TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димовски: Клучно е да се даде одговор кои податоци од пописот ќе се користат за да се утврдат колективни права на ...

Курир - 01.03.2021

Овој модел по кој планираат да го спроведат пописот е невиден, дијаспора се попишува со апликација, а меѓународните стандарди велат се попишува резидентно население кое најмалку во последните 12 месеци престојувало во земјата.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата сака договорени проценти

Канал5

Првите попишани затвореници од Куманово

Телма

Почна попишувањето на затворениците, дијаспората и бездомниците

Сител

Преглед на настани: Почна пописот, Универзална се реконструира, лажна вест од МАНУ – не се укинува Катедрата по македонски јазик

CivilMedia

Почна пописот – први се попишуваат лицата во затворите, војската, бездомните лица…

ТВ21

Димовски: Ние сега ќе попишуваме и луѓе кои 10 години не живеат во Македонија

Локално

Сител Слободен Печат Призма CivilMedia Скопско Ехо Факултети Алсат-М 24Инфо

Пробиена е апликацијата за попис: Скопјани се попишуваат божем од Србија, „од Бугарија“ ќе се бројат Македонка ...

Република - 02.03.2021

Не требаше многу за да исплива на површина уште еден доказ дека пописот се спроведува прекутрупа. Дека целта на операцијата ни најмалку не е статистичка, потврдува и пропустот да се изработи солидна заштитена апликација за попишување на дијаспорта.

Иселениците пријавија многу проблеми со апликацијата за попишување

Телма

На тема попис: Девојка која живее во Македонија користејќи VPN наместо IP aдреса се попиша како да е од дијаспора

MakPress

Зијадин Села: Албанската дијаспора јавува за проблеми со попишувањето „онлајн“

Алсат-М

Колоски за тв 24: Не знам што се очекува да се придонесе со попишување на дијаспората

24 Вести

Апликацијата за попис на иселениците тешко функционира

Телма

Македонците од дијаспората да ја искористат можноста и масовно да се попишат

24Инфо

Курир Локално Слободен Печат Република Нетпрес Нова ТВ Независен Фактор

Пописот започна со затворениците и дијаспората

Deutsche Welle - 01.03.2021

Со првата фаза од пописот пристигнаа и првите проблеми. Апликацијата за попис на дијаспората извесен период не функционираше, но подоцна се врати во живот. Се попишуваат затворениците. Осудените и притворените лица во Казнено-поправната установа ...

Почна првата фаза од пописот– се попишуваат војниците,затворениците, дипломатите и бездомниците

Канал5

Заев: Од 1 март започнува самопопишувањето на дијаспората

Канал5

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

ММС

Иселениците и дипломатите можат да се попишат преку веб-апликација

Слободен Печат

Денеска почнува онлајн попишувањето на иселениците и дипломатите

МКД

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Опсервер

Фокус Телма Нетпрес Фактор CivilMedia Република Денешен OhridNews

Мицкоски: Собрани над 100.000 потписи, ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да ја води битката против мафијашката власт

Курир - 01.03.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски информира дека партијата за 8 дена собрала над 100.000 потписи од граѓаните кои не се задоволни од операцијата попис. -ВМРО-ДПМНЕ за 24 часа, или по 3 часа дневно, во рок од 8 дена собра повеќе од ...

Мицкоски: Собрани над 100.000 потписи, ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да ја води битката против мафијашката власт

Нетпрес

Мицкоски: Собрани над 100.000 потписи, ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да ја води битката против мафијашката власт

Press24

Мицкоски: Собрани над 100.000 потписи, ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да ја води битката против мафијашката власт

PressingTV

ВМРО-ДПМНЕ собра повеќе од 100.000 потписи за поништување на законот за попис

Вечер Прес

Мицкоски: Собрани повеќе од 100.000 потписи од граѓани кои не се задоволни од операцијата попис

Сител