TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Косово го информирал Советот на Европа дека подготвува нацрт-статут за формирање на ЗСО

Р.С.Европа - 16.05.2024

Министерката за надворешни работи и дијаспора на Косово, Доника Гервала, изјави дека преку писмо го информирала Советот на Европа дека Косово подготвува нацрт статут за формирање „механизам за самоуправување, координација и соработка на општините со ...

Приштина го „конкретизираше“ ветувањето, се обврза на воспоставување на ЗСО

Канал5

Гервала го информираше Советот на Европа дека Приштина ќе го испрати статутот на ЗСО до Уставниот суд до крајот на мај

Локално

Гервала: Владата на Косово го подготвува својот Нацрт-статут на ЗСО до крајот на мај во Уставниот суд (ДПЛ)

Бизнис Вести

Грвала: Нацртот на ЕУ за ЗСО без де факто признавање на Косово од Србија е тројански коњ како Република Српска во БиХ

Курир

Гервала: Нацртот на ЕУ за ЗСО без де факто признавање на Косово од Србија е „тројански“ коњ како Република Српска во БиХ

Нетпрес

Грвала: Нацртот на ЕУ за ЗСО без де факто признавање на Косово од Србија е тројански коњ како Република Српска во БиХ

MakPress

24Инфо Алсат-М

Собранието на Косово ќе расправа за ратификација на неколку договори со ЕУ

Курир - 16.05.2024

Пратениците треба да ги ратификуваат и измените на финансискиот договор со програмата на ЕУ „ИПА 2015“, договорот за кофинансирање на проектот за изградба на тунел на патот Тетово-Призрен.

По седум рунди дијалог Белград и Приштина не постигнаа договор за трансакциите во динари, преговорите прекинати

Независен

Османи: Од Косово бараат создавање на ЗСО, а од Србија не бараат да гласа за Косово во СЕ

Локално

Османи: Од Косово бараат создавање на ЗСО, а од Србија не бараат да гласа за Косово во СЕ

MakPress

По седум рунди дијалог Белград и Приштина не постигна договор за трансакциите во динари, преговорите прекинати

Либертас

По седум рунди дијалог Белград и Приштина не постигна договор за трансакциите во динари, преговорите прекинати

Нова ТВ

Косовскиот Парламент ќе расправа за ратификација на неколку договори со ЕУ

Слободен Печат

Нетпрес

Косово и Србија се уште се без договор за динарот

Слободен Печат - 16.05.2024

Главните преговарачи на Косово и Србија, Бесник Бислими и Петар Петковиќ во Брисел не успеаја да најдат компромисно решение за користењето на српскиот динар на Косово. Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалог, Мирослав Лајчак, во средата ...

Пропадна и последната рунда преговори за динарот меѓу Косово и Србија

Р.С.Европа

Без прогрес во Брисел: Петковиќ и Бислими не се договорија за еврото како единствена валута за готовински плаќања во Косово

Локално

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина за забраната за користење на динарот на Косово

Бизнис Вести

Динарот надвор од употреба на Косово

МКД

Лајчак: Решението на прашањето за употребата на динарите на Косово може да се постигне со компромис

MakPress

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина за забраната за користење на динарот на Косово

Слободен Печат

Р.С.Европа Сител Бриф Алсат-М 24 Вести Канал5 MakPress Курир

Курти за вонредни избори во Косово: Опозицијата да се подготви, ние сме секогаш подготвени

Слободен Печат - 15.05.2024

Косовскиот премиер, Албин Курти уште еднаш ја изрази подготвеноста на неговата партија, Движење самоопределување, да оди на вонредни избори, јави дописникот на МИА од Приштина. Во обраќање пред новинарите на свеченото отворање на 23-тото издание на ...

Курти со опозицискиот лидер Красниќи разговарал за одржување предвремени избори во Косово

MakPress

Харадинај: Поддржуваме распуштање на Собранието само откако Курти ќе поднесе оставка

MakPress

Курти за вонредни избори во Косово: Опозицијата да се подготви, ние сме секогаш подготвени

24 Вести

Курти за вонредни избори во Косово: Опозицијата да се подготви, ние сме секогаш подготвени

Локално

Курти за вонредни избори во Косово: Опозицијата да се подготви, ние сме секогаш подготвени

Сител

Курти за вонредни избори во Косово: Опозицијата да се подготви, ние сме секогаш подготвени

MakPress

Курти разговараше за предвремени избори со коалициските партнери

Бизнис Вести - 15.05.2024

Косовскиот премиер Албин Курти имал средба со лидерите на коалициските партии со кои, како што е најавено денеска, разговарал и за предвремени парламентарни избори. На средбата беше посочено дека изборниот процес е прашање на месеци, „но дека ...

Курти разговараше за предвремени избори со коалициските партнери

Бриф

Курти разговараше за предвремени избори со коалициските партнери

MakPress