TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МНР на Бугарија: Отворени сме за дијалог со С. Македонија, состанок кога ќе се исполнат потребните услови

Слободен Печат - 14.05.2021

Бугарија останува останува отворена за отворен дијалог и соработка со Република Северна Македонија, но сите состаноци мора да се одржат под одредени услови, се наведува во официјалната изјава на новиот министер за надворешни работи Светлан Стоев, ...

МНР на Бугарија: Отворени сме за дијалог со Македонија, состанок кога ќе се исполнат потребните услови

Република

МНР на Бугарија: Отворени сме за дијалог со Македонија, состанок кога ќе се исполнат потребните услови

Сител

МНР на Бугарија: Отворени сме за дијалог со Македонија, состанок кога ќе се исполнат потребните услови

Опсервер

МНР на Бугарија: Отворени сме за дијалог со С Македонија, состанок кога ќе се исполнат потребните услови

Либертас

МНР на Бугарија: Отворени сме за дијалог, но состанок ќе има само под исполнети услови

+инфо

МНР на Бугарија: Отворени сме за дијалог, состанок кога ќе се исполнат потребните услови

Press24

CivilMedia 24Инфо Фокус Кајгана ТВ21 iPortal Денешен Вечер Прес

Новиот шеф на дипломатијата на Бугарија вели дека е подготвен за дијалог, но состанок може да има само под исполнети ...

МКД - 14.05.2021

Бугарија останува отворена за отворен дијалог и соработка со РС Македонија, но сите состаноци мора да се одржат под одредени услови. Ова се наведува во официјалната изјава на новиот министер за надворешни работи Светлан Стоев испратена до агенцијата ...

МНР на Бугарија - Состанок со С.Македонија кога ќе се исполнат потребните услови

Р.С.Европа

Стоев: Подготвени сме за дијалог со Скопје, но само под посебни услови

Локално

Бугарското МНР со порака дека е отворено за дијалог со С Македонија, но и потсетување дека нема да ја промени позицијата

360 степени

МНР на Бугарија: Отворени сме за дијалог со Македонија

Канал5

Отворени сме за дијалог, состанок кога ќе се исполнат потребните услови, велат од бугарското Mинистерство за надворешни работи

еМагазин

Бугарско МНР: Привремената влада не е овластена да ја менува позицијата на Софија кон Скопје

Expres - 14.05.2021

„Република С. Македонија предложи да се одржи телефонски разговор меѓу двајцата министри за надворешни работи и тој ќе се спроведе веднаш штом ќе дозволи програмата на министерот Светлан Стоев“, се вели во соопштението на Министерството за ...

Стоев: Привремената влада во Бугарија не е овластена да ја менува државната позиција во однос на Македонија

MakPress

Мицкоски: Заев го лаже народот дека ќе биде дел од ЕУ, а самиот се откажува од тоа

Алфа - 14.05.2021

Сликата која европските лидери ја имаат за Македонија како држава во која цвета криминал и корупција нема да ја сменат по неколкуте средби со Заев, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски. Според него настапот на македонскиот премиер на форумот во ...

Османи очекува наскоро средба со бугарскиот колега Стоев

Нова ТВ - 14.05.2021

Министерот за надворешни работи Бујар Османи веќе упатил писмо со честитка до новиот шеф на бугарската дипломатија во привремената влада Светлан Стоев и очекува состаноци, вели, оваа недела во насока на одржување на Меѓувладината комисија и за ...

Османи очекува наскоро средба со бугарскиот колега Стоев

Независен

Османи очекува наскоро средба со бугарскиот колега Стоев

Опсервер

Османи очекува наскоро средба со бугарскиот колега Стоев

Frontline

Османи ќе се види со техничкиот министер за надворешни работи на Бугарија кој јасно порача дека нема да го тргне ветото

Република

Османи очекува наскоро средба со бугарскиот колега Стоев

CivilMedia

Османи: Нема да биде добра порака на ЕУ за земјите во регионот ако не ги почитува своите ветувања

Press24

Либертас MakPress