TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Долга е раката на ердоган: и Македонија ќе затвара фирми на ѓуленисти?

Сакам да кажам - 26.08.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски вчера потврди дека одлука има, но не даде јасен одговор на прашањето што одлучила македонската влада пред три дена, по барањето на Турција за затворање школи, универзитети и фирми во Македонија поврзани ...

Методите на Ердоган сеат страв во Македонија: Ќе работи ли „Јахја Кемал“?

Фактор - 26.08.2016

Дали на една недела пред стартот на новата учебна година ќе биде неизвесен првиот школски ден за близу 2000 ученици во петте училиштата на “Јахја Кемал” во земјава? Прашање кое се отвори откако во јули турската влада побара од неколку балкански ...

„Јахја Кемал“ ја чека одлуката на Владата

Утрински - 26.08.2016

Македонската Влада одговорила на барањето на Анкара и донела одлука во врска со образовните институции и невладините организации што се поврзуваат со империјата на Фетула Ѓулен во земјава.

Училиштето продолжува, досега не станало збор за затворање

Дневник - 26.08.2016

Разни нагодувања и шпекулации за наводното затворање на колеџот „Јахја Ќемал“ во Македонија вчера вознемири најмалку 2.000 семејства, чии деца се запишани и се образуваат во овие институции.

Почна лов на ѓуленисти во Македонија-владата расправала по тоа барање на Ердоган, потврди Попоски

Телма - 25.08.2016

Шефот на дипломатијата Поповски потврди дека владата имала седница пред два дена на која е разгледувано барањето на Турција за затворање на училишта и други организации поврзани со движењето ФЕТО, кое според турските власти стои зад неуспешниот воен ...

Барањата на Ердоган – македонска реалност?

24 Вести - 25.08.2016

Дали владата донесе одлука да го прифати барањето на Турција и да ги ограничи активностите на Фетулах Ѓулен во Македонија? Ѓулен е инаку главниот противник на турскиот претседател Ердоган и тој е главно осомничен во обидот за пуч во Турција.

Во Македoнија се затвораат институции за наводна поврзаност со Ѓулен?

Нова ТВ - 25.08.2016

Македонската Влада ја поддржува демократски избраната власт во Анкара и Владата има донесено одлуки согласно нашето законодавство. Ова е одговорот на министерот за надворешни работи Никола Поповски на новинарското прашање дали е донесена одлука за ...

Владата ги затвора „ѓуленистичките“ организации во Македонија?

Р.С.Европа - 25.08.2016

Владата ги поддржува легално избраните власти во Турција и има донесено одлуки, кои ќе бидат во согласност со нашето законодавство и нашите национални интереси, рече министерот за надворешни работи Никола Поповски на прашањето дали владата донела ...

Турција побара - ќе запре работата на школите Јахја Кемал?!

Вечер Прес - 25.08.2016

Во министерството за образование пред извесно време и официјално е пристигнато барањето од официјална Анкара за затворање на сите невладини организации и школи поврзани со имамот Фејтула Ѓулен.

Дали Владата затвора институции за наводна поврзаност со Ѓулен?

А1 On - 25.08.2016

Владата ги поддржува легално избраните власти во Турција и има донесено одлуки, кои ќе бидат во согласност со нашето законодавство и нашите национални интереси, вака денеска одговори вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски на ...

Ќе се гонат ли ѓуленистите во Македонија?

Стандард - 25.08.2016

Македонија единствено ги поддржува демократски избраните институции на Турција и во тој поглед ќе соработуваме со владата во Анкара во насока на помагање и на остварување на нивните цели, секако во рамките на нашето законодавство и во рамки на ...

Владата ги ограничи активностите на Фетулах Ѓулен во Македонија

Сител - 25.08.2016

Се затвораат ли училиштата Јахја Кемал на турски јазик во Македонија? Владата на последната седница усвоила мерски за ограничување на активностите на Фетулах Ѓулен и неговите приврзаници во земјава.

Ќе се затвораат организациите „поврзани“ со Фетула Ѓулен во Македонија?

