TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Попладнево се очекува Блинкен да пристигне во Скопје

Во Центар - 29.11.2023

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен попладнево се очекува да пристигне во Скопје, каде ќе учествува на 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ, што ќе се одржува од денеска до 1 декември.

Дебата во СТУДИО 10: Самитот на ОБСЕ е многу значаен за нас, ние сме земја која секога испраќа пораки за мир

24 Вести

Министерски совет на ОБСЕ: Скопје - два дена центар на светот

Deutsche Welle

Американскиот државен секретар Блинкен попладне во Скопје

Р.С.Европа

Лавров и Блинкен на едно место: Во Скопје денеска почнува Самитот на ОБСЕ

еМагазин

Самитот на ОБСЕ во Скопје, најголемиот политичко-дипломатски настан во Македонија, некои патишта ќе бидат затворени

Во Центар

Скопје спремно за Министерскиот совет на ОБСЕ: Доаѓаат Блинкен и Лавров, бојкот на Кулеба и балтичките земји

Локално

Слободен Печат 24 Вести Deutsche Welle +инфо Република PressingTV А1 On Сител

30. Министерски совет на ОБСЕ

Во Центар - 29.11.2023

Македонија претседавач со ОБСЕ 2023 година (ЦИО) ќе биде домаќин на 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје оваа недела, во четврток и петок, 30 ноември и 1 декември 2023 година.

Скопје безбедно и чисто пред состанокот на ОБСЕ

Р.С.Европа

Постои ли закана по безбедноста на Самитот на ОБСЕ во Скопје? „Нашите служби имале доволно време да се истражи сериозноста и основаноста за обидот за атентат на Османи во февруари во Молдавија“

Локално

Почнува 30-тиот Министерски совет на ОБСЕ во Скопје

Мета

Скопје ги очекува делегациите учеснички на Министерскиот совет на ОБСЕ

Бизнис Вести

Столтенберг за очекуваното доаѓање на Лавров во Скопје: На ОБСЕ е да ги организира своите состаноци, немам совет

360 степени

Министерскиот совет на ОБСЕ – најголем успех на македонската дипломатија

24Инфо

Zoom Centar Вести плус Нетпрес Слободен Печат Независен MakPress 24 Вести

СУДБИНАТА НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЌЕ СЕ РЕШАВА НА БАЛКАНОТ: Цел свет го чека четврток- Што ќе се договорат?

Фактор - 29.11.2023

Министрите за надворешни работи на Русија и САД, Сергеј Лавров и Ентони Блинкен в четврток во Скопје ќе учествуваат на самитот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), а она што сите ги интересира е дали двајцата претставници ќе ...

Агонијата на ОБСЕ: Скопје како последна опција?!

Н.Македонија

Русија вели дека има многу барања за средби со Лавров на состанокот на ОБСЕ

4NEWS

“НИКОГАШ НЕ БЕГАМЕ И НЕ СЕ КРИЕМЕ“ – Дали Сергеј Лавров и Ентони Блинкен токму во Скопје ќе седнат да разговараат на тркалезна маса !?

Во Центар

Балтичките земји го бојкотираат Самитот на ОБСЕ во Скопје, МНР молчи дали ќе дојде Лавров

Сител

Москва: Лавров и Блинкен нема да имаат средба во Скопје

360 степени

Дали самитот на ОБСЕ во Скопје ќе ги соочи Блинкен и Лавров?

24 Вести

Канал5 Р.С.Европа Телма Слободен Печат Курир Фокус Денешен Нетпрес

Шефот на украинската дипломатија Кулеба поради Лавров нема да дојде во Скопје

еМагазин - 29.11.2023

Поради доаѓањето на рускиот министер за надворешни работи, Сегеј Лавров во Скопје за министерскиот Самит на ОБСЕ, во Македонија нема да дојде неговиот украински колега, Дмитро Кулеба. – Русија создаде егзистенцијална криза во ОБСЕ и ја претвори ...

