TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Да ја повториме лекцијата (за референдумот)…

Либертас - 24.09.2018

Се ближи значаен датум и настан за новата историја на македонската држава. На 30 септември 2018 граѓаните на Република Македонија на референдум треба да се изјаснат прво, дали ги одобруваат резултатите од ангажманот на Владата на Зоран Заев во врска ...

Уште само 7 дена – и сколиозата и клечењето се судбоносни

Н.Македонија - 24.09.2018

Незаборавна ќе биде кампањата за овој референдум. А, богами и 2018 година, последната на Република Македонија, последното југословенско домино. И жална и смешна и трагична и три во едно, како и референдумското ,,прашање“.

Нашето Охи = Бојкот!

Н.Македонија - 24.09.2018

Досега е кажано речиси сѐ што можеше да се каже за кукавичиното јајце во вид на наводен мировен договор со Грција и следствено за референдумот и за уставните измени – повеќе неразумно поради супериорната јавна пропаганда, отколку што можеше да се ...

Што порачаа МПЦ и ИВЗ за референдумот за името

еМагазин - 24.09.2018

До референдумот за името остануваат уште неколку дена, а во меѓувреме секојдневно политичари, јавни личности, но и преставници на црквата јавно ги изнесуваат своите ставови за оваа прашање.

Георгиевски: Да, јас ќе гласам на 30 септември

Нова ТВ - 23.09.2018

Меѓународната заедница тотално ќе се олади, ние ќе останеме со референцата ПЈРМ (Поранешна Југословенска Република Македонија), лично не верувам дека во иднина ќе има храбри македонски политичари кои ќе влезат во ваква битка и затоа сметам дека ова ...

Ле Роа: Договорот за името не е совршен, но која е алтернативата?

Телма - 23.09.2018

Последниве недели, во РМ дојдоа десетици министри, амбасадори и други високи дипломати. Нивните пораки се поврзанисо референдумот и со евроатлантските интеграции на земјата. Зошто е толку важно референдумот да биде успешен? Пред неколку месеци ...

Спасовски: Институциите ќе гарантираат беспрекорно спроведување на референдумот

24 Вести - 23.09.2018

Една недела пред референдумот министерот за внатрешни гарантира дека беспрекорно ќе биде спроведен. Казни ќе има за сите кои на 30 септември ќе се закануваат или ќе вршат притисоци, порачува Оливер Спасовски.

Љубчо Георгиевски ќе гласа на 30 септември ЗА

Алсат-М - 23.09.2018

Екс премиерот, Љубчо Георгиевски смета дека доколку не успее Договорот од Преспа земјата може да ја изгуби шансата за постигнување подобар компромис во иднина. Според него, доколку референдумот од 30 септември не помине, тогаш Македонија ќе продолжи ...

Иванов од Америка ни испрати порака дека ќе го бојкотира референдумот

AKO - 23.09.2018

Претседателот на РМ, Ѓорге Иванов, од Америка, каде престојува, говорејќи пред дел од македонската дијаспора, испрати порака дека ќе го бојкотира референдумот. Еве го неговото обраќање пред членовите на ОМД: ,,Благодарам за ова престижно признание.

Швајцарците си излегоа на референдумите - еден прифатија, два отфрлија

Фактор - 23.09.2018

Швајцарците денеска со голем интерес излегоа на трите референдуми за кои се гласаше денеска во земјата, иако не се носеа одлучи „што живот значат“. Два референдуми се одбиени - односно 64 отсто од гласачите гласале против државна помош за ...

Мицкоски на протестен марш во Охрид, вели дека референдумот е за губење на Македонија (Видео линк)

1tv - 23.09.2018

Ако со референдумот се даде зелено светло на договорот со Грција, практично се вклучува црвено светло за референдумот од 8 септември 1991 година. Иако сакаат од власта да направат поистоветување тие се сосема два различни, спротивни еден од друг ...

Куманово: Ние сме сиромашни луѓе во која и да сме држава

CivilMedia - 23.09.2018

Тимот на ЦИВИЛ ги праша кумановчан(к)и што мислат за референдумот и колку се информирани за самиот процес. „Мислам дека граѓаните се доволно информирани и треба да се излезе на референдумот“, вели еден кумановчанец.

