TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Договорот за „Казандол“ пред раскинување

МРТ - 14.03.2018

Исполнети условите за раскинување на договорот со „Казандол“, заклучи Владата на вчерашната седница при што ја разгледала и усвоила информацијата за степенот на изграденост на рударскиот комплекс.

Рударите во Саса на штрајк: Бараат Заев да им ги исполни ветувањата за 700 евра плата и бенифициран стаж

Курир - 14.03.2018

Владата на Република Македонија на синоќешната 58 седница реши да биде раскинат договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина, бакар, злато и сребро, на локалитетот „Казандол“, кој ги опфаќа општините Валандово, Богданци и Дојран.

Владата потврди дека ќе го раскине договорот за Казандол

Призма - 14.03.2018

Владата има правна основа да го раскине Договорот за концесија за минерални суровини за рудникот Казандол, изјави денеска на прес конференција портпаролот Миле Бошњаковски. Тој истакна дека концесионерот ги пробил роковите за изградба на рудникот и ...

Договорот за Казандол пред раскинување

Канал5 - 14.03.2018

Владата ја почна процедурата за раскинување на договорот со Казандол заради недоследности во однос на обврските кои ги имал рудникот. На последната владина седница разгледана е информацијата од работната група која на терен извршиле проверки што се ...

Владата ја разгледува правната рамка за стопирање на Казандол

Р.С.Европа - 14.03.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција изјави дека работната група за рудникот Казандол утврдила неправилности, при што за една недела ќе се знае дали има правна основа за раскинување на договорот со концесионерот.

Бошњаковски: Извесно е раскинувањето на договорот за концесија за „Казандол“

Република - 14.03.2018

Раскинувањето на Договорот за Казандол е извесно, по утврдени недоследности во однос на роковите за изградба на рудникот. Се очекува за седум дена Министерството за економија да ја подготви информацијата дека се исполнети условите за тоа, изјави ...

По одлуката за Казандол: Празник за Југоистокот и за цела Македонија

Нова ТВ - 14.03.2018

Министерството за економија во рок од седум дена треба да изготви информација за исполнетост на условите за раскинување на Договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина, бакар, злато и сребро, на локалитетот „Казандол“, кој ги опфаќа ...

Владата ќе го раскинува договорот за Казандол оти рудникот не е подготвен за производство

Мета - 14.03.2018

Работната група формирана од Владата за рудникот Казандол, утврдила низа неправилности на терен, а правната основа за раскинување на договорот ќе се знае по седум дена откако Министерството за економија треба да ги потврди овие наоди, информираше ...

Владата бара правна рамка за стопирање на изградбата на рудникот Казандол

Мета - 14.03.2018

На 58. седница, Владата ја разгледала и усвоила информацијата за степен на изграденост на рударскиот комплекс Казандол. Од Влада соопштуваат дека го задолжиле Министерството за економија во рок од седум дена да информира условите за раскинување на ...

Владата ја ОДЗЕМА дозволата на Сардич за изградба на рудникот Казандол?

Фактор - 14.03.2018

Рудникот „Казандол“ најверојатно ќе биде сопрен во фаза на изградба и постои голема можност целосно да не проработи, откако Владата донела заклучок дека постојат правни услови за раскинување на договорот со украинската компанија Сардич која е главен ...

Владата побара услови за раскинување на Договорот за концесија за рудникот „Казандол“

Бизнис Вести - 14.03.2018

На денешната 58 седница, Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои Информација за степен на изграденост на рударскиот комплекс „Казандол“ и го задолжи Министерството за економија во рок од 7 дена да изготви информација за исполнетост на ...

Владата ќе ги помага инвеститорите, но ќе го раскинува договорот со „Казандол“

Нетпрес - 13.03.2018

Државата финансиски ќе ги подржи странските, домашните како и инвеститорите од дијаспората, но сака да му ја земе концесијата на рудникот „Казандол“. Владата на денешната седница на усвојување во Собранието го пушти ново усогласениот текст на ...

