TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ФОТО) Украинската војска го евакуира регионот Харков: Стотици цивили извлечени поради руското гранатурање

Слободен Печат - 13.05.2024

Украинските безбедносни сили евакуираа стотици цивили од пограничните области на регионот Харков поради руските воздушни напади. Полицајците ги евакуираа жителите од територијалните заедници Циркунивска, Липецка и Вовчанск.

(Видео) Стотици цивили се евакуирани од пограничните области на Харков

Макфакс

Стотици цивили се евакуирани од пограничните области на Харков

Опсервер

Стотици цивили се евакуирани од пограничните области на Харков

Алсат-М

Украина: Северниот фронт е „значително влошен“

Слободен Печат - 13.05.2024

Украинските власти издадоа предупредувања за зголемени тензии на северниот фронт, бидејќи руските сили ја нарушија одбранбената линија на Украина, иницирајќи неочекувана северна прекугранична офанзива, пишува „ defence-blog “.

Тешки борби во североисточна Украина, Русија почна масовни напади

Р.С.Европа

Русија го шири харковското боиште со напади во мали групи, вели гувернерот

Нетпрес

Русите напредуваат во харкивскиот регион, се водат борби на периферијата на градот Вовчанск

Сакам да кажам

Руски обрач околу Харков: „Страшно е”

Deutsche Welle

ЖЕСТОК ОБРАЧ НА НОВИОТ ФРОНТ ВО ХАРКОВ „Украинците не очекуваа толку брзо да дојде офанзивата“

+инфо

Украина: Непријателот постигнува тактички успеси

Макфакс

Мета Lider Вечер Прес Канал5 А1 On Либертас Опсервер Скопје1

Русите го шират фронтот во Харкив, но досега не ја пробиле главната одбранбена линија

Сакам да кажам - 13.05.2024

Руските сили ги засилија копнените напади во украинскиот регион Харкив и напаѓаат нови области со мали групи во обид да го рашират фронтот и да ги растегнат украинските трупи, изјави регионалниот гувернер Олег Синехубов.

Зеленски: Жестоки борби во Харковскиот регион, целта е да се растегне и деморализира украинската одбрана

Курир

Зеленски: Жестоки борби во Харковскиот регион, целта е да се растегне и деморализира украинската одбрана

Телма

Зеленски: Жестоки борби во Харковскиот регион, целта е да се растегне и деморализира украинската одбрана

Локално

СЕ ВОДАТ ЖЕСТОКИ БОРБИ ВО ОБЛАСТА ХАРКОВ Зеленски посочи дека целта е да се растегне и деморализира украинската одбрана

+инфо

Зеленски: Жестоки борби во Харковскиот регион, целта е да се растегне и деморализира украинската одбрана

Рацин

Зеленски: Жестоки борби во Харковскиот регион, целта е да се растегне и деморализира украинската одбрана

Република

MakPress Рацин

Украинците убиле и раниле 20-тина Руси со дрон камиказа

Макфакс - 13.05.2024

Околу дваесет руски војници се убиени или ранети во напад со дрон камиказа врз логистички центар и складиште за оружје во окупираниот град Соловјов во Доњецк, објави германскиот новинар Јулијан Ропке.

Украинците убиле и раниле 20-тина Руси со дрон камиказа

Опсервер

Разрешен командантот на украинската армија задолжен за фронтот кај Харков

Слободен Печат - 13.05.2024

Украинскиот командант одговорен за фронтот на североистокот на Харков е сменет за време на руската офанзива во таа област, соопшти денеска портпаролот на украинската армија Назар Волоши Тој информираше дека за нов коамндант на тој дел од фронтот ...

Сменет командантот на украинската армија задолжен за фронтот кај Харков

24Инфо

По лошо водената одбрана, Киев го разреши командантот на силите во регионот на Харков

Антропол

Украина го смени командантот на Харков

Макфакс - 13.05.2024

Украинскиот командант одговорен за североисточната линија на фронтот во Харков беше сменет за време на руската офанзива, изјави во понеделникот воен портпарол. Сменет е Јуриј Галушкин, кој од април годинава беше на чело на Харков, а на негово место ...

Украина го смени командантот на Харков

Опсервер

Украина го смени командантот на Харков

Точка

Сменет украинскиот командант одговорен за Харков

Локално

Украина го смени командантот на Харков

Centar

„Њујорк тајмс“: Украинците се повлекуваат во правец на Харков

Локално - 13.05.2024

Украинските вооружени сили се повлекуваат пред налетот на руската војска во правец на Харков, а украинските команданти меѓусебно се обвинуваат за поразите во овој дел од бојното поле. Според воените експерти, ситуацијата е опасна за Украина, бидејќи ...

Зеленски: Се водат жестоки борби во областа Харков

Слободен Печат

Жестоки борби во регионот на Харков; повеќе од 14.000 бегалци пристигнаа во Унгарија

Слободен Печат

Жестоки борби во регионот Харков, над 14.000 бегалци пристигнаа во Унгарија

24Инфо

Русите тврдат дека влегле во Вовчанск, во текот на безмилосни напади кај Харков: „Отвораат нов фронт, ситуацијата е ...

4NEWS - 13.05.2024

Русија тврди дека нејзините сили влегле во градот Вовчанск во североисточниот дел на границата, во близина на вториот по големина град во Украина, Харков. Украина потврди дека Русија денеска ги интензивирала копнените операции кон Харков, напаѓајќи ...

Русите тврдат дека влегле во Вовчанск, Украина негира, но оцени дека „ситуацијата е тешка“

Либертас

Русите тврдат дека влегле во Вовчанск, Украина негира, но оцени дека „ситуацијата е тешка“

Курир

Русите тврдат дека влегле во Вовчанск, Украина негира, но оцени дека „ситуацијата е тешка“

Во Центар

Русите тврдат дека влегле во Вовчанск, Украина негира, но оцени дека „ситуацијата е тешка“

Н.Македонија

Русите тврдат дека влегле во Вовчанск, Украина негира, но оцени дека „ситуацијата е тешка“

MakPress

Русите тврдат дека влегле во Вовчанск, Украина негира, но оцени дека „ситуацијата е тешка“

Пулс24

Канал5 МКД

Жестоки битки околу Харкив, аналитичари сметаат дека Русите спроведуваат лажна офанзива за да изнудат повлекување на ...

CivilMedia - 13.05.2024

Продолжуваат жестоките одбранбени битки на голем дел од пограничната област на регионот Харкив, објави украинскиот претседателот Володимир Зеленски во синоќешното видео обраќање до нацијата.

Жестоки битки околу Харкив, аналитичари сметаат дека Русите спроведуваат лажна офанзива за да изнудат повлекување на украинските сили од Часив Јар

Нова ТВ

Жестоки битки околу Харкив, аналитичари сметаат дека Русите спроведуваат лажна офанзива за да изнудат повлекување на украинските сили од Часив Јар

Zoom

Жестоки битки околу Харкив, аналитичари сметаат дека Русите спроведуваат лажна офанзива за да изнудат повлекување на украинските сили од Часив Јар

Frontline

Жестоки битки околу Харкив, аналитичари сметаат дека Русите спроведуваат лажна офанзива за да изнудат повлекување на украинските сили од Часив Јар

Centar

Жестоки битки околу Харкив, аналитичари сметаат дека Русите спроведуваат лажна офанзива за да изнудат повлекување на украинските сили од Часив Јар

Вести плус

Сирски: Ситуацијата во регионот Харков е комплицирана, но украинските сили го држат фронтот

Слободен Печат - 12.05.2024

-Обидите на руските напаѓачи да ја пробијат нашата одбрана се спречени, напиша тој на апликацијата Телеграм. Тој додаде оти ситуацијата е комплицирана, но дека „силите на Украина прават се за да ги задржат одбранбените линии и позиции и да му ...

Сирски: Ситуацијата во Харков се влоши, борбите продолжуваат

Локално

„Непријателот напаѓа од сите страни, ситуацијата се влоши“: Клуч кај Харков, итно објави Киев

Скопје1

Сирски: Ситуацијата во регионот Харков е комплицирана, но украинските сили го држат фронтот

MakPress

Повеќе од 4.000 луѓе се евакуирани од пограничните области на регионот Харков

Либертас - 12.05.2024

Повеќе од 4.000 луѓе се евакуирани од пограничните области на украинската област Харков, изјави денеска регионалниот гувернер Олег Синегубов, цитиран од француските медиуми. Потребата за евакуација се појави откако руските сили во петокот започнаа ...

Повеќе од 4.000 луѓе се евакуирани од пограничните области на регионот Харков

Канал5

Повеќе од 4.000 луѓе се евакуирани од пограничните области на регионот Харков

MakPress