Ирска на референдум ќе одлучува за укинување на забраната за богохулење

Либертас - 23.09.2018

Ирската Влада соопшти дека на 26 октомври ќе се одржи референдум за укинување на законот со кој се казнува богохулењето. Бласфемијата (богохулство) во Ирска е забранета согласно член на Уставот и е казниво во таа земја.

Димитровски: Ако референдумот е историски важен, многу е важно изразувањето на граѓан(к)ите

CivilMedia - 23.09.2018

Во разговор на ЦИВИЛ Медиа, со одговорниот уредник на неделникот „Фокус“, Зоран Димитровски, за прашањето и кампањата околу претстојниот референдум на 30 септември, тој вели дека веднаш по склучувањето на Договорот со Грција, владејачката коалиција, ...

Референдумска кампања, со предизборен шмек

Независен - 23.09.2018

Трикратно зголемување на социјална помош од наредната година, зголемување на парична помош за деца со специјални потреби, зголемување на опфатот на деца кои ќе добиваат детски и образовен додаток, отворање конкурс за сите земјоделци до 40 години кои ...

(Видео) Георгиевски: Нема да имаме шанси да постигнеме подобар договор од овој

1tv - 23.09.2018

Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Георгиевски, во неделно интервју за Радио Слободна Европа, вели дека ќе излезе и ќе гласа на референдумот. Тој вели дека подобар договор од овој не можеме да постигнеме па затоа не смееме да ...

Ирците на референдум ќе одлучат дали да ја укинат забраната за богохулење

МКД - 23.09.2018

Ирска на 26 октомври ќе одржи референдум за укинување на уставниот закон со кој се забранува богохулење, објави Даблин. Ирскиот Устав сега вели: „Објавување или искажување изјави кои се богохулни, поттикнуваат на бунт или се непристојни дела, се ...

Георгиевски - Нема да имаме шанса за подобар Договор со Грција

Р.С.Европа - 23.09.2018

Како иронија на историјата и на судбината е тоа што сега тие што тогаш не ми дозволија јас да го решам прашањето за името, самите го решаваат и тоа на многу потежок начин, вели поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во неделното интервју на Радио ...

Може ли да бидат хакнати резултатите од престојниот референдум за името

еМагазин - 23.09.2018

Пред неколку дена Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) од Љубљана, Словенија, објави анализа во која има истражување на јавното мислење за престојниот референдум за името, а исто така даде детален преглед на ...

Се интензивира референдумската кампања пред почетокот на последната недела до гласањето

Фактор - 23.09.2018

Државната изборна комисија (ДИК) ги продолжува подготовките за претстојниот референдум на 30 септември, а јавната пропаганда се интензивира и на терен меѓу граѓаните, но и на социјалните мрежи.

ДИК сними спот за референдумот (ВИДЕО)

Република - 23.09.2018

„Твој став, твое право“ е слоганот со кој Државната изборна комисија ги повикува граѓаните да се информаираат за гласачките права за референумот на 30 ...

Шеху: Политичките партии немаат набљудувачи во избирачките совети

Алсат-М - 22.09.2018

Потпретседателката на Државната изборна комисија, Дитмира Шеху, во интервју за Алсат, говори за последните подготовки пред референдумот следнава недела. Таа нагласува дека меѓу членовите на оваа институција нема политички влијанија.

Николовски: Се истражува влијанието на Русија врз референдумот

Алсат-М - 22.09.2018

Русија има влијание врз референдумот и за тоа постои актуелна истрага. Ова го соопшти првиот човек на УБК Горан Николовски во едно телевизиско интервју, но притоа не откривајќи повеќе детали за начинот на кој се организира делувањето против успех на ...

Дали посетите на странци носат позитивен или негативен ефект за референдумот?

Алсат-М - 22.09.2018

Познавачи на политичките прашања се поделени околу влијанието на интензивните посети на меѓународниот фактор за поддршка на референдумот. Според професорот Лазар Лазаров, силните западни пораки ги убедуваат граѓаните масовно да го поддржат ...

Уште седум дена останаа до одржување на референдумот

Канал5 - 22.09.2018

Додека поддржувачите на Договорот за името со Грција се активно на терен и бараат глас ЗА повеќе, и дел од потесното раководство на ВМРО ДПМНЕ се изјасни дали на 30ти сптември ќе отидат на избирачките места и дали ќе гласаат.

