TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бектеши: Ахмети до крајот на неделата ќе ги објави чекорите што ќе бидат преземени за спречување на мајоризацијата

360 степени - 30.05.2024

„Кај нас, како членови на претседателството на ДУИ доаѓаат идеи од страна на интелектуалци и луѓе кои придонеле многу за државата. Не само Албанци, туку и од другите етнички заедници. Веќе имаме разговарано за одредени опции.

Бектеши: До крајот на неделата лидерот на ДУИ ќе ги обелодени чекорите што ќе бидат преземени за спречување на мајоризацијата

Либертас

Бектеши: До крајот на неделата лидерот на ДУИ ќе ги обелодени чекорите што ќе бидат преземени за спречување на мајоризацијата

Zoom

Ахмети ќе ги обелодени чекорите за спречување на мајоризацијата, посочи Бектеши

Н.Македонија

ЧЕКАМЕ АХМЕТИ ДА ГИ СООПШТИ СЛЕДНИТЕ ЧЕКОРИ Бараме да се почитува легитимитетот на мнозинството Албанци, порача Бектеши

+инфо

Бектеши: До крајот на неделата лидерот на ДУИ ќе ги обелодени чекорите што ќе бидат преземени за спречување на мајоризацијата

Бриф

Бектеши: До крајот на неделата лидерот на ДУИ ќе ги обелодени чекорите што ќе бидат преземени за спречување на мајоризацијата

Република

Слободен Печат 24Инфо

Беџети за ТВ 24: Нема одлука за напуштање на институциите

24 Вести - 30.05.2024

Координаторот на ПГ на Европскиот фронт Блерим Беџети во емисијата 24 анализа рече дека после потпишувањето на Рамковниот договор по втор пат се случува истата тенденција за мајоризација на мандатарот, односно волјата на етничката заедницата кои ...

ВМРО-ДПМНЕ и Вреди: ДУИ да биде одговорна опозиција - „тоа е волјата на мнозинството“

Р.С.Европа

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ахмети најавува борба против мајоризацијата

Фактор

ВМРО: Првото ветување е исполнето, ДУИ оди во опозиција

Алсат-М

Нема ниту мајоризација, ниту шовинизам, ВМРО-ДПМНЕ му одговори на Ахмети

А1 On

ВМРО-ДПМНЕ: Нема ниту мајоризација, ниту шовинизам, ниту е важно што Ахмети имал чувство на навреденост, важно е што волјата на мнозинството е ДУИ да оди во опозиција

ТВ21

ВМРО-ДПМНЕ: Важно е што волјата на мнозинството е ДУИ да оди во опозиција и се соочи со одговорност

Скопје1

4NEWS Zoom +инфо Канал5 Нетпрес Локално Бизнис Вести Република

ДУИ до ВМРО-ДПМНЕ: Владата не е ничија играчка!

ТВ21 - 30.05.2024

Ние сме во одбрана на легитимитетот и воопшто не се повлекуваме и око не ни трепнува затоа што сме во право, рече Ахмети. Однесувајќи се како разгалено дете кое плаче за туѓи играчки, ВМРО-ДПМНЕ ја нарече ваквата реакција на Али Ахмети и партнерите ...

Ахмети да престане да се однесува како палаво дете кое плаче по играчката која не е негова, порачаа од ВМРО-ДПМНЕ

Фокус

ВМРО-ДПМНЕ го потсети Али Ахмети на 2016 година

PressingTV

ВМРО-ДПМНЕ: Ахмети да престане да се однесува како палаво дете, кое плаче по играчката што не е негова

Макфакс

ВМРО-ДПМНЕ: Ахмети да престане да се однесува како палаво дете кое плаче по играчката која не е негова

Press24

ВМРО-ДПМНЕ: Ахмети да престане да се однесува како палаво дете кое плаче по играчката која не е негова

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Ахмети да престане да се однесува како палаво дете кое плаче по играчката која не е негова

Скопје инфо

МКД Точка Кајгана Либертас Фактор 360 степени Слободен Печат Сител

ДУИ навредена од ВМРО-ДПМНЕ: Владата не е нивна играчка

Макфакс - 30.05.2024

Демократската унија за интеграција преку соопштение објави дека е скандализирана од, како што велат, навредливиот наратив на ВМРО ДПМНЕ кој го потврдува флагрантното кршење на изразената изборна волја на албанскиот народ и другите етнички заедници, ...

ДУИ навредена од ВМРО-ДПМНЕ: Владата не е нивна играчка

Опсервер

ДУИ: Владата не е играчка на ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ

ДУИ навредена од ВМРО-ДПМНЕ: Владата не е нивна играчка

Скопје инфо

ДУИ навредена од ВМРО-ДПМНЕ: Владата не е нивна играчка

Точка

ДУИ: На ВМРО - ДПМНЕ треба да им биде јасно дека Владата не е играчка во нивни и ничии раце

Фактор

(видео) ЖАЛ ЗА ВЛАСТ: Османи и ДУИ во 2020-та тврдеа дека Уставот бара само 61 пратеник, денес плачат и оспоруваат 78 ...

