TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Партијата на Харадинај му ги ремети плановите на Тачи – нема дијалог без да се укинат визите

А1 On - 12.07.2018

Пратениците на партијата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај, Алијансата за иднината на Косово (ААК), поднесоа денеска во Собранието нацрт-резолуција со која бараат од Владата да не се продолжи дијалогот со Србија пред да се објави конечната ...

Тачи: Косово има црвени линии, Србија треба да ја признае независноста

Стандард - 12.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи го смени претходниот став дека во изнаоѓањето решение за споровите со Србија нема црвени линии и нагласи дека Косово, сепак, има свои услови во завршната фаза од дијалогот со Белград, јави дописникот на МИА од ...

Координација на косовскиот државен врв за преговорите со Србија

1tv - 12.07.2018

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и првиот човек на косовското Собрание, Кадри Весели се сретнаа претпладнево за да се координираат за дијалогот со Србија. Извори на порталот „Телеграфи“ информираа дека средбата на ...

Рама: Единствено решение за проблемите меѓу Белград и Приштина е признавањето на Косово

Макфакс - 12.07.2018

Единствено решение за проблемите меѓу Белград и Приштина е признавањето на независноста на Косово. Ова е ставот на Тирана изнесен од страна на албанскиот премиер, Еди Рама. „Се надевам дека наскоро ќе завршат преговорите.

Тачи: Косово го губи моментот за постигнување договор со Србија

Стандард - 12.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изрази загриженост поради тоа што Косово ризикува да го изгуби, како што рече, „решителниот момент за постигнување договор со Србија“, јави дописникот на МИА од Приштина.

Тачи формира преговарачки тим без претставници на опозицијата

CivilMedia - 12.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи формираше преговарачки тим за дијалогот со Србија, во кој нема претсставници на опозицијата, јави дописникот на МИА од Приштина. Од претседателскиот кабинет, за весникот „Коха Диторе“ потврдиле дека тимот е веќе ...

Рама: Единственото вистинско решение е целосно признавање на Косово

МКД - 11.07.2018

Албанскиот премиер Еди Рама изрази надеж дека Белград и Приштина ќе најдат решение, за кое вели дека од аспект на Тирана би било целосно признавање на независноста на Косово. Тој во интервјуто истакна дека има разбирање за напорите на претседателот ...

Рама: Признавање на независноста на Косово е решение на проблемот помеѓу Белград и Приштина

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Албанскиот премиер Еди Рама изрази надеж дека Белград и Приштина низ дијалог ќе пронајдат решение, за кое вели дека од аголот на Тирана би било целосно признавање на независноста.

Тачи: Косово деновиве ќе добие добри вести за визната либерализација

А1 On - 11.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изрази надеж дека во наредните денови Косово ќе добие многу добри вести од Европската унија во врска со визната либерализација, Тачи во интервју за турската новинска агенција Анадолија изјави дека во моментот кога ...

Дачиќ: Косово нема да биде тема на разговорот на Путин и Трамп

МКД - 11.07.2018

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека Косово нема да биде тема на самитот на Доналд Трамп и Владимир Путин на 16 јули во Хелсинки. „Мислам дека нема да стигне до таму, има многу други теми за кои тие прво ќе разговараат, ...

Дачиќ: Апсењето Срби на Косово е непријателски акт и бојкот на дијалогот

1tv - 11.07.2018

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека апсењето на петмината Срби на Косово е непријателски акт и дека таквите чекори го рушат дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Партијата на Харадинај: Нема дијалог со белград без да се укинат визите

Стандард - 12.07.2018

Пратениците на партијата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај, Алијансата за иднината на Косово (ААК), поднесоа денеска во Собранието нацрт-резолуција со која бараат од Владата да не се продолжи дијалогот со Србија пред да се објави конечната ...

Харадинај бара политичко примирје со Србија

Локално - 11.07.2018

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, на крајот на самитот за Западен Балкан во Лондон, информира дека на тамошните средби со високите претставници на Европската унија (ЕУ) го покренал прашањето на притисок што Србија го врши врз косовските Срби за ...

Тачи: Косово има црвени линии, Србија треба да ја признае независноста

А1 On - 12.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи го смени претходниот став дека во изнаоѓањето решение за споровите со Србија нема црвени линии и нагласи дека Косово, сепак, има свои услови во завршната фаза од дијалогот со Белград, јави дописникот на МИА од ...

