TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фама или борба за препознатливост на бизнисот: Кому му е потребен .ai домен?

Денар - 06.06.2023

Во неделата, на 4 јуни, бројот на регистрирани .ai домени на глобално ниво беше околу 174.000, покажуваат податоците на услугата Domain Name Stat. Бројот на новорегистрирани .ai домени почна вртоглаво да расте на дневна основа од лансирањето на ...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Мета - 06.06.2023

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел од низата чекори за борба против лажните вести и ...

„Се што напишала вештачката интелигенција мора да биде означено“: ЕУ има нови барања за Фејсбук и Твитер

Точка - 06.06.2023

ЕУ побарала од компаниите поврзани со социјалните мрежи, меѓи се и „Google“ i „Meta“, „веднаш“ да почнат да ја означуваат содржината која ја произвела вештачката интелигенција (AI). Брисел истовремено го предупреди „Twitter“ дека ќе се соочи со ...

ММФ СО СЕРИОЗНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Вештачката ителигенција ќе направи катастрофални нарушувања на пазарот на труд

Фактор - 06.06.2023

Вештачката интелигенција може да предизвика сериозни нарушувања на пазарот на трудот, предупреди првиот заменик директор на ММФ Гита Гопинат, апелирајќи до законодавците што поскоро да ја регулираат употребата на новата технологија.

ХОЛИВУД НА НОЗЕ ПРОТИВ ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА, штрајкуваат актерите и писателите, режисерите воздржани

Пари - 06.06.2023

Актерите претставени од холивудскиот синдикат Саг-Афтра со големо мнозинство гласаа за штрајк доколку не се договорат за нов договор со големите студија, стримери и продукциски компании до 30 јуни.

Маск вели дека Кина ќе иницира регулирање на вештачката интелигенција

Слободен Печат - 06.06.2023

Извршниот директор на „Твитер“, Илон Маск, по неодамнешниот состанок со официјални лица од Кина, изјави дека таа држава ќе се обиде да иницира регулирање на вештачката интелигенција во својата земја, пренесува „ Ројтерс “.

Австралија ќе воведе построги закони за вештачката интелигенција

Н.Македонија - 06.06.2023

Австралија ќе воведе построга легислатива поврзана со вештачката интелигенција, објави неодамна министерот за индустрија и наука Ед Хусик. Во интервју за телевизијата Еј-би-си, Хусик истакна дека во професијата постои загриженост за пребрзиот развој ...

Холивуд се плаши од вештачката интелигенција

Макфакс - 06.06.2023

Иднината на Холивуд личи на дипфејк или лажен Рајан Рејнолдс кој ви продава електричен автомобил „тесла“. Во видео, кое веќе е отстрането, но се споделува на „Твитер“, актерот со дебели очила со црни рамки, чија уста се движи независно од неговото ...

ЕУ БАРА ОД GOOGLE И FACEBOOK јасно да ја означат содржината генерирана од вештачка интелигенција

Пари - 06.06.2023

Во обид да ги запре дезинформациите на интернет, Европската комисија сака технолошките компании како Google, Facebook и TikTok да започнат со етикетирање на содржината создадена од вештачка интелигенција без да чекаат да стапат на сила дигиталните ...

Европска комисија: Треба јасно да се означат содржините што ги креира вештачката интелигенција

Канал5 - 05.06.2023

Интернет-платформите треба јасно да ја означат содржината создадена од вештачката интелигенција за да се намали можноста за ширење на дезинформации, изјави денеска потпретседателката на Комисијата за вредности и транспарентност, Вера Јоурова.

Во борбата за вистината новинарите мора да покажат како доаѓаат до нивните приказни (2)

МКД - 05.06.2023

Во свет во кој технологијата напредува со брзина на светлината не постои магично стапче што ќе даде одговор како новинарите да го „спасат“ новинарството од лажите вести и дезинформациите и како да се сочува новинарскиот интегритет кој „благодарение“ ...

Да се почне веднаш:ЕУ бара од Гугл и Фејсбук да ги означат содржините произведени од вештачка интелигенција

Вечер Прес - 05.06.2023

ЕУ побара од компаниите поврзани со социјалните медиуми, меѓу кои се и Гугл и Фејзбук, „веднаш“ да почнат да ги означуваат содржините произведени од вештачка интелигенција, пренесува Танјуг.

Бесплатни онлајн курсеви за вештачка интелигенција

Факултети - 05.06.2023

Прерано е да се каже дали вештачката интелигенција ќе му донесе само добро на светот или ќе доведе до исчезнување на луѓето, но јасно е дека таа веќе е дел од нашите животи и тоа нема да се смени.

Регулацијата е прв чекор во заштитата од (зло)употреба на вештачката интелегенција

МКД - 05.06.2023

Вештачката интелигенција (AI) е многу добра и корисна алатка, особено за новинарите ширум светот, но истовремено е и многу опасна доколку падне во погрешни раце, согласни се новинарите ширум светот, кои кон крајот на минатиот месец се собраа на ...

Што е АИ (артифициелна интелигенција) и какви закани ни навестува?