Денешен - 30.05.2024

Се уште актуелниот министер за нардворешни работи Бујар Османи, во заминаување, како и неговата партија ДУИ Уставот го читаат онака како што ним им одговара. Тоа може да се види и од видеото што го објавува пратеникот Антонио Милошоски од ...

ДУИ И БУЈАР ВО 2020 ТВРДЕА ДЕКА УСТАВОТ БАРА САМО 61 ПРАТЕНИК, ДЕНЕС ПЛАЧАТ: Антонио Милошоски за реакциите на ДУИ

Фактор

🎥 ДУИ ОСПОРУВА ЛЕГИТИМИТЕТ НА ВЛАДА СО 78 ПРАТЕНИЦИ Милошоски објави што зборувал Османи во 2020 година

+инфо

Лефков за ТВ 24: После долги години Албанците во Македонија излегуваат од еднопартискиот систем

24 Вести - 29.05.2024

Миле Лефков од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа рече дека народот си го кажал своето и време е Али Ахмети и ДУИ да ја прифатат реалноста. - Конечно после долги години Албанците во Македонија излегуваат од еднопартискиот систем, здраво е да се ...

Лефков: Али Ахмети треба да ја прифати реалноста и пораката од народот дека конечно ДУИ треба да се испрати во опозиција заедно со социјалдемократите

Курир

Лефков: Али Ахмети треба да ја прифати реалноста и пораката од народот дека конечно ДУИ треба да се испрати во опозиција заедно со социјалдемократите

ТВ21

ЛЕФКОВ: Али Ахмети треба да ја прифати реалноста дека конечно ДУИ оди во опозиција заедно со социјалдемократите

Денешен

Лефков: Али Ахмети треба да ја прифати реалноста и пораката од народот дека конечно ДУИ треба да се испрати во опозиција заедно со социјалдемократите

4NEWS

Лефков: Време е Али Ахмети и ДУИ да ја прифатат реалноста дека се во опозиција

Press24

Лефков: Конечно и Албанците во Македонија излегуваат од еднопартискиот систем во кој живееја

Фокус

Република

Ахмети: ВМРО-ДПМНЕ целата кампања ја темелеше против Албанците употребувајќи нацистички наратив

360 степени - 29.05.2024

„Земете ги и другите дадени изјави – против САД, против ЕУ, против НАТО, против договорите за добрососедство. Тогаш, ако е така, ќе видиме како ќе се одвиваат работите понатаму. Ние сме во одбрана на легитимитетот и воопшто не се повлекуваме“, рече ...

Гаши, Мицкоски, Тиранската платформа и “уставобранителите”

Либертас

Наративот против кој ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 2016, сега го примени во Собранието: „Во интерес на македонската кауза е силен албански партнер кој ќе биде способен да се пресмета со ДУИ“

Локално

Вреди: ДУИ на иста линија со Левица, заедно не го поддржаа изборот на Африм Гаши

MakPress

Ахмети: ВМРО-ДПМНЕ целата кампања ја темелеше против Албанците употребувајќи нацистички наратив

Либертас

ВМРО-ДПМНЕ целата кампања ја темелеше против Албанците, обвини Ахмети

Фокус

Ахмети го обвини ВМРО-ДПМНЕ за нацизам, зашто била против ДУИ

Денешен

ДУИ: Волјата на албанскиот народ и заедниците не е играчка што му припаѓа на ВМРО

Фокус - 30.05.2024

„Демократската унија за интеграција е скандализирана од навредливиот наратив на ВМРО-ДПМНЕ кој го потврдува флагрантното кршење на изразената изборна волја на албанскиот народ и другите етнички заедници, чие соединување во Европскиот фронт се покажа ...

ДУИ УПОРНО ЈА ОСЛОВУВА ДРЖАВАТА СО „ОВАА ЗЕМЈА“ Ахмети порача дека волјата на Албанците не е играчка на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо

ДУИ: Изборниот легитимитет му припаѓа на Европскиот фронт и безусловното вазалство на губитниците е предодредено да пропадне

А1 On

ДУИ: Вољата на албанскиот народ и заедниците не е играчка што му припаѓа на ВМРО-ДПМНЕ

Бриф

ДУИ: Волјата на албанскиот народ и заедниците не е играчка што му припаѓа на ВМРО-ДПМНЕ

Zoom

ДУИ: Волјата на албанскиот народ и заедниците не е играчка што му припаѓа на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас

ДУИ: „Никој да не мисли дека народот ќе дозволи враќање назад од започнатиот пат на еднаквоста и европскиот пат!“

365

Сител Канал5 Локално Во Центар Centar Вести плус Press24