TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали Ердоган ќе изврши инвазија врз Сирија?

Frontline - 26.11.2022

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган минатата недела нареди серија воздушни напади врз базите на курдските милитанти во северна Сирија и предупреди дека наскоро ќе следи копнена операција.

Командантот на курдските сили во Сирија: Поради турските напади операцијата против ИД е прекината

24Инфо - 26.11.2022

Главниот командант на курдските сили Мазлум Абди денеска изјави дека операциите против ИД се прекинати поради минатонеделните турски напади во северна Сирија. Тој нагласи дека по речиси една недела турски воздушни напади во северна Сирија, Анкара се ...

Турција продолжува со искоренување на тероризмот од неговиот извор

Во Центар - 26.11.2022

Турција е решена да продолжи со својата стратегија за искоренување на тероризмот од неговиот извор, рече во петокот претседателот на нацијата Реџеп Таип Ердоган. „Без разлика со кого терористите се договараат, Турција секогаш ќе бара одговорност за ...

Ѕвони црвениот аларм, САД се во проблем! Воениот врв на Америка го критикува потегот на земјата НАТО!

Во Центар - 26.11.2022

Водачите на американската војска сметаат дека нападот на турската армија врз базата на Сириските демократски сили на североистокот на земјата претставува ризик за американските војници, напиша на Твитер новинарот Џеф Селдин.

Турција: Неутрализиравме над 300 курдски милитанти

Канал5 - 25.11.2022

Турција објави дека повеќе од 300 курдски милитанти се „неутрализирани“ во офанзивата започната во неделата во северна Сирија и северен Ирак. „Операцијата „Канџа-меч“ е во тек со одмазднички воздушни напади и возила за копнена поддршка.

Ердоган ги отфрла американските предупредувања: Ќе ги гониме терористите без разлика со кого соработуваат

Вечер Прес - 25.11.2022

Турција е решена да ги „искорени“ терористите без разлика каде се или со кого се сојузници, изјави во петокот претседателот Реџеп Таип Ердоган. Неговите коментари доаѓаат откако Вашингтон протестираше против Анкара поради воздушен напад кој ...

Ердоган: Хуманитарна должност е да ставиме крај на убијците на жени и деца

Во Центар - 25.11.2022

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека во светот се молчи за она што терористичката организација ПКК го прави на територијата на Турција. „Да убиваше терористичката организација наставници, деца, било каде во светот, ...

ПКК/ЈПГ регрутирала 300 терористи од Германија

Во Центар - 25.11.2022

„Од 2013 година, германските разузнавачки служби идентификуваа речиси 300 луѓе кои отпатувале во северна Сирија и Ирак каде што се приклучиле на терористичката организација ПКК и придружните групи.

Командантот на курдските сили во Сирија: Поради турските напади операцијата против ИД е прекината

Опсервер - 26.11.2022

– Главниот командант на курдските сили Мазлум Абди денеска изјави дека операциите против ИД се прекинати поради минатонеделните турски напади во северна Сирија. Тој нагласи дека по речиси една недела турски воздушни напади во северна Сирија, Анкара ...

Командантот на курдските сили во Сирија: Поради турските напади операцијата против ИД е прекината

А1 On - 26.11.2022

Главниот командант на курдските сили Мазлум Абди денеска изјави дека операциите против ИД се прекинати поради минатонеделните турски напади во северна Сирија. Тој нагласи дека по речиси една недела турски воздушни напади во северна Сирија, Анкара се ...

Командантот на курдските сили во Сирија: Поради турските напади операцијата против ИД е прекината

Во Центар - 26.11.2022

Главниот командант на курдските сили Мазлум Абди денеска изјави дека операциите против ИД се прекинати поради минатонеделните турски напади во северна Сирија. Тој нагласи дека по речиси една недела турски воздушни напади во северна Сирија, Анкара се ...

Командантот на курдските сили: Поради турските напади прекината операцијата против ИД

Канал5 - 26.11.2022

Главниот командант на курдските сили Мазлум Абди денеска изјави дека операциите против ИД се прекинати поради минатонеделните турски напади во северна Сирија. Тој нагласи дека по речиси една недела турски воздушни напади во северна Сирија, Анкара се ...

Kурдските сили во Сирија ја прекинаа операцијата против ИД поради турските напади

Слободен Печат - 27.11.2022

Главниот командант на курдските сили Мазлум Абди денеска изјави дека операциите против ИД се прекинати поради минатонеделните турски напади во северна Сирија. Тој нагласи дека по речиси една недела турски воздушни напади во северна Сирија, Анкара се ...

Командантот на курдските сили во Сирија: Поради турските напади операцијата против ИД е прекината

MakPress - 27.11.2022

Главниот командант на курдските сили Мазлум Абди денеска изјави дека операциите против ИД се прекинати поради минатонеделните турски напади во северна Сирија. Тој нагласи дека по речиси една недела турски воздушни напади во северна Сирија, Анкара се ...