TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Утврдивме опција што може да биде прифатлива за двете страни

24 Вести - 17.05.2018

Софија како историски исчекор за Скопје и Атина. Премиерот на Македонија Заев денеска обелодени дека постои заеднички прифатливо решение за името, без да открие детали за можните солуции. Ципрас беше малку порезервиран и рече дека се уште не може да ...

Опцијата прифатлива за двете страни вклучува комплетно решение, рече Заев

Фокус - 17.05.2018

Опцијата која е прифатлива за двете страни е комплетно решение, не се работи за парцијални делови, изјави премиерот, Зоран Заев, на денешната заедничка прес конференција со британската премиерка, Тереса Меј.

Заев: Опцијата за името утврдена меѓу двете страни е комплетно решение

Сител - 17.05.2018

Опцијата за името која што би можела да биде прифатлива од двете страни, е комплетно решение, рече премиерот Зоран Заев на попладневната заедничка прес-конференција во Скопје со британската премиерка Тереза Меј, а во врска со средбата со неговиот ...

Заев: Прифатлива опција за двете страни е комплетно решение

Р.С.Европа - 17.05.2018

Доколку не се реши прашањето за името нема да стане збор за никаква дестабилизација на земјата, едно е сигурно, пријателството меѓу Македонија и Грција ќе расте и од тоа бегање нема, довербта е изградена, граѓаните не упатуваат на тоа, тие ...

Предлогот утврден со Ципрас значи комплетно решавање на спорот за името, рече Заев

Сакам да кажам - 17.05.2018

Опцијата за предлогот кој го договориле со грчкиот премиер Алексис Ципрас е комплетно решавање, во кое се вклучени сите прашања во спорот за името со Грција, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање на прес-конфереција по средбата ...

Заев и Ципрас нашле една прифатлива опција за името

Глас на Америка - 17.05.2018

Продолжуваат консултации дома за да видиме дали е можно практично спроведување на ова решение, најави македонскиот премиер, по денешната средба во Софија Добри вести, а не „ладен туш“ дојдоа од денешната средба Зоран Заев - Алексис Ципрас во Софија.

(Видео) Заев: Ако не се реши името, тоа нема да значи дестабилизација

Макфакс - 17.05.2018

Ако не се реши спорот за името со Грција тоа нема да значи дестабилизација на државата, порача премиерот Зоран Заев од Скопје по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас што се одржа попладнево во Софија.

(ВИДЕО) Заев: Решението кое го најдовме со Ципрас е целосно, а не парцијално

А1 On - 17.05.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, по средбата со британската премиерка Тереза Меј изјави дека можното решение за името е целосно, во сите сегменти, а не парцијално, во одделни.

Заев: Утврдивме опција прифатлива за двете страни

Канал5 - 17.05.2018

Има прифатливо решение за двете страни, останува да се добие поддршката дома, изјави премиерот Заев на прес конференцијата, по средбата со грчкиот премиер Ципрас, на маргините на самитот ЕУ западен Балкан во Софија.

Заев и Ципрас утврдија една опција за прашањето за името

Р.С.Европа - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев по средбата со неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска во Софија изјави дека утврдиле една опција за спорот за името која може да биде прифатлива за двете страни.

Заев и Ципрас утврдија една опција за решение

Нова ТВ - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев соопшти дека на денешната средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас го потврдиле напредокот што го постигнале министрите за надворешни работи и утврдиле опција која би била прифатлива за двете страни.

Заев: Една од опциите е прифатлива за двете страни

Фокус - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев на прес конференција од Самитот во Бугарија рече дека во разговорите со грчкиот премиер Алексис Ципрас дошле до една опција која е прифатлива за двете страни. Според премиерот Заев, пријателството со Грција по оваа средба е ...

Зоран и Алексис се договориле за името, се чека на Македонија и Грција

Deutsche Welle - 17.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас успеале да постигнат договор за решение на деценискиот спор за името. Останува нивниот предлог да биде прифатен во двете земји.

Заев: Имаме опција со Ципрас, на потег се институциите

Алсат-М - 17.05.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, на својата прес конференција од Софија рече дека со неговиот грчки колега, Ципрас, разгледале можности за решение на спорот околу името коишто македонската страна му ги претставила на шефот на грчката ...

Заев: Има прифатливо решение за двете страни, ќе се консултираме по дома (ВИДЕО)

+инфо - 17.05.2018

Разговаравме суштествено и разгледавме неколку опции. Една од опциите е решение прифталиво за двете страни. Продолжуваме со консултации дома за да видиме дали е возможно пракично спроведување на тоа решение. Ако е возможно веројатно ќе имаме решение.

Заев по средбата со Ципрас: Утврдивме една опција прифатлива за двете страни

Канал5 - 17.05.2018

На прес-конференцијата по средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, македонскиот премиер со историска порака. - Утврдивме една опција прифатлива за двете страни. Следуваат консултации во двете земји.

