TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дончиќ не знае за пораз со Словенија: Никој ништо не му може!

СуперСпорт - 01.08.2021

Словенија славеше против Шпанија на Олимписките игри и ја продолжи одличната серија, па сега ги чека плејофот каде што следат нови возбудувања. Лука Дончиќ ги предводеше Словенците до триумф над Пол Гасол и другарите, а неверојатно звучи податокот ...

Познати се четвртфиналните парови на ЛОИ – Дончиќ против Германија, мега-дуел на Шпанија и САД (ФОТО)

Екипа - 01.08.2021

Ждрепката ги даде четвртфиналните парови на кошаркарскиот турнир на Летните олимписки игри во Токио по кои не очекуваат интересни дуели за место во полуфиналето. Словенија и Лука Дончиќ кои сеуште не знаат за пораз во Токио во следната фаза од ...

Дончиќ правеше чуда на теренот, Словенија го урна светскиот шампион (Видео)

Дерби - 01.08.2021

Лука Дончиќ без никаков сомнеж е играчот кој засега покажува најдобри индивидуални перформанси на Олимписките игри, уште повеќе ако се знае дека ѕвездата на Далас Маверикс игра тимска кошарка и во секој момент се обидува да ги разигрува своите ...

Шпанија ја загуби драмата, Словенија и Дончиќ до прво место во групата на ЛОИ!

Gol.mk - 01.08.2021

Кошаркарите на Словенија ја добија драмата против Шпанија со 95-87 и го освоија првото место во групата Ц, па од повластена улога ќе ја чекаат ждрепката за разигрувањето на Олимписките игри.

Словенија го доби дербито против Шпанија и го освои првото место во групата

МКД - 01.08.2021

И по 16 одиграни натпревари Лука Дончиќ се уште нема пораз со селекцијата на Словенија, овој пат Словенците ја победија Шпанија со 95:87. Три од три за Словенија на Олимписките игри во Токио, Словенците групната фаза ја поминаа без пораз.

Германија налета на Словенија, дербито се игра меѓу Шпанија и САД

Sport 1 - 01.08.2021

На Летните олимписки игри (ЛОИ) следат четвртфиналните натпревари, а на денешната ждрепка беа познати сите парови. Ждрепката реши Лука Дончиќ и другарите во четвртфинале да се пресметаат против Германија, а дербито ќе се игра меѓу Шпанија и САД.

Дебитантот Словенија без грешка, го урна и светскиот шампион

Слободен Печат - 01.08.2021

Најдобрите словенечки кошаркари и воедно актуелните европски прваци испишуваат историја на своите први Олимписки игри. Денеска и во третиот натпревар во Токио триумфираа овојпат над актуелниот светски шампион Шпанија со резултат 92:87, иако ...

Перфектната словенска бајка продолжува – „ол-ароунд“ натпревар на Дончиќ за победа против Шпанија

Екипа - 01.08.2021

Дрматичниот натпревар помеѓу Шпанија и Словенија од групната фаза на Олимписките игри во Токио им припадна на Словенците кои забележаа победа од 87-95. Поранешната југословенска држава се мачеше на почетокот на средбата, меѓутоа навремено ги ...

Словенија ја победи и Шпанија: Дончиќ и дружината не се шегуваат

Sport 1 - 01.08.2021

Словенија игра фантастично на својот дебитантски настап на кошаркарскиот турнир на Олимписките игри. Денеска Лука Дончиќ и неговите соиграчи ја урнаа и големата Шпанија со 95-87 за да ја завршат групната фаза со максимални три победи.

По победата над Шпанија, Дончиќ ги праша словенските новинари: Го видовте ли ова?!

Спортклуб - 01.08.2021

По победите над Аргентина и Јапонија, пред Словенија падна и Шпанија за освојување на прво место во групата. Со тоа пред Словенија сега е полесен ривал во четвртфиналната фаза од турнирот во Токио.

ВИДЕО: Дончиќ правеше чуда на теренот, Германија налета на Словенија

Sport M - 01.08.2021

Словенија денеска ја оствари третата победа на олимпискиот турнир, и тоа не против било кој противник. Словенците денеска беа подобри од актуелните светски шампиони, моќните Шпанци кои не успеаја да се снајдат баш најдобро во последниот период.

ВИДЕО: Дончиќ и Чанчар ја предводеа Словенија до победа над светскиот шампион

Дриблинг - 01.08.2021

Кошаркарската селекција на Словенија ја продолжи низата без пораз откако ја совлада Шпанија со 95:87, запишувајќи го третиот триумф во третиот меч на ЛОИ во Токио. Лука Дончиж беше расположен за проигрување и мудро го искористи вниманието на ...

Дончиќ и Словенија во егал завршница ја победија Шпанија

Спортклуб - 01.08.2021

Кошаркарите на Словенија остварија нова победа на Олимпсиките игри во Токио, откако ја совладаа Шпанија со резултат 95:87. Шпанците подобро го отворија натпреварот на почеток, го оддржуваа водството а по првата четвртина водеа со 24:20.

Пред Дончиќ и Словенија падна и големата Шпанија

Спортманија - 01.08.2021

Светскиот шампион го имаше резултатот во своја корист во поголемиот дел од дербито, на крајот се радуваше селекцијата која владее со европската кошарка Словенија го доби дербито против светскиот првак Шпанија со 95:87 за освојување на првото место ...

Словенците во драматична завршница подобри од Шпанија за прво место во групата

Точка - 01.08.2021

Во супер-интересен меч со голем број на пресврти, Словенија предводена од Лука Дончиќ стигна до 95:87 победа над Шпанија за да го освои првото место во групата Ц и да ги избегне носителите во првата нокаут рунда.

Словенците во драматична завршница подобри од Шпанија за прво место во групата

MTM - 01.08.2021

Во супер-интересен меч со голем број на пресврти, Словенија предводена од Лука Дончиќ стигна до 95:87 победа над Шпанија за да го освои првото место во групата Ц и да ги избегне носителите во првата нокаут рунда.

ВИДЕО: Дончиќ правеше чуда на теренот, Германија налета на Словенија

Zoom - 01.08.2021

Словенија денеска ја оствари третата победа на олимпискиот турнир, и тоа не против било кој противник. Словенците денеска беа подобри од актуелните светски шампиони, моќните Шпанци кои не успеаја да се снајдат баш најдобро во последниот период.

Дончиќ и Словенија го урнаа светскиот шампион!

Локално - 01.08.2021

Кошаркарите на Словенија ја победија Шпанија со 95:87, што уште еднаш покажа дека заслужено припаѓаат меѓу фаворитите и кандидатите за медал. На крајот од натпреварот, Алберто Абалде не успеа да погоди тројка за водство, Словенија го обезбеди скокот ...