TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Супер потег на навивачите на Фенербахче како помош за настраданите во Елазиг (Видео)

Спортманија - 25.01.2020

Во финишот на дербито против Басакшехир симпатизерите на домашниот тим фрлаа шалови и капи на теренот за да им се помогне на настраданите во земјотресот во Елазиг Фенербахче го добир дербито на турското првенство против Басакшехир со 2:0, а во ...

Двеиполгодишно дете по 24 часа спасено од под урнатините од земјотресот

ТВ21 - 25.01.2020

Припадниците на спасувачките екипи 24 часа по разорниот земјотрес кој ја погоди турската источна област Елазиг, под урнатините спасија двеиполгодишно женско дете, јавува Агенција Анадолија (АА).

Спасено две и пол годишно девојче од под урнатините, 24 часа по катастрофалниот земјотрес во Турција

Локално - 25.01.2020

Припадници на спасувачките екипи 24 часа по катастрофалниот земјотрес што ја погоди турската источна провинција Елазиг спасиле двегодишно девојче од урнатините. Во еден момент, спасувачките екипи слушнале глас како доаѓа од под урнатините на една ...

ВИДЕО: Снимките од дрон најдобро покажуваат што остана од турскиот град по разорниот земјотрес

А1 On - 25.01.2020

Снимките од воздух покажуваат како изгледа турскиот град Елазиг по катастрофалниот земјотрес со јачина од 6,8 степени по Рихтер. Уништени се бројни згради, а загинаа 20 лица, од кои 13 во Елазиг. Најмалку илјада луѓе се повредени.

Турција не престанува да се тресе , петмина спасени од урнатините (ВИДЕО)

Канал5 - 25.01.2020

Според информациите на Турската агенција за катастрофи во 19:30 часот по локално време, источниот дел на Турција бил погоден од земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтер. Но, покрај тој земјотрес, Турција во последните часови е погодена од ...

Над 20 загинати и 2.000 повредени, Турција се справува со штетите од земјотресот

ТВ21 - 25.01.2020

Луѓе во паника, урнати и оштетени згради е сликата од Сивирџе во провинцијата Елазиг на околу 550 километри источно од Анкара по синоќешниот земјотрес од 6,8 степени по рихтер. Турската служба за вондредни ситуации, веднаш испратила 500 спасувачки ...

Втор силен земјотрес ја погоди Турција

MTM - 25.01.2020

Земјотрес со јачина од 5,1 степени ја погоди источната провинција Елаза во Турција. Ова го објави Центарот за истражување Кандили, Универзитет Мармара, специјализиран за сеизмолошки студии.

Нов земјотрес во Турција, тлото не се смирува – зголемен бројот на жртвите од вчерашниот потрес

Вечер - 25.01.2020

Бројот на загинати од вчерашниот земјотрес во источна Турција достигна 29 лица јави турскиот телевизиски канал ТРТ. Бројот на повредени исто така се зголемува, па според на турската Служба за вонредни состојби и природни непогоди во земјотресот биле ...

Нов земјотрес во Турција: Нема податоци за штети и жртви

Слободен Печат - 25.01.2020

Земјотрес со јачина од 5.1 степен според Рихтерова скала ја погоди провинцијата Елазиг во источниот дел на Труција. Според првичните информации, епицентарот на земјотресот се наоѓал на длабочина од околу седум километри.

Нов силен земјотрес во Турција

ММС - 25.01.2020

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала ги потресе селата Елазаг во источна Турција , еден ден по масовниот земјотрес од 6,8 степени според Рихтер , што урна згради, pпри што загинаа најмалку 22 лица, а повредени повеќе од 1.000 ...

Нов силен земјотрес денеска во Турција, нема информации за жртви

ТВ21 - 25.01.2020

Нов силен земјотрес со интензитет од 5,1 степен денеска го погоди Елазиг, кој што беше погоден од силен земјотрес во текот на вчерашниот ден од 6,8 степени според Рихтер. Засега нема информации за штети по новиот земјотрес.

Бројот на загинати во земјотресот во Турција се качи на 22, сѐ уште има луѓе под урнатините (ВИДЕО)

МКД - 25.01.2020

Најмалку 22 лица загинаа, а повеќе од илјада се повредени во силниот земјотрес на истокот на Турција, каде спасувачите утринава ги извлекуваа првите жртви од урнатините. Најмалку триесет луѓе се сѐ уште под урнатините по земјотресот со јачина од 6,8 ...