Мухиќ: Владата на граѓаните им должи објаснување кои уставни промени следуваат по референдумот

Либертас - 22.09.2018

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните промени кои следуваат по референдумот, но истакна дека Владата на граѓаните кои го даваат ...

Референдумска војна на социјалните мрежи

Н.Македонија - 22.09.2018

Иако социјалните мрежи сѐ уште се доживуваат како паралелен свет на реалниот живот во македонското општество, сепак можностите што тие ги нудат сѐ повеќе се користат како средство за наметнување на сопствениот фактор на влијание, а сепак тоа да ...

Одгласи од Референдумската кампања

Н.Македонија - 26.09.2018

Шекеринска: Ќе го почитуваме гласот на тие што ќе бидат мнозинство Бојкотот носи трња и троскот, ништо друго, порача премиерот Зоран Заев од Свети Николе, каде што заедно со министерка за одбрана Радмила Шекеринска одржа трибина.

Стоилковиќ: И при неуспешен референдум, власта ќе продолжи со имплементирање на договорот со Грција

Курир - 22.09.2018

Иако референдумот биде неуспешен, ќе се продолжи со негово имплементирање. И на крајот немате никаква гаранција дека договорот ќе помине во грчкиот парламент,не заборавајте дека и Привремената Спогодба од 1995.г.

Бојкотирам или политика на инфантилизација

Слободен Печат - 22.09.2018

Бојкотирам и останатиот политички башибозук, треба да биде свесен дека политичката апстиненција не значи ништо, па тие структури веруваат дека наоѓаат некакво протестно меѓурешение: да не излезеш на референдум, со што референдумот би станал ...

Страшо Ангеловски, МААК: Kрајната цел е да се избрише постоењето на македонскиот народ

Република - 22.09.2018

Страшо Ангеловски, лидерот на МААК смета дека секој обид да се стави равенство меѓу референдумот од 8 Септември 1991-та и овој денешниов е сквернавење на третиот македонски Илинден и сквернавење на светите македонски идеали.

Вонредни избори не се опција по референдумот

Независен - 22.09.2018

Вонредни парламентарни избори не се опција по завршување на референдумот, велат владини извори. Соговорници на „Независен весник“ ја отфрлаат засега можноста за избори, која во политички кругови се спомнува како едно од сценаријата за обезбедување ...

Вмровскиот оркестар свири според внатрешен договор

Независен - 22.09.2018

Пратеникот Јохан Тарчуловски, како и секој комита од историјата, бара пиштолот и камата да му судат ако ја предал Македонија. Не се ова години и векови под турско ропство, па некој да го даде животот ако гласа за уставните промени.

Невладините ќе им делат пропусници „под ракав“ на партиите?!

Слободен Печат - 22.09.2018

Претстојниот референдум за името е премногу важен како за партиите на власт, така и за партиите во опозиција, па воопшто не треба да изненади фактот доколку поголемите партии успеат да пронајдат начин како да го заобиколат законот што го забранува ...

Билали: Македонија останува држава на монументи и статуи

CivilMedia - 22.09.2018

Универзитетскиот професор Мерсел Билали во интервју за ЦИВИЛ Медиа зборува за своите ставови околу референдумот и неговите прогнози околу она што нè очекува по резултатите. : Мислам дека долго време меѓу аналитичари, новинари, дипломати, политичари ...

Николовски: Русија има влијание врз референдумот и тоа е предмет на истрага

iPortal - 22.09.2018

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Република Македонија. -Граѓаните може да бидат спокојни, сето ова што оди е во друга сфера, на поголеми ...

Георгиевски: Што ќе се случи ако пропадне референдумот и еве ВМРО-ДПМНЕ дојде на власт, некој нив ќе им даде подобар ...

Радар - 22.09.2018

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во изјава за Радио Слободна Европа вели дека однесувањето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои вчера масовно во број од дваесетина напишаа на Фејсбук дека нема да гласаат за уставни измени дури и референдумот да ...

Битола: Референдумот треба да успее оти сами не можеме да опстанеме

CivilMedia - 22.09.2018

„Треба да успее референдумот бидејќи каде ќе одиме понатаму. Многу се залажуваат луѓето дека сами можеме да опстанеме, сега се сменија времињата и се знае кој командува во светот, ние сами ништо не можеме да направиме“, вели еден битолчанец на ...