Заев: со Ципрас утврдивме една опција за името прифатлива за двете страни

Р.С.Европа - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев по средбата со неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска во Софија изјави дека утврдиле една опција за спорот за името која може да биде прифатлива за двете страни.

(Видео) Заев: Утврдивме една опција прифатлива за двете страни

Макфакс - 17.05.2018

Утврдивме една опција прифатлива за двете страни, порача премиерот Зоран Заев од Софија, по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас. „Ќе бидам прецизен, но и внимателен, по сето она што е постигнато, го констатиравме и стоиме позади тоа како ...

(Видео) Заев: Утврдивме една опција прифатлива за двете страни.

Либертас - 17.05.2018

На прес конференцијата по средбата со Алексис Ципрас, премиерот Зоран Заев изјави дека дискутирале опции за прашањата кои останале отворени. Меѓу различните опции утврдиле една „која може да биде прифатлива за двете страни“ и останува да се ...

Со Ципрас Утврдивме една опција што може да биде прифатлива за двете страни, кажа Заев по средбата во Софија

Сакам да кажам - 17.05.2018

(За САКАМДАКАЖАМ.МК од Софија: Горан Трпеноски) Македонскиот премиер Зоран Заев кажа дека на денешната средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Софија разгледале неколку опции за креативно решение на спорот за името и утврдиле една опција што ...

Заев не одговори дали ќе се менува Уставот: Утврдивме опција што може да биде прифатлива за двете страни

Курир - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција на денешната средба на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија разгледале можни опции за креативни решенија за спорот со името, при што една од нив била најприфатлива, јави известувачот на МИА од главниот ...

Заев: Една од опциите е прифатливa за двете страни

Мета - 17.05.2018

Заедно со грчкиот премиер Алексис Ципрас разгледавме можни опции за креативни решенија кои македонската страна ги презентираше од последната фаза од преговорите. Следуваат консултации во двете земји со релевантните политички фактори.

За што се преговара на средбата Заев и Ципрас во Софија

Нова ТВ - 17.05.2018

„ Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните на двете држави – напиша премиерот Заев на Твитер, по средбата со грчкиот премиер Ципрас на ...

Заев и Ципрас најдоа опција за името, останува таа да се прифати дома

Слободен Печат - 17.05.2018

На денешниот состанок меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас е постигната согласност за една опција за решение за спорот за името, која доколку биде прифатена од релевантните фактори во двете држави и се најде начин да помине во институциите ќе ...

Заев по средбата со Ципрас: Веруваме дека можеме да најдеме решение

МКД - 17.05.2018

Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, напиша на својот твитер профил премиерот на Македонија Зоран Заев по средбата со ...

Заев: Издвоивме едно решение , сега почнуваат консултации

Независен - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев соопшти дека со грчкиот премиер Алексис Ципрас разгледале неколку опции од кои издвоиле една околу која ќе се консултираат дома двете страни. Според Заев предлози дошле од македонската страна.

Заев на твитер: Со Ципрас заедно до достоинствено решение за двете земји

Алсат-М - 17.05.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, на својот твитер профил објави дека Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството, изразувајќи верување дека со грчкиот премиер Ципрас може да се најде решение кое ќе го штити достоинството на ...

Заев: Со Ципрас до достоинствено решение за двете земји ВИДЕО

+инфо - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев, на својот твитер профил објави дека Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството, изразувајќи верување дека со грчкиот премиер Ципрас може да се најде решение кое ќе го штити достоинството на граѓаните во двете ...

(ВИДЕО)Заев по средбата со Ципрас: Веруваме дека можеме да најдеме решение

Независен - 17.05.2018

Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, напиша на Фејсбук премиерот Зоран Заев, по средбата со грчкиот премиер Алексис ...

Заев: Опцијата која е прифатлива за двете страни е комплетно решение, не се работи за парцијални делови

Слободен Печат - 17.05.2018

Опцијата која е прифатлива за двете страни е комплетно решение, не се работи за парцијални делови, изјави премиерот, Зоран Заев, на денешната заедничка прес конференција со британската премиерка, Тереса Меј.

Заев: Опцијата за името утврдена меѓу двете страни е комплетно решение

Независен - 17.05.2018

Опцијата за името која што би можела да биде прифатлива од двете страни, е комплетно решение, рече премиерот Зоран Заев на попладневната заедничка прес-конференција во Скопје со британската премиерка Тереза Меј, а во врска со средбата со неговиот ...

Заев: Ако не се реши името, тоа нема да значи дестабилизација

Слободен Печат - 17.05.2018

Ако не се реши спорот за името со Грција тоа нема да значи дестабилизација на државата, порача премиерот Зоран Заев од Скопје по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас што се одржа попладнево во Софија.

Заев со историска порака: Утврдивме една опција прифатлива за двете страни

24Инфо - 17.05.2018

Заев – Ципрас: Утврдивме една опција прифатлива за двете страни На прес-конференцијата по средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, македонскиот премиер со историска порака. Утврдивме една опција прифатлива за двете страни.

Зоран и Алексис се договориле за името, се чека на Македонија и Грција

iPortal - 17.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас успеале да постигнат договор за решение на деценискиот спор за името. Останува нивниот предлог да биде прифатен во двете земји.

Заев: Утврдивме опција што може да биде прифатлива за двете страни

Курир - 17.05.2018

Македонија и Грција имаат опција која и за двете страни може да биде прифатлива, истакна македонскиот премиер Зоран Заев на прес конференција во Софија, по средбата со својот грчки колега Алексис Ципрас.

Заев: Утврдивме една опција прифатлива за двете страни

Точка - 17.05.2018

Утврдивме една опција прифатлива за двете страни, порача премиерот Зоран Заев од Софија, по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас. „Ќе бидам прецизен, но и внимателен, по сето она што е постигнато, го констатиравме и стоиме позади тоа како ...

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

А1 On - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција на денешната средба на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија разгледале можни опции за креативни решенија за спорот со името, при што една од нив била најприфатлива, јави известувачот на МИА од главниот ...

Заев и Ципрас се договориле: Утврдивме една опција за името прифатлива за двете страни

Република - 17.05.2018

Зоран Заев и Алексис Ципрас, премиерите на Македонија и на Грција денеска во Софија утврдиле една опција за името прифатлива за двете страни. – Постигната е согласност за една опција за решение за спорот за името, која доколку биде прифатена од ...

По едночасовната средба со Ципрас, Заев ,,иствита“ дека верува во решение за името

AKO - 17.05.2018

,,Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави“, напиша на својот твитер налог премиерот на Македонија Зоран Заев по средбата ...

Издвоено едно име како решение

Фактор - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев соопшти дека со грчкиот премиер Алексис Ципрас разгледале неколку опции од кои издвоиле една околу која ќе се консултираат дома двете страни. Според Заев предлози дошле од македонската страна.

Заев се огласи на твитер: Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството

Фокус - 17.05.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, на својот твитер профил објави дека Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството, изразувајќи верување дека со грчкиот премиер Ципрас може да се најде решение кое ќе го штити достоинството на ...

Заев: Опцијата за името утврдена меѓу двете страни е комплетно решение

Република - 17.05.2018

Опцијата за името која што би можела да биде прифатлива од двете страни, е комплетно решение, рече премиерот Зоран Заев на попладневната заедничка прес-конференција во Скопје со британската премиерка Тереза Меј, а во врска со средбата со неговиот ...

(Видео) Заев: Ако не се реши името, тоа нема да значи дестабилизација

Sky - 17.05.2018

Ако не се реши спорот за името со Грција тоа нема да значи дестабилизација на државата, порача премиерот Зоран Заев од Скопје по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас што се одржа попладнево во Софија.

Заев и Ципрас изнашле и договориле едно можно решение за спорот на името – на потег земјите

Таратур - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, успеале да постигнат договор за можно решение на меѓусоседскиот спор за името. Останува нивниот предлог да биде прифатен во двете земји.

Заев: Утврдивме опција што може да биде прифатлива за двете страни

Кајгана - 17.05.2018

Софија, 17 мај 2018 (МИА) - Македонија и Грција имаат опција која и за двете страни може да биде прифатлива, истакна македонскиот премиер Зоран Заев на прес конференција во Софија, по средбата со својот грчки колега Алексис Ципрас.

Речиси е готово: Кое е новото име на Македонија?

Sky - 17.05.2018

Утврдивме една опција прифатлива за двете страни, порача премиерот Зоран Заев од Софија по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас. „Ќе бидам прецизен, но и внимателен, по сето она што е постигнато, го констатиравме и стоиме зад тоа како премиери.

Заев: Утврдивме опција што може да биде прифатлива за двете страни

ТВ21 - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција на денешната средба на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија разгледале можни опции за креативни решенија за спорот со името, при што една од нив била најприфатлива.

Веруваме дека можеме да најдеме решение

Тера - 17.05.2018

Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, напиша на својот твитер профил премиерот на Македонија Зоран Заев по средбата со ...

Заев на твитер: Со Ципрас заедно до достоинствено решение за двете земји

Либертас - 17.05.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, на својот твитер профил објави дека Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството, изразувајќи верување дека со грчкиот премиер Ципрас може да се најде решение кое ќе го штити достоинството на ...

Заев: Опцијата која што би можела да биде прифатлива од Македонија и Грција е комплетно решение

Стандард - 17.05.2018

Опцијата за името која што би можела да биде прифатлива од двете страни, е комплетно решение, рече премиерот Зоран Заев на попладневната заедничка прес-конференција во Скопје со британската премиерка Тереза Меј, а во врска со средбата со неговиот ...