TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Тетово измерени и до 900 микрограми на метар кубен – што загадува? Одговара Макрадули во „10 минути“

ТВ21 - 11.11.2019

Во Тетово измерени и до 900 микрограми на метар кубен – што загадува? Одговара Макрадули во „10 ...

Министерство: Големото загадување во Тетово е поради реконструкција на улица

Фокус - 11.11.2019

Министерството за животна средина и просторно планирање попладнево соопшти дека причина за големото загадување во Тетово е реконструкција на улица. -Последните денови, мерната станица во Тетово, со локација во дворот на основното училиште „Св.

„ЦРНА ТРОЈКА“: Многу високо аерозагадување во три града

Фактор - 11.11.2019

Кумановци вечерва дишат најзагаден воздух. Тетово, Куманово и Струмица вечерва имаат многу високо аерозагадување, може да се забележи од податоците од мерните станици на Министерството за животна средина.

Вечерва најзагадено во Скопје, Струмица, Битола и Куманово (ФОТО)

Слободен Печат - 11.11.2019

Видете ги најзагадените градови вечерва. Оваа вечер најзагадено според апликацијата „Мој воздух“ е во Битола каде присуството на ПМ10 честички се огромни 502 µg/m3. Главниот град Скопје, е исто така меѓу позагадените градови во нашата земја вечерва ...

Воздухот загаден и вечерва - Ова се најзагадените градови

Press24 - 11.11.2019

Оваа вечер воздухот во Македонија е загаден. Вечерва најзагадено според апликацијата „Мој воздух“ е во Битола каде присуството на ПМ10 честички е 502 µg/m3, како и во Скопје, каде има 151 ...

Иновацијата на таткото и синот Петковски за прочистување на воздухот го привлече вниманието на институциите

Сител - 11.11.2019

Фондот за иновации се заинтересира за пронајдокот на Петковски. По сторијата на Сител таткото и синот неделава ќе го претставаат нивниот изум пред надлежните во Фондот. Тие направија уред кој собира ПМ честички и останатите штетни материи при ...

Тетово се разбуди како најзагаден град

Телма - 11.11.2019

Тетовци синоќа дишеа екстремно загаден воздух. Концетрацијата беше за 16 пати поголема од максималните граници. Граѓаните бараат итни и радикални мерки за намалување на загадениот воздух. Од Здружението Еко Герила велат дека општината досега не ...

Татко и син од Скопје осмислиле филтер кој ги апсорбира штетните ПМ честички од печките за греење – изумот се закитил и ...

Точка - 11.11.2019

Поради сè поголемата загаденост и високото ниво на штетни ПМ честички, скопјанецот Пандо Петковски осмислил филтер кој максимално ги апсорбира честичките од печките на дрва. Машинскиот инженер заедно со својот татко започнал да прави уред кој не ...

Пандо Петковски направи филтер за собирање на штетните честички од печките на дрва(видео)

AKO - 11.11.2019

Пандо Петковски од Скопје, заедно со неговиот татко, направија филтер за собирање на ПМ штетните честички од печките на дрва. Овој изум, чини минимално. Прилогот е преземен од ТВ Сител. Извор: ТВ ...

Тетово повторно најзагаден град, екстремен број ПМ честички во воздухот

24 Вести - 11.11.2019

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони ...

Тетово најзагаден, Битола средно загаденa

Тера - 11.11.2019

Утрово најзагаден град во Македонија е Тетово, каде има високо загадување со ПМ 2,5 честичките и средно загадување со ПМ 10 честичките. Во Битола утрово во 9 часот загадувањето во центарот на Битола беше средно со ПМ 2,5 честичките, а ниско со ПМ 10.

Тетово е најзагаден град во Македонија

Н.Македонија - 11.11.2019

Во Тетово е најазагаден град во државата утринава, според податоците од државните мерни станици кои покажуваат 138 микрограм на метар кубен ПМ10 честички. Слична беше состојбата и синоќа во 21 часот кога преку мерните станици за следење на ...

Тетово утрово е најзагаден град во Македонија

Слободен Печат - 11.11.2019

Загаденоста во овој град изнесува 138 µg/m3, а потоа следи Ректоратот при УКИМ со измерени 41 µg/m3. Мерните станици ширум земјава покажуваат дека загаденоста во Македонија во овој момент не е на високо ниво, а екстремно загадено е во Тетово.

Најефикасна заштита од загадениот воздух се индустриските маски

Женски магазин - 11.11.2019

Ситните ПМ честички продираат во алвеолите на белите дробови и може да ги разорат, а докажано е дека имаат влијание и во пореметувањето на ДНК кодот на клетките – велат лекарите Чувство на печење и штипење во носот и грлото, кашлица, вртоглавици и ...