Турција не престанува да се треси, предмалку нов земјотрес од 5.1 степен

Скопје1 - 25.01.2020

Земјотрес со јачина од 5.1 степен според Рихтерова скала ја погоди провинцијата Елазиг во источниот дел на Труција во 19:30 часот по локално време, соопшти Турската агенција за катастрофи.

Билансот на загинатите во разорниот земјотрес во Турција достигна 22

Алсат-М - 25.01.2020

Билансот на загинатите во разорниот земјотрес од 6.8 степени кој вчера го погоди регионот Сивриџе во Ељаз, во Турција достигна 22. Во земјотресот се урнати и голем број објекти. Турската агенција за справување со катастрофи и итни случаи – ...

Разорен земјотрес во Турција – десетици загинати и илјадници повредени

24 Вести - 25.01.2020

Десетици загинати и илјадници повредени е билансот од катастрофалиот земјотрес кој го погоди источниот дел на Турција....Потресот со јачина од 6,8 степени според рихтеровата скала, предизвикал сериозни штети во провинцијата Малатија каде се урнати ...

Над 20 загинати и најмалку 1.000 се повредени од земјотрес што ја погоди синоќа Турција

Сител - 25.01.2020

Над 20 загинати и најмалку 1.000 се повредени од земјотрес што ја погоди синоќа Турција, со јачина од 6,8 степени според Рихтер. Епицентарот на земјотресот бил во Источниот дел од Турција, а најсилно се погодени Елазиг и Малатија.

Најмалку 22 загинати и над илјада повредени во земјотресот во Турција

Канал5 - 25.01.2020

Турција е во трка со времето, по силниот земјотрес што синоќа го погоди источниот дел на земјата. Разорен земјотрес ја погодиТурција во кој досега има најмалку 22 жртва и над 1.300 повредени.

Ердоган пристигна во Елазиг, колони од камиони со помош се упатуваат кон градот (ВИДЕО)

ТВ21 - 25.01.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, денеска пристигна во Елазиг, по вчерашниот катастрофален земјотрес од 6,8 степени, кој досега однесе 22 животи, а повеќе од 1.000 се повредени. Ердоган отиде да пружи поддршка на спасувачите, и да побара ...

Земјотресот во Турција во живо во неколку ТВ студија (видео)

Опсервер - 25.01.2020

Моментите од силниот земјотрес што вчера ја погоди Турција и во кој загинаа најмалку 22 лица, беа забележени во живо на некои турски телевизиски програми. На социјалните мрежи се појавија снимки од ТВ студијата, кои емитуваа програми во тој момент.

Земјотресот во Турција во живо во неколку ТВ студија/ВИДЕО

Вечер - 25.01.2020

Моментите од силниот земјотрес што вчера ја погоди Турција и во кој загинаа најмалку 22 лица, беа забележени во живо на некои турски телевизиски програми. https://www.vecer.press/wp-content/uploads/2020/01/640x360_MP4_6419726699046744320.mp4 На ...

Силен земјотрес во Турција-расте бројот на жртвите

Deutsche Welle - 25.01.2020

Во разурнувачкиот земјотрес кој ја погоди источна Турција загинаа десетици луѓе а стотици се повредени. Бројни згради се урнаа во потресот со епицентар во градот Сивирџе во провинцијата Елазиг.

(Видео) Разорен земјотрес во Турција: Најмалку 21 жртва и над 1.300 повредени

Нова ТВ - 25.01.2020

Најмалку 21 лице го загуби животот, а преку 1.000 се повредени во разорниот земјотрес со јачина од 6,8 степени по Рихтеровата скала што ноќеска го погоди источниот дел на Турција. Тамошните медиуми јавуваат дека под урнатите може да има уште ...

Расте бројот на загинати во Турција - Се бараат преживеани под урнатините

Press24 - 25.01.2020

Најмалку 21 лице го загуби животот, а преку 1.000 се повредени во разорниот земјотрес со јачина од 6,8 степени по Рихтеровата скала што ноќеска го погоди источниот дел на Турција. Потресот силно се почувствувал до Тел Авив.

ВИДЕО: Астролог на ТВ21 го предвиде земјотресот во Турција

ТВ21 - 25.01.2020

Астрологот Симеон Атанасовски во разговор за ТВ21 погоди дека ќе има земјотрес во Турција. Тој беше гостин на ClickPlus на 26. декември минатата година, и рече дека покрај Турција, ќе се тресе и Јужна Америка и тоа со земјотрес над 7 степени според ...