еМагазин - 25.08.2016

Одговарајќи на новинарско прашање, дали Владата донела одлука за затворање на турските училишта и организации поврзани со муслиманскиот свештеник Фетула Ѓулен, кого турската влада го обвини дека стои зад неодамнешниот обид за пуч во Турција, ...

Се затвораат училиштата Јахја Кемал во Македонија?

Press24 - 25.08.2016

Владата на последната седница усвоила мерки за ограничување на активностите на Фетулах Ѓулен и неговите приврзаници во земјава. Според неофицијални информации, тоа опфаќа затворање на невладини и образовни институции за кои биле побарани мерки од ...

„Јахја Кемал“ во Македонија не се затвора

еМагазин - 25.08.2016

„Сведоци сме дека во последно време некои медиуми и портали шират невистини и дезинформации за нашето училиште. Ве информираме дека нашето училиште кое веќе 20 години успешно работи во склоп на образовниот процес на Р Македонија, продолжува со ...

Македонската влада затвора институции на барање на Ердоган?

Фокус - 25.08.2016

Владата ги ограничува активностите на Фетулах Ѓулен и неговите приврзаници во земјава. Медиумите блиски до власта јавуваат дека владата на последната седница веќе донела одлука за санкции против приврзаниците на противникот на турскиот претседател ...

Дали ќе се затворат „ѓуленистичките“ организации во Македонија?

Фактор - 25.08.2016

Македонската Влада ја поддржува демократски избраната власт во Анкара и има донесено одлуки согласно нашето законодавство, изјави министерот за надворешни работи, Никола Попоски за тоа дали е донесена одлука за затворање на организации во Македонија ...

Скопје ги затвора организациите блиски до Ѓулен, ќе куртули ли „Јахја Кемал“?

+инфо - 25.08.2016

Министерот за надворешни работи Поповски изјави дека Македонија ги почитува демократски избраните институции во Турција и дека ќе соработува со нив. Владата, според неофицијални информации, на последната седница усвоила мерки за ограничување на ...

Владата може да ги затвора организациите поврзани со Фетула Ѓулен во Македонија

МКД - 25.08.2016

Владата ги поддржува легално избраните власти во Турција и има донесено одлуки, кои ќе бидат во согласност со нашето законодавство и нашите национални интереси, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Поповски.

Владата ги ограничила активностите на Фетулах Ѓулен во Македонија

Дневник - 26.08.2016

Владата на последната седница усвоила мерски за ограничување на активностите на Фетулах Ѓулен и неговите приврзаници во земјава, објави Сител. Според неофицијални информации, со тоа се опфаќа затворање на невладини и образовни институции за кои биле ...

Се затвораат училиштата Јахја Кемал во Македонија?

Репортер - 25.08.2016

Владата на последната седница усвоила мерки за ограничување на активностите на Фетулах Ѓулен и неговите приврзаници во земјава. Според неофицијални информации, тоа опфаќа затворање на невладини и образовни институции за кои биле побарани мерки од ...

Дали Владата затвора институции за наводна поврзаност со Ѓулен?

Репортер - 25.08.2016

Владата ги поддржува легално избраните власти во Турција и има донесено одлуки, кои ќе бидат во согласност со нашето законодавство и нашите национални интереси, вака денеска одговори вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски на ...

Ќе се затвораат ли во Македонија организациите блиски до Ѓулен?

Lider - 25.08.2016

Македонската Влада ја поддржува демократски избраната власт во Анкара и има донесено одлуки согласно нашето законодавство. Ова е одговорот на министерот за надворешни работи Никола Поповски на новинарското прашање дали е донесена одлука за затворање ...

Владата ги затвора „ѓуленистичките“ организации во Македонија?

Либертас - 25.08.2016

Кон крајот на јули турската влада побара од неколку балкански земји да ги затворат училиштата за кои се сомневаат дека се поврзани со движењето Хизмет на Ѓулен, но Албанија и Косово веќе го одбија таквото барање.

Владата ги затвора „ѓуленистичките“ организации во Македонија?

Репортер - 25.08.2016

Владата ги поддржува легално избраните власти во Турција и има донесено одлуки, кои ќе бидат во согласност со нашето законодавство и нашите национални интереси, рече министерот за надворешни работи Никола Попоски на прашањето дали владата донела ...