TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО-ГАЛЕРИЈА) Со аплауз и овации од вработените и пациентите што им го спасил животот беше пречекан разрешениот ...

Фокус - 06.06.2023

Со громогласен аплауз, овации и извикување на името беше пречекан професор др. Сашко Јовев пред скопската Клиника за кардилогија, каде е сместена Кардиохирургија со која раководи долги години, откако вчера официјално беше разрешен од министерот за ...

Апасиев: Ковачевски е домазет во сопствената Влада, затоа се плаши да го разреши Меџити

Антропол

Нема политика во разрешувањето на Јовев, вели Меџити

360 степени

Апасиев: Таче да беше премиер а не домазет во Владата, ќе го разрешеше министерот за здравство

Сител

ВИДЕО: Граѓаните со овации и силен аплауз го пречекаа разрешениот директор на кардиохирургија Сашко Јовев

ТВ21

Нема политика во разрешувањето на д-р Јовев, инспектори најдоа нерегуларности на кардиохирургија, вели Меџити

Сакам да кажам

Немав никаков притисок да го разрешам д-р Јовев, тврди министерот Меџити

МКД

Либертас ТВ21 Независен Република ММС Макфакс Слободен Печат Либертас

Меџити ме разреши оти сум дежурал без согласност од претходниот министер Сали, вели кардиохирургот Јовев

Сакам да кажам - 06.06.2023

Политиката не беше иницијална каписла, но како тргна, веројатно ќе премине од суета во политички пазар, рече денеска д-р Сашко Јовев, разрешениот директор на Клиниката за кардиохирургија. Министерот за здравство Фатмир Меџити вчера го разреши ...

Проф. д-р Јовев: Политиката мора да се тргне од професионалците и професионалноста

МКД

Адвокатски тим: Меџити го разрешил Јовев оти дежурствата на лекарите не ги одобрил Беким Сали

А1 On

Д-р Јовев е разрешен поради тоа што дежурал двапати без согласност од министерот

Република

(Видео) Меџити се налутил оти Јовев доцна му пратил покана за настан, тврди докторот, кој рече дека е жртва

Макфакс

Сметам дека не сум жртва на политички реваншизам, но ова преоаѓа во такво нешто, иницијалната каписла е суета и недоразибирање, рече разрешениот д-р Јовев

Република

НЕМА ДА ИМА ДИРЕКТОРИ КОИ СПИЈАТ 10 ГОДИНИ Министерот за здравство го разреши д-р Сашко Јовев од Кардиохирургија, па се закани: Ова е само почеток!

+инфо

Телма +инфо Курир Lider MakPress +инфо 4NEWS Zoom

(Видео) Писмо од Јовев и колективот на Кардиохирургија: Во нашата земја само успехот не се простува

Макфакс - 06.06.2023

Професорот доктор Сашко Јовев прочита писмо напишано заедно со колективот на Клиниката за кардиохирургија. Тој посочи дека имаат низа успеси, а разрешувањето покажува дека успесите не се простуваат во Македонија.

Аплауз од колегите и пациентите за Јовев: Министерот ме разреши оти доцна добил покана за настан, трпев многу притисоци

А1 On

Проф. д-р Јовев: Овде само успехот не се простува, тимот што победува не се менува

Н.Македонија

Во Македонија само успехот не се простува, вели д-р Јовев

Скопје инфо

ГРОМОГЛАСЕН АПЛАУЗ ЗА СМЕНЕТИОТ ДИРЕКТОР - Д-р Јовев: За осум години израснавме во водечки регионален центар - за награда добиваме смена (Видео)

Фактор

Писмо од Јовев и колективот на Кардиохирургија: Во нашава земја само успехот не се простува

Точка

(Видео) Писмо од Јовев и колективот на Кардиохирургија: Во нашата земја само успехот не се простува

MTM

Меџити: Нема политика во разрешувањето на Јовев

Бизнис Вести - 06.06.2023

Министерот за здравство Фатмир Меџити тврди дека нема политика во разрешувањето на директорот на Универзитетската клиника за кардиохирургија проф. д-р Сашко Јовев. -Апсолутно не, секаде кај ќе има злоупотреби со мене како министер ќе има и ...

Меџити на брифинг ќе ги каже причините за смената на д-р Јовев

Независен

Изјава на министерот за здравство Меџити (во живо)

Бизнис Вести

Секаде кај ќе има злоупотреби со мене како министер ќе има и санкционирање, порача денеска Меџити

Скопје инфо

Меџити: Нема политика во разрешувањето на д-р Јовев, секаде каде што има злоуботреби ќе има санкционирање

Република

Меџити: Нема политика во разрешувањето на Јовев

Zoom

Меџити вели дека нема политика во разрешувањето на Јовев, тврди имало неправилности а вонредна контрола немало

MakPress

Опсервер Frontline Курир ММС Сител Канал5 Вечер Прес 24 Вести

Министерот Меџити ќе проверува дали има терапија за пациентите на Клиниката за онкологија

А1 On - 06.06.2023

Министерот за здравство Фатмир Меџити најави дека ќе ги провери тврдењата дека повторно нема терапија за пациентите на Клиниката за онкологија и радиотерапија, иако на крајот на минатиот месец тој во изјава рече дека сите лекови за болните од рак се ...