Николовски: Владата ја разгледува опцијата за стопирање на изградба на рудниците Казандол

24 Вести - 13.03.2018

На денешната владина седница се разгледуваше прашањето околу изградбата на рудниците Казандол. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски во емисијата 24 Отворено изјави дека на денешната владина седница, која се уште е ...

Министерството за економија доби рок од седум дена да каже дали може да се одземе концесијата за рудникот Казандол

Сакам да кажам - 13.03.2018

Владата го задолжи Министерството за економија во рок од седум дена да достави информација за можноста за раскинување на договорот за концесија за рудникот Казандол кај Валандово, соопшти владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Исполнети условите за раскинување на договорот со „Казандол“

А1 On - 13.03.2018

На денешната 58 седница, Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои Информација за степен на изграденост на рударскиот комплекс „Казандол“ и го задолжи Министерството за економија во рок од 7 дена да изготви информација за исполнетост на ...

Николовски: Има основи да се раскине договорот за концесија за Казандол

Независен - 13.03.2018

Има правни основи да се раскине договорот за концесија за рудникот Казандол во Валандовско, најави вечерва министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Тој во интервју за ТВ 24 посочи дека Владата на денешната седница ја ...

Рударите во Саса на штрајк, си ги бараат ветените 700 евра плата и бенифициран стаж

Нетпрес - 14.03.2018

Владата на Република Македонија на синоќешната 58 седница реши да биде раскинат договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина, бакар, злато и сребро, на локалитетот „Казандол“, кој ги опфаќа општините Валандово, Богданци и Дојран.

Бошњаковски: Извесно е раскинувањето на договорот за концесија за „Казандол”

Слободен Печат - 14.03.2018

Раскинувањето на Договорот за Казандол е извесно, по утврдени недоследности во однос на роковите за изградба на рудникот. Се очекува за седум дена Министерството за економија да ја подготви информацијата дека се исполнети условите за тоа, изјави ...

Владата ќе го раскинува договорот за Казандол оти рудникот не е подготвен за производство

Локално - 14.03.2018

Работната група формирана од Владата за рудникот Казандол, утврдила низа неправилности на терен, а правната основа за раскинување на договорот ќе се знае по седум дена откако Министерството за економија треба да ги потврди овие наоди, информираше ...

Владата ќе ги помага инвеститорите, а ќе го раскине договорот со „Казандол“

Република - 14.03.2018

Државата финансиски ќе ги подржи странските, домашните како и инвеститорите од дијаспората, но сака да му ја земе концесијата на рудникот „Казандол“. Владата на денешната седница на усвојување во Собранието го пушти ново усогласениот текст на ...

Министерството за економија доби рок од седум дена да каже дали може да се одземе концесијата за рудникот Kазандол

Либертас - 14.03.2018

Владата го задолжи Министерството за економија во рок од седум дена да достави информација за можноста за раскинување на договорот за концесија за рудникот Казандол кај Валандово, соопшти владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Владата ќе го раскине договорот за „Казандол“

+инфо - 13.03.2018

Владата вечерва ја разгледа и усвои Информација за степен на изграденост на рударскиот комплекс „Казандол“. Влдата соопшти дека го задолжи Министерството за економија во рок од една недела да изготви информација за исполнетост на условите за ...

Николовски: Има основи да се раскине договорот за концесија за Казандол

ТВ21 - 13.03.2018

Има правни основи да се раскине договорот за концесија за рудникот Казандол во Валандовско, најави вечерва министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Тој во интервју за ТВ 24 посочи дека Владата на денешната седница ја ...

Рударите во Саса на штрајк: Бараат Владата да им ги исполни ветувањата за 700 евра плата и бенифициран стаж

БркајРабота - 14.03.2018

Владата на Република Македонија на синоќешната 58 седница реши да биде раскинат договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина, бакар, злато и сребро, на локалитетот „Казандол“, кој ги опфаќа општините Валандово, Богданци и Дојран.