Воздухот во Скопје повторно најзагаден кај Ректорат

Скопје инфо - 11.11.2019

По врнежливиот викенд, загаденоста на воздухот во главниот град е нешто пониска. Во Скопје и реонот воздухот е со најлош квалитет кај Ректоратот со 41, а зад него е Центар со 29 што е под дозволената граница од 50.

Што се случува вечерва во Тетово? Воздухот е загаден 15 пати повеќе од дозволеното

МКД - 10.11.2019

800 милиграми на еден кубен метар воздух од ПМ10 честичките дишат вечерва граѓаните на Тетово. Максимално дозволените концентрации се 50. Во градот нема никакви предупредувања, возбудувања, акции или пак загриженост од општинските власти.

Иновативен филтер максимално ги апсорбира ПМ честичките од печките на дрва и чини минимално

Сител - 10.11.2019

Овие штетни ПМ честички наместо да завршат во воздухот и вашите бели дробови завршија во цилиндарот, изум на скопјанецот Пандо Петковски монтиран над печка за затоплување. Машинскиот инженер испровоциран од се поголемото аерозагадување во земјава ...

Тетово се гуши- Воздухот е загаден 15 пати повеќе од дозволеното

Курир - 10.11.2019

800 милиграми на еден кубен метар воздух од ПМ10 честичките дишат вечерва граѓаните на Тетово. Максимално дозволените концентрации се 50. Во градот нема никакви предупредувања или пак загриженост од општинските ...

Дождот го намали загадувањето, Скопје утринава дише послободно

Скопје инфо - 10.11.2019

Дождот, кој вчера вечерта паѓаше во Скопје, го намали загадувањето на градот. Ако вчера загадувањето со ПМ10-честички достигна до 97 микрограми на еден кубен метар, што беше речиси двојно повеќе од дозвелените 50 микрограми, денеска изнесува околу ...

Иновативен филтер максимално ги апсорбира ПМ честичките од печките на дрва и чини минимално

4NEWS - 10.11.2019

Овие штетни ПМ честички наместо да завршат во воздухот и вашите бели дробови завршија во цилиндарот, изум на скопјанецот Пандо Петковски монтиран над печка за затоплување. Машинскиот инженер испровоциран од се поголемото аерозагадување во земјава ...

Скопјанец измисли иновативен филтер кој ги апсорбира ПМ честичките- Каде е фондот за иновации?

Курир - 10.11.2019

Штетните ПМ честички наместо да завршат во воздухот и вашите бели дробови завршуваат во цилиндарот, изум на скопјанецот Пандо Петковски монтиран над печка за затоплување. Машинскиот инженер испровоциран од се поголемото аерозагадување во земјава ...

Скопјанец измисли иновативен филтер кој ги апсорбира ПМ честичките- Каде е фондот за иновации?

Пулс24 - 10.11.2019

Штетните ПМ честички наместо да завршат во воздухот и вашите бели дробови завршуваат во цилиндарот, изум на скопјанецот Пандо Петковски монтиран над печка за затоплување. Машинскиот инженер испровоциран од се поголемото аерозагадување во земјава ...

Татко и син од Скопје измислија евтин филтер, кој максимално ги апсорбира ПМ честичките од печките на дрва

Република - 10.11.2019

Испровоциран од сè поголемото аерозагадување во земјава, машинскиот инженер Пандо Петковски од Скопје заедно со неговиот татко пред една година почнале да прават уред кој ги собира не само опасните ПМ честички, туку и сите канецерогени материи што ...

Скопјанец измисли иновативен филтер кој ги апсорбира ПМ честичките

Нетпрес - 10.11.2019

Штетните ПМ честички наместо да завршат во воздухот и вашите бели дробови завршуваат во цилиндарот, изум на скопјанецот Пандо Петковски монтиран над печка за затоплување. Вака започнува сторијата која ја направи телевизија Сител за скопјанецот кој ...

Тетово се гуши- Воздухот е загаден 15 пати повеќе од дозволеното

Пулс24 - 11.11.2019

800 милиграми на еден кубен метар воздух од ПМ10 честичките дишат вечерва граѓаните на Тетово. Максимално дозволените концентрации се 50. Во градот нема никакви предупредувања или пак загриженост од општинските ...

Тетово повторно најзагаден град, екстремен број ПМ честички во воздухот

Press24 - 11.11.2019

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони ...

Тетово повторно најзагаден град, екстремен број ПМ честички во воздухот

Сител - 11.11.2019

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони ...

Тетово повторно најзагаден град, екстремен број ПМ честички во воздухот

Канал5 - 11.11.2019

Концентрацијата на штетни материи во воздухот е 16 пати повисок од дозволените 50 микрограми на метар кубен. Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку ...

Тетово повторно најзагаден град

Независен - 11.11.2019

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони ...

Тетово повторно најзагаден град, екстремен број ПМ честички во воздухот

ММС - 11.11.2019

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони ...

