TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Власта ќе слави за поканата за НАТО, опозицијата ќе протестира

ТВ21 - 12.07.2018

Со добивањето на поканата за членство во НАТО, премиерот Зоран Заев од Брисел изјави дека Македонија чекори само напред. Тој најави дека во сабота ќе се прослави овој историски ден во 15 градови низ Македонија.

“Ова ли е бендот двојазичен што ќе ги забавува прилепчани за “условената” покана за НАТО??”

Маркукуле - 13.07.2018

“Ова ли е бендот двојазичен што ќе ги забавува прилепчани за “условената” покана за ...

Граѓаните со поделени мислења, Македонија во НАТО побрзо од очекуваното

ТВ21 - 12.07.2018

Македонија не само што доби покана за во НАТО, туку истовремено доби и признание од Северо-атлантската алијанса, смета заменик-министерот за одбрана, Беким Максути. „Интеграцијата во НАТО не е само процес за модернизација на војската, на внатрешните ...

Османи: Поканата е официјална, без ниту едно условување

ТВ21 - 12.07.2018

На добивањето на покана за членство во НАТО, вицепремиерот за европски прашање, Бујар Османи, гледа како остварување на сон на многу генерации. Според него, освен безбедноста и мирот, НАТО, на земјата ќе ѝ обезбеди економски развој, со што ќе се ...

Заев: Македонија влегува во НАТО и чекори кон ЕУ

24 Вести - 12.07.2018

Да си честитаме и да славиме, одиме напред, Македонија влегува во НАТО и чекори кон Европската унија, изјави попладнево премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Брисел по повод поканата Република Македонија да биде членка на ...

Вистиномер: Условеноста не го менува фактот – има покана и датум и за во НАТО и за во ЕУ

Либертас - 12.07.2018

Портапролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, во изјава го пренесе ставот на партијата за евро-интегративните процеси на Македонија по вчерашниот министерски состанок на НАТО во Брисел: [Извор: ВМРО-ДПМНЕ – Изјава на портпарол , датум: 11.07.2018 ] ...

Мета: Добиената покана на идната Република Северна Македониј е катализатор за поголема безбедност

Фокус - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Официјално врачена поканата за НАТО

Глас на Америка - 12.07.2018

Мини-церемонијата се одржа на финишот на дводневниот самит на кој шефовите на држави и влади на 29-те земји на Алијансата решија Македонија да го почне процесот на станување 30-та полноправна на Алијансата ...

Паљокај: Со поканата се губи руското влијание во Македонија

Алсат-М - 12.07.2018

Новинарот и познавач на случувањата во НАТО, Аугустин Паљокај, во изјава за Алсат рече дека со поканата за членство во Северноатланската алијанса, се губи руското влијание во Македонија и Балканот.

Владата на прослава, опозицијата на протест

24 Вести - 12.07.2018

Општонародна прослава, во 15 града со македонски музичари, организира македонската влада, повод како што се вели историската покана за членство во НАТО, соопшти премиерот Заев од Брисел. „Ве повикувам во сабота на 14 јули да прославиме заедно, ...

Муртезани: Поканата за членство во НАТО, заслуга на граѓаните

Алсат-М - 12.07.2018

Според БЕСА, најзаслужни за денешното постигнување за НАТО се граѓаните на Македонија. Портпаролот на партијата, Орхан Муртезани, изјави дека токму евроатланскиот напредок на Македонија била причината зошто БЕСА станала дел од владата.

Излезетe низ градовите на Македонија, прославете и честитајте си, рече Заев по потпишувањето на поканата за прием во ...

Фокус - 12.07.2018

Ги повикувам сите граѓани на Република Македонија на 14 јули. Излезетe низ градовите на Македонија, прославете и честитајте си. Одиме напред. Македонија чекори кон НАТО, рече премиерот, Зоран Заев, на церемонијата по потпишувањето поканата за прием ...

