TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лидерите од Балканот се собраа во Тирана, бараат ЕУ да ја признае зелената дигитална карта за патувања – Вархеи: ...

ТВ21 - 10.06.2021

Во Албанија се одржа Самит на земјите од Западен Балкан, на кој присуствуваа еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи, како и премиерите од регионот. Премиерот Рама рано изутрина го пречека Вархеи, но и премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, ...

„Франција може да биде мотор на проширувањето на ЕУ со Западен Балкан“

Фокус

Вархеји: Јуни е критичен месец за Западен Балкан

24 Вести

Палмер за американската визија за Западен Балкан

Либертас

Вархеји: Јуни е критичен месец за Западен Балкан

Телма

Вархеји оптимист во врска со отворањето на преговорите со Албанија и Македонија овој месец

Алсат-М

Брегу: Расте поддршката на граѓаните на Западен Балкан за интеграцијата во ЕУ

Либертас

24 Вести 360 степени Zoom Курир Нетпрес Канал5 Zoom Канал5

Бајден ќе разговара со лидерите на ЕУ и за Западен Балкан

360 степени - 10.06.2021

САД очекуваат ЕУ да го преземе водството на Балканот, кога станува збор за дијалогот меѓу Белград и Приштина, но и целокупната политика на проширување, со активна поддршка на Вашингтон, јавува РТС Западен Балкан ќе биде една од темите на средбата на ...

И преговорите на ЕУ со Македонија и со Албанија на агендата на европската турнеја на Бајден?

+инфо

И преговорите на ЕУ со Македонија и со Албанија на агендата на европската турнеја на Бајден?

Нетпрес

Западен Балкан ќе биде една од темите на средбата на американскиот претседател Џо Бајден со лидерите на ЕУ

Expres

РТС: Бајден со лидерите на ЕУ ќе разговара и за интеграциите на Македонија и Албанија

Press24

На агендата на Бајден во Брисел и преговорите на Македонија и Албанија со ЕУ

МКД

Бајден со лидерите на ЕУ ќе разговара и за интеграциите на Македонија и Албанија

24Инфо

Точка MTM Слободен Печат Либертас

Албанија домаќин на Самитот за Западен Балкан -премиерите на средба со комесарот на ЕУ, Вархеји

Канал5 - 10.06.2021

Во Тирана, Самит за Западен Балкан поврзан со економскиот и инвестициски план на Европската Унија. Близу 30 милијарди евра издвојува Европската унија за шест земји од регионот меѓу кои и Македонија Економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен ...

Заев од Тирана: Економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан го поддржува долгорочното економско закрепнување на регионот

Кумановски м.

Заев од Тирана: Економскиот и инвестициски план на ЕУ го поддржува економското закрепнување на регионот

ТВ21

Заев:Економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан го поддржува долгорочното економско закрепнување на регионот

Press24

Заев: Реализацијата на проектите со поддршка на ЕУ за Западен Балкан обезбедува соработка

Канал5

Заев во Тирана: Проектите на Економско-инвестицискиот план на ЕУ за Западен Балкан обезбедува соработка и долгорочно економско закрепнување и ги забрзува интеграциските процеси

24Инфо

Заев во Тирана: Економскиот и инвестициски план на ЕУ ја поддржува регионалната интеграција

Република

Н.Македонија еМагазин Локално Мета Точка iPortal Слободен Печат Нетпрес