TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се урна патнички авион во Авганистан

Нетпрес - 27.01.2020

Авион на воздухопловната компанија „ Ariana Afghan Airlines“ се урна во поенделникот во источната авганистанска покрина Газни, поренесе телевизијата 1TV, а информацијата ја потврдиле властите во Кабул.

Нова авионска несреќа: Се урна патнички авион во Авганистан

Нова ТВ - 27.01.2020

Авганистаниски патнички авион од типот „боинг“ се урна во провинцијата Газни што е под контрола на Талибанците и засега нема официјални информации за жртви. Ариф Нури, портпарол на гувернерот на провинцијата што се наоѓа во централниот дел на ...

Се урна авион со 83 патници во Авганистан

Р.С.Европа - 27.01.2020

Патнички авион со 83 луѓе во него денеска се урна во авганистанската провинција Гази, соопштија локалните власти. Повикувајќи се на првичните информации Вахидула Лалимзаи, гувернер на провинцијата, рече дека авионот бил на националниот авганистански ...

Патнички авион се урна во Авганистан

Сакам да кажам - 27.01.2020

Патнички авион се урна во источен Авганистан, соопштија властите. Авионот се урнал во областа Дех Јак во Јази, југозападно од Кабул, изјави портпаролот на областа. Авионот се урнал и предизвикал пожар.

Се сруши авион во Авганистан- на летот имало најмалку 83 лица

Press24 - 27.01.2020

Патнички авион се сруши денес во централната провинција Газни, јавува „Ројтерс“. Авионот летал од Херат до Кабул, се срушил, а потоа се запалил поради технички проблеми, пренесува ББС. Засега нема информации за жртви, но „Спутник“ пренесува дека на ...

Патнички авион се сруши во Авганистан

ТВ21 - 27.01.2020

Патнички авион се сруши во источен Авганистан. Авионот се урнал во округот Дех Јак во провинцијата Газни, југо-западно од Кабул, истакна портпаролот на покраината за локалните медиуми. Тој додава дека авионот се запалил од технички причини.

Најголеми несреќи со соборување цивилни авиони

Н.Македонија - 27.01.2020

Пред две недели, авион на „Украина интернешнел ерлајнс“, од видот „боинг 737-800“, беше соборен непосредно по полетувањето на меѓународниот аеродром во Техеран. Во инцидентот загинаа 176 лица, а Иран призна дека по грешка го соборил авионот.

Патнички авион со 83 лица се урна во Авганистан

Макфакс - 27.01.2020

Патнички авион со повеќе од 80 лица се урна и се запали во Авганистан, во областа што ја контролираат Талибанците. Авионoт на националната компанија „Аријана Авган ерлајнс“ се урнал во планинскиот предел Дех Јак во источната провинција Газни додека ...

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Алсат-М - 27.01.2020

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се случил дефект при слетувањето. Во инцидентот нема сериозно повредени лица, пренесе агенцијата ...

Се урна патнички авион во Авганистан

Бриф - 27.01.2020

Патнички авион во кој имало повеќе од 80 лица се урнал и запалил во Авганистан, во подрачје што е под контрола на талибанците. Авионот на националната авиокомпанија „Ariana Afghan Airlines“ се урнал во планинскиот дел Дех Јак, во источната ...

Се урна авион во Авганистан, местото на несреќата под талибанска контрола (фото)

Локално - 27.01.2020

Авионот на авганистанската државна авиокомпанија „Ариана“ се урна во централната провинција Газна, источен Авганистан, пренесе Ројтерс. Според неофицијалните информации, 83 лица биле во авионот, пренесува „Спутник“.

Трагедија: Се урна „боинг“ со 83 патници во Авганистан

ММС - 27.01.2020

Патнички авион на авганистанската државна авиокомпанија „Аријана“ се урна во покраината Газни во централниот дел на Авганистан. Ариф Нури, портпарол на покраинскиот гувернер, соопшти дека околу 13 часот по локално време (окоу 10 часот по наше) се ...

