TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Биткоинот би можел да се спушти под 13.000 долари

Пари - 23.06.2022

Ако минатите меури на криптото беа минлива работа, биткоинот би можел да падне многу повеќе. Експерти предупредуваат дека врвната криптовалута во светот веројатно ќе достигне ниска цена од 13.000 долари – речиси 40% пад од сегашните нивоа.

Сејлор: 10 пречки за Биткоин пред да стане масовно користено средство

Локално - 23.06.2022

Извршниот директор на MicroStrategy, Мајкл Сејлор неодамна опиша десет работи што тој рече дека го спречуваат Биткоинот (БТК) да стане масовно користено средство. Ако се решат овие таканаречени „болни точки“, секоја од нив ќе биде „многу поволна“ за ...

Претседателот на Ел Салвадор гo смирува својот народ-биткоинот е безбеден и ќе расте

Пари - 22.06.2022

Претседателот Најиб Букеле од Ел Салвадор се обидува да ги смири стравовите на својот народ по тековниот пад на вредноста на биткоинот и другите криптовалути. Цената на БТК имаше драматичен пад минатата недела, за првпат од 2020 година под 18.000 ...

Што значат зголемените отпуштања за крипто индустријата?

Телма - 22.06.2022

Бидејќи резервоарите и платните списоци на крипто пазарите се намалуваат, набљудувачите веруваат дека тоа може да ја поттикне индустријата да им даде приоритет на апликациите од реалниот свет пред шпекулативните трансакции.

Што значи Биткоин за животната средина

Порта - 22.06.2022

Вредноста на биткоинот падна доволно за да ја спречи огромната употреба на енергијата на криптовалутите – и поврзаните емисии на стакленички гасови – но само ако цените останат ниски. Цената на еден биткоин падна под 24.000 долари, што е околу ...