TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мнозинството гласаше за легализација на абортусот во Ирска

AKO - 27.05.2018

Иако звучи неверојатно, но Ирците дури сега(26.05.2018) се изјаснија за легализација на абортусот и тоа на референдум. Ирскиот премиер Лео Варадкар, го прогласи овој ден за историски. Тој вети дека неговата влада ќе работи забрзано на новиот закон ...

Историска победа за правото на абортус во Ирска

Макфакс - 26.05.2018

Изборни комисии во Ирска денеска ги потврдиле резултатите од изборната анкета по референдумот во Ирска. Резултатите покажуваат голема победа на заговорниците за правото на абортус. Официјалните резултати покажале дека 66 отсто на граѓаните на Ирска ...

„Тивка револуција“ против забраната за абортус во Ирска

Р.С.Европа - 26.05.2018

Ирскиот премиер Лео Варадкар ја поздрави „тивката револуција“ во неговата земја, откако резултатите од вчерашниот референдум покажаа дека големо мнозинство од Ирците гласаа за укинување на уставната забрана за абортус од 1983 година.

Со законски измени- абортус во еден ден

Сител - 26.05.2018

Жената која сака да абортира ќе може да го направи тоа истиот ден. Нема повеќе чекање на три работни дена за да размисли дали абортусот е конечна одлука, а ќе биде укинат и задолжителниот ултразвучен преглед за слушање на срцевите тонови.

Мнозинството Ирци се изјаснија за либерализација на абортусот

А1 On - 26.05.2018

Околу две третини од Ирците на вчерашниот референдум се изјаснија за укинување на Осмиот амандман на Уставот на Ирска, со кој беше воведена забрана за аборус. Според нецелосните официјални резултати од референдумското изјаснување објавени ...

Ирците изгласаа да се сменат строгите одредби за абортус, Премиерот најави нов закон до крајот на годината

Сакам да кажам - 26.05.2018

Граѓаните на Ирска се изјаснија дека сакаат промена на строгите одредби за абортус. На рефендумот 69,4 отсто од граѓаните гласале дека сакаат се укине Осмиот амандман на Уставот донесен 1983 година, со кој прекин на бременоста се дозволува само кога ...

Ирците изгласаа легализирање на абортусот (ФОТО)

МКД - 26.05.2018

Ирските граѓани изгласаа либерализација на еден од најстрогите закони во светот во однос на абортусот, покажаа резултатите од излезните анкети по референдумот во земјата. Според податоците на ирската агенција за истражување на пазарот Ипсос МРБИ, ...

Неофицијално: Ирска изгласа либерализација на абортусот

А1 On - 26.05.2018

Ирските гласачи вчера гласаа на историскиот референдум за тоа дали треба да се ублажи законот за аборуст. Официјалните резултати ќе бидат соопштени денес, а според излезните анкети, Ирците гласа за укинување на 8.

Ирците рекоа големо “да” за либерализација на абортусот

Нова ТВ - 26.05.2018

Ирските граѓани вчера, со големо мнозинство, изгласаа либерализација на најрестриктивното законодавсто за абортусот во Европа. Во оваа мала земја од 4.7 милиони граѓани е забранет абортусот освен во случај на опасност за животот на мајката.

Излезни анкети: Ирците изгласаа легализација на абортусот

Алсат-М - 26.05.2018

Граѓаните на Ирска изгласаа либерализација на еден од најстроите закони за абортус во светот, покажуваат резултатите од излезните анкети по референдумот. Според податоците на Ипсос МРБИ, повеќе од две третини од граѓаните гласале за легализација на ...

Ирците поддржаа либерализација на абортусот, покажуваат првичните резултати од референдумот

Радио МОФ - 26.05.2018

Активистите за либерализација на абортусот во Ирска се убедени во огромна победа на вчерашниот историски референдум на кој граѓаните одлучуваа „за“ или „против“ менување на досегашните стрикни законски одредби за абортус.

Крај на стриктната забрана на абортус во Ирска

Deutsche Welle - 26.05.2018

Во Ирска е отворен патот за полиберален закон за абортус. На вчерашниот референдум мнозинството граѓани се изјаснија за реформа на најстриктниот закон во Европа, велат прогнозите. На референдумот во Ирска големо мнозинство од избирачите се изјасниле ...