За Владата успех, за опозицијата пораз

Телма - 12.07.2018

За Владата успех, за опозицијата пораз. Вака се доживува поканата што Република Македонија ја доби на Самитот на НАТО. Премиерот Заев, расположен и насмеан, најави дека Владата ќе организира голема прослава.

Ахмети: Поканата за членство во НАТО, големо и исклучително важно постигнување

Алсат-М - 12.07.2018

„Добивањето покана за членство во НАТО претставува големо и исклучително важно постигнување за сигурна иднина на нашата земја“, изјави претседателот на ДУИ, Али Ахмети. Според него, целосната интеграција на нашата земја, но и на регионот во НАТО ...

Обединети за Македонија: Поканата од НАТО треба да биде стимул за исполнување на конечните услови

А1 On - 12.07.2018

Обединети за Македонија со писмено соопштение ја поздравија поканата од НАТО за Македонија. „Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи, ...

ОМ: Поканата од НАТО треба да биде стимул

+инфо - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи, огромен напор, помина долг пат, но овој успех не смее да биде занемарен, велат од партијата ...

Власта ќе слави во 15 градови, опозицијата ќе протестира

Сител - 12.07.2018

Власта в сабота ќе слави за поканата од НАТО, а опозицијата в недела повторно ќе протестира против владата. Премиерот Заев од Брисел практично ја најави кампањата за референдумот за промена на името, преку организирана прослава низ цела Македонија ...

За едни историски успех, за други фијаско е исходот од Самитот

Сител - 12.07.2018

Од најрадосен ден од самостојноста на државата до целосно фијаско. Дијаметрално спротивни се партиски рекации на власта и опозицијата за одлуките од последниот самит на НАТО за Македонија и поканата за членство.

Касами: Беса како опозиција ќе помогне во исполнување на условите за НАТО

Макфакс - 12.07.2018

Движењето БЕСА ја поздрави одлуката на НАТО за покана за почеток на преговори за членство на Македонија во Алијансата. „Движењето БЕСА како опозициска партија ќе се ангажира во помагање на патот и исполнување на сите услови од кои зависи процесот за ...

Реакции по поканата од НАТО - од историски успех до барање за оставки

Глас на Америка - 12.07.2018

Владеачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ, очекувано, со дијаметрално спротивни ставови околу поканата од Алијансата СКОПЈЕ- Одлуката на Самитот на НАТО со која Македонија доби покана за почеток на пристапни преговори со Алијансата наиде на ...

Кацин: Од Македонија зависи дали следната година ќе учествува на состаноци на НАТО

Фокус - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин, во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата, бидејќи, како што рече тој, одлуката во Грција е веќе усвоена.

РАЗЛИЧНИ СТАВОВИ: Повеќе партии се огласија за поканата од НАТО

Фактор - 12.07.2018

Oд ДУИ велат дека добивањето покана за членство во НАТО претставува големо и исклучително важно постигнување за сигурна иднина на нашата земја. Според нив, целосната интеграција на нашата земја, но и на регионот во НАТО овозможува безбедност, ...

Прославата за НАТО нема цена

Макфакс - 12.07.2018

Владата не знае колку пари ќе бидат потрошени за големата прослава по повод поканата за влез во НАТО. В сабота ќе се слави во 15 града со 40 изведувачи. Извори за „Макфакс“ велат дека некои од договорите со изведувачите се потпишани уште пред еден ...

Владата со концерти ќе ја слави поканата од НАТО, опозицијата ќе протестира, многу критики на социјалните мрежи!

1tv - 12.07.2018

Жестоки критики од „твитер“ заедницата по одлуката на Владата, да организира низа концерти на кои ќе се слави поканата од НАТО и преговорите со ЕУ. На социјалните мрежи, мнозинството коментари се против оддржување на прославата, наспроти тоа бараат ...

Словенечкиот амбасадор во НАТО: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

+инфо - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. – Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

ВИДЕО Заев од Брисел: Ве повикувам да прославиме заедно, ќе си честитаме со македонска музика

Фокус - 12.07.2018

Премиерот, Зоран Заев, од Брисел ги повикува граѓаните да се придружат на големата прослава која ќе се одржи оваа сабота во 15 градови низ Македонија. -Од денеска Македонија оди само напред, грѓаните нижат уште еден голем успех.