Н.Македонија - 05.06.2023

Иако не припаѓам на стручните лица што се занимаваат со компјутерската наука, за овој проблем пишував од етички аспект во поглавје посветено токму на АИ во мојата книга „Неуроетика“ (2019).

Мајкрософт бара создавање на нова агенција во САД за контрола на вештачката интелигенција

Денар - 05.06.2023

Мајкрософт ја повика американската федерална влада да создаде нова агенција специјално фокусирана на регулирање на вештачката интелигенција. Компанијата предложи претседателот Бајден да подготви и потпише извршна наредба со која се бара од сите ...

Зошто третата револуција на војување ја сметаат за поопасна од нуклеарната?

Канал5 - 05.06.2023

Брзиот развој на вештачката интелигенција (ВИ) во последните години отвора можност за невиден напредок на модерната цивилизација во различни области на човековите активности, од транспорт и земјоделство, преку наука и медицина, до безбедност.

ЕУ бара од Google и Facebook да ја означат содржината произведена од вештачка интелигенција

Локално - 05.06.2023

ЕУ побара од Google и Facebook „веднаш“ да започнат со означување на содржината произведена од вештачката интелигенција (ВИ). Во исто време, Брисел го предупреди Twitter дека ќе се соочи со санкции доколку не ги почитува новите закони за дигитални ...

За едни воскресение, за други морбидно-бизарен потсмев: Вештачката интелигенција и ТикТок „го оживеаа“ ликот на Тоше ...

Вистина.мк - 05.06.2023

Развојот на технологијата прави чуда. Развојот на социјалните мрежи пак оди во две крајности: од максимална помош и олеснување во знаењата и комуникацијата до максимална отуѓеност, поле за вербални војни и пресметки, до катасрофи од најразличен вид… ...

Кои се професиите што нема да ги замени вештачката интелигенција?

Во Центар - 04.06.2023

Во последно време стана актуелна темата за вештачката интелигенција и нејзината улога во замената на професиите, но експертите тврдат дека се уште постојат работи (професии) за кои таа не е способна.

Зошто Холивуд се плаши од вештачката интелигенција?

Денар - 04.06.2023

Иднината на Холивуд изгледа како лажен Рајан Рејнолдс да ти продава Тесла. Во видеото, кое оттогаш е отстрането, но се споделува на Твитер, актерот со дебели очила со црни рамки, чија уста се движи независно од неговото лице, зборува за електричните ...

Зошто Холивуд се плаши од вештачката интелигенција?

Вечер Прес - 05.06.2023

Иднината на Холивуд изгледа како лажен Рајан Рејнолдс да ти продава Тесла. Во видеото, кое во меѓувреме е отстрането, но се споделува на Твитер, актерот со дебели очила со црни рамки, чија уста се движи независно од неговото лице, зборува за ...

Ја викаат трета револуција во војувањето и ја сметаат за далеку поопасна од нуклеарното оружје

Таратур - 05.06.2023

Со динамично брзиот развој на вештачката интелигенција (ВИ) во последните години отвора можност за невиден напредок на модерната цивилизација во различни области на човековите активности, од транспорт и земјоделство, преку наука и медицина, до ...

ЕУ бара од Google и Facebook да ја означат содржината произведена од вештачка интелигенција

4NEWS - 05.06.2023

ЕУ побара од компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги Гугл и Фејсбук, „веднаш“ да започнат со означување на содржината произведена од вештачката интелигенција (ВИ). Во исто време, Брисел го предупреди Твитер дека ќе се соочи со санкции ...

Холивуд се плаши од вештачката интелигенција

Centar - 06.06.2023

Иднината на Холивуд личи на дипфејк или лажен Рајан Рејнолдс кој ви продава електричен автомобил „тесла“. Во видео, кое веќе е отстрането, но се споделува на „Твитер“, актерот со дебели очила со црни рамки, чија уста се движи независно од неговото ...

Маск: Кина ќе иницира регулатива за вештачка интелигенција

Порта - 06.06.2023

Кинеската влада ќе се обиде да иницира регулација за вештачка интелигенција во земјата, изјави извршниот директор на Tesla, Илон Маск, по неодамнешниот состанок со официјални претставници во земјата.

Елон Маск тврди дека Кина ќе иницира регулирање на вештачката интелигенција

Zoom - 06.06.2023

Извршниот директор на „Твитер“, Илон Маск, по неодамнешниот состанок со официјални лица од Кина, изјави дека таа држава ќе се обиде да иницира регулирање на вештачката интелигенција во својата земја, пренесува „Ројтерс“.

ММФ до владите: Вештачката интелигенција ќе загрози некои работни места, потребна е регулатива

Република - 06.06.2023

Вештачката интелигенција (AI) може да предизвика сериозни нарушувања на пазарот на трудот, предупреди првиот заменик директор на ММФ Гита Гопинат, апелирајќи до законодавците што поскоро да ја регулираат употребата на новата технологија.

ММФ: Вештачката интелигенција може да го наруши пазарот на трудот

Кумановски м. - 06.06.2023

Вештачката интелигенција (АИ) може да предизвика значителни нарушувања на пазарот на трудот, предупреди Гита Гопинат, првиот заменик директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), повикувајќи ги пратениците што поскоро да ја регулираат употребата ...