TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кина ја поддржа Србија во однос на Косово и „заштитата на суверенитетот“

Р.С.Европа - 30.05.2023

Кина ја изрази својата поддршка за напорите на Србија „за заштита на суверенитетот и територијалниот интегритет“, по конфликтот меѓу српските демонстранти во Звечан и мировните сили на НАТО, КФОР.

Војници на НАТО во полна борбена опрема чуваат зграда на Косово од неколку српски демонстранти (ВИДЕО)

МКД

КФОР ги повика Приштина и Белград да преземат одговорност за состојбата во северно Косово

Курир

Се очекува повлекување на косовската полиција од Звечан

Нетпрес

Војници на КФОР ја обезбедуваат општинската зграда во Звечан, се собраа неколку Срби

А1 On

Турција повикува на смиреност во северно Косово поради судирите

Во Центар

Работниците од општина Звечан и денеска се собираат барајќи враќање на работните места

Слободен Печат

Слободен Печат Телма Мета Локално Р.С.Европа МКД Телма Глас на Америка

Косовска полиција: Ситуацијата на север е мирна, но кревка

4NEWS - 30.05.2023

Безбедносната состојба на северот на Косово се уште е тензична по вчерашните дејствија на насилните српски демонстранти, соопшти косовската полиција. „Повикувајќи се на околностите и настаните што се случија вчера, демонстрантите, поединци и ...

ЕУ ги повика двете страни на смирување на ситуацијата: Веднаш да се најде политичко решение преку дијалог

MakPress

КФОР: Косово и Србија да преземат одговорност за настаните на северот

Р.С.Европа

Утрово е мирно на северот на Косово

Канал5

Граѓаните на Косово утрово повторно почнаа да се собираат на протест

Фокус

На северот на Косово ноќта помина мирно

Слободен Печат

Ден по хаосот во Косово: КФОР во состојба на готовност, најавија нови протести на Србите

4NEWS

Р.С.Европа ТВ21 Слободен Печат Слободен Печат Сител Макфакс Мета Слободен Печат

ВИДЕО | Андоновиќ: Се очекува повлекување на косовската полиција од Звечан, повторно собирање на косовските Срби пред ...

Слободен Печат - 30.05.2023

Најдоцна до 15 часот се очекува повлекување на специјалните единици на косовската полиција од општинската зграда во Звечан, потврдија извори од српската привремена управа. Според членот на привремената управа на општина Звечан Драган Недељковиќ, ова ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Трет ден протести на северот на Косово; КФОР бара одговорност од двете страни; „капите“ на Беливук препознаени на протестите; градоначалниците не можат да влезат во општинските објекти

CivilMedia

На северот на Косово тензии, судир на локалните срби со КФОР

Р.С.Европа

На Косово моментално мирно, најавени се нови протести

Р.С.Европа

Ноќта на северот на Косово помина мирно, КФОР утрово распореден околу општинската зграда во Звечан

360 степени

На северот од Косово утрово мирно, во општините има зголемено присуството на КФОР

Макфакс

Еу ги повика двете страни на Косово на смирување на ситуацијата

Тера

Локално 360 степени 360 степени Centar Сакам да кажам Фактор А1 On Канал5

КФОР: Приштина и Белград да преземат одговорност за настаните на северот на Косово

360 степени - 30.05.2023

Двете страни треба да преземат целосна одговорност за она што се случи и да спречат каква било понатамошна ескалација, наместо да се кријат зад лажните наративи, вели командантот на мисијата на КФОР Командантот на КФОР, генерал-мајор Анџело Микеле ...

Италијанската премиерка: Ова е целосно неприфатливо, нема да толерираме понатамошни напади врз КФОР

А1 On

КФОР: Вкупно 30 војници повредени во Звечан

4NEWS

(Видео)Припадниците на КФОР не можат да ги извлечат повредените колеги од обрачот

Либертас

Насилството во Косово веднаш да престане, побара меѓународната заедница

Н.Македонија

41 повреден војник во Звечан

А1 On

НАТО: Најостро ги осудуваме нападите врз војниците на КФОР на северот на Косово

4NEWS

CivilMedia Локално 4NEWS Либертас Frontline Нова ТВ Либертас Макфакс

Градоначалникот на Лепосавиќ повеќе од 30 часа поминал во општинската зграда, додека граѓаните дежурале надвор

Нова ТВ - 30.05.2023

Градоначалникот на Лепосавиќ повеќе од 30 часа поминал во општинската зграда, ноќта ја поминал таму додека граѓаните дежурале надвор Пред зградата на општина Лепосавиќ и денеска се собраа голем број граѓани, а во зградата ноќта ја помина ...

Лепосавиќ: Жителите се собираа, Хетеми преноќи во општинската зграда

Слободен Печат

Србите од Косово бараат градоначалниците -албанци од северниот дел на земјата да останат дома и да се повлече полицијата

Телма

Србите во Лепосавиќ донесоа озвучување пред општинската зграда и заиграа „Ужичко оро“/ВИДЕО

Вечер Прес

(Видео) Солзавец, тензии и преговори – ситуацијата на северот на Косово напната, но мирна

Телма

Повторно тензии на северот на Косово, српски претставници преговараат со КФОР

Мета

Србија и Косово: Борбени возила и бодликава жица пред општинските згради на северот на Косово, солзавец во Звечан

4NEWS

Локално 4NEWS Сител Курир еМагазин Опсервер Нова ТВ MakPress

(видео)Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, може да се случи голема експлозија во центарот на Европа

Телма - 30.05.2023

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров рече дека ситуацијата на Косово е алармантна и дека може да се случи голема експлозија во центарот на Европа. Според него западот сака да го потчини секој кој има свое мислење.

Лавров за Косово: Се спрема голема експлозија во центарот на Европа

МКД

Лавров: Ситуацијата во Косово е алармантна, ќе се случи експлозија во центарот на Европа

Макфакс

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, ќе се случи експлозија во центарот на Европа

24Инфо

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, ќе се случи експлозија во центарот на Европа

MTM

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, се подготвува експлозија во центарот на Европа

Локално

ЌЕ СЕ СЛУЧИ ГОЛЕМА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЕВРОПА! Сергеј Лавров за ситуацијата во Косово

+инфо

Точка Република Скопје1 Press24 Либертас Вечер Прес Centar Република

Вјоса Османи вели дека „бандите на Вучиќ“ нападнале новинари и полицајци

Фактор - 29.05.2023

Koсовската претседателка Вјоса Османи вели дека илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите. Таа ги нарече банди луѓето кои учестуваа во денешните настани во северно Косово.

Османи: Српските нелегални структури претворени во криминални банди ги нападнаа полицијата, КФОР и новинарите

Слободен Печат

Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

А1 On

Претседателката на Косово го обвини Вучиќ за дестабилизација на северот на земјата

Локално

Вонредно обраќање на Вучиќ

4NEWS

Министерот за одбрана на Србија со најава дека целосно ќе распореди армиски формации по должината на границата со Косово

Макфакс

Десетина повредени во конфликтот меѓу полицијата и граѓаните во Звечан, барикади во Лепосавиќ

Zoom

Макфакс Точка Денешен Република MTM 24Инфо MTM Точка

„Може да се случи голема експлозија среде Европа“: Лавров вели дека на Косово состојбата е алармантна

Слободен Печат - 29.05.2023

„Ситуацијата на Косово е алармантна, може да се случи голема експлозија во центарот на Европа“, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за новинарите во Кенија. -Тие ги прекршија сите принципи на Хелсиншката повелба и другите ...

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, може да се случи голема експлозија

Канал5

Столтенберг: Само со дијалог меѓу Белград и Приштина до мир и нормализација на односите

Слободен Печат

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, може да се случи голема експлозија

Опсервер

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, може да се случи голема експлозија

Курир

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, може да се случи голема експлозија

Нетпрес

Лавров: Ситуацијата на Косово е алармантна, може да се случи голема експлозија

Во Центар

Вечер Прес 24Инфо Сител Н.Македонија Либертас

Едно лице се бори за живот по судирот на Србите со косовската полиција и КФОР

Фокус - 29.05.2023

Во клиничко-болничкиот центар во Косовска Митровица се примени 53 лица повредени при денешната акција на растурање на протестот на Србите во Звечан. Едно лице е оперирано, се наоѓа на одделението за интензивна нега и лекарите се борат за неговиот ...

Повредени десетици демонстранти и припадници на КФОР во протестите на Србите во северно Косово

Бизнис Вести

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан по судирот на Србите со косовската полиција и КФОР

Сител

Едно лице се бори за живот по судирот на Србите со косовската полиција и КФОР

Либертас

Повеќе од 50 граѓани повредени во судирот во Северна Митровица

Локално

Повредени десетици демонстранти и припадници на КФОР во протестите на Србите во северно Косово

Бриф

Повредени десетици демонстранти и припадници на КФОР во протестите на Србите во северно Косово

Независен

Н.Македонија Либертас MakPress Опсервер еМагазин Во Центар Вечер Прес

ДАЛИ НА БАЛКАНОТ МУ СЕ ЗАКАНУВА ВОЈНА !? Сергеј Лавров упати застрашувачка порака: “Во центарот на Европа се подготвува ...

Во Центар - 29.05.2023

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, денес изјави дека ситуацијата околу последната ескалација на конфликтот меѓу Србија и Косово е алармантна и дека – „ се чини дека се подготвува голема експлозија во центарот на Европа “.

Гренел: Од мир и напредок дојдовме до хаос и окупација

Слободен Печат - 29.05.2023

Поранешниот специјален пратеник на американскиот претседател за дијалог меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел, утринава, откако п рипадниците на КФОР ги опколија општинските згради на север, изјави дека „од мир и напредок преминавме во хаос и ...

(Видео) „Со Бајден стигнавме до хаос и окупација“ – порача советникот на Трамп за ситуацијата на Косово

Макфакс

„Со Бајден стигнавме до хаос и окупација“ – порача советникот на Трамп за ситуацијата на Косово

MTM

(Видео) „Со Бајден стигнавме до хаос и окупација“ – порача советникот на Трамп за ситуацијата на Косово

Скопје1

„Со Бајден стигнавме до хаос и окупација“ – порача советникот на Трамп за ситуацијата на Косово

Centar

(Видео) Со Бајден стигнавме до хаос и окупација“ – порача советникот на Трамп за ситуацијата на Косово

Точка

Столтенберг: Белград и Приштина да се вклучат во дијалог – Приштина да ја запре дестабилизацијата

А1 On - 28.05.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека Приштина и Белград треба да се вклучат во дијалог под покровителство на ЕУ, како единствен начин за мир и нормализација и истакна дека Приштина мора да престане да презема ...

Столтенберг: Приштина да престане да презема еднострани и дестабилизирачки чекори

24Инфо

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

MakPress - 28.05.2023

Поранешниот шеф на албанската дипломатија, еден од најпознатите историчари и универзитетски професор, Паскал Мило анализирајќи ја состојбата во северот на Косово, оценува дека дејствијата на косовските власти во четирите општини и судирите со ...

Мило:Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

Канал5

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

Во Центар

Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово, вели Мило

Нетпрес

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

Вечер Прес

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

24Инфо

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

Опсервер

Сител Телма 24 Вести