Бошњаковски: Пробиени се сите рокови за изградба, се раскинува договорот за рудникот „Казандол“

Независен - 14.03.2018

Раскинувањето на договорот за Казандол е извесно, по утврдени недоследности во однос на роковите за изградба на рудникот. Се очекува за седум дена Министерството за економија да ја подготви информацијата дека се исполнети условите за тоа, изјави ...

Владата ќе го раскинува договорот за Казандол – рудникот не е подготвен за производство

Либертас - 14.03.2018

Работната група формирана од Владата за рудникот Казандол, утврдила низа неправилности на терен, а правната основа за раскинување на договорот ќе се знае по седум дена откако Министерството за економија треба да ги потврди овие наоди, информираше ...

Владата ќе го раскине договорот за „Казандол“

МКД - 13.03.2018

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информација за степен на изграденост на рударскиот комплекс „Казандол“. Владата соопшти дека го задолжи Министерството за економија во рок од една недела да изготви информација за исполнетост на ...

Николовски: Има основи да се раскине договорот за концесија за Казандол

А1 On - 13.03.2018

Има правни основи да се раскине договорот за концесија за рудникот Казандол во Валандовско, најави вечерва министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Тој во интервју за ТВ 24 посочи дека Владата на денешната седница ја ...

Бошњаковски: Извесно е раскинувањето на договорот за концесија за „Казандол“

+инфо - 14.03.2018

На вчерашната владина седница усвоивме информација за степен на изграденост, која што укажува дека се исполнети условите. Раскинувањето на Договорот за „Казандол“ е извесно, по утврдени недоследности во однос на роковите за изградба на рудникот.

Министерството за економија за седум дена треба да каже дали може да се одземе концесијата за рудникот Казандол

еМагазин - 14.03.2018

Владата го задолжи Министерството за економија во рок од седум дена да достави информација за можноста за раскинување на договорот за концесија за рудникот Казандол кај Валандово “На вчерашната седница, Владата ја разгледа и усвои Информација за ...

Николовски: Има основи да се раскине договорот за концесија за Казандол

+инфо - 13.03.2018

Има правни основи да се раскине договорот за концесија за рудникот Казандол во Валандовско, најави вечерва министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Тој во интервју за ТВ 24 посочи дека Владата на денешната седница ја ...

Владата реши да го раскине договорот за концесија за „Казандол“

Алсат-М - 14.03.2018

Владата на Република Македонија на синоќешната 58. седница реши да биде раскинат договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина, бакар, злато и сребро, на локалитетот „Казандол“, кој ги опфаќа општините Валандово, Богданци и Дојран.

Николовски: Има основи да се раскине договорот за концесија за Казандол

Слободен Печат - 13.03.2018

Има правни основи да се раскине договорот за концесија за рудникот Казандол во Валандовско, најави вечерва министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Тој во интервју за ТВ 24 посочи дека Владата на денешната седница ја ...

Владата реши да го раскине договорот за „Казандол“

CivilMedia - 14.03.2018

Владата на Република Македонија на синоќешната 58. седница реши да биде раскинат договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина, бакар, злато и сребро, на локалитетот „Казандол“, кој ги опфаќа општините Валандово, Богданци и Дојран.

Николовски:Има основи да се раскине договорот за концесија за Казандол

Нова ТВ - 13.03.2018

Има правни основи да се раскине договорот за концесија за рудникот Казандол во Валандовско, најави вечерва министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Тој во интервју за ТВ 24 посочи дека Владата на денешната седница ја ...

Владата реши да го раскине договорот за „Казандол“

Курир - 14.03.2018

Владата на Република Македонија на синоќешната 58. седница реши да биде раскинат договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина, бакар, злато и сребро, на локалитетот „Казандол“, кој ги опфаќа општините Валандово, Богданци и Дојран.

Николовски: Има основи да се раскине договорот за концесија за Казандол

Стандард - 13.03.2018

Има правни основи да се раскине договорот за концесија за рудникот Казандол во Валандовско, најави вечерва министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Тој во интервју за ТВ 24 посочи дека Владата на денешната седница ја ...