Ирска: Кампања против либерализација на абортусот го призна поразот на референдумот

Вечер - 26.05.2018

Главната група, која се противи на либерализацијата на ирскиот закон за абортусот, денеска призна дека претрпе голем пораз на вчерашниот референдум. – Народот на Ирска „се наклони на една страна на вагата.

Ирска се избори за легализација на абортусот

Слободен Печат - 26.05.2018

На референдумот за легализација на абортусот, поголемиот дел од граѓаните се изјасниле „за“, односно повеќе од две третини од излезените на гласањето. Вчера во Ирска се одржа референдум, а според проекциите, либерализацијата на законот за легален ...

ИРЦИТЕ ЈА ПОДДРЖАА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈАТА НА АБОРТУСОТ: 62 отсто гласаа „ЗА“ измени на законот

Фактор - 26.05.2018

Граѓаните на Ирска ја изгласаа либерализацијата на еден од најострите закони за абортус во светот. Според резултатите по референдумот , повеќе од две третини од граѓаните гласале за легализација на абортусот.

Ирска легализира абортуси

Локално - 26.05.2018

Католичката Ирска со огромно мнозинство ја потврди либерализацијата на еден од најтешките закони за абортус во Европа, покажаа вчерашниот референдум. За укинување на уставната забрана за абортус, тие гласаа за 68 отсто против 32 отсто, според ...

Ирска одржува референдум за абортусот

Глас на Америка - 25.05.2018

Сегашните закони дозволуваат абортус само во случаи кога е загрозен животот на мајката Гласачите во Ирска денеска на гласање ќе одлучат дали да го задржат или укинат уставниот амандман што го забранува абортусот во повеќето случаи.

Законот за абортус на референдум: За што се гласа во Ирска?

Deutsche Welle - 25.05.2018

Во Ирска денеска се гласа на референдум за начинот на кој ќе се третира абортусот во иднина. Во строго католичката земја досега на сила беше еден од најстрогите закони за абортус во цела ЕУ.

Референдум во Ирска за промени на строгите одредби за абортус

Сакам да кажам - 25.05.2018

Граѓаните на Ирска денеска на референдум се изјаснуваат дали се за промени на одредбите за абортус. Околу 3,2 милиони Ирци, треба да се изјаснат дали се согласуваат да се укине Осмиот амандман на Уставот донесен 1983 година, со кој прекин на ...

Референдум во Ирска: Правото на абортус на гласање

Нова ТВ - 25.05.2018

Гласачките места се отворени за Ирска да се изјасни преку референдум за законите за абортус, објавува Би-Би-Си. Гласањето ќе одлучи дали да го укине делот од Уставот, познат како Осмиот амандман, со што ефективно се забранува абортус во земјата.

Ирска, референдум за укинување на законот за абортус

Алсат-М - 25.05.2018

Повеќе од 3,5 милиони Ирци со право на глас денес ќе гласаат на референдумот за укинување на строгиот закон за абортус кој со децении ја бранува јавноста. Поддржувачите на законот гледаат на референдумот како последна линија на отпор, а оние кои ...

Ирците гласаат на референдум за промени на одредбите за абортус

ТВ21 - 25.05.2018

Околу 3,2 милиони граѓани на Ирска со право на глас денеска се изјаснуваат на референдум за промени на ригорозните одредби за абортусот. Како што јави Би-Би-Си, според сегашните законски решенија прекин на бременоста е дозволен само доколу таа го ...

Со законски измени- абортус во еден ден

Република - 26.05.2018

Жената која сака да абортира ќе може да го направи тоа истиот ден. Нема повеќе чекање на три работни дена за да размисли дали абортусот е конечна одлука, а ќе биде укинат и задолжителниот ултразвучен преглед за слушање на срцевите тонови.

Мнозинството Ирци се изјаснија за либерализација на абортусот

Стандард - 26.05.2018

Околу две третини од Ирците на вчерашниот референдум се изјаснија за укинување на Осмиот амандман на Уставот на Ирска, со кој беше воведена забрана за аборус. Според нецелосните официјални резултати од референдумското изјаснување објавени ...