Расте бројот на жртвите во земјотресот во Турција , најмалку осуммина загинати и во пожар во зграда по потресот (ВИДЕО)

Канал5 - 25.01.2020

Во земјотресот што ја погоди источна Турција вчеравечер загинаа најмалку 21 лице, а 25 се водат за исчезнати. Земјотрес со јачина од 6,8 часот го погоди регионот во 20,55 часот по локално време, проследен со два помали земјотреси од 5,4 и 5,1.

Сочувство за настраданите во Турција изразија Мета, Рама и Баша

Опсервер - 25.01.2020

– Албанскиот претседател Илир Мета изрази длабоко сочувство за настраданите во катастрофалниот земјотрес што синоќа го погоди источниот дел на Турција. Наведува дека во овие тешки моменти тој и албанскиот народ се покрај Турција и пријателскиот ...

Харадинај: Косово e подготвено да ѝ помогне на Турција со оперативни единици на ФСК

24Инфо - 25.01.2020

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај вели дека Косово е подготвено да ѝ помогне на Турција во регионите погодени од силниот земјотрес со хуманитарна помош и со абгажирање на оперративните единици на своите Безбедносни сили (ФСК), јави ...

Силен земјотрес ја погоди Турција, загинаа најмалку 20 лица

Радио МОФ - 25.01.2020

Силен земјотрес од 6.8 степени синоќа го погоди ретко населениот дел од источна Турција. Во земјотресот загинаа најмалку 20 лица, повредени повеќе од 900, триесет лица се заглавени во урнатините од срушените згради, соопштија турските власти Како ...

ВИДЕО: Паника во Турција по разорниот потрес - Страшни и тажни снимки

Press24 - 25.01.2020

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Силниот потрес од 6.9 степени според Рихтер сруши неколку згради. Беше почувствуван и во соседните земји Сирија, Либан и ...

Турција: Најмалку 21 загинат и над 1.000 повредени во земјотресот

Бриф - 25.01.2020

Најмалку 21 загина, и над 1.030 повредени е досегашниот биланс од вчерашниот земјотрес со јачина од 6,8 степени во источна Турција. Најмалку 17 жртви има во округот Елазиг и четворица во соседната округот Малатија, се вели во соопштение од властите.

Застрашувачка снимка од ТВ студио: Сѐ започна да се тресе на програмата во живо...

Точка - 25.01.2020

Земјотрес со јачина од 6,8 степени кој го погоди истокот на Турција се почувствува и во ТВ студиото на еден локален телевизиски канал. Во моментите кога гостите дискутираа, сѐ започна да се тресе.

Земјотрес во Турција: Бројката на загинати порасна на 20, се стравува дека ќе има уште жртви

ТВ21 - 25.01.2020

Турција ги брои жртвите од земјотресот кој се случи вчера со епицентар во градот Елазиг во истокот на земјата. Земјотресот беше со јачина од 6,8 степени според Рихтер. Бројката на загинати засега изнесува 20 лица, а се стравува дека под урнатините ...

Потресни сцени од Турција: Разорниот земјотрес однесе најмалку 20 животи, над илјада се повредени...

Точка - 25.01.2020

Бројот на загинати во земјотресот кој ги погоди источните турски провинции Малатја и Елазиг достигна 20 лица, додека над 1000 се повредени, соопшти новинската агенција „Анадолија“. Земјотрес со јачина од 6,9 степени по Рихтер го погоди синоќа ...

Најмалку 19 загинати во земјотрес од 6,7 степени во источна Турција

Сакам да кажам - 25.01.2020

Најмалку 19 загинаа, а повеќе од 600 се повредени во земјотресот што во петокот вечер ја погоди источна Турција. Бројката на загинати и повредени се очекува да расте бидејќи спасувачката акција е во тек.

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Макфакс - 25.01.2020

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот беше со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала, а беше почувствуван и во соседните земји Сирија, Либан и Иран.

Најмалку 20 загинати, а 920 повредени по силниот земјотрес во Турција

Слободен Печат - 25.01.2020

Министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу изјави дека спасувачите трагаат по 30 лица за кои се верува дека се под урнатините. Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди источниот дел на Турција синоќа се искачи на 20, и 920 повредени, ...

Ердоган: Институциите ги преземаат сите потребни мерки по земјотресот

Макфакс - 25.01.2020

Надлежните институции и служби ги преземаат сите потребни мерки по земјотресот кој ги погоди источните делови на Турција, изјави синоќа турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, пренесе Агенцијата Анадолија (AA).