Дмитро Кулеба нема да учествува на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје

Во Центар

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба се повлече од министерскиот состанок на ОБСЕ: Наместо него, делегација од украинското Министерство за надворешни работи ќе ја претставува Украина

Lider

Поради Лавров, украинскиот министер Кулеба нема да допатува во Скопје на состанокот на ОБСЕ

Макфакс

Шефот на украинската дипломатија Кулеба нема да присуствува на Министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје

Сител

Дмитри Кулеба не доаѓа на министерскиот состанок во Скопје

24 Вести

Украинскиот министер Кулеба одби да учествува на Самитот на ОБСЕ во Скопје

Слободен Печат

Локално 4NEWS Фокус ТВ21 А1 On Либертас Рацин Вечер Прес

Претседавачот со ОБСЕ Османи ќе се обрати на Паралелната конференција за Граѓанско општество

24Инфо - 29.11.2023

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи денес ќе се обрати на Паралелната конференција за Граѓанско општество во рамки на завршната сесија посветена на Декларацијата од Скопје која претставува официјален документ и ...

Во МНР денеска ќе се одржи Паралелна конференција за граѓанско општество што го одбележува крајот на претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ

CivilMedia

Османи за „Политико“: Со договорот Малта да го преземе претседавањето победи демократскиот свет, ОБСЕ е безбедно

Либертас

Османи за „Политико“: Со договорот Малта да го преземе претседавањето победи демократскиот свет, ОБСЕ е безбедно

Нова ТВ

Османи за „Политико“: Со договорот Малта да го преземе претседавањето победи демократскиот свет, ОБСЕ е безбедно

Zoom

Османи за „Политико“: Со договорот Малта да го преземе претседавањето победи демократскиот свет

Канал5

Османи за „Политико“: Со договорот Малта да го преземе претседавањето победи демократскиот свет, ОБСЕ е безбедно

CivilMedia

Слободен Печат MakPress Frontline

Како се одвиваше трансформацијата на „Борис Трајковски” во конференциски центар за 30-тиот Министерски совет на ОБСЕ

24Инфо - 29.11.2023

Погледнете ја трансформацијата на салата Борис Трајковски. Подготвени сме за одржувањето на 30-от министерски состанок на ОБСЕ! Чест ми е што имаме можност да го организираме еден од најголемите настани што некогаш е направен во земјава.

(ВИДЕО) Како изгледа целосната пренаменa на салата „Борис Трајковски“ во конференциски центар за 30-тиот ОБСЕ Министерски совет

Локално

Погледнете ја трансформацијата на салата „Борис Трајковски“ за министерски состанок на ОБСЕ

Н.Македонија

Османи објави видео како центарот „Борис Трајковски“ стана конференциска сала за ОБСЕ

МКД

ВИДЕО: Османи се пофали со трансформацијата на „Борис Трајковски“ која чинеше 1,8 милиони евра

А1 On

(ВИДЕО) Како се одвиваше трансформацијата на „Борис Трајковски“ во конференциски центар?

Независен

Погледнете ја трансформацијата на салата „Борис Трајковски“ за министерски состанок на ОБСЕ

Скопје инфо

Вечер Прес Точка

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ во Македонија: Западот и правеше секакви препреки на Русија за време на ...

Макфакс - 29.11.2023

За време на подготовките за учество на седницата на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ во Северна Македонија, руската страна наишла на „секакви препреки“, изјави за „Спутник“ портпаролката на Министерството за надворешни работи Марија ...

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ во Македонија: Западот и правеше секакви препреки на Русија за време на подготовките за состанокот

MTM

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ во Македонија: Западот и правеше секакви препреки на Русија за време на подготовките за состанокот

Точка

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ во Македонија: Западот и правеше секакви препреки на Русија за време на подготовките за состанокот

Скопје1

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ во Македонија: Западот и правеше секакви препреки на Русија за време на подготовките за состанокот