Авион со 150 патници се лизна од пистата и излета на улица во Иран (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 27.01.2020

Ирански патнички авион со 150 патници се лизна од пистата и излета на улица во јужниот град Махшар, со тркалата сè уште повлечени и никој не бил повреден, јави Си-ен-ен. Патниците излегле од авионот на предната врата и од излезот за итни случаи ...

Нова стравична несреќа: Се сруши патнички авион во Авганистан

Точка - 27.01.2020

Патнички авион со најмалку 83 патници се сруши во источниот дел на Авганистан. Според неофицијални податоци, авионот летал од Херат кон Кабул. Според првичните информации, во леталото имало 110 луѓе, а авионот бил на авиокомпанијата "Ariana Afghan ...

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Макфакс - 27.01.2020

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се случил дефект при слетувањето. Во инцидентот нема сериозно повредени лица, пренесе агенцијата АП.

Нова трагедија: Се урна патнички авион со над 80 патници

Фактор - 27.01.2020

Патнички авион со над 80 патници се урна денеска во Авганистан, во територија која е управувана од Талибанците, соопштуваат светските медиуми. Според првичните информации авионот се срушил и се запалил. Нема информации за официјален број на жртви.

Драма во Иран: Авион скршнал од писта и излетал на улица! Трет инцидент за неколку дена

Точка - 27.01.2020

Ирански патнички авион со 135 патници скршнал од пистата и излетал на улица во јужниот град Махшар, откако при слетувањето пукнала опремата за слетување. Никој не бил потешко повреден, јавува AP.

Авион во Иран се лизна од пистата и излета на улица, нема повредени

Опсервер - 27.01.2020

– Ирански патнички авион се лизна од пистата и излета на улица во јужниот град Махшар. Во инцидентот нема повредени. Патниците излегле од авионот на предната врата и на излезот предвиден за случај на опасност.

Авион „слета“ на улица во Иран (ВИДЕО)

Expres - 27.01.2020

Нема повредени откако ирански авион со 150 патници излета од пистата на улица воград Махшар на југот на Иран, сјави ...

Полета најголемиот патнички авион (ВИДЕО)

Кумановски м. - 27.01.2020

Најголемиот авион со двоен мотори досега направен од страна на Боинг 777X го направи својот прв успешен лет. Успешниот тест донесе добра вест за американската компанија „Боинг“, која се обидува да го санира својот имиџ по минатогодишната авионска ...

НОВА НЕСРЕЌА ВО ИРАН-сЕ ЗАПАЛИ ПАТНИЧКИ АВИОН ВЕДНАШ ПО ПОЛЕТУВАЊЕТО

Слободен Печат - 26.01.2020

Авионот што полетал од аеродром од северен Ирак, се запалил веднаш по полетувањето. Инцидентот се случил денес во текот на денот. Патничкиот авион во Техеран бил принуден да се врати на аеродромот во Горган во северен Иран, бидејќи еден од неговите ...

Најдолгиот авион во светот ќе го направи својот прв лет

Иновативност - 26.01.2020

Boeing планира да го реализира првиот пробен лет со авионот 777X неделава. Пробниот лет бил планиран за вчера или денес во комерцијалната база на Boeing во близина на Сиетл, во зависност од временските услови.

Несреќа во Иран: Се запали патнички авион веднаш по полетувањето

Магазин - 26.01.2020

Авионот што полетал од аеродром од северен Ирак, се запалил веднаш по полетувањето. Патничкиот авион во Техеран бил принуден да се врати на аеродромот во Горган во северен Иран, бидејќи еден од неговите мотори се запалил веднаш по полетувањето.

Зад уривањето на авионот во Техеран стои САД- поранешен експерт на ЦИА со шокантно тврдење

Магазин - 26.01.2020

Поранешен експерт на ЦИА, Филип Џиралди изнесе свое гледиште за уривањето на украинскиот авион во Техеран во кој загинаа 170 патници и вели дека САД извршиле неколку сајбер-напади, еден врз иранскиот ракетен одбранбен систем и друг врз транспондерот ...