Прилеп: Досега тоневме, сега имаме историска шанса

CivilMedia - 22.09.2018

Тимот на ЦИВИЛ Медиа ги праша граѓанките и граѓаните на Прилеп кој е нивниот став и мислење околу референдумот. „Од срце очекувам да дојде референдумот и Македонија да биде вистинската Македонија, онаа што ја очекуваме и што ја мислиме.

Ирска во октомври на референдум

Независен - 22.09.2018

Во Ирска во октомври ќе се одржи референдум за укинување на законот против богохулење, беше објавено денеска во Даблин. Според уставот на Ирска, објавувањето или заговарање богохулење, подривачки или непристоен говор претставува кривично дело ...

Георгиевски: Да, јас ќе гласам на 30 септември

Локално - 23.09.2018

Меѓународната заедница тотално ќе се олади, ние ќе останеме со референцата ПЈРМ (Поранешна Југословенска Република Македонија), лично не верувам дека во иднина ќе има храбри македонски политичари кои ќе влезат во ваква битка и затоа сметам дека ова ...

КРАЈ НА ОВОЈ БАШИБОЗУК: Ако на 30.септември не излезат 900.001 гласачи, тоа ќе значи дека оваа власт ќе мора да си ...

Маркукуле - 22.09.2018

Владата, парламентарното мнозинство и марионетите на Џес Бејли, во паника, поради бојкот на референдумот и масовна неизлезеност на денот на гласањето велат, ако пропадне референдумот ќе решава Собранието.

Љубчо Георгиевски на 30 септември ќе гласа ЗА

Нетпрес - 23.09.2018

Екс премиерот, Љубчо Георгиевски смета дека доколку не успее Договорот од Преспа земјата може да ја изгуби шансата за постигнување подобар компромис во иднина. Според него, доколку референдумот од 30 септември не помине, тогаш Македонија ќе продолжи ...

Ирска ќе одржи референдум за укинување на забраната ѕа богохулење

Н.Македонија - 23.09.2018

Ирската Влада соопшти дека на 26 октомври ќе се одржи референдум за укинување на законот со кој се казнува богохулењето. Бласфемијата (богохулство) во Ирска е забранета согласно член на Уставот и е казниво во таа земја.

Ирците на референдум ќе одлучат дали да ја укинат забраната за богохулење

Нетпрес - 23.09.2018

Ирска на 26 октомври ќе одржи референдум за укинување на уставниот закон со кој се забранува богохулење, објави Даблин. Ирскиот Устав сега вели: „Објавување или искажување изјави кои се богохулни, поттикнуваат на бунт или се непристојни дела, се ...

Љубчо Георгиевски: Јас прв го отворив прашањето, ако пропадне референдумот ќе глумиме дека не сме БЈРМ

Press24 - 23.09.2018

Љубчо Георгиевски во интервју за Радио Слободна Европа се осврна на референдумот на 30. септември, даде поддршка и призна дека и тој ќе гласа. - Не смееме да заборавиме дека ако пропадне референдумот ние и понатаму остануваме БЈРМ, затоа што, како ...

Се интензивираат кампањата и подготовките за референдумот на 30 септември

Локално - 23.09.2018

Државната изборна комисија (ДИК) ги продолжува подготовките за претстојниот референдум на 30 септември, а јавната пропаганда се интензивира и на терен меѓу граѓаните, но и на социјалните мрежи.

Николовски: Се истражува влијанието на Русија врз референдумот

Нетпрес - 22.09.2018

Русија има влијание врз референдумот и за тоа постои актуелна истрага. Ова го соопшти првиот човек на УБК Горан Николовски во едно телевизиско интервју, но притоа не откривајќи повеќе детали за начинот на кој се организира делувањето против успех на ...

Стоилковиќ: И при неуспешен референдум, власта ќе продолжи со имплементирање на договорот со Грција

Press24 - 22.09.2018

Иако референдумот биде неуспешен, ќе се продолжи со негово имплементирање. И на крајот немате никаква гаранција дека договорот ќе помине во грчкиот парламент,не заборавајте дека и Привремената Спогодба од 1995.г.

Бојкотирам или политика на инфантилизација

+инфо - 22.09.2018

Бојкотирам и останатиот политички башибозук, треба да биде свесен дека политичката апстиненција не значи ништо, па тие структури веруваат дека наоѓаат некакво протестно меѓурешение: да не излезеш на референдум, со што референдумот би станал ...