ВО ЖИВО: Доделување на покана за членство во НАТО

1tv - 12.07.2018

Во живо од свеченоста за доделување на поканата за преговори на Македонија за полноправно членство во НАТО, со услов да биде имплементиран Договорот за името со Грција, што подразбира успешен референдум во државата, по кој официјалното име кое ќе се ...

Македонија в сабота ќе слави за поканата во НАТО

Н.Македонија - 12.07.2018

Во 15 градови низ државата во сабота ќе биде организира голема граѓанска прослава по повод добивањето на покана за пристапни преговори за членство на Македонија во НАТО. – Македонија доби покана да стане членка на НАТО и има датум за преговори со ...

Владата ќе прави забава во 15 града за поканата од НАТО

Сакам да кажам - 12.07.2018

Владата в сабота организира забава во 15 града по повод добивањето покана од НАТО да станеме 30-та членка, најави премиерот Зоран Заев од Брисел. „Ве повикувам во сабота, на 14 јули, да прославиме заедно во градовите низ Македонија по добивањето на ...

На Македонија ќе и биде врачена поканата за пристапни преговори

Канал5 - 12.07.2018

Втор ден самит на НАТО. За околу два часа ќе се одржи церемонијата во седиштето на алијансата во Брисел, каде на Македонија и официјално ќе и биде врачена поканата за пристапни преговори која беше усвоена вчера.

ВМРО-ДПМНЕ не ја признава поканата од НАТО

Фактор - 12.07.2018

Наместо аплауз, Македонија со оваа Влада издвојува уште еден пораз. Условена, наместо чиста покана за НАТО и држава заложник на штетниот договор на оваа Влада, напиша потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски на својот Фејсбук профил.

Еве каде и кој сѐ ќе настапи на прославите за НАТО и ЕУ

+инфо - 12.07.2018

Во сабота, Владата ќе организира прослава по повод поканата од НАТО за влез на Македонија во Алијансата. Ќе има журки во 15 градови, во саботата во вечерните часови, а централната прослава ќе биде во Градскиот парк во Скопје од 21 часот на која ќе ...

Еве како изгледа музичката програма на прославите за поканата за НАТО во 15-те градови

365 - 12.07.2018

По најавата дека поканата за членство во НАТО ќе се прославува во 15 градови низ Македонија, Владата ја објави и комплетната музичка програма за во сите градови. Меѓу музичките ѕвезди кои ќе настапат се: Љубојна, Слаткаристика, Елена Ристевска, ...

Заев: Ве повикувам заедно да ја прославиме поканата за НАТО на 14 јули во 15 градови низ Македонија (Видео)

1tv - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев утринава, пристигнувајќи на вториот ден на самитот на НАТО, ги повика граѓаните на Македонија на 14 јули на заедничка прослава во 15 градови низ земјата за да прослави поканата за НАТО како голем успех за сите граѓани.

Премиерот Заев од НАТО Самитот во Брисел: Честитам Македонија!

Фактор - 12.07.2018

Денес, од НАТО Самитот во Брисел, Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, даде кратка изјава пред почетокот на работната програма. Во продолжение изјавата на премиерот Заев во целост.

Милошоски: Поканата за членство во НАТО како покана за членство во ОПЕК

Република - 12.07.2018

После “датумот за можен датум” од ЕУ, Македонија од @NATO доби малку полоша верзија од истото што го имаше и во 2008, условна покана т.е сменете го името (овој пат и Уставот), па ќе ви ја дадеме поканата за членство, коментира пратеникот Антониот ...

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех, Македонија незапирливо оди напред

24Инфо - 12.07.2018

Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО, истакнуваат денеска од владејачката ...