Полета најголем патнички авион со два мотори (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.01.2020

Моделот „777 X“, кој чини 422,2 милиони долари, иако компаниите често добиваат попусти, ќе може да превезе 426 патници. Претставникот нa новата генерација на широкопојасни авиони, „Боинг 777 X“, успешно го заврши својот прв лет.

Boeing успешно го тестираше најдолгиот патнички авион во светот

Кајгана - 26.01.2020

Најдолгиот патнички авион 777X на Boeing успешно го помина првиот тест лет, по втор обид. Првиот лет беше одложен во петокот поради неповолните временски услови. Екипажот на авионот во петокот со часови чекаше да се смират силните удари од ветрот за ...

Успешно полета боинг 777Х, најдолгиот патнички авион во светот (ВИДЕО)

МКД - 26.01.2020

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е спроведен пробнот лет на нивниот нов модел на авион 777Х, најголемиот двомоторен патнички авион во светот. Авионот 777Х, поголема и поефикасна верзија на успешниот 777 муни-џамбо, полета од ...

Најголемиот патнички авион со два мотора го направи својот прв лет (ВИДЕО)

MTM - 26.01.2020

Новиот авион на американската компанија „Боинг“ полета од Сиетл на својот прв тест лет, јавија агенциите. Boeing 777X е најголемиот патнички авион со двоен мотор во светот. Може да превезува меѓу 384 и 426 патници.

Најскапиот и најмоќен авион на сите времиња: лета со денови, никогаш не бил урнат (ВИДЕО)

МКД - 25.01.2020

Настанат во ерата на Студената војна, бомбардерот Б-2 „спирит“ е осмислен пред сѐ, со можноста да носи и конвенционално и нуклеарно оружје, да ја пробие советската воздушна одбрана. Сепак, набрзо по пробниот лет во 1989 година, се случи падот на ...

Најскапиот и најмоќен воен авион лета со денови и навистина е невидлив (ВИДЕО)

Канал5 - 25.01.2020

Настанат во ерата на Студената војна, бомбардерот Б2 Синт е дизајниран првенствено да ја разбие Советската воздушна одбрана со можност за носење и конвенционално и нуклеарно оружје. Сепак, непосредно по тест-летот во 1989 година, Берлинскиот ѕид ...

Новиот авион на Боинг на првиот тест лет

MTM - 25.01.2020

Новиот авион на американската компанија „Боинг“ полетa од Сиетл на својот прв тест лет, јавија светските агенции. Боинг 777X е најголемиот патнички авион во светот со двоен мотор. Може да превезува меѓу 384 и 426 патници.

(Видео) Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Макфакс - 26.01.2020

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен авион во светот. Авионот кој е поголема и поефикасна верзија на успешниот 777 муни-џамбо, полета од комерцијалната ...

(Видео) Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Centar - 26.01.2020

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен авион во светот. Авионот кој е поголема и поефикасна верзија на успешниот 777 муни-џамбо, полета од комерцијалната ...

Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Точка - 26.01.2020

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен авион во светот. Авионот кој е поголема и поефикасна верзија на успешниот 777 муни-џамбо, полета од комерцијалната ...

Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот (ВИДЕО)

USB - 26.01.2020

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен авион во светот. Авионот кој е поголема и поефикасна верзија на успешниот 777 муни-џамбо, полета од комерцијалната ...

Полета најголемиот патнички авион боинг 777Х, со два мотори (ВИДЕО)

Магазин - 26.01.2020

Новиот авион на американската компанија „Боинг“ полета од Сиетл на својот прв тест лет. Моделот „777 X“, кој чини 422,2 милиони долари ќе превезува 426 патници. Авионот 777Х, полета од комерцијалната база во околината на Сиетл вчера во 10 часот по ...

Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Н.Македонија - 26.01.2020

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен авион во светот. Авионот кој е поголема и поефикасна верзија на успешниот 777 муни-џамбо, полета од комерцијалната ...

