TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковачевски седна со новинарите за да слушне што ќе каже Борел за исходот од преговорите

МКД - 18.03.2023

Премиерот Димитар Ковачевски им се придружи вечерва на македонските новинари кои веќе 12 часови чекаат епилог од трилатералната средба меѓу лидерите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Албин Курти, со посредство на ЕУ: И тој е во очекување што ќе ...

Борел го откажа летот за Брисел

24 Вести

Премиерот Ковачевски во Охрид ги пречека делегациите на Србија и Косово пред официјалниот почеток на дијалогот

ТВ21

Ковачевски: Утрово на Борел му посакав да има успешен ден - целта ни е да влеземе во ЕУ заедно со соседите

Press24

Агендата на средбата на високо ниво во Охрид, присутен е и Ескобар

Во Центар

Ковачевски ги пречека Курти и Вучиќ -Евроинтеграцијата на земјите од Западен Балкан е од политички, безбедносен и економски интерес на ЕУ

Мета

ПРИСТИГНАА ПРВИТЕ ГОСТИ ВО ОХРИД - средбата меѓу балканските лидери ќе биде придружена и од американски и европски дипломати

Фактор

360 степени ТВ21 Lider Либертас 4NEWS 24 Вести Бриф Вечер Прес

Стано: Заврши дијалогот помеѓу Србија и Косово во Охрид

360 степени - 18.03.2023

Тој посочува дека наскоро висoкиот претставник за надворешна и безбедносна поолитика и потпретседател на ЕК Жозеп Борел ќе соопшти повеќе информации Дијалогот на високо ниво помеѓу Косово и Србија што се одржуваше денеска во Охрид со посредство на ...

Стано: Заврши дијалогот помеѓу Србија и Косово во Охрид

Либертас

Стано: Заврши дијалогот помеѓу Србија и Косово во Охрид

ТВ21

Стано: Заврши дијалогот помеѓу Србија и Косово во Охрид

4NEWS

Стано: Заврши дијалогот помеѓу Србија и Косово во Охрид

Бриф

ВИДЕО: Тука може да го проследите во живо обраќањето на Борел

Либертас

Ковачевски ги пречека Вучиќ и Курти во облеаниот од сонце Охрид

Независен - 18.03.2023

Премиерот Димитар Ковачевски во Охрид ги пречека претседателот на Србија, Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти посакувајќи им успешни разговори. Неизвесно е дали ќе има некој позитивен исход од денешните разговори со посредништво на ...

„С. Македонија е фактор на стабилност, местото на земјите од Западен Балкан е во ЕУ“

Локално

Ковачевски во Охрид ги пречека Борел и Лајчак: Северна Македонија е фактор на стабилност, местото на земјите од Западен Балкан е во ЕУ

Скопје1

Ковачевски во Охрид ги пречека Борел и Лајчак: Северна Македонија е фактор на стабилност, местото на земјите од Западен Балкан е во ЕУ

Мета

Ковачевски во Охрид ги пречека Борел и Лајчак

А1 On

Ковачевски во Охрид ги пречека Борел и Лајчак: Северна Македонија е фактор на стабилност

Фокус

Премиерот Ковачевски во Охрид ги пречека Борел и Лајчак: Северна Македонија е фактор на стабилност, местото на земјите од Западен Балкан е во ЕУ

Макфакс

OhridNews Точка MTM Слободен Печат Во Центар Бизнис Вести Опсервер 24Инфо

Џафери оствари средба со Лајчак

Канал5 - 17.03.2023

Средба на претседателот на Собранието Талат Џафери со Мирослав Лајчак. На денешната средба со Специјалниот претставник на ЕУ задолжен за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, ...

Џафери на средбата со Лајчак: Одржувањето на дијалогот Белград–Приштина во Охрид има своја симболика и е признание за С Македонија

360 степени

Џафери-Лајчак: Да се направат уставните измени и конечно да се отворат преговорите по поглавја со Европската унија

Макфакс

Џафери – Лајчак: Да се направат уставните измени и конечно да почне отворањето на поглавја со ЕУ

Frontline

Џафери по средбата со Лајчак: Очекувањата се да се направат уставните измени и конечно да ги отвориме преговорите со ЕУ

Либертас

Џафери – Лајчак: Да се направат уставните измени и конечно да почне отворањето на поглавја со ЕУ

Во Центар

Џафери – Лајчак: Да се направат уставните измени и конечно да почне отворањето на поглавја со ЕУ

24Инфо

Press24 Lider Фокус Слободен Печат Опсервер Centar MakPress

Вархеји и Борел во Скопје на Советот за стабилизација и асоцијација

24 Вести - 17.03.2023

Македонија се обврза да ги стави бугарите во уставот со преговорачката рамка со Европската унија и тоа е единствен начин земјава да ги продолжи преговорите и да почне да ги отвара поглавјата, порачаа високите гости од Брисел после одржувањето на ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на Ковачевски, Борел и Вархеји

360 степени

Ковачевски ги пречека Борел и Вархеји: Европска поддршка за следниот исчекор во европските интеграции

Сител

(Во живо) Прес-конференција на Ковачевски, Борел и Вархеи

Независен

Борел и Вархеји пристигнаа во Скопје

еМагазин

Ковачевски ги пречека Борел и Вархељ: Европска поддршка за следниот исчекор во европските интеграции

MTM

Ковачевски ги пречека Борел и Вархеји: “Европска поддршка за следниот исчекор во европските интеграции“

Во Центар

Бриф Кајгана 24 Вести Frontline Бриф

Пендаровски – Лајчак: Мирното решавање на отворените прашања на Западниот Балкан треба да биде апсолутен императив за ...

Опсервер - 17.03.2023

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими специјалниот претставник на Европската Унија за Западен Балкан и дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак, кој престојува во посета на Република Северна Македонија при што разговарале за состојбите ...

Пендаровски – Лајчак: Мирното решавање на отворените прашања на Западниот Балкан треба да биде апсолутен императив за сите

Либертас

Пендаровски - Лајчак: Мирно решавање на отворените прашања на Западен Балкан да биде императив

Канал5

Пендаровски – Лајчак: Мирното решавање на отворените прашања на Западниот Балкан треба да биде апсолутен императив за сите

Во Центар

Пендаровски – Лајчак: Мирното решавање на отворените прашања на Западниот Балкан треба да биде апсолутен императив за сите

24Инфо

Пендаровски – Лајчак: Мирното решавање на отворените прашања на Западниот Балкан треба да биде апсолутен императив за сите

Zoom

Пендаровски – Лајчак: Мирното решавање на отворените прашања на Западниот Балкан треба да биде апсолутен императив за сите

Вечер Прес

Независен MakPress