Координација на косовскиот државен врв за преговорите со Србија

CivilMedia - 12.07.2018

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и првиот човек на косовското Собрание, Кадри Весели се сретнаа претпладнево за да се координираат за дијалогот со Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Рама: Единствено решение за проблемите меѓу Белград и Приштина е признавањето на Косово

Точка - 12.07.2018

Единствено решение за проблемите меѓу Белград и Приштина е признавањето на независноста на Косово. Ова е ставот на Тирана изнесен од страна на албанскиот премиер, Еди Рама. „Се надевам дека наскоро ќе завршат преговорите.

Тачи: Косово го губи моментот за постигнување договор со Србија

1tv - 12.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изрази загриженост поради тоа што Косово ризикува да го изгуби, како што рече, „решителниот момент за постигнување договор со Србија“. – Опасноста доаѓа од популистичките политики кои имаат единствено изборни цели, ...

Брнабиќ за КТВ: Недозволиво е некој да се апси затоа што разговарал со припадниците на ФСК

Вечер - 10.07.2018

Српската премиерка Ана Брнабиќ, по повод денешното приведување на петмина Срби во Гњилане, изјави дека е „жално што властите на Косово се однесуваат се поагресивно кон косовските Срби“, јави дописникот на МИА од Приштина.

Ослободени петмината Срби кои беа уапсени во Гњилане

Слободен Печат - 10.07.2018

Петмината Срби беа приведени како осомничени за „дејствија против Уставот и безбедноста на Косово“. Петмината косовски Срби кои беа уапсени во денешната акција на полицијата во Гњилане, попладнево се ослободени, откако се интервјуирани во полиција, ...

Тачи ќе преговара со Белград без опозицијата

Р.С.Европа - 12.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи формираше преговарачки тим за дијалогот со Србија, во кој нема претсставници на опозицијата, објави „Коха диторе“. Според претседателскиот кабинет, пишува „Коха Диторе“, тимот е веќе конституиран, затоа што ...

Рама: Признавање на независноста на Косово е решение на проблемот помеѓу Белград и Приштина

МК News - 12.07.2018

Албанскиот премиер Еди Рама изрази надеж дека Белград и Приштина низ дијалог ќе пронајдат решение, за кое вели дека од аголот на Тирана би било целосно признавање на независноста. Рама во изјава за српските новинари на маргините на НАТО самитот во ...

Тачи: Косово деновиве ќе добие добри вести за визната либерализација

Локално - 11.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изрази надеж дека во наредните денови Косово ќе добие многу добри вести од Европската унија во врска со визната либерализација, Тачи во интервју за турската новинска агенција Анадолија изјави дека во моментот кога ...

Дачиќ: Апсењето Срби на Косово е непријателски акт и бојкот на дијалогот

Н.Македонија - 11.07.2018

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека апсењето на петмината Срби на Косово е непријателски акт и дека таквите чекори го рушат дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Харадинај бара политичко примирје со Србија

Курир - 11.07.2018

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, на крајот на самитот за Западен Балкан во Лондон, информира дека на тамошните средби со високите претставници на Европската унија (ЕУ) го покренал прашањето на притисок што Србија го врши врз косовските Срби за ...

Тачи го смени ставот, Косово сепак има црвени линии

Р.С.Европа - 12.07.2018

Иако повеќе пати изјави дека во изнаоѓањето решение за споровите со Србија нема црвени линии, денес косовскиот претседател Хашим Тачи го смени ставот и рече дека Косово, сепак, има свои услови во завршната фаза од дијалогот со Белград.

Тачи: Косово го губи моментот за постигнување договор со Србија

Н.Македонија - 12.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изрази загриженост поради тоа што Косово ризикува да го изгуби, како што рече, „решителниот момент за постигнување договор со Србија“. – Опасноста доаѓа од популистичките политики кои имаат единствено изборни цели – ...

Брнабиќ за КТВ: Недозволиво е некој да се апси затоа што разговарал со припадниците на ФСК

Либертас - 10.07.2018

Српската премиерка Ана Брнабиќ, по повод денешното приведување на петмина Срби во Гњилане, изјави дека е „жално што властите на Косово се однесуваат се поагресивно кон косовските Срби“, јави дописникот на МИА од Приштина.