Centar

За време на подготовките за учество на седницата на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ во Северна Македонија, руската страна наиде на „секакви галами“, изјави за Спутник портпаролката на Министерството за надворешни работи Марија Захарова. „Можам да кажам дека за време на подготовката за учество на сите земји во Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ, на руската страна се играа секакви шеговити и имаше внатрешни интриги меѓу западните земји. Некои од нив разбираат дека ситуацијата во ОБСЕ доведе до егзистенцијална криза на таа структура“, рече Захарова. Како што додаде таа, другиот дел од западните земји „продолжуваат да притискаат на педалата на целосно русофобично лудило“. Таа посочи и дека овој настан е „тест за ОБСЕ“. „Последниве години таа организација е доведена до тој степен што сите прашуваат – што понатаму? Дали сите ќе ја гледаат окупацијата на таа структура, што ќе доведе до нејзино уништување, бидејќи нема да биде потребна?“, праша Захарова. Таа потсети на моментот кога се формираше ОБСЕ. „Организацијата беше формирана во самиот врв на конфликтот меѓу системите – светот тогаш беше биполарен – во екот на Студената војна, кога сè уште се чувствуваше ужасот на кубанската ракетна криза. Оваа организација е формирана за да спречи нешто слично да се повтори, да најде заеднички јазик и да се обиде да изгради мостови. Мислам дека имаше многу повеќе елементи што секоја од државите ги вложи во таа структура. Некој отиде со подадената рака на пријателството, искрено верувајќи дека е неопходно да се развие дијалог, а некој, очигледно, сметаше дека тие мостови нема да бидат мостови на пријателство, туку мостови за пренесување арсенал за влошување на конфронтацијата. Различно ја третираа и различно ја користеа, а резултатите беа различни“, истакна таа. Потсетуваме, денеска во Скопје започнува тридневниот 30-ти состанок на министрите за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), на кој ќе учествуваат над 70 делегации со околу 1.000 членови. Покрај министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ, најголемо внимание привлекува најавеното присуство на американскиот државен секретар Ентони Блинкен и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, чија билатерална средба засега не е закажана. Министрите ќе донесат одлуки за понатамошното функционирање на ОБСЕ, а извесно е дека ќе одлучат Малта да ја преземе улогата на претседавач со ОБСЕ за 2024 година. По повеќе од три децении независност, Македонија за првпат е домаќин на ваков собир, што се смета за голем успех на домашната дипломатија во земјава. Подготовките за овој настан траеле цела година, а за време на собирот ќе бидат ангажирани и неколку полициски служби, пренесува Спутник.

Кумановски м.

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ во Македонија: Западот и правеше секакви препреки на Русија за време на подготовките за состанокот

24Инфо

Lider Република

Борел доаѓа во Скопје, но нема да разговара со Лавров

Во Центар - 29.11.2023

Шефот на европската дипломатија Џозеф Борел денеска изјави дека ќе отпатува во Скопје на состанокот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), но нема да разговара со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Борел ќе присуствува на средбата на ОБСЕ во Скопје, но нема да разговара со Лавров

Канал5

Борел ќе присуствува на средбата на ОБСЕ во Скопје, но нема да разговара со Лавров

Бизнис Вести

Борел ќе присуствува на средбата на ОБСЕ во Скопје, но нема да разговара со Лавров

Курир

Борел ќе присуствува на средбата на ОБСЕ во Скопје, но нема да разговара со Лавров

Либертас

Борел ќе присуствува на средбата на ОБСЕ во Скопје, но нема да разговара со Лавров

Локално

Борел ќе присуствува на средбата на ОБСЕ во Скопје, но нема да разговара со Лавров

Нетпрес

Слободен Печат Денешен Н.Македонија Независен MakPress

Столтенберг без совет – дали земјите од НАТО треба да учествуваат на состанокот на ОБСЕ во Скопје поради присуството на ...

Локално - 28.11.2023

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг попладнево, на прес конференција во Брисел, се воздржа да одговори на прашањето дали е добро земјите од Алијансата да учествуваат на состанокот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа ...

