TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ние го сакаме Западен Балкан во ЕУ И загрижен сум дека новата Влада на Северна Македонија непотребно го комплицира ...

Сакам да кажам - 10.07.2024

За САКАМДАКАЖАМ.МК од Вашингтон, Горан Михајловски Премиерот на Грција Киријакос Мицотакис рече дека неговата Влада е доследна на политиката за проширување на ЕУ со сите земји од Западен Балкан, но загрижен е дека на Балканот често пати се ...

Сериозно сум загрижен кога новата Влада ја нарекува државата Република Македонија, вели Мицотакис

Глас на Америка

Мицотакис: Основно во Договорот од Преспа е дека името Северна Македонија мора да се користи и внатре и надвор

360 степени

Мали шанси за тет-а-тет средба Мицкоски-Мицотакис, официјална Атина сепак ќе се „жали“ за Преспанскиот договор

Сител

Мицотакис од говорницата на Самитот во Вашингтон ќе го прозве Мицкоски, извесна е средбата со Ердоган

Слободен Печат

Мицотакис ќе го покрене почитувањето на Преспанскиот договор на НАТО Самитот: „Грција треба да исполни дел од договорот кој се уште не е исполнет, а во тој дел ние стоиме многу подобро“

Локално

Очекувања на познавачите во пресрет на НАТО самитот во Вашингтон

Канал5

Канал5 Слободен Печат Алсат-М Локално Телма Сител 24Инфо 24 Вести

ЕРТ: Мицотакис можно е да има средба со Мицкоски на маргините на самитот на НАТО

Канал5 - 09.07.2024

Спред најавите од кабинетот на грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, што ја објави грчката национална телевизија ЕРТ , можна е средба со македонскиот премиер Христијан Мицкоски. „На највисоко ниво на Самитот на НАТО, премиерот ќе го постави прашањето ...

Мицкоски за разговорите со Бугарија: Кој може да ни гарантира дека уставните измени се последни

Канал5

Кој гарантира дека уставните измени се последно барање за Македонија?!

Вечер Прес

Мицотакис во НАТО ќе зборува за името – ВМРО-ДПМНЕ: Подготвени сме да разговараме што не исполнила Грција

ТВ21

Мицкоски: Никој не и гарантира на државата дека Софија нема да има други барања по уставните измени

Алсат-М

Направивме огромни и болни отстапки – кој може да гарантира дека вклучувањето на Бугарите во македонскиот Устав ќе биде последниот услов за почеток за преговорите на Македонија со ЕУ, вели Мицкоски

Lider

Мицотакис и Мицкоски ќе вечераат на иста маса во Белата куќа, не е планирано да разговараат

Фокус

Слободен Печат Независен Либертас Рацин Во Центар 365 Бизнис Вести

Амирас: Не е закажана средба меѓу Мицотакис и Мицкоски

Слободен Печат - 09.07.2024

Директорот на прес-службата на грчкиот премиер ја отфрли можноста за средба меѓу Мицотакис и Мицотакис во американската престолнина. Атина става „мраз“ на страната на Скопје за можноста за тет-а-тет по иницијатива на Грција на маргините на работата ...

Амирас: Од грчка страна не е планирана средба на Мицотакис со Мицкоски

Бриф

Амирас: Мицотакис ќе го отвори прашањето за непочитување на Преспанскиот договор во Вашингтон

Локално

Амирас: Од грчка страна не е планирана средба на Мицотакис со Мицкоски

CivilMedia

Мицотакис ќе го отвори прашањето за непочитување на Преспанскиот договор на самитот на НАТО, нема потврда за средба на премиерите

А1 On

Амирас: Од грчка страна не е планирана средба на Мицотакис со Мицкоски

24Инфо

Амирас: Од грчка страна не е планирана средба на Мицотакис со Мицкоски

24 Вести

Телма MakPress

Почнува самитот на НАТО: Глобалното парнертство и поддршката за Украина главни приоритети

Lider - 09.07.2024

Започнува годишниот самит на НАТО каде премиерот Мицкоски ја предводи македонската делегација. Лидерите на западната воена алијанса денеска се состануваат во Вашингтон. Годишниот самит на НАТО, кој ќе трае до 11 јули, се совпаѓа со 75-годишнината од ...

Владината делегација, предводена од Мицкоски учествува на Самитот на НАТО во Вашингтон

Бизнис Вести

Мицкоски и Мицотакис на исто место во исто време

Deutsche Welle

Низа средби на владината делегација пред НАТО самитот

Канал5

Владината делегација, предводена од Мицкоски учествува на Самитот на НАТО во Вашингтон

Независен

Владината делегација, предводена од Мицкоски учествува на Самитот на НАТО во Вашингтон

Сител

Владината делегација денеска на самитот на НАТО, неизвесна е средба на Мицкоски со Мицотакис

МКД

Курир 24 Вести Нетпрес CivilMedia Скопје инфо Frontline Телма Н.Македонија

Не е предвидена, но е можна средба меѓу Мицкоски и Мицотакис на маргините на самитот на НАТО во Вашингтон, вели ...

360 степени - 08.07.2024

Според официјалните програми на двајцата премиери и Мицкоски и Мицотакис, освен на Самитот на НАТО и предвидените активности на маргините, ќе присуствуваат и на вечерата во Белата куќа во организација на американски претседател Бајден Не е ...

Мицкоски и Мицотакис на исто место, но на различни фреквенции

Вечер Прес

Реакција на Владата за изјавата на Маринакис: Грчката страна досега не побара средба со македонската делегација во НАТО

Слободен Печат

Реакција на Владата за изјавата на Маринакис: Грчката страна досега не побара средба со македонската делегација во НАТО

Либертас

Маринакис: Не е планирана средба Мицотакис – Мицкоски, но не е исклучено грчкиот премиер да има билатерални средби на НАТО Самитот

Zoom

Mаринакис: Не е планирана, но можна е средба на маргините меѓу Мицкоски и Мицотакис

МКД

Маринакис: Не е планирана средба Мицотакис – Мицкоски, но не е исклучено грчкиот премиер да има билатерални средби на НАТО Самитот

Бриф

Press24 Либертас А1 On +инфо Денешен Канал5 Република Независен