TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Apple iPhone уредите имаат проблем по новиот iOS 11.2.2 update

GSM.mk - 13.01.2018

Apple корисниците започнаа да забележуваат проблеми по симнување на iOS 12.2.2 update-тот... Update-тот е достапен за сите iPhone, iPad и iPod уреди. За жал, доаѓа со неколку проблеми. Корисниците забележале дека по снимање на iOS 12.2.2 нивните ...

iPhone 6 дополнително успорен

Телефони.мк - 12.01.2018

Apple повторно го успори моделот iPhone 6 по добивањето на софтверската надградба со оперативниот систем iOS 11.2.2. По направениот нов тест на бенчмарк сајтовите утврдено е дека iPhone 6 со А8 процесорот е успорен за 40% во однос на оригиналната ...

Корисниците на Iphone 6 старите батерии нема да може да ги заменат до март

Таратур - 12.01.2018

Откако Apple вети дека ќе ги промени батериите за 29 долари, после признавањето дека намерно ги успорувале перформансите, во сервисните центри дошло до недостаток на залихи. Времето на чекање на на новите батерии ќе биде продолжено поради што ...

Кинеските корисници тврдат дека системот за препознавање лица не може да ги идентификува

Репортер - 12.01.2018

Компанијата „Ејпл“ доби најнови тужби од кинеските корисници поради нивната најнова технологија Face ID, која е инсталирана на нивниот нов паметен телефон iPhone Х. Многумина се жалеле дека технологијата не може да ги разликува корисниците.

Apple развива нови опции за заштита на децата од зависноста од мобилни телефони

GSM.mk - 12.01.2018

Компанијата Apple развива нови опции за да им помогне на родителите полесно да ги контролираат нивните деца, при користење на iPhone, но и другите уреди на американскиот технолошки гигант, а се со цел за заштита од прекумерното користење на мобилни.

Два инцидента со iPhone експлозии во Швајцарија и Шпанија

Телефони.мк - 12.01.2018

Apple има неколку непријатни случувања периодов пред нова година и потоа. Прво имаше ситуација со бавното функционирање на старите iPhone модели, а сега со експлозии на нови iPhone смартфони во продавниците на Apple.

За пет години повеќе од 90% од возрасните ќе користат паметен телефон

Иновативност - 12.01.2018

Користењето паметни телефони расте, и до крајот на 2023 година се очекува повеќе од 90% возрасни во развиените држави да имаат таков телефон, наведува Deloitte во истражувањето Трендови во областа на технологиите, медиумите и телекомуникациите.

Два iPhone телефона експлодираа во рок од два дена

USB - 12.01.2018

По скандалот поради намерното забавувањето на старите модели на iPhone, Apple деновиве се соочува со нова непријатност. Како што објавија повеќе респектабилни медиуми, паметните телефони на Apple почнаа да експлодираат во популарните продавници на ...

Дали паметните телефони нѐ заглупавуваат?

Факултети - 11.01.2018

( Фото: Pixabay ) Користењето на паметните телефони расте, а до крајот на 2023 година се очекува повеќе од 90 проценти од возрасната популација во развиените земји да имаат смартфон, наведува Deloitte во истражувањето со наслов „Трендови во областа ...

Со месеци ќе се чека замена на батеријата на iPhone 6 Plus

Телефони.мк - 11.01.2018

Apple има ограничена количина на батерии за постариот смартфон iPhone 6 Plus. Така корисниците кои ќе сакаат да ја искористат можноста за замена на батеријата на iPhone 6 Plus за 29 долари ќе мора да почекаат до крајот на март или почетокот на април.

Apple iPhone SE 2: Стаклен дизајн и безжично полнење

GSM.mk - 11.01.2018

Според новите информации, Apple iPhone SE 2, следбеникот на iPhone SE, ќе доаѓа со интересни нови функции.. Следбеникот на iPhone SE ќе доаѓа со стаклен дизајн на задната страна, кој ќе овозможи безжично полнење за уредот.

Apple вети дека ќе се грижи повеќе за децата, кои ги користат нивните смартфони

Стандард - 11.01.2018

Apple одговори на критиката на акционери во компанијата, кои се загрижени од зависноста на децата кон нивните смартфони iPhone, која ги разбранува духовите во САД оваа недела. Во официјално соопштение до медиумите, компанијата од Купертино објави ...

Проблеми со батеријата: Евакуирана продавница на Apple во Цирих

Точка - 11.01.2018

Батеријата на еден iPhone уред експлодирала во продавница на Apple во Цирих, пренесуваат светските медиуми. Продавницата била веднаш евакуирана, а околу педесетина луѓе се нашле на улицата “Bahnhofstrasse” – една од најскапите шопинг авении во ...