѓе го пренесуваат коронавирусот

Deutsche Welle - 02.04.2020

Научниците наоѓаат се повеќе показатели дека луѓе без никакви симптоми се преносители на Ковид-19. Тоа дополнително ги комплицира напорите за ограничување на пандемијата, но и за заштита на граѓаните.

Сега е доцна – Во Ливерпул се жалат: Не требаше да играме со Атлетико Мадрид

Спортманија - 02.04.2020

Директорот на градскиот совет за јавно здравје во Ливерпул вели дека мечот од Лигата на шампионите е можен извор на епидемијата со Коронавирусот. Метју Ештон, кој е директор на градскиот совет за јавно здравје во Ливерпул, вели дека реванш-мечот од ...

Реши да не се крие: Прилепчанецот Рубин се заразил од корона на работа во судот

Република - 02.04.2020

Прилепчанецот Рубин Лефтер кој работи во Судот реши јавно да објави дека е заразен од корона и оти е хоспитализиран во прилепската болница. Тој бара и сите кои имале контакт со него да се тестираат за што доби многу пофалби на Фејсбук за човечноста.

Еден милион заразени и 50 илјади жртви во светот, пандемијата зема замав

Телма - 02.04.2020

Денеска пандемијата на коронавирусот ја надмина бројката на 1 милион заразени лица, но и бројката од 50 илјади жртви.Според последните, иако неофицијални информации, во моментов се рестристрани 1.000.168 заразени лица, 51.354 жртви и 37.003 лица кои ...

Пандемијата досега остави без работа 10 милиони Американци

Deutsche Welle - 02.04.2020

За само две недели, пандемијата на коронавирусот остави без работа 10 милиони Американци во најбрзиот и најшокантен колапс на пазарот на труд кој земјата било кога го доживеала. Економистите предупредуваат дека невработеноста ќе достигне уште од ...

Можеби сте прележале Корона а не сте знаеле, еве осум симптоми кои укажуваат на Ковид-19

ММС - 02.04.2020

Симптомите на Ковид-19 се разликуваат, а доколку заразениот не се тестирал тоа може да значи дека многу луѓе веќе имале корона вирус иако не им е дијагностицирана инфекција, пишува Cambridge News.

Бројот на заболени од коронавирус надмина 1 милион, станува драматично во САД, Србија воведува 40-часовен полициски час

OhridNews - 02.04.2020

Пандемијата на коронавирусот Ковид 19 го зафати речиси целиот свет и целосно го промени животот на луѓето. Бројот на заболени денеска надмина 1 милион и забрзано расте. Најмногу заразени има во САД, каде ситуацијата станува драматична.

Над 50.000 починати од коронавирусот во светот, Шпанија го мина прагот од 10.000, стабилизација во Италија

Нетпрес - 02.04.2020

Според подаците на американскиот Универзитет „Џонс Хопкинс“, чиишто податоци во последно време се земаат како референтни при прегледите на состојба со пандемијата со коронавирусот, во светот во четвртокот попладнето починале повеќе од 50.000 луѓе, а ...

Извинете, ама, ќе се избезумите

Оff.net - 02.04.2020

„Знаете дека сте стигнале до навистина интересно прашање е кога никој на него не сака да одговори,“ цитира статијата од која ние двапати се избезумивме, прво кога ги читавме уверливо сложените наводи околу контроверзното потекло на вирусот и ...

Фабриката „Гентрем“ е затворена откако вработен бил во контакт со заразен од коронавирус

360 степени - 02.04.2020

Фабриката „Гентерм“ во индустриската зона во Прилеп од денеска е затворена за да биде извршена дезинфекција, откако вработен бил во близок контакт со лице позитивно на ковид-19. Од компанијата соопштуваат дека интензивно соработуваат со локалните ...

Фабриката „Гентерм“ ќе се дезинфицира, дел од вработени во самоизолација

Н.Македонија - 02.04.2020

Имаме вработен кој бил во близок контакт со поединец кој бил позитивен со Ковид-19. Вработениот е во само-карантин и е тестиран. Овој вработен чека резултати што ќе бидат достапни во рок од 2-3 дена.

Зошто виролозите се поделени околу карантинот?

