TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По грешка поделиле криптовалути вредни 90 милиони долари

Пари - 13.10.2021

Грешка во тргувањето со крипто -валута направи некои корисници да бидат побогати за вкупно неколку десетици милиони долари, пишува CBS News. Во исто време, заканите од основачите на трговијата предизвикаа дебата за правилата за дигитални пари во тој ...

Рецензија: „Bitcoin-от е безвреден“ за шефот на J.P. Morgan!?

Телефони.мк - 13.10.2021

Познато е дека генералниот директор на J.P. Morgan , Чејс Џејми Димон, не е голем љубител на bitcoin. Секогаш изјавува дека оваа криптовалута нема вистинска вредност и дека некаде може да ја прогласат дури и како илегална.

Тајните фабрики за рударење на биткоин

Пари - 13.10.2021

Рударите на биткоин од канадскиот град Алберта дошле до „оригиналната“ идеја за рударство на криптовалути – присвоиле напуштена фабрика за експлоатација на природен гас, но акцијата не успеала откако соседите ги пријавиле поради бучава.

По неколкудневен раст, биткоинот повторно „во црвено“

Кумановски м. - 13.10.2021

Пазарот за криптовалути се „раздени“ утрово со 1,6 проценти помала вредност од вчера. Најпознатата криптовалута во светот, Биткоин, загуби 4,5 проценти во последните 24 часа, според веб – страницата Коингеко.

Биткоинот расте, најмалку пет земји ќе го прифатат како легално средство за плаќање

Фактор - 12.10.2021

Расте вредноста на биткоинот. Неговата вредност скокна за 1,4 проценти во последните 24 часа и се тргува по цена од скоро 57.360 долари. Вредноста на етериумот се намали за 3,2 проценти и се тргува за помалку од 3.500 американски долари.

Сè паѓа само не и биткоинот

Емитер - 12.10.2021

Ви ја проследуваме најтазе состојбата на пазарот со криптовалути. Растот на вредноста на криптовалутитите на пазарот денес “закочи”. Во изминатите 24 часа пазарната капитализација е намалена за 0,4 проценти.

Ископани скоро 90 отсто од биткоините во светот: Што тоа значи?

Кумановски м. - 12.10.2021

Биткоинот, најголемата и најпознатата криптовалута во светот, има ограничена понуда на монети, а речиси 90 проценти се веќе ископани. Аналитичарите размислуваат каква ќе биде судбината на крипто-економијата откако нема да се издадат нови монети.

Статистичките резултати покажуваат дека скоро 90 отсто од биткоините се „изрударени“

Таратур - 12.10.2021

Најголемата, најмоќна, најпозната и најстара криптовалута во светот, има ограничена понуда од 21 милион монети, од кои речиси 90 проценти се веќе ископани. Аналитичарите веќе размислуваат каква ќе биде судбината на криптоекономијата откако нема веќе ...