Владата го раскинува договорот за концесија за рудникот „Казандол“

Независен - 14.03.2018

Владата на Република Македонија на синоќешната 58. седница реши да биде раскинат договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина, бакар, злато и сребро, на локалитетот „Казандол“, кој ги опфаќа општините Валандово, Богданци и Дојран.

Николовски: Има правна основа да се раскине концесијата за „Казандол“

Фокус - 13.03.2018

Има правни основи да се раскине договорот за концесија за рудникот Казандол во Валандовско, изјави вечерва министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски во гостувањето на ТВ 24.

Владата реши да го раскине договорот за концесија за „Казандол“

24 Вести - 14.03.2018

Владата на Македонија на синоќешната 58. седница реши да биде раскинат договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина, бакар, злато и сребро, на локалитетот „Казандол“, кој ги опфаќа општините Валандово, Богданци и Дојран.

Николовски: Има основи да се раскине договорот за концесија за Казандол...

Н.Македонија - 13.03.2018

Николовски: Има основи да се раскине договорот за концесија за Казандол Има правни основи да се раскине договорот за концесија за рудникот Казандол во Валандовско, најави вечерва министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо ...

Исполнети условите за раскинување на договорот со „Казандол“

Макфакс - 14.03.2018

Исполнети условите за раскинување на договорот со „Казандол“, заклучи Владата на вчерашната седница каде ја разгледа и усвои Информација за степен на изграденост на рударскиот комплекс „Казандол“.

Николовски:Има основи да се раскине договорот за концесија за Казандол

Локално - 13.03.2018

Има правни основи да се раскине договорот за концесија за рудникот Казандол во Валандовско, најави вечерва министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Тој во интервју за ТВ 24 посочи дека Владата на денешната седница ја ...

Исполнети условите за раскинување на договорот со „Казандол“

Вечер - 14.03.2018

Исполнети условите за раскинување на договорот со „Казандол“, заклучи Владата на вчерашната седница каде ја разгледа и усвои Информација за степен на изграденост на рударскиот комплекс „Казандол“.

Николовски: Има основи да се раскине договорот за концесија за Казандол

МК News - 13.03.2018

Има правни основи да се раскине договорот за концесија за рудникот Казандол во Валандовско, најави вечерва министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Тој во интервју за ТВ 24 посочи дека Владата на денешната седница ја ...

Исполнети условите за раскинување на договорот со „Казандол“

Точка - 14.03.2018

Исполнети условите за раскинување на договорот со „Казандол“, заклучи Владата на вчерашната седница каде ја разгледа и усвои Информација за степен на изграденост на рударскиот комплекс „Казандол“.

Николовски: Има основи да се раскине договорот за концесија за Казандол

Сител - 13.03.2018

- Има правни основи да се раскине договорот за концесија за рудникот Казандол во Валандовско, најави вечерва министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Тој во емисија за ТВ 24 посочи дека Владата на денешната седница ја ...

Владата ќе го раскине договорот за „Казандол“

Бриф - 14.03.2018

Владата на Република Македонија на синоќешната 58. седница реши да биде раскинат договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина, бакар, злато и сребро, на локалитетот „Казандол“, кој ги опфаќа општините Валандово, Богданци и Дојран.

Владата го раскинува договорот со „Казандол“ – Активистите одлуката ја нарекоа „Празник за југоистокот“

Радио МОФ - 14.03.2018

„Добра вест за жителите на Валандово, Богданци, Дојран, но и за жителите на цела Македонија“, вака синоќа портпаролот Миле Бошњаковски ја соопшти одлуката на Владата дека се исполнети условите за раскинување на договорот за експлоатација на ...

Николовски: Има основи да се раскине договорот за концесија за Казандол

Либертас - 13.03.2018

Има правни основи да се раскине договорот за концесија за рудникот Казандол во Валандовско, најави вечерва министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Тој во емисија за ТВ 24 посочи дека Владата на денешната седница ја ...