Авион во Иран се лизна од пистата и излета на улица, нема повредени

24Инфо - 27.01.2020

Ирански патнички авион се лизна од пистата и излета на улица во јужниот град Махшар. Во инцидентот нема повредени. Патниците излегле од авионот на предната врата и на излезот предвиден за случај на опасност.

Трет инцидент за само неколку дена: Авион се лизна од пистата и излета на улица (ВИДЕО)

Курир - 27.01.2020

Ирански патнички авион се лизна од пистата и излета на улица во јужниот град Махшар. Во инцидентот нема повредени. Патниците излегле од авионот на предната врата и на излезот предвиден за случај на опасност.

ИНЦИДЕНТ ВО ИРАН: Авион се лизна од пистата, нема повредени (ВИДЕО)

Слободен Печат - 27.01.2020

Иранската државна телевизија јави дека инцидентот се случил за време на грубо слетување на авионот околу 9.30 часот по локално време. Ирански патнички авион се лизна од пистата и излета на улица во јужниот град Махшар. Во инцидентот нема повредени.

Авион во Иран се лизна од пистата и излета на улица, нема повредени

Вечер - 27.01.2020

Ирански патнички авион се лизна од пистата и излета на улица во јужниот град Махшар. Во инцидентот нема повредени. Патниците излегле од авионот на предната врата и на излезот предвиден за случај на опасност.

Авион во Иран се лизна од пистата и излета на улица, нема повредени

А1 On - 27.01.2020

Ирански патнички авион се лизна од пистата и излета на улица во јужниот град Махшар. Во инцидентот нема повредени. Патниците излегле од авионот на предната врата и на излезот предвиден за случај на опасност.

Драма во Иран: Авион лизна од пистата и излета на улица- трет инцидент за неколку дена (ВИДЕО)

Press24 - 27.01.2020

Ирански патнички авион се лизна од пистата и излета на улица во јужниот град Махшар. Во инцидентот нема повредени. Патниците излегле од авионот на предната врата и на излезот предвиден за случај на опасност.

Ирански авион се лизна од пистата и слета на улица

ММС - 27.01.2020

Ирански патнички авион се лизнал од пистата и излета на улица во јужнoиранскиот град Махшар. Во инцидентот нема повредени. Патниците излегле од авионот на предната врата и на излезот предвиден за случаи на опасност.

Авион излета на улица

Тера - 27.01.2020

Ирански патнички авион со 150 патници се лизна од пистата и излета на улица во јужниот град Махшар, со тркалата сè уште повлечени и никој не бил повреден. Патниците излегле од авионот на предната врата и од излезот за итни случаи носејќи го својот ...

(ВИДЕО) Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица

Скопје1 - 27.01.2020

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се случил дефект при слетувањето. Во инцидентот нема сериозно повредени лица, објави агенцијата АП.

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Centar - 27.01.2020

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се случил дефект при слетувањето. Во инцидентот нема сериозно повредени лица. Патниците излегле од авионот од предната врата и на излезот за ...

Авион во Иран се лизна од пистата и излета на улица, нема повредени

Сител - 27.01.2020

Ирански патнички авион се лизна од пистата и излета на улица во јужниот град Махшар. Во инцидентот нема повредени. Патниците излегле од авионот на предната врата и на излезот предвиден за случај на опасност.

Се урна патнички авион во Авганистан

А1 On - 27.01.2020

Патнички авион во кој имало повеќе од 80 лица се урнал и запалил во Авганистан, во подрачје што е под контрола на талибанците. Авионот на националната авиокомпанија „Ariana Afghan Airlines“ се урнал во планинскиот дел Дех Јак, во источната ...

Патнички авион со 83 лица се урна во Авганистан

24Инфо - 27.01.2020

Патнички авион со повеќе од 80 лица се урна и се запали во Авганистан, во областа што ја контролираат Талибанците. Авионoт на националната компанија „Аријана Авган ерлајнс“ се урнал во планинскиот предел Дех Јак во источната провинција Газни додека ...