Тачи формира преговарачки тим без претставници на опозицијата

1tv - 12.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи формираше преговарачки тим за дијалогот со Србија, во кој нема претсставници на опозицијата, јави дописникот на МИА од Приштина. Од претседателскиот кабинет, за весникот „Коха Диторе“ потврдиле дека тимот е веќе ...

Тачи: Косово деновиве ќе добие добри вести за визната либерализација

Н.Македонија - 11.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изрази надеж дека во наредните денови Косово ќе добие многу добри вести од Европската унија во врска со визната либерализација, Тачи во интервју за турската новинска агенција Анадолија изјави дека во моментот кога ...

Дачиќ: Апсењето Срби на Косово е непријателски акт и бојкот на дијалогот

Телма - 11.07.2018

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека апсењето на петмината Срби на Косово е непријателски акт и дека таквите чекори го рушат дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Харадинај бара политичко примирје со Србија

Вечер - 11.07.2018

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, на крајот на самитот за Западен Балкан во Лондон, информира дека на тамошните средби со високите претставници на Европската унија (ЕУ) го покренал прашањето на притисок што Србија го врши врз косовските Срби за ...

Тачи: Косово има црвени линии, Србија треба да ја признае независноста

Н.Македонија - 12.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи го смени претходниот став дека во изнаоѓањето решение за споровите со Србија нема црвени линии и нагласи дека Косово, сепак, има свои услови во завршната фаза од дијалогот со Белград, јави дописникот на МИА од ...

Тачи: Косово го губи моментот за постигнување договор со Србија

Либертас - 12.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изрази загриженост поради тоа што Косово ризикува да го изгуби, како што рече, „решителниот момент за постигнување договор со Србија“. – Опасноста доаѓа од популистичките политики кои имаат единствено изборни цели, ...

Тачи формира преговарачки тим без претставници на опозицијата

А1 On - 12.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи формираше преговарачки тим за дијалогот со Србија, во кој нема претсставници на опозицијата, јави дописникот на МИА од Приштина. Од претседателскиот кабинет, за весникот „Коха Диторе“ потврдиле дека тимот е веќе ...

Тачи: Косово деновиве ќе добие добри вести за визната либерализација

Вечер - 11.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изрази надеж дека во наредните денови Косово ќе добие многу добри вести од Европската унија во врска со визната либерализација, Тачи во интервју за турската новинска агенција Анадолија изјави дека во моментот кога ...

Дачиќ: Апсењето Срби на Косово е непријателски акт и бојкот на дијалогот

CivilMedia - 11.07.2018

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека апсењето на петмината Срби на Косово е непријателски акт и дека таквите чекори го рушат дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Харадинај бара политичко примирје со Србија

CivilMedia - 11.07.2018

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, на крајот на самитот за Западен Балкан во Лондон, информира дека на тамошните средби со високите претставници на Европската унија (ЕУ) го покренал прашањето на притисок што Србија го врши врз косовските Срби за ...

Тачи: Косово го губи моментот за постигнување договор со Србија

+инфо - 12.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изрази загриженост поради тоа што Косово ризикува да го изгуби, како што рече, „решителниот момент за постигнување договор со Србија“, јави дописникот на МИА од Приштина.

Тачи: Косово деновиве ќе добие добри вести за визната либерализација

Либертас - 11.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изрази надеж дека во наредните денови Косово ќе добие многу добри вести од Европската унија во врска со визната либерализација, Тачи во интервју за турската новинска агенција Анадолија изјави дека во моментот кога ...

Харадинај бара политичко примирје со Србија

Слободен Печат - 11.07.2018

Потребно ни е политичко примирје ако сакаме да има дијалог, изјави Харадинај за приштинската КТВ. Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, на крајот на самитот за Западен Балкан во Лондон, информира дека на тамошните средби со високите претставници на ...

Тачи: Косово го губи моментот за постигнување договор со Србија

А1 On - 12.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи изрази загриженост поради тоа што Косово ризикува да го изгуби, како што рече, „решителниот момент за постигнување договор со Србија“, јави дописникот на МИА од Приштина.