TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти го обвини претставникот на ЕУ дека застанал на страната на Србија

Глас на Америка - 18.09.2023

Косовскиот премиер Албин Курти денес го обвини посредникот на Европската Унија (ЕУ) дека застанал на страната на Србија неколку дена откако пропаднаа разговорите во Брисел со ЕУ, обвинувајќи ја, како што рече, неподготвеноста на Приштина да ја ...

ПЕТКОВИЌ: ЕУ за првпат соопшти дека Курти е виновен за неуспехот на дијалогот во Брисел

Денешен

Курти: Лајчак беше позициониран против Косово

Алсат-М

Курти за дијалогот во Брисел: Лајчак го претстави српскиот предлог како европски

Макфакс

НЕ ДАВАМ КАФЕ БЕЗ ШОЛЈА! Курти вели дека Лајчак и Борел работат „во хор“ со Вучиќ

+инфо

Курти: Борел и Лајчак беа синхронизирани со Вучиќ на средбата во Брисел

ТВ21

Петковиќ: Курти е единствен виновник за неуспех на преговорите, тоа и Борел го потврди

Бизнис Вести

Р.С.Европа Сител Zoom Во Центар Република Канал5 Локално Сител

Лајчак за дијалогот на Белград и Приштина: Се надевавме на подобар исход

МКД - 18.09.2023

Специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот на Белград и Приштина Мирослав Лајчак изјави дека ЕУ очекувала подобар исход на најновата рунда од дијалогот и за следните чекори ќе разговара со европските и американските партнери.

Транспаренси: По алармантните изјави за дијалогот, Курти мора да се обрати и на Собранието на Косово

Локално

Мирослав Лајчак за дијалогот меѓу Белград и Приштина: Се надевавме на подобар исход

Макфакс

Мирослав Лајчак за дијалогот меѓу Белград и Приштина: Се надевавме на подобар исход

Опсервер

Мирослав Лајчак за дијалогот меѓу Белград и Приштина: Се надевавме на подобар исход

Точка

Мирослав Лајчак за дијалогот меѓу Белград и Приштина: Се надевавме на подобар исход

Centar

Мирослав Лајчак за дијалогот меѓу Белград и Приштина: Се надевавме на подобар исход

MTM

Курир Во Центар

Вучиќ: На Ескобар во лице ќе му кажам што мислам за неговата изјава за мешање во формирање на црногорската влада

МКД - 18.09.2023

Претседателот на Србија Александар Вучиќ кажа дека се надева дека во Соединетите Американски Држави ќе го сретне заменикот помошник на американскиот државен секретар Габриел Ескобар, бидејќи сака „во лице да му каже“ што мисли за неговата изјава за ...

Курти: Неодамнешниот дијалог не беше успешен затоа што Белград го услови формирањето на ЗСО

24Инфо - 18.09.2023

Премиерот на Косово, Албин Курти денеска изјави дека неодамнешниот дијалог во Брисел не бил успешен поради Белград, кој го условуваше формирањето на Заедницата на српските општини, пред да се спроведат бриселскиот и охридскиот договор.

Курти: Неодамнешниот дијалог не беше успешен затоа што Белград го услови формирањето на ЗСО

Бизнис Вести

Курти: Неодамнешниот дијалог не беше успешен затоа што Белград условуваше со формирањето на ЗСО

Фокус

Курти тврди дека последниот дијалог не бил успешен бидејќи Србија го „условила формирањето на ЗСО“

Слободен Печат

Курти тврди: Белград го услови формирањето на ЗСО

Независен

Курти: Неодамнешниот дијалог не беше успешен затоа што Белград го услови формирањето на ЗСО

Либертас

Курти: Неодамнешниот дијалог не беше успешен затоа што Белград го услови формирањето на ЗСО

Канал5

MakPress

Лајчак најави стратешки разговори со европските и американските партнери за ситуацијата на северот на Косово

Бизнис Вести - 18.09.2023

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека се надева на подобар исход од дијалогот во Брисел и најави стратешки разговори со европските и американските партнери за следните чекори во ...

Лајчак најави стратешки разговори со европските и американските партнери за ситуацијата на северот на Косово

MakPress

Лајчак најави стратешки разговори со европските и американските партнери за ситуацијата на северот на Косово

Слободен Печат

Лајчак најави стратешки разговори со европските и американските партнери за ситуацијата на северот на Косово

Локално

Лајчак најави стратешки разговори со европските и американските партнери за ситуацијата на северот на Косово

Во Центар

Лајчак најави стратешки разговори со европските и американските партнери за ситуацијата на северот на Косово

Алсат-М

Лајчак најави стратешки разговори со европските и американските партнери за ситуацијата на северот на Косово

24Инфо

Канал5 Н.Македонија