ВИДЕО: Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, најмалку 18 загинати

А1 On - 25.01.2020

Најмалку 18 лица загинаа во земјотресот, со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала, кој синоќа ги погоди источните делови на Турција. Според првите луѓе на окрузите Елазаг и Малатија, бројот на повредени е повеќе од 550 и тоа не е конечна ...

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Макфакс - 25.01.2020

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920 луѓе се повредени, соопштија официјалните лица. Земјотресот бил со јачина од 6,9 степени и бил почувствуван во соседните земји, Сирија, ...

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Макфакс - 25.01.2020

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во Турција во кој засега 20 лица го загубија животот, а над 900 се повредени.

Турција: Најмалку 21 загинат и над илјада повредени во земјотресот

24Инфо - 25.01.2020

Според најновите информации, најмалку 21 лице загина, додека 1.030 се повредени во земјотресот со јачина од 6,8 степени по Рихтер што го погоди источниот турски град Елазиг, јави Анадолија.

Земјотрес во Турција: Бројот на загинатите достигна 21, а на повредените над 1.000 лица

360 степени - 25.01.2020

Најмалку 21 лице загинаа, а 1.030 се повредени во синоќешниот катастрофален земјотрес што ја погоди источна Турција. Десетици од повредените се во сериозна здравствена состојба, а властите стравуваат дека најмалку 30 лица се заробени под остатоците ...

Спасовски и Заев изразија сочувство за настраданите во земјотресот во Турција

А1 On - 25.01.2020

Премиерот Оливер Спасовски изрази сочувство за настраданите во катастрофалниот земјотрес што синоќа ја погоди источна Турција. -Изразуваме силна поддршка и солидарност со Турција и турскиот народ.

ЗАРОБЕНИ СЕ ВО УРНАТИНИТЕ - спасувачите трагаат по 30 лица

Фактор - 25.01.2020

На 21 се искачи бројот на настраданите во Турција, откако з емјотрес со јачина од 6,8 степени го погоди ретко населениот источен дел од земјата. Повредени се над 1.000, според најновите податоци.

Дваесетина жртви, 900 повредени, срушени згради во разорниот земјотрес во Турција

Gostivarpress.mk - 25.01.2020

Во катастрофалниот земјотрес кој вчеравечер го погоди источниот дел на Турција има најмалку 20 жртви, а над 900 лица се повредени, соопштија турските власти. Глетките се вознемирувачки, срушени се неколку згради, луѓето се уплашени и во паника, ...

Најмалку 19 загинати и над 770 повредени во земјотресот во Турција

Опсервер - 25.01.2020

– Најмалку 19 лица загинаа во вчерашниот земјотрес во источна Турција. Тоа го соопшти утрово турскиот министер за здравство Фахретин Коџа. Во земјотресот со интензитет од 6,8 по Рихтеровата скала повредени се повеќе од 770 луѓе.

ВИДЕО: Снимки по земјотресот во Турција, најмалку 18 загинати

ММС - 25.01.2020

Најмалку 18 лица загинаа во земјотресот, со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала, кој синоќа ги погоди источните делови на Турција. Според првите луѓе на окрузите Елазаг и Малатија, бројот на повредени е повеќе од 550 и тоа не е конечна ...

Мицкоски изрази длабоко сочуство до семејствата на настраданите во земјотресот во Турција: Нашите мисли се со вас

Република - 25.01.2020

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ изрази длабоко сочуство до семејствата на загинатите во силниот земјотрес кој ја погоди Турција. Изразувам длабоко сочувство за Турција и пријателскиот турски народ поради последиците од разорниот земјотрес.

(ВИДЕО) Расте бројот на жртвите во земјотресот во Турција, се трага по преживеани под урнатините

Скопје1 - 25.01.2020

Во разурнувачкиот земјотрес кој ја погоди источна Турција загинаа десетици луѓе а стотици се повредени. Бројни згради се урнаа во потресот со епицентар во градот Сивирџе во провинцијата Елазиг.

Заев: Нашите мисли се со турскиот народ.

Фактор - 25.01.2020

Лидерот на СДСМ и поранешен премиер на земјава, Зоран Заев вчера преку својот фејсбук профил истради сочувства до секејствата на настраданите од земјотресот во Турција. „Стигаат вознемирувачки вести од Источна Турција како последица на силниот ...