TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еве како настанале знаците од „Squid Game“ и што всушност значат

ТВ21 - 16.10.2021

Авторот на серијата „Squid Game“, Хванг Донг-Хиука откри како се создале симболите на круг, триаголник и квадрат. „Круговите означуваат работници, триаголниците претставуваат вооружени војници, а квадратите се раководители“, рече тој за странските ...

Еве како да се маскирате во познатата кукла убиец од серијата „Squid game“

4NEWS - 16.10.2021

Корејците уште еднаш го освоија светот, но овој пат тоа не го направија преку хит-поп група, туку со серијата „Squid Game“. Заплетот се врти околу голема група луѓе (456) од различна доба на животот, а она што ги обединува се нивните големи долгови, ...

Еве како настанале знаците од „Squid Game“ и што всушност значат

4NEWS - 16.10.2021

Авторот на серијата „Squid Game“, Хванг Донг-Хиука откри како се создале симболите на круг, триаголник и квадрат. „Круговите означуваат работници, триаголниците претставуваат вооружени војници, а квадратите се раководители“, рече тој за странските ...

Организирани игри во Абу Даби – дали би се осмелиле да учествувате во „Squid Game“ во вистинскиот живот?

ТВ21 - 16.10.2021

Во Абу Даби се организира првата игра инспирирана од серијата „Squid game“, по која целиот свет полуде. Фановите на моментално најпопуларната серија во светот сега имаат можност да учествуваат во автентични игри од ова достигнување во Абу Даби.

ФОТО: Полицијата порача: Не грижете се, овој знак нема да ве одведе во Squid Game

ТВ21 - 16.10.2021

Англиската полиција се пошегува на сметка на сообраќајниот знак во близина на градот Слоу, кој потсети многумина на симболите од популарната серија „Squid Game“. „Можеме да потврдиме дека нема да завршите во „Squid Game“ ако го следите овој знак.

„Squid Game“ го освои светот: Што треба да знаеме за втората сезона на серијата?

Хаштаг - 16.10.2021

Серијата „Squid Game“ ги освои претплатниците на Нетфликс ширум светот за помалку од две недели: во целиот свет, па и кај нас, првата сезона е помеѓу 10-те најгледани. Популарноста на серијата е толкава што наскоро би можела да стане и најгледаната ...

Факти за младата „ледена кралица“ од корејската серија Squid Game, која преку ноќ стана ѕвезда

Црнобело - 16.10.2021

Талентот за моделство кај неа го забележал Карл Лагерфелд, порано била критикувана за лоша глума, се сомневала дали добро ќе ја долови улогата, но преку ноќ стана ѕвезда по улогата во Squid Game - што знаеме за актерката која стана позната како број ...

Еве која е актерката од најпознатата серија за која зборува цел свет – ова и е прва улога

4NEWS - 16.10.2021

Последниот хит од работилницата на Нетфликс „Игра со лигњи“ или „Squid Game“ ги излуди фановите ширум светот, а стана и најпопуларната серија во историјата на продукција на стрим во рекордно време, додека пак актерите со јужнокорејско потекло ...

Еве која е актерката од серијата за која зборува цел свет – ова и е прва улога

ТВ21 - 16.10.2021

Последниот хит од работилницата на Нетфликс „Игра со лигњи“ или „Squid Game“ ги излуди фановите ширум светот, а стана и најпопуларната серија во историјата на продукција на стрим во рекордно време, додека пак актерите со јужнокорејско потекло ...

Полицијата им порача на возачите: Не грижете се, овој знак нема да ве одведе во Squid Game

4NEWS - 16.10.2021

Англиската полиција се пошегува на сметка на сообраќајниот знак во близина на градот Слоу, кој потсети многумина на симболите од популарната серија „Squid Game“. „Можеме да потврдиме дека нема да завршите во „Squid Game“ ако го следите овој знак.

ВНИМАНИЕ, СЕРИОЗНИ SPOILERS! Фановите на серијата Squid Game тврдат дека оваа сцена од петтата епизода го открива ...

Попара - 15.10.2021

Корисник на Тикток по име „@jinenie“ на таа социјална мрежа сподели клип од петтата епизода од моментално најпопуларната серија во светот „Squid Game“. Тиктокерка тврди дека сцената од таа епизода покажала како ќе изгледа крајот на серијата.

Тајната на Squid Game е во нејзината едноставност

Deutsche Welle - 15.10.2021

Едноставната порака и шокантните, често брутални, сцени ја создаваат формулата за успех на корејската серија Squid Game. Насилството наоѓа начин како да допре до детето во нас, смета Џон Маршал.

Серијата „Squid Game“ ги сруши сите рекорди – била гледана во 111 милиони домаќинства

ТВ21 - 15.10.2021

Популарната јужнокорејска серија „Squid Game“ ја прегледаа 111 милиони домаќинства ширум светот и стана најуспешната изворна содржина на познатата платформа за филмови „Нетфликс“, објави во средата американскиот стриминг гигант.

Пет грешки кои фановите ги забележаа во серијата „Squid Game“ – ги приметивте ли?

4NEWS - 15.10.2021

Серијата „Squid Game“ стана хит во светот, и ја гледаа 111 милиони домаќинства низ планетата, што ја прави најгледаната (серија) на Нетфликс. Многу се зборува за ова достигнување, а фановите открија некои од грешките што беа направени.

Северна Кореја ја пофали „Squid Game“: Тажната реалност на бруталното јужнокорејско општество

4NEWS - 15.10.2021

Пропагандните медиуми во Северна Кореја ја фалат хит серијата на Нетфликс „Squid Game“, наведувајќи дека ја открива реалноста на јужнокорејската капиталистичка култура каде „корупцијата и неморалните измамници се секојдневие“.

НБА ѕвездата Леброн се изнервира од крајот на популарната серија „Squid game“

4NEWS - 15.10.2021

Леброн Џејмс, како и стотици милиони луѓе ширум светот, одлучи да ја гледа корејската хит серија „Squid game“, и не можеше а да не го искоментира крајот. Откако Лос Анџелес Лејкерс загубија од Голден Стејт Вориорс (111: 99), првата ѕвезда во НБА ...

Полиција: Овој сообраќаен знак нема никаква врска со „Squid Game“

Локално - 15.10.2021

Серијата „Squid Game“ на Нетфликс ја полуде публиката ширум светот, а симболите на картичката се добро познати скоро на сите. Меѓутоа, на еден автопат во Англија, односно сообраќаен знак, се појавија истите симболи, кои ги заинтригираа возачите ...

Вознемирувачко искуство – би се осмелиле ли да учествувате во „Squid Game“ во вистинскиот живот?

4NEWS - 15.10.2021

Во Абу Даби се организира првата игра инспирирана од серијата „Squid game“, по која целиот свет полуде. Фановите на моментално најпопуларната серија во светот сега имаат можност да учествуваат во автентични игри од ова достигнување во Абу Даби.