Голем ден за Ирска: Референдум за абортусот денеска можеби ќе ја промени судбината на многу жени (ВИДЕО)

Курир - 25.05.2018

Граѓаните ќе гласаат дали сакаат да го отповикаат осмиот амандман од Уставот, кој забранува прекин на бременоста во таа земја. Во Ирска денеска се одржува референдум за абортусот, а гласачките места се веќе отворени.

Ирска го легализираше абортусот на референдум

Телма - 26.05.2018

Ирските граѓани изгласаа либерализација на еден од најстрогите закони во светот во однос на абортусот, покажаа резултатите од излезните анкети по вчерашниот референдум во земјата. Според податоците на ирската агенција за истражување на пазарот ...

Ирците со големо мнозинство рекоа “ДА” за либерализација на абортусот

Либертас - 26.05.2018

Ирските граѓани вчера, со големо мнозинство, изгласаа либерализација на најрестриктивното законодавсто за абортусот во Европа. Во оваа мала земја од 4.7 милиони граѓани е забранет абортусот освен во случај на опасност за животот на мајката.

Ирска: Кампања против либерализација на абортусот го призна поразот на референдумот

ТВ21 - 26.05.2018

Главната група, која се противи на либерализацијата на ирскиот закон за абортусот, денеска призна дека претрпе голем пораз на вчерашниот референдум. Народот на Ирска „се наклони на една страна на вагата.

Ирците на чекор да го легализираат абортусот

Макфакс - 26.05.2018

Мнозинство граѓани на Ирска гласале за легализација на абортусот, според прогнозите направени по налог на весникот „Ајриш Тајмс“. По вчерашниот референдум во Ирска, прогнозите покажуваат дека повеќе од две третини од граѓаните гласале за ...

Историски референдум - Ирците гласаа за легализација на абортусот

Канал5 - 26.05.2018

Граѓаните на Ирска гласаа за либерализација на еден од најострите закони за абортус во светот, покажаа резултатите од излезните анкети после референдумот. Католичката Ирска со огромно мнозинство ја потврди либерализацијата на еден од најтешките ...

Што ќе изгласаат Ирците на референдумот за абортус?

Женски магазин - 25.05.2018

Ирците денеска на референдум се изјаснуваат дали се за промени на одредбите за абортус. Околу 3,2 милиони Ирци, треба да се изјаснат дали се согласуваат да се укине Осмиот амандман на Уставот донесен 1983 година, со кој прекин на бременоста се ...

Референдум за укинување на Законот за абортус во Ирска

Канал5 - 25.05.2018

Повеќе од 3,5 милиони Ирци со право на глас денес ќе гласаат на референдумот за укинување на строгиот Закон за абортус кој со децении ја бранува јавноста. Поддржувачите на законот гледаат на референдумот како последна линија на отпор, а оние кои ...

Ирците гласаат на референдум за промени на одредбите за абортус

Стандард - 25.05.2018

Околу 3,2 милиони граѓани на Ирска со право на глас денеска се изјаснуваат на референдум за промени на ригорозните одредби за абортусот. Како што јави Би-Би-Си, според сегашните законски решенија прекин на бременоста е дозволен само доколу таа го ...

Мнозинството Ирци се изјаснија за либерализација на абортусот

Н.Македонија - 26.05.2018

Околу две третини од Ирците на вчерашниот референдум се изјаснија за укинување на Осмиот амандман на Уставот на Ирска, со кој беше воведена забрана за абортус. Според нецелосните официјални резултати од референдумското изјаснување објавени ...

Ирска: Кампања против либерализација на абортусот го призна поразот на референдумот

CivilMedia - 26.05.2018

Главната група, која се противи на либерализацијата на ирскиот закон за абортусот, денеска призна дека претрпе голем пораз на вчерашниот референдум. Народот на Ирска „се наклони на една страна на вагата.

Ирците на чекор да го легализираат абортусот

Sky - 26.05.2018

Мнозинство граѓани на Ирска гласале за легализација на абортусот, според прогнозите направени по налог на весникот „Ајриш Тајмс“. По вчерашниот референдум во Ирска, прогнозите покажуваат дека повеќе од две третини од граѓаните гласале за ...