Заев повикува на прослава на 14 јули за влезот во НАТО

Бизнис Вести - 12.07.2018

Од денес, Македонија оди само напред, а граѓаните нижат уште еден голем успех. Честитам Македонија! НАТО одлучи да ни биде врачена поканата да станеме 30-та членка на Алијансата. Ова е покана за полноправно членство во водечкиот сојуз за мир и ...

Владата организира прослава во 15 градови за поканата за членство во НАТО

Мета - 12.07.2018

Владата организира „голема граѓанска прослава“ за поканата за членство во НАТО, во 15 градови ширум земјата заедно со преку 40 домашни артисти и музичари в сабота, 14 јули. „Македонија започнува нова приказна – добивме покана за членство во НАТО и ...

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех

Локално - 12.07.2018

Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО. СДСМ им честита на сите граѓани. Заедно успевме. Вратите на Алијансата се отворени, обезбедено е местото на Македонија во НАТО, ...

Со концерт и во Куманово ќе се прослави поканата за членство во НАТО

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Групата Шутка Рома Рап, Мухамед Ибраими, PMG Колектив и Фолтин ќе одржат концерт на градскиот плоштад во Куманово, а во организација на Владата на Република Македонија по повод поканата за членство во НАТО која државата ја доби вчера.

(ВИДЕО) БОРИС МАЛАГУРСКИ: НАТО со поканата за членство навистина ја почести Македонија

Фактор - 12.07.2018

Српскиот филмски режисер, продуцент, сценарист, и активист, Борис Малагурски, за Фактор вели дека НАТО со поканата за членство навистина ја почести Македонија. „Македонските млади луѓе ќе имаат чест да патуваат во сите држави ширум светот, да ...

БЕСА: Заслужена поканата за НАТО

Локално - 12.07.2018

Денешната одлука на самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел, за да и се додели на Република Македонија покана за членство во северно-атлантската алијанса претставува вест од историски размери за нашата држава.

Сефер Тахири и Ристо Никовски во „Само Вистина“

Канал5 - 11.07.2018

Поканата за пристапните преговори со НАТО е добра вест за иднината на граѓаните и Македонија. Членството во НАТО ја зголемува безбедноста и носи други придобивки за понатамошниот развој на земјата.

Поканата за членство на Македонија во НАТО ја разбранува грчката јавност

Алсат-М - 11.07.2018

Лидерот на опозициската Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис рече дека признавањето на јазикот и македонската националност со потпишувањето на Договорот од Преспа, грчката влада отворила пат соседната држава да се зачлени во НАТО.

Граѓаните поделени околу претпристапните преговори за членство во НАТО

Алсат-М - 11.07.2018

Граѓаните со поделени мислења во однос на претпристапните преговори за членство во НАТО. Дел од оние со кои денеска зборувавме ни одговорија дека НАТО требало да ни упати безусловна покана, а други ги поздравуваат заклучоците од Самитот.

Бачев: Лага е дека добиваме покана за членство во НАТО

Фокус - 11.07.2018

Единствена Македонија ја осудува бесрамната пропаганда и новинарскиот терор врз нацијата од марионетската власт во Скопје во обидот да прикаже дека Републка Македонија на Самитот на НАТО во Брисел добива покана за членство во НАТО, велат од ...

Мисајловски: Условена наместо чиста покана за НАТО и држава заложник на штетниот договор на Заев

Курир - 11.07.2018

Наместо аплауз, Македонија со оваа Влада издвојува уште еден пораз. Условена, наместо чиста покана за НАТО и држава заложник на штетниот договор на оваа Влада, напиша потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски на својот Фејсбук профил.

Генимата повика Македонија да не добие сега покана за членство во НАТО

Сител - 11.07.2018

Лидерката на Движењето за промена, Фофи Генимата, преку интервју за грчката телевизија Алфа упати повик Македонија сега да не добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

„Единствена Македонија“: Власта лаже, нема покана од НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Партија „Единствена Македонија“, која се залага за сојуз со Русија место со НАТО, ја обвини Владата дека „го лаже македонскиот народ и дека Македонија нема да добие покана за членство во Алијансата“.