TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Цела опозиција се пријави за збор и го блокираше Законот што ќе овозможи непензионирање на 60 судии, Џафери ги испрати ...

Сакам да кажам - 29.06.2022

Ќе нема измени на Законот за работни односи и 60-ина судии и 13 обвинители од задутре одат наеднаш во пензија. Владејачкото мнозинство во Парламентот не успеа да ги донесе измените на Законот за работни односи.

Утре истекува рокот за Законот за работен однос, дали ќе успее власта да го пролонгира пензионирањето на судиите?

ТВ21

Давитковски за „Фокус“: Им се продолжува мандатот на оние кои го донесоа судството до ова дереџе!

Фокус

Што носи законот поради кој настана тепачката во Собранието?

Фокус

Што е спорно во измените на законот за работни односи, што ги скара власта и опозицијата?

Канал5

Што носи законот поради кој настана тепачката во Собранието

Либертас

Прекината собраниската седница за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

Сител

Во Центар +инфо Либертас 24Инфо Опсервер Frontline Макфакс Точка

Законот за работни односи, денеска го одложи изборот на јавни обвинители

Сител - 29.06.2022

Законот за работни односи, денеска го одложи изборот на јавни обвинители кои треба да пополнат места во обвинителствата низ земјава. Се чека одлуката дали ќе им биде продолжен работниот век на обвинителите, но и нивни оценки да пристигнат до Советот ...

Советот на јавни обвинители ќе бира нови обвинители откако ќе се изгласаат измените на законот

Канал5

Обвинители ќе се бираат откако ќе се види дали ќе се изгласа законот поради кој се случува хаос во Собранието

А1 On

Јолевски: Обвинители ќе се избираат откога ќе се изгласаат измените и ќе се смири ситуацијата во Собранието

Макфакс

Јолевски: Обвинители ќе се бираат откако ќе се изгласаат измените и ќе се смири ситуацијата во Собранието

Точка

Изборот на обвинители чека на смирување на ситуацијата во Собранието

Н.Македонија

Силјановска Давкова:Не може да ставите дневен ред на гласање доколку има пријавени за дискусија

Канал5 - 28.06.2022

Интегрален текст од изјава за медиуми – Гордана Силјановска Давкова, пратеник на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“. Почитувани, Сакам да ве известам дека тукушто го информирав господинот Илхан Ќучук канејќи го на ...

Законот поради кој имаше тепачка не може да одредува пензионирање на судии и обвинители, објаснува Силјановска-Давкова

А1 On

Инцидентот во Парламентот пукна поради пензионирање на судии и обвинители

Алсат-М

Силјановска-Давкова: И за лаик е јасно законот кој доведе до тепачка не може да одредува пензионирање на судии и обвинители

Макфакс

Силјановска-Давкова: И за лаик е јасно законот кој доведе до тепачка не може да одредува пензионирање на судии и обвинители

24Инфо

Силјановска прецизно ја објаснува нервозата на Адеми-Жан Клод ван Дам и правната неписменост на докторот по право од Тетовскиот Универзитет

Денешен

Силјановска Давкова по нападот во Собрание: Правото на говор нам ни е оневозможено- Со Закон за работни односи не можете да регулирате пензионирање на судии и јавни обвинители

Курир

Сител Република Press24 Lider Фокус Точка Нетпрес PressingTV