Ирците на референдум гласаат за промени во ригорозните одредби за абортус

Радио МОФ - 25.05.2018

Со почеток од 7 часот по локално време, па се до 22 часот, околу 3,2 милиони граѓани на Ирска денеска се изјаснуваат на референдум за промени на ригорозните одредби за абортусот. Околу 100.000 гласачи се нови, регистрирани пред референдумот.

Мнозинството Ирци се изјаснија за либерализација на абортусот

Локално - 26.05.2018

Околу две третини од Ирците на вчерашниот референдум се изјаснија за укинување на Осмиот амандман на Уставот на Ирска, со кој беше воведена забрана за аборус. Според нецелосните официјални резултати од референдумското изјаснување објавени ...

Ирска: Кампања против либерализација на абортусот го призна поразот на референдумот

Сител - 26.05.2018

Главната група, која се противи на либерализацијата на ирскиот закон за абортусот, денеска призна дека претрпе голем пораз на вчерашниот референдум. Народот на Ирска „се наклони на една страна на вагата.

Ирците на чекор да го легализираат абортусот

Точка - 26.05.2018

Мнозинство граѓани на Ирска гласале за легализација на абортусот, според прогнозите направени по налог на весникот „Ајриш Тајмс“. По вчерашниот референдум во Ирска, прогнозите покажуваат дека повеќе од две третини од граѓаните гласале за ...

Ирците гласаат на референдум за промени на одредбите за абортус

А1 On - 25.05.2018

Околу 3,2 милиони граѓани на Ирска со право на глас денеска се изјаснуваат на референдум за промени на ригорозните одредби за абортусот. Како што јави Би-Би-Си, според сегашните законски решенија прекин на бременоста е дозволен само доколу таа го ...

Мнозинството Ирци се изјаснија за либерализација на абортусот

24 Вести - 26.05.2018

Околу две третини од Ирците на вчерашниот референдум се изјаснија за укинување на Осмиот амандман на Уставот на Ирска, со кој беше воведена забрана за аборус. Според нецелосните официјални резултати од референдумското изјаснување објавени ...

Ирците гласаат на референдум за промени на одредбите за абортус

CivilMedia - 25.05.2018

Околу 3,2 милиони граѓани на Ирска со право на глас денеска се изјаснуваат на референдум за промени на ригорозните одредби за абортусот. Како што јави Би-Би-Си, според сегашните законски решенија прекин на бременоста е дозволен само доколу таа го ...

Мнозинството Ирци се изјаснија за либерализација на абортусот

Вечер - 26.05.2018

Околу две третини од Ирците на вчерашниот референдум се изјаснија за укинување на Осмиот амандман на Уставот на Ирска, со кој беше воведена забрана за аборус. Според нецелосните официјални резултати од референдумското изјаснување објавени ...

Ирците гласаат на референдум за промени на одредбите за абортус

Сител - 25.05.2018

Околу 3,2 милиони граѓани на Ирска со право на глас денеска се изјаснуваат на референдум за промени на ригорозните одредби за абортусот. Како што јави Би-Би-Си, според сегашните законски решенија прекин на бременоста е дозволен само доколу таа го ...

ПРАВО НА АБОРТУС: Денес во оваа земја се гласа за отфрлање на страшните правила и казни за абортус

Фактор - 25.05.2018

Конечно денес 3,2 милиони граѓани на Ирска коишто имаат право на глас ќе се изјаснуват на референдум за промени на ригорозните одредби за абортусот. BBC пишува дека според сегашните законски решенија прекин на бременоста е дозволен само доколу таа ...

(ВИДЕО) Ирци од различни земји се враќаат во Ирска за да гласаат на референдумот за промени на ригорозните одредби за ...

Либертас - 25.05.2018

Околу 3,2 милиони граѓани на Ирска со право на глас денеска се изјаснуваат на референдум за промени на ригорозните одредби за абортусот. Како што јави Би-Би-Си, според сегашните законски решенија прекин на бременоста е дозволен само доколу таа го ...

Ирците гласаат на референдум за промени на одредбите за абортус

Локално - 25.05.2018

Околу 3,2 милиони граѓани на Ирска со право на глас денеска се изјаснуваат на референдум за промени на ригорозните одредби за абортусот. Како што јави Би-Би-Си, според сегашните законски решенија прекин на бременоста е дозволен само доколу таа го ...