TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утревечер, на Петровден, со настап на оперската певица Елена Мошук, свечен почеток на 58. издание на „Охридско лето“

Либертас - 11.07.2018

Утревечер, од 21,00 часот, на атрактивниот простор од Античкиот театар, свечено, ќе биде отворено овогодинешното, 58. издание на мегународниот музичко-сценски фестивал „Охридско лето“. Од дирекцијата на фестивалот најавуваат спектакуларна вечер со ...

Оперската дива Елена Мошуц ќе го отвори „Охридско лето“ 2018

24 Вести - 11.07.2018

Над 800 уметници од 27 земји од светот,осум претстави,34 концерти,три изложби нуди исклучително богатата програма на 58то ,,Охридско лето”.Реномираниот фестивал Ќе започне утревечер со настап на оперската дива од Романија Елена Мошуц а ќе заврши со ...

Светски познатиот сопран Романката Елена Мошуц на отворањето на Охридско лето

Сител - 11.07.2018

Со настап на Романската оперска дива Елена Мошуц задно со тенорот Калин Братеску под диригентство на маестро Николае Молдовeану и оркестарот на Македонската филхармонија утре стартува најпрестижната културна манифестација фестивалот Охридско лето.

Мошуц, Братеску и Молдовеану најавија спектакуларен концерт на отворањето на „Охридско лето“

Сител - 11.07.2018

Голема чест за нас претставува укажаната доверба ние да го отвориме фестивалот „Охридско лето“. Максимално ќе се вложиме, ќе дадеме се од себе на публиката да и донесеме незаборавно искуство и концерт за паметење.

Најпознатите оперски арии во изведба на Мошук, Братеску и Молдовеану за спектакуларно отворање на „Охридско лето“

Република - 11.07.2018

Големата светска оперска певица Елена Мошук, една од петте најдобри сопранистки, на прес-конференција во хотелот „Инекс Горица“ во Охрид заедно со своите колеги, уметниците Калин Братеску и Николае Молдовеану, го најави концертот за свеченото ...

Мошуц: Судбината на уметникот е да им донесе радост на сите луѓе во светот

Макфакс - 10.07.2018

Без какви било посебни побарувања околу нејзиното сместување и настапот на фестивалот „Охридско лето“ големата оперска певица Елена Мошуц денеска ќе пристигне на скопскиот аеродром, по што ќе биде сместена во апартман во хотелот „Инекс Горица“ во ...

Мошуц, Братеску и Молдовеану најавија спектакуларен концерт на отворањето на „Охридско лето“

1tv - 11.07.2018

Голема чест за нас претставува укажаната доверба ние да го отвориме фестивалот „Охридско лето“. Максимално ќе се вложиме, ќе дадеме се од себе на публиката да и донесеме незаборавно искуство и концерт за паметење.

„Охридско лето“: Денес во Скопје пристига оперската дива Елена Мошуц

Независен - 10.07.2018

Без какви било посебни побарувања околу нејзиното сместување и настапот на фестивалот „Охридско лето“ големата оперска певица Елена Мошуц денеска ќе пристигне на скопскиот аеродром, по што ќе биде сместена во апартман во хотелот „Инекс Горица“ во ...

Мошуц, Братеску и Молдовеану најавија спектакуларен концерт на отворањето на „Охридско лето“

А1 On - 11.07.2018

Голема чест за нас претставува укажаната доверба ние да го отвориме фестивалот „Охридско лето“. Максимално ќе се вложиме, ќе дадеме се од себе на публиката да и донесеме незаборавно искуство и концерт за паметење.

Мошуц: Судбината на уметникот е да им донесе радост на сите луѓе во светот

А1 On - 10.07.2018

Големата оперска певица Елена Мошуц, ѕвездата на отворањето на годинешното 58. издание на фестивалот „Охридско лето“ денеска ќе пристигне на скопскиот аеродром, по што веднаш ќе замине за Охрид.

Незаборавен концерт најавија ѕвездите на „Охридско лето“ – Мошуц, Братеску и Молдовеану

Факултети - 11.07.2018

- Голема чест ни претставува укажаната доверба да го отвориме фестивалот „Охридско лето“. Максимално ќе се вложиме, ќе дадеме сѐ од себе за на публиката да ѝ донесеме незаборавно искуство и концерт за паметење.

Мошуц: Судбината на уметникот е да им донесе радост на сите луѓе во светот

1tv - 10.07.2018

Големата оперска пејачка Елена Мошуц, ѕвездата на отворањето на годинешното 58. издание на фестивалот „Охридско лето“ денеска ќе пристигне на скопскиот аеродром, по што веднаш ќе замине за Охрид.

Италијански и француски арии за старт на Охридско лето – Мошуц и Братеску: Ќе направиме концерт за паметење

Вечер - 11.07.2018

Уметничката порака годинава ќе ја пренесе познатиот македонски актер Никола Ристановски “Максимално ќе се вложиме, ќе дадеме се од себе на публиката да и донесеме незаборавно искуство и концерт за паметење”, истакнаа сопранистката Елена Мошуц, ...

Елена Мошуц, оперска певица која го отвора „Охридско лето“: Судбината на уметникот е да им донесе радост на сите луѓе!

Република - 10.07.2018

Без какви било посебни побарувања околу нејзиното сместување и настапот на фестивалот „Охридско лето“ големата оперска певица Елена Мошуц денеска ќе пристигне на скопскиот аеродром, по што ќе биде сместена во апартман во хотелот „Инекс Горица“ во ...

Мошуц, Братеску и Молдовеану најавија спектакуларен концерт на отворањето на „Охридско лето“

Либертас - 11.07.2018

Голема чест за нас претставува укажаната доверба ние да го отвориме фестивалот „Охридско лето“. Максимално ќе се вложиме, ќе дадеме се од себе на публиката да и донесеме незаборавно искуство и концерт за паметење.

Романската оперска дива Мошуц: И јас имам далечни роднини во Охрид, ќе пеам за нив и за сите луѓе

Вечер - 10.07.2018

“Знам дека многу популарни музичари биле често поканувани и секогаш доаѓале со огромно задоволство да музицираат на овој популарен фестивал во Европа. Дури и јас имам некои подалечни роднини во Охрид и среќна сум што ќе пеам за нив и за сите луѓе“, ...

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

Локално - 12.07.2018

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте ...

Сопранистката Елена Мошуц ќе настапи на Охридско лето

Локално - 11.07.2018

Голема чест за нас претставува укажаната доверба ние да го отвориме фестивалот „Охридско лето“. Максимално ќе се вложиме, ќе дадеме се од себе на публиката да и донесеме незаборавно искуство и концерт за паметење.

„Охридско лето“: Денес во Скопје пристигнува оперската дива Елена Мошуц

Скопје24 - 10.07.2018

Без какви било посебни побарувања околу нејзиното сместување и настапот на фестивалот „Охридско лето“ големата оперска певица Елена Мошуц денеска ќе пристигне на скопскиот аеродром, по што ќе биде сместена во апартман во хотелот „Инекс Горица“ во ...