(Видео) Меџити не исклучи можност за смена и на директорката на Онкологија

Макфакс

Министерот Меџити ќе проверува дали има терапија за пациентите на Клиниката за онкологија

Бизнис Вести

Министерот Меџити ќе проверува дали има терапија за пациентите на Клиниката за онкологија

Опсервер

Меџити не исклучи можност за смена и на директорката на Онкологија

Press24

Министерот Меџити не знае дека нема терапија на Клиниката за онкологија

Република

Министерот Меџити ќе проверува дали има терапија за пациентите на Клиниката за онкологија

24Инфо

Точка ТВ21 Слободен Печат Н.Македонија MTM Во Центар

Зад смената на Јовев, апсолутно политика не стои, секаде каде што има злоупотреби, ќе има санкционирање, уверува Меџити

Макфакс - 06.06.2023

Смената на директорот на Клиниката за кардиологија, Сашко Јовев, кој ги предводеше трансплантациите на срце во земјат,а не е политичка, вели министерот за здравство, Фатмир Меџити. Тој, денес, по посетата на реновираните простории на Клиниката за ...

Меџити не се плаши дека ќе ја загуби функцијата по смената на Јовев

Слободен Печат

ФЕЈСБУК ПРЕПОЛН СО РЕАКЦИИ ЗА СМЕНАТА НА КАРДИОХИРУРГОТ ЈОВЕВ: Голем број колеги и граѓани застанаа зад него

Фактор

Пред три години предводеше тим за прва трансплантација на срце – сега д-р Јовев е сменет и обвинет за неработење

Телма

Меџити: Политика апсолутно не стои зад смената на Јовев, секаде каде што има злоупотреби ќе има санкционирање

Кајгана

Меџити: Политика апсолутно не стои зад смената на Јовев, секаде каде што има злоупотреби ќе има санкционирање

24Инфо

Меџити повтори дека смената на д-р Јовев не е политичка и оти ќе се санкционираат сите злоупотреби

Н.Македонија

Скопје1 Press24 Точка

Јовев: Тимот кој победува не се мениува, да ја оставиме политиката на страна

Канал5 - 06.06.2023

Прес-конференција на д-р Сашко Јовев по неговото ...

Не е од витално значње што нема пеницилин во државата, ама разрешувањето на д-р Јовев беше најважно

Република

Меџити негира дека д-р Јовев е разрешен поради политички причини

Локално

Меџити го разреши од раководител на кардиохирургија д-р Јовев кој ја водеше првата трансплантација на срце

24 Вести

Меџити го разреши кардиохирургот Јовев кој ја изврши првата трансплантација на срце: Нема веќе директори кои седат и спијат

360 степени

Меџити: Веќе нема да има директори кои седат и спијат по пет или по десет години

ТВ21

Меџити за разрешениот Јовев: Тој е кадар на Венко, нема да има директори што спијат, ова е само почеток

Макфакс

Слободен Печат Скопје инфо Локално Независен А1 On Press24 24Инфо 4NEWS

Поддршка за Јовев, критики за Меџити – јавноста со реакции за смената на директорот на Кардиохирургија

Телма - 06.06.2023

Личноста што ги предводеше сите трансплантации на срце во нашата држава, спаси и продолжи безброј човечки животи е разрешена од надлежните. Професорот и целиот тим, што е покрај него, по ова ќе продолжат со кариерите некаде каде што ќе ги ценат, ...

Д-р Сашко Јовев му трансплантирал срце на нејзиниот татко, па Елеонора прашува: До кога стручните ќе ги бркаме?

Фокус

„Кој ќе го одржува сега во живот татко ми?“: Реакции по разрешувањето на кардиохирургот Јовев

А1 On

Елеонора, ќерка на чиј татко Д-р Јовев му трансплантираше ново срце имаше што да му каже на Министерот кој го разреши

Либертас

Елеонора, ќерка на чиј татко Д-р Јовев му трансплантираше ново срце имаше што да му каже на Министерот кој го разреши

Република

Се огласи ќерката на пациентот на кој д-р Јовев му трансплантираше срце: Не можам да си поверувам каде живеам

Скопје инфо

Елеонора, ќерка на чиј татко Д-р Јовев му трансплантираше ново срце имаше што да му каже на Министерот кој го разреши

Курир

Канал5 4NEWS Макфакс MTM Вечер Прес Точка

ДСЗИ го демантира Меџити- Не сме правеле никаков надзор на Кардиохирургија

Либертас - 06.06.2023

Актуелната директорка на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Рената Младеновска денеска за фокус изјавила дека досега тие не правеле никаков надзор на Кардиохирургија. „Досега ние како ДСЗИ не сме правеле никаков надзор на Кардиохирургија, ...

Меџити вели дека го разрешил директорот на Кардиохирургија зашто имало „големи злоупотреби“

360 степени

Меџити за разрешувањето на д-р Јовев: Имаше злоупотреби во Клиниката за кардиохирургија

МКД

Меџити за ТВ 24: Од инспекцијата на кардиохирургија и видовме дека има големи злоупотреби и поради тоа го разрешив директорот

24 Вести

ИНСПЕКЦИЈАТА ОТКРИЛА ЗЛОУПОТРЕБИ НА КАРДИОХИРУРГИЈА Меџити вели дека не е задоволен од доктор Јовев како менаџер

+инфо

Меџити: Нема политика во разрешувањето на д-р Јовев, станува збор за менаџирањето и злоупотреба на работното време

Н.Македонија

Меџити на ТВ 24 за разрешувањето на д-р Јовев: Имаше злоупотреби во Клиниката за кардиохирургија

Точка

Lider Нетпрес

ДСЗИ досега немало никаков надзор на Кардиохирургија, каде е разрешен Јовев

Фокус - 06.06.2023

По вчерашното разрешување на раководителот на Кардиохирургија, професор д-р. Сашко Јовев во јавноста се крена лавина негативни реакции против актуелниот министер за здравство Фатмир Меџити , кој екпресно ја донесе оваа одлука.

Разрешениот кардиохирург Јовев за „Фокус“: Меџити ме разреши бидејќи го избрав датумот кој го предложи Ковачевски за настан

Фокус

„Фокус“: Меџити го разрешил раководителот на кардохирургија - докторот кој го предводеше тимот кој ја направи првата трансплантација на срце

Press24

Министерот Меџити го разрешил кардиохирургот Јовев кој го предводеше тимот кој ја направи првата трансплантација на срце

Zoom

Кардиохирургот Јовев за „Фокус“: Меџити ме разреши оти избрав отварањето на хибридната сала да биде на датумот кој го предложи Премиерот а не тој.

Либертас

Јовев за Фокус: Меџити ме разреши бидејќи го одбрав терминот кој повеќе му одговараше на Ковачевски за отварањето на хибридната сала

MakPress

Меџити: Не подлегнуваме на притисоци, ние ги водиме политиките на здравството!

ТВ21 - 06.06.2023

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска во изјава за медиумите проговори околу наводите за притисоци во здравството. Тој вели дека не подлегнуваат на такви притисоци. „Ние тука сме пред се, јас како министер, и мојот кабинет, ние ги водиме ...

24 анализа - Интервју со министерот за здравство доктор Фатмир Меџити

24 Вести

Меџити: Не може некој 10 години да работи во здравство со договор на дело, ќе бараме да добие решение по шест месеци

Република

Разрешен е проф. д-р Сашко Јовев, кој ги предводеше тимовите за трансплантација на срце, директор ќе биде лекар од ...

МКД - 05.06.2023

Проф. д-р Сашо Јовев, кардихирург од светски глас, познат по тоа што го предводеше тимот што ги изврши првите трансплантации на срце во Македонија, е разрешен од функцијата директор на Државна кардиохирургија.

Разрешен е проф. д-р Сашко Јовев, кој ги предводеше тимовите за трансплантација на срце, директор ќе биде лекар од Тетово

Курир

Разрешен е проф. д-р Сашко Јовев, кој ги предводеше тимовите за трансплантација на срце, директор ќе биде лекар од Тетово

Нетпрес

Разрешен е проф. д-р Сашко Јовев, кој ги предводеше тимовите за трансплантација на срце, директор ќе биде лекар од Тетово

Република

Разрешен е проф. д-р Сашко Јовев, кој ги предводеше тимовите за трансплантација на срце, директор ќе биде лекар од Тетово

Lider

Меџити го разреши директорот на Државна кардиохирургија Сашко Јовев: Веќе нема директори кои седат и спијат по 10 години

Точка

Меџити го разреши Сашо Јовев, докторот кој ја водеше првата трансплатација на срце

MakPress

Меџити: Ќе се укинат организациските директори на клиниките, а медицинските ќе бидат раководители

Бизнис Вести - 05.06.2023

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска најави дека покрај разрешување на организациските директори во Клиничкиот центар во Скопје, медицинските директори ќе се пренаменат во раководители на соодветните клиники.

Меџити: Ќе се укинат организациските директори на клиниките, а медицинските ќе бидат раководители

ТВ21

Меџити: Ќе се укинат организациските директори на клиниките, а медицинските ќе бидат раководители

Опсервер

Ќе се укинат организациските директори на клиниките, а медицинските ќе бидат раководители

Скопје инфо

Меџити: Ќе се укинат организациските директори на клиниките, а медицинските ќе бидат раководители

Н.Македонија

Ќе се укинат организациските директори на клиниките, а медицинските ќе бидат раководители

Курир

Меџити: Ќе се укинат организациските директори на клиниките, а медицинските ќе бидат раководители

Frontline

А1 On Lider Во Центар MakPress