Оff.net - 02.04.2020

Главната мантра што периодов непрестајно се повторува е „израмнување на кривата“, што треба да спречи преплавување на здравствените системи низ светот со неподнослив број на пациенти, и нивно последователно крахирање.

(23:00) Вонредна состојба, ден 15: Насилниците од Штип лишени од слобода, прв состанок на НАТО како полноправна членка, ...

CivilMedia - 02.04.2020

Двајцата штипјани кои навредувале и претепале 21-годишна девојка среде бел ден во влез на станбена зграда, а целиот случај го снимиле на мобилен, по што видеото се најде на социјалните мрежи, денеска се приведени и ќе останат 24 часа во Полициска ...

Ѕвездите од Серија А им помагаат на играчите од Серија Ц

Спортклуб - 02.04.2020

Во Италија нема фудбал веќе три недели поради пандемијата на коронавирусот. Италија е во целосна блокада бидејќи оваа држава е жариште на коронавирусот во Европа. Ситуацијата се поправа од ден на ден, но се уште не е познато кога ќе може да се ...

Бројот на мртви поради коронавирусот надмина 50.000, „водат“ Италија и Шпанија

МКД - 02.04.2020

Вкупниот број на починатите поради пандемијата на коронавирус се искачи на 50.000 на светско ниво, додека бројот на потврдени случаи се ближи кон 1 милион. Италија и Шпанија предводат во смртноста.

Бројот на заразени од Ковид-19 во светот е веќе над милион

Сител - 02.04.2020

Во целиот свет, 1.000.829 луѓе се заразени со новиот коронавирус, 51.356 лица починаа, додека 210.199 луѓе се опоравиле, покажуваат најновите податоци на веб-страницата „Worldometers“. Најголем број се заразени во САД, Италија и Шпанија.

Од речиси еден милион заразени од Коронавирусот во светот, над 200 илјади се оздравени

Алсат-М - 02.04.2020

Шпанија и Иран се двете земји каде во последните 24 часа има најголем број заразени од Коронавирусот, а САД во моментот се земја со најголем вкупен број на заразени. Во последните 24 часа во Шпанија се регистрирани над шест илјади нови случаи, а ...

Во Франција 471 смртни случаи за 24 часа

А1 On - 02.04.2020

Во Франција во моментов на болничко лекување се 26.646 лица заболени од коронавирусот, бројот на примени на интензивна нега малку се намали во последните 24 часа, јави дописникот на МИА. Жером Саломон, Генералниот директор за здравство на редовната ...

Што не’ научи ситуацијата со коронавирусот?

Вечер - 02.04.2020

Некои велат дека времето ќе го делимe на пред ковид и по ковид. Некои велат дека човештвото и односите ќе се променат кога ќе заврши пандемијата. Некои велат дека целиот свет политички и економски ќе се промени. А некој ја сумирал сржта.

Бројот на заразени од коронавирус во светот надмина милион

Канал5 - 02.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус ширум светот надмина еден милион и сега изнесува 1.000,168, според веб-страницата на Worldometers. Повеќе од 50.000 луѓе починале во пандемијата, а половина од човештвото е во изолација.

Бројот на заразените од корона во светот надмина еден милион

Независен - 02.04.2020

Глобалниот број потврдени случаи од корона вирусот ја помина точката од еден милион според податоците собрани од истражувачите од универзитетот „Џо Хопкинс“. Бројот на потврдени смртни случаи поминал 50.000, според истите истражувачи.

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Макфакс - 02.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“ . Од пандемијата починаа над 50.000 луѓе, а половина од човештвото се наоѓа во изолација.

РУБИН ЛЕФТЕР, ПРИЛЕП: Позитивен сум, во болница сум, се заразив на работа во Обвинителството!

Денешен - 02.04.2020

Прилепчанецот Рубин Лефтер, денеска го објави следното: Прикјатели, пред неколку часа ми е соопштено дека сум позитивен на корона вирусот. Моментално сум хоспитализаран во Прилепската болница.

30 новозаболени во последните 24 часа, вкупната бројка се искачи на 384

Канал5 - 02.04.2020

Нови триесет заболени од Ковид 19 регистрирани во земјава, со што бројот на болни од коронавирусот се искачи на 384 лица. Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција попладнево информираше дека најголем дел од болните се во добра ...