Тетово повторно најзагаден град

Нетпрес - 11.11.2019

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони ...

Тетово синоќа беше најзагаден град, имаше 801 ПМ10 честички во воздухот

Република - 11.11.2019

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони ...

Тетово повторно најзагаден град, екстремен број ПМ честички во воздухот

Либертас - 11.11.2019

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони ...

Тетово повторно најзагаден град, екстремен број ПМ честички во воздухот

Алсат-М - 11.11.2019

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони ...

Тетово утринава екстремно загаден

Фокус - 11.11.2019

Мерните станици ширум земјава покажуваат дека загаденоста во Македонија во овој момент не е на високо ниво, а екстремно загадено е во Тетово. Загаденоста во овој град изнесува 138 µg/m3, а потоа следи Ректоратот при УКИМ со измерени 41 ...

Тетово екстремно загадено, забележана висока концентрација на ПМ10 честички во воздухот

Локално - 11.11.2019

Синоќа во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони „Мој воздух“ е забележана екстремно висока концентрација од над 800 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во ...

Тетово повторно најзагаден град, екстремен број ПМ честички во воздухот

24Инфо - 11.11.2019

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони ...

Тетово се „гуши“ – ноќеска најзагаден град во државава

Скопје1 - 11.11.2019

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони ...

Во Тетово екстремно висока концентрација на ПМ10 честички во воздухот

iPortal - 11.11.2019

Синоќа во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони „Мој воздух“ е забележана екстремно висока концентрација од над 800 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во ...

Скопјанец измисли иновативен филтер кој ги апсорбира ПМ честичките

Скопје инфо - 11.11.2019

Штетните ПМ честички наместо да завршат во воздухот и вашите бели дробови завршуваат во цилиндарот, изум на скопјанецот Пандо Петковски монтиран над печка за затоплување. Машинскиот инженер испровоциран од се поголемото аерозагадување во земјава ...

Екстремно висока концентрација на ПМ10 честички во Тетово

MakPress - 11.11.2019

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони ...

Тетово синоќа најзагаден град, екстремен број ПМ честички во воздухот

ТВ21 - 11.11.2019

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони ...

Тетово најзагаден, Битола средно загаденa

Алфа - 11.11.2019

Утрово најзагаден град во Македонија е Тетово, каде има високо загадување со ПМ 2,5 честичките и средно загадување со ПМ 10 честичките. Во Битола утрово во 9 часот загадувањето во центарот на Битола беше средно со ПМ 2,5 честичките, а ниско со ПМ 10.

Тетово најзагаден, Битола средно загаденa

Фокус - 11.11.2019

Утрово најзагаден град во Македонија повторно е Тетово, каде има високо загадување со ПМ 2,5 честичките и средно загадување со ПМ 10 честичките. Во Битола утрово во 9 часот загадувањето во центарот на Битола беше средно со ПМ 2,5 честичките, а ниско ...

Тетово синоќа најзагаден град, екстремен број ПМ честички во воздухот

4NEWS - 11.11.2019

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони ...

АЛАРМАНТНО:Тетово најзагаден град -екстремен број ПМ честички во воздухот

Магазин - 11.11.2019

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг и мерење на квалитетот на воздухот на апликацијата за мобилни телефони ...

Тетово и утрово најзагаден град во Македонија- во Битола расипаните мерни станици нема кој да ги поправи!

Курир - 11.11.2019

Утрово најзагаден град во Македонија е Тетово, каде има високо загадување со ПМ 2,5 честичките и средно загадување со ПМ 10 честичките. Во Битола утрово во 9 часот загадувањето во центарот на Битола беше средно со ПМ 2,5 честичките, а ниско со ПМ 10.

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Фактор - 11.11.2019

Ситните ПМ честички продираат во алвеолите на белите дробови и може да ги разорат, а докажано е дека имаат влијание и во пореметувањето на ДНК кодот на клетките – велат лекарите Чувство на печење и штипење во носот и грлото, кашлица, вртоглавици и ...

Татко и син од Скопје осмислиле филтер кој ги апсорбира штетните ПМ честички од печките за греење – изумот се закитил и ...

Скопје24 - 11.11.2019

Поради сè поголемата загаденост и високото ниво на штетни ПМ честички, скопјанецот Пандо Петковски осмислил филтер кој максимално ги апсорбира честичките од печките на дрва. Машинскиот инженер заедно со својот татко започнал да прави уред кој не ...

Иновацијата на таткото и синот Петковски за прочистување на воздухот го привлече вниманието на институциите

4NEWS - 11.11.2019

Фондот за иновации се заинтересира за пронајдокот на Петковски. По сторијата на Сител таткото и синот неделава ќе го претставаат нивниот изум пред надлежните во Фондот. Тие направија уред кој собира ПМ честички и останатите штетни материи при ...