Столтенберг без совет – дали земјите од НАТО треба да учествуваат на состанокот на ОБСЕ во Скопје поради присуството на Лавров

Либертас

Столтенберг без совет – дали земјите од НАТО треба да учествуваат на состанокот на ОБСЕ во Скопје поради присуството на Лавров

Zoom

“НЕМАМ СОВЕТ ЗА ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА СРЕДБАТА“ – Јенс Столтенберг без одговор дали земјите од НАТО треба да учествуваат на состанокот на ОБСЕ во Скопје поради присуството на Сергеј Лавров

Во Центар

Столтенберг без совет – дали земјите на НАТО да учествуваат на состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Лавров

Н.Македонија

Столтенберг без совет – дали земјите од НАТО треба да учествуваат на состанокот на ОБСЕ во Скопје поради присуството на Лавров

Бриф

Столтенберг без совет – дали земјите од НАТО треба да учествуваат на состанокот на ОБСЕ во Скопје поради присуството на Лавров

Во Центар

MakPress

Блинкен во Скопје ќе се заблагодари за лидерската улога на Македонија

МКД - 28.11.2023

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен ќе учествува на Министерскиот самит на ОБСЕ во Скопје каде ќе зборува за главната улога на Организацијата во промоција на продлабочената безбедност во регионот и ќе се заблагодари на Македонија за нејзината ...

Блинкен ќе и се заблагодари на Македонија за лидерската улога

Независен

Блинкен ќе ја истакне лидерската улога на Северна Македонија во ОБСЕ и поддршката на сојузниците за Украина

Бриф

Стејт департмент: Блинкен ќе ја истакне улогата на ОБСЕ во обезбедувањето безбедност во регионот

Р.С.Европа

Блинкен ќе ја истакне лидерската улога на Северна Македонија во ОБСЕ и поддршката на сојузниците за Украина

24Инфо

Блинкен ќе ја истакне лидерската улога на Северна Македонија во ОБСЕ и поддршката на сојузниците за Украина

Сител

Блинкен ќе се заблагодари за лидерската улога на Северна Македонија во ОБСЕ и поддршката на сојузниците за Украина

CivilMedia

Слободен Печат Frontline Либертас Канал5 +инфо Рацин Zoom Во Центар

Совет на амбасадори: Успешната организација на состанок на ОБСЕ во Скопје можност за афирмација на државата

Сител - 28.11.2023

Советот на Амбасадори денеска соопшти дека високо ги цени активностите на Владата, МНР, МВР и останатите државни институции, кои што преземаат сѐ со цел успешно одржување на 30-тиот Министерски состанок на ОБСЕ што ќе се одржи во Скопје на 30 ...

Совет на амбасадори: Успешната организација на 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје можност за афирмација на државата

Бизнис Вести

Совет на амбасадори: Успешната организација на 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје можност за афирмација на државата

Frontline

Совет на амбасадори: Успешната организација на 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје можност за афирмација на државата

Нова ТВ

ДОБРАТА ОРГАНИЗАЦИЈА НА САМИТОТ ЌЕ ЈА АФИРМИРА ДРЖАВАТА: Еве што велат од Советот на амбасадори

Фактор

Успешната организација на состанок на ОБСЕ во Скопје ќе придонесе за афирмација на државата

24Инфо

Успешната организација на состанок на ОБСЕ можност за афирмација на државата

Нетпрес

24 Вести MakPress

ОСМАНИ ЈА ПОКАЖА САЛАТА КАДЕ ЌЕ СЕ ОДРЖИ САМИТОТ НА ОБСЕ И НАПИША: „Спремни“

Фактор - 28.11.2023

За само неколку дена во Скопје ќе се одржи Самитот на Обсе, а министерот за надворешни работи и актуелен претседавач со Обсе, Бујар Османи, на фејсбук објави како изгледа наместената сала во СЦ Борис Трајковски.

Салата во Борис Трајковски е спремна, за вработените во МНР не важат слободните денови

МКД

Доаѓа ли во Скопје рускиот министер за надворешни работи, Лавров?

ТВ21

Османи: Спремни сме/ФОТО

Вечер Прес

Османи објави фотографија од конференциската сала во Борис Трајковски и напиша „Спремни сме“- МВР со генерална проба за спроведување посебен сообраќаен режим

Телма

„Спремни сме“ – Османи објави фотографија од салата во „Борис Трајковски“ за Самитот на ОБСЕ

Независен

Македонската дипломатија подготвена за самитот на